Чому варто розглянути перехід на некастодіальний біткоїн-гаманець

Чому варто розглянути перехід на некастодіальний біткоїн-гаманець

Новим біткоїнерам може бути непросто прийняти рішення про те, як краще захистити свої активи, але переваги некастодіального зберігання заслуговують на увагу.

Цифровий гаманець необхідний для взаємодії з Біткоїном. У світлі останніх подій в індустрії криптовалют настав час задуматися, що ви робите для захисту своїх цифрових активів. Існують різні способи захистити свої біткоїни, і один із найпростіших – використовувати некастодіальний гаманець.

Використовуючи некастодіальний гаманець ви матимете повний контроль над своїми цифровими активами.

Кастодіальні гаманці проти некастодіальних гаманців

У пошуках способу зберігання біткоїнів ви зіткнетеся з двома типами гаманців: кастодіальними та некастодіальними. Найбільш істотна відмінність між ними полягає в тому, що з кастодіальним гаманцем ви передаєте контроль над своїми біткоїнами третій стороні, тоді як некастодіальний гаманець ви контролюєте самі.

Кастодіальні гаманці

Як випливає з назви, кастодіальний гаманець передає конфіденційний ключ, пов'язаний із гаманцем, на зберігання третій особі. Використання кастодіального гаманця мало чим відрізняється від зберігання ваших грошових вкладів у комерційному банку, коли активи належать вам, але ви не маєте над ними виключного контролю. Це може створити можливість для зберігача або інших третіх осіб здійснювати угоди з активами без вашого дозволу.

Багато великих криптобірж ведуть свій бізнес, використовуючи кастодіальні гаманці. Хоча ви можете купувати, продавати та обмінювати криптовалюту, ви довіряєте третій стороні захист вашого закритого ключа і, отже, ваших криптоактивів.

У деяких випадках клієнт, який володіє активами, може розглядатися як незабезпечений кредитор, і оскільки незабезпечений борг може бути списаний під час банкрутства, бувають випадки, коли відшкодування не відбувається й активи втрачаються. Крім того, через кастодіальний характер цих типів гаманців криптобіржі мають можливість заморозити ваші кошти в гаманці та часто мають право зробити це на власний розсуд відповідно до умов, з якими погодився користувач гаманця.

Навіщо користуватися кастодіальним гаманцем?

У багатьох випадках вам не потрібно зберігати свої закриті ключі від кастодіальних гаманців – все, що потрібно для транзакції, це увійти до гаманця ввівши ім'я користувача та пароль, а потім ввести відкритий ключ потрібного одержувача. А якщо ви випадково забудете свій пароль, ви зазвичай зможете його скинути та встановити новий.

Недоліки використання кастодіальних гаманців

Є також деякі недоліки використання кастодіального гаманця для ваших біткоїнів. Більшість кастодіальних гаманців вимагають від користувачів згоди з їхніми політиками та процедурами. Це може включати заморожування або затримку ваших активів, якщо, наприклад, зняття коштів призупинено біржею, на якій ви зберігаєте свої біткоїни, що означає, що ваш біткоїн не такий ліквідний, як хотілося б. Крім того, для кастодіальних гаманців може бути встановлена максимальна сума транзакцій протягом певного періоду.

Більшість кастодіальних біткоїн-гаманців надаються централізованою організацією, що означає, що ви повинні підкорятися вимогам «знай свого клієнта» (KYC), у тому числі надавати особисту інформацію для підтвердження особи, наприклад, копію прав водія або номер соціального страхування.

Некастодіальні гаманці

Для порівняння, некастодіальний гаманець дозволяє зберігати закритий ключ, пов'язаний з вашим гаманцем, і керувати ним. Це означає, що у вас є повний контроль та доступ до активів, що зберігаються у вашому некастодіальному гаманці.

Закриті ключі використовуються для підтвердження права власності на активи, коли в блокчейні проводиться транзакція. Ваш закритий ключ пов'язаний з публічною адресою вашого гаманця та захищений фразою-паролем, яка відома лише вам і складається з 12 або 24 випадкових слів.

При цьому варто врахувати той факт, що з некастодіальним гаманцем, відповідальність за управління та моніторинг ваших активів у гаманці та пов'язаних з ними транзакцій лежить на вас: єдина фізична чи юридична особа, яка може захистити ваші активи – це ви самі. Централізована установа або орган не можуть піддати електронній цензурі або конфіскувати ваші активи.

Навіщо використовувати некастодіальний гаманець?

Хоча не можна сказати, що некастодіальні гаманці не мають ризиків, вони дають користувачам повний контроль над своїми цифровими активами. Ті, хто володіють великими сумами біткоїнів, можуть почуватися більш комфортно, якщо вони несуть одноосібну відповідальність за нагляд за своїми цифровими активами.

Цей рівень автономії та контролю може пом'якшити потенційні наслідки витоку даних за умови старанності та заходів безпеки, прийнятих користувачем гаманця. З додатковим контролем виникає додаткова відповідальність користувача за встановлення належних протоколів безпеки для захисту активів. Некастодіальні гаманці також спрощують відправлення та отримання криптовалюти та надають швидший доступ до ваших біткоїн-активів, коли вони вам потрібні.

Ще однією перевагою некастодіального гаманця є те, що в разі втрати доступу до гаманця через втрату або компрометацію закритого ключа користувач може використовувати фразу-пароль, пов'язану із закритим ключем гаманця, для відновлення доступу – або шляхом повторного доступу до того ж гаманця або створення нового гаманця. По суті, втрата вашого закритого ключа не означає, що ви втратили постійний доступ до своїх біткоїнів.

Недоліки некастодіальних гаманців

Некастодіальні гаманці мають кілька недоліків. З некастодіальним гаманцем ви несете відповідальність за свій закритий ключ. Ви повністю контролюєте свої біткоїни, що означає велику відповідальність з вашого боку. Це також означає, що необхідно вжити додаткових запобіжних заходів, щоб гарантувати, що ваш закритий ключ зберігається в безпечному і надійному місці.

Хоча некастодіальні гаманці можуть допомогти знизити шанси втратити ваші активи через хакерів, потрібно трохи більше часу та зусиль для їхнього налаштування. Управління біткоїнами та захист паролів може виявитися надто складним завданням для користувачів, які просто хочуть зберігати свої біткоїни, не переймаючись безпекою своїх закритих ключів.

Які є типи некастодіальних гаманців?

Некастодіальні гаманці бувають різних видів. Існують апаратні гаманці, мобільні гаманці та гаманці, які ви можете додати як розширення у свій веббраузер. Мобільні гаманці можна знайти в магазинах програм для Android або iOS, а апаратні гаманці можна придбати в Інтернеті.

Під час створення гаманця можна зрозуміти, чи перебуватиме закритий ключ на зберіганні у провайдера. Коли ви налаштовували свій гаманець, чи було вам запропоновано записати фразу-пароль з 12 чи 24 слів та зберігати її у надійному місці? Якщо так, ваш гаманець некастодіальний. Якщо цього не було, то є велика ймовірність, що ви використовуєте кастодіальний гаманець.

Це гостьовий пост Брендона Мінца, засновника та генерального директора північноамериканської мережі біткоїн-банкоматів Bitcoin Depot. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024