Місце Біткоїна в інвестиційних вченнях по Талмуду

Місце Біткоїна в інвестиційних вченнях по Талмуду

Талмуд містить інвестиційні вчення, які пройшли перевірку часом, але де місце біткоїна серед його найзнаковіших уроків?

Як активний прихильник всього, що пов'язане з криптовалютою, і особливо Біткоїном, я часто думаю про той час, коли ця революційна технологія ще не з'явилася, і я із захватом уявляю те, що вона неодмінно досягне. Цікаво, якої думки були б наші предки, і як ми можемо застосувати вчення давніх мислителів у нашому сучасному світі?

Хоча стратегії управління капіталом, які можна знайти в книгах тисячолітньої давності, сьогодні можуть здатися нам недоречними, я завжди намагався не звертати уваги на слова, заглиблюватися в зміст на сторінках, щоб зрозуміти, які уроки вони можуть дати нам сьогодні. Одного разу, розмовляючи про це з другом, ми поміркували, чому Біткоїн можна сказати підкріплений вченнями Талмуду.

Зародження ідеї

Я на вдачу не релігійна людина, але буває складно уникнути розмов на цю тему в компанії друзів-євреїв, які захоплено вивчають Талмуд і все, що пов'язане з юдаїзмом. Отже, одного вечора один із моїх друзів почав говорити про Гемару, частину Талмуду, яка містить поради з інвестицій і яку часто хвалять за її простоту та ефективність. 63 книги Гемари є коментарем до Мішни, яка, своєю чергою, є першим великим твором єврейської усної традиції, що охоплює сотні років. Абзац, на який посилався мій друг, звучав так:

«Р. Ісаак також сказав: «Людина завжди має ділити своє майно на три частини: (вкладати) третину в землю, третину в товари та (тримати) третину на руках», – Гемара, трактат Баба Мезія 42а.

Ідея полягає в тому, що для того, щоб правильно інвестувати свої гроші, ви повинні рівномірно розподілити свої активи на три рівні частини між землею, готівкою та ризиковими активами.

Отже, ось як виглядатиме традиційний єврейський диверсифікований портфель:

Третина на землю

Земля – або, якщо узагальнити, нерухомість – одна із найстабільніших інвестицій. Купівля та володіння землею або будь-яким іншим типом житлової або комерційної нерухомості практикувалася протягом тисяч років і так само актуальна сьогодні, коли очікується, що сукупний річний темп зростання ринку нерухомості становитиме 10,7% з 2022 по 2031 рік. Таким чином, інвестування частини ваших коштів у нерухомість чудово підходить для збереження капіталу та боротьби з інфляцією.

Третина на руках

Ми всі чули фразу «гроші правлять світом», і Гемара теж вчить нас цьому. Зберігати значну частину свого капіталу в готівці дуже корисно з кількох причин. По-перше, не можна недооцінювати важливість збереження ліквідності – позичання грошей коштує грошей, і не можна применшувати можливість сплатити будь-який непередбачений борг і залишатися платоспроможним. Крім того, ринки завжди циклічні, і в періоди, коли ліквідність низька, а попит на готівку великий, інші активи мають тенденцію падати в ціні. Отже, наявність значної частини готівки дозволяє придбати різні активи, коли вони знижуються у вартості.

Третина у товари

Хоча назва може вводити в оману, в моєму розумінні, «товари» – це будь-які ризиковані активи та підприємства – такі як мій власний бізнес, акції, товари, тобто ті речі, у які ви вкладаєте гроші, сподіваючись, що в майбутньому вони можуть принести значний прибуток.

Такі активи зазвичай процвітають, коли ринок йде вгору, вони зростають у ціні та можуть бути продані зі значним прибутком.

Куди ж віднести біткоїн?

Хоча я бачу обґрунтованість доводів викладених у Гемарі, я ставлю собі питання, як це можна втілити в сучасному світі і як біткоїн можна вписати в загальну схему речей. Отже, перше, що ми з другом робили під час нашої розмови, – це визначали цю інвестиційну ідею більш сучасним способом, щоб мати можливість краще зрозуміти її в рамках світу, в якому ми зараз живемо.

Чи підпадає біткоїн під категорію «ризикованих активів»?

У ході нашого обговорення ми дійшли висновку, що біткоїн досить легко може вписатися в категорію «товар», оскільки його можна вважати ризиковим активом через його волатильність, проте все ж це актив. Після порівняння акцій та криптоінвестицій стає очевидним, що обидва ці типи активів пов'язані з ризиком і будь-який з них може підпадати під категорію «товар».

Чи підпадає біткоїн під категорію «готівка»?

Ще одна категорія, куди може вписатися біткоїн, – це «готовий до використання». Через те, наскільки легко останніми роками стало конвертувати гроші з фіата в біткоїн і навпаки, він досяг точки, коли прийняття біткоїна і ліквідність, яку він забезпечує, зробили його схожим на готівку, але, можливо, з вищим валютним ризиком. Це особливо актуально, оскільки BTC вільно торгується щодо інших основних валют, таких як долар США та євро. Крім того, BTC часто є своєрідною «універсальною готівкою» для купівлі різних інших криптоактивів і дедалі більшого списку товарів та послуг.

Чи підпадає біткоїн під категорію «нерухомість»?

Попри те, що є такі країни, як Об'єднані Арабські Емірати, де Земельний департамент Дубая вперше застосував технологію блокчейн ще у 2017 році для управління своїм ринком нерухомості, я не сказав би, що біткоїн можна вважати нерухомістю в талмудичному сенсі.

Проте можна з упевненістю стверджувати, що BTC є найстабільнішою з криптовалют та його можна назвати «нерухомістю у сфері криптовалют».

Біткоїн, як і раніше, залишається ризикованим активом

Хоча очевидно, що біткоїн має риси, які роблять його схожим на готівку та нерухомість, ми дійшли висновку, що зараз його швидше за все можна віднести до категорії «ризикованих активів». Однак він може бути менш ризикованим, ніж інші активи цієї категорії. Порівняймо біткоїн з кількома іншими «ризикованими» активами нижче:

Актив/Метрика

П'ятирічна рентабельність інвестицій

Максимальне просідання

Максимально можлива рентабельність інвестицій

Bitcoin

105.8%

(71.4%)

518.5%

S&P 500

57.9%

(12%)

83.1%

ARKK

11.7%

(22.9%)

308.1%

BRK.A

58.7%

(13.8%)

83.6%

У таблиці вище показано розрахунок п'ятирічної рентабельності інвестицій (ROI) для цих «ризикованих» активів на основі їхніх цін закриття 6 лютого 2018 року порівняно з цінами закриття 6 лютого 2023 року; їхнє максимально можливе просідання виходячи з їхніх мінімальних цін за той же період; та їхня максимально можлива рентабельність, заснована на найвищих цінах закриття за той самий період. Як бачимо, біткоїн пропонує відносно високу прибутковість, а також високий ризик.

Купівля певної кількості біткоїнів п'ять років тому (у лютому 2018 року) та продаж їх у лютому 2023 року забезпечила б найвищу прибутковість серед перерахованих активів. Якщо комусь пощастило продати за рекордно високою ціною, то біткоїн приніс би дохід понад 500%. Очевидно, що висока дохідність за своєю суттю пов'язана з підвищеними ризиками, і біткоїн також демонструє максимально можливе просідання, вказане вище.

Чи є інвестування в біткоїн релігійно етичним?

«Будь-який інструмент можна використовувати на благо або на зло. Все залежить від людини, до якої він потрапив», – Джон Нолл

Роздуми над питанням етики звели з розуму багатьох розумних людей, але поки ми сиділи й розмірковували про роль, яку Біткоїн повинен зіграти у світі, я подумав про наведене вище висловлювання легенди візуальних ефектів Джона Нолла. Хоча ми могли б висунути багато етичних ідей щодо Біткоїна, зрештою, ми з другом вирішили зосередитися на найбільш очевидних проблемах, які він вирішує, щоб подивитися, яким людям це принесе користь – хорошим чи поганим.

Децентралізація. Біткоїн-ентузіасти часто рекламують її як мету технології блокчейн, і вона, безумовно, має свої переваги. Робота без центральної влади добре узгоджується з єврейськими принципами автономії та свободи.

Прозорість: Оскільки мережа Біткоїна має відкритий вихідний код і прозора, вона сприяє підзвітності та чесності тих, хто її використовує, що є етично обґрунтованим та добре узгоджується з тими істинами, які цінує все людство.

Використання: У свої темні дні Біткоїн часто використовувався для нелегітимних або незаконних транзакцій – покупки підроблених посвідчень особи, наркотиків, вогнепальної зброї тощо. Це, безумовно, зробило б Біткоїн неетичним в очах багатьох. Проте зараз криптовалюти, такі як Monero та USDT, часто використовуються для проведення законних транзакцій і, мабуть, успадкували більшість неетичних ознак від Біткоїна.

Урок, який пройшов перевірку часом

Важливість диверсифікації неможливо переоцінити, і я вище поділився однією простою моделлю, яка пройшла перевірку часом. Очевидно, що інвестиційним вченням юдаїзму тисячі років, і вони не стосуються конкретно Біткоїна, але, хоч там як, сьогодні ми можемо провести цікавий мисленнєвий експеримент спираючись на них.

Це гостьовий пост Костянтина Рабіна, оглядача у галузі фінансів та технологій. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн чи нерухомість: найкращий засіб заощадження під час війни Біткоїн чи нерухомість: найкращий засіб заощадження під час війни Аналіз різних ціннісних пропозицій Біткоїна та нерухомості в часи геополітичної нестабільності. Леон Ванкум 18 лютого 2024
Запитання від ноукоїнерів: поклик бичачого ринку Запитання від ноукоїнерів: поклик бичачого ринку Як ноукоїнери вирішують, чи купувати їм біткоїн? Як їм це зробити? Як їм взаємодіяти із Біткоїном? На кожному з етапів цього шляху є безліч варіантів вибору. Сантьяго Варела 17 лютого 2024
Сендвіч «Рубен» та активація CTV Сендвіч «Рубен» та активація CTV Ви бачили ці бутерброди замість фото профілю? Вони є соціальним сигналом у спробі досягти консенсусу щодо активації змін у Біткоїні. George 203 11 лютого 2024