Як соцмережа Nostr зможе масштабуватися

Як соцмережа Nostr зможе масштабуватися

Nostr, популярна серед Біткоїн-спільноти платформа, зіткнеться з деякими проблемами, якщо вона досягне значного масштабу.

Я написав статтю про основи того, що таке Nostr, що таке «події» та як вони працюють. Тепер розглянемо деякі проблеми, які серверам ретрансляції доведеться вирішувати в майбутньому.

Весь протокол Nostr залежить від людей, які використовують сервер ретрансляції. Немає ніякої «мережі Nostr», є лише ретранслятори та клієнти, які підключаються до ретрансляторів. У людей мають бути стимули запускати ретранслятори, і в довгостроковій перспективі це стане вагомою частиною того, наскільки ретранслятори можуть масштабуватися. Ретрансляторів Nostr у тому ж масштабі, що й серверів Twitter, не буде ніколи, якщо вони не зможуть прибутково експлуатуватися або, принаймні, приносити достатньо грошей, щоб оплачувати витрати на їхню роботу.

Реклама

Було б дуже тривіально повністю заблокувати рекламу, що було б нежиттєздатним рішенням з огляду на те, як Nostr працює як протокол. Сервер ретрансляції може спробувати використовувати рекламу як модель доходу – очевидно, що це переважна модель доходу практично для всіх безплатних онлайн-сервісів – але проблема в тому, що користувачам доведеться вибирати її. Ретранслятори можуть легко вставляти рекламні оголошення в події, які вони надсилають клієнтам, але клієнти також можуть просто відфільтрувати їх з інтерфейсу користувача, якщо рекламні події не були створені за допомогою відкритого ключа, на який вони спеціально підписалися.

Навіть якщо оператор ретрансляції створив клієнта, який цього не робив, немає способу заборонити користувачам користуватися іншими клієнтами, які витягували дані зі свого ретранслятора. Вони навіть не знали б, чи приховує чийсь клієнт рекламу від користувачів чи ні, і через відсутність розуміння ця модель значною мірою приречена на провал, якщо користувачі не вибрали її навмисно. І навіть у цьому випадку оператор ретрансляції не зможе надати рекламодавцям особливих даних про рівень взаємодії.

Мікроплатежі

Мікроплатежі – ще одне очевидне рішення, особливо з урахуванням поточних спроб більш тісно інтегрувати Lightning до Nostr. Ця модель пропонуватиме велику гнучкість з погляду стягнення плати. Ретранслятори можуть стягувати плату тільки за публікацію подій, вони можуть стягувати плату за завантаження подій для читання, вони можуть комбінувати те й інше і коригувати ціну в залежності від того, скільки ресурсів було спожито. Однак особисто я скептично ставлюся до того, що ця модель може масштабуватися до розміру чогось на кшталт Twitter. Мікроплатежі за контент показують себе життєздатними в багатьох нішевих розробках, що базуються на Lightning, але є дві фундаментальні проблеми, пов'язані з глобальним масштабуванням.

По-перше, нині для цього недостатньо прийняття Біткоїна. Навіть якби всім чарівним чином стало зручно платити за кожну незначну взаємодію з сервісом через Nostr, людей, які володіють біткоїнами, замало, щоб підтримувати його в такому масовому масштабі, як Twitter. Ретранслятори можуть стягувати плату за підписку через фіат, але ці канали оплати не підтримуватимуть оплату дрібними частками цента за кожну опубліковану або завантажену подію. По-друге, люди вже звикли до того, що такі послуги є безплатними. Це саме те, що вони очікують. Я не думаю, що одні лиш мікроплатежі дійсно допоможуть підтримувати ретранслятори у величезних масштабах.

Можливо, є спосіб дозволити мікроплатежам прижитися, не нав'язуючи їх буквально кожному класу користувачів, які використовують ваш ретранслятор. Було багато дискусій про створення різноманітних додатків поверх Nostr, крім клону Twitter: GitHub, Wikipedia, навіть децентралізованих додатків, таких як Uber. Останній тут ключовий. Щось на кшталт Twitter або Google – це всього лише сервіс, який люди все своє життя вважали безплатним. Люди звикли платити комісію за розміщення оголошення про роботу чи оператору маркетплейса, коли замовляють щось в Інтернеті. Вони просто очікують цього з самого початку. Це можливий спосіб для ретрансляторів створити надійну основу доходу від своїх користувачів, не створюючи велику напруженість і не порушуючи очікувань середньостатистичного потенційного користувача.

Якщо мікроплатежі також будуть фактором, то оператору ретрансляції доведеться запустити вузол Lightning, щоб насамперед отримувати кошти від користувачів. Це потенційно може збільшити дохід, якщо його належним чином поєднати з будь-якою моделлю мікроплатежів, реалізованою ретранслятором. Чим більший сервер ретрансляції з точки зору доходу, який він отримує, тим більше ліквідності йому знадобиться в мережі Lightning, щоб підтримувати цей процес. Якщо оператори належним чином спланують, як вони розгорнуть або розподілять цю ліквідність мережею, то навіть запуск вузла маршрутизації потенційно може стати чималим потоком доходів сам по собі, крім стягнень за приймання або доставляння даних через свій ретранслятор.

Чи може Nostr масштабувати ретранслятор?

Однак навіть якщо склеїти все це разом, чи можуть ці різні моделі доходів підтримувати ретрансляцію в масштабі Twitter? А як щодо інших варіантів використання, таких як соціальні мережі? Можливо, окремий ретранслятор, який працює в такому масштабі для певних варіантів використання Nostr, буде економічно недоцільний. Базова структура протоколу була створена дуже простим способом, щоб його не можна було легко цензурувати або змінити вміст його подій неочевидним чином. Однак ця структура пов'язана із накладними витратами.

Це не зашкодить Nostr, якщо виявиться істиною. Зрештою клієнти можуть підключатися до будь-яких ретрансляторів, які їм потрібні. Клієнти не прив'язані до якогось окремого ретранслятора, вони можуть охоплювати події з десятків ретрансляторів одночасно. Події, що зберігаються на одному ретрансляторі, можуть навіть вказувати на події, що зберігаються на інших ретрансляторах. Протокол може працювати для будь-якого варіанту використання на практиці, навіть якщо окремі сервери ретрансляції мають жорсткі обмеження, які вони не можуть масштабувати з точки зору кількості користувачів або кількості подій, які вони зберігають і обслуговують.

Однак… ця динаміка сама по собі викликає проблеми в тому, як індексувати та відстежувати всі ці дані, розкидані по різних серверах. Чи буде у вас повна інформація про низку подій, що посилаються одна на одну? Чи чогось не вистачатиме?

Розподілена мережа невеликих ретрансляторів зіткнеться з проблемами масштабування, як і один ретранслятор, який намагається масштабуватись. Але я прибережу цю тему на наступний раз.

Це гостьовий пост Шинобі, наставника-самоучки в Біткоїн-сфері та орієнтованого на технології ведучого Біткоїн-подкастів. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні Розроблення та введення в дію фреймворку MiCA відкриває нову сторінку в історії регулювання біткоїна та криптовалют, що значно вплине на їх легальне становище по всьому світу, не обмежуючись виключно країнами Європейської економічної зони. Нові правила принесуть значні зміни, створивши регульований простір, де інтереси споживачів та бізнесу у сфері криптоактивів будуть знаходитися в балансі. Ганна Воєводіна 22 квітня 2024
Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Біткоїн був створений для надання людям доступу до фінансових послуг, а не просто для збагачення ранніх користувачів. Кіара Тейлор 21 квітня 2024
Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Яким чином Біткоїн та Ethereum можуть доповнювати один одного в довгостроковій перспективі, а не існувати як конкуренти? Ів Ла Роуз 21 квітня 2024