Чотири найгірші способи атаки на Біткоїн

Чотири найгірші способи атаки на Біткоїн

У своїй останній книзі Нуріель Рубіні демонструє найгірші способи атаки на Біткоїн.

Причепитися до Біткоїна і біткоїнерів легко. У кожного йолопа, всезнайки, розумника та представника еліти є жменька скарг напохваті. Біткоїн використовує занадто багато електроенергії; через його фіксовану емісію інтервенції із боку «доброзичливого» центрального банку неможливі; у нього недостатньо інфляції для економіки, яка розвивається; його використовують злочинці; а його грубі користувачі, які постійно балакають про технології, зачепили мої тендітні почуття.

Одним із чудових прикладів є економіст Нуріель Рубіні, відомий своїми пихатими та ведмежими заявами, якого у фінансовій пресі часто називають «Доктор Дум» (doom – з англ. приреченість, загибель). На його думку, він просто «реаліст», що сказав би про себе будь-який божевільний. У своїй останній книзі «Мегазагрози: десять тенденцій, які ставлять під удар наше майбутнє, і як їх пережити» він наполягає на тому, що його несправедливо нарекли таким прізвиськом:

«Ті, хто називає мене доктором Думом, не розуміють, що я розглядаю позитивні сторони з такою ж строгістю, як і недоліки. І оптимісти, і песимісти називають мене суперечливим. Якби я міг вибрати своє прізвисько, я назвав би себе доктор Реаліст».

На сайті з некрологами Біткоїна 99bitcoins.com можна знайти 12 згадок нашого улюбленого ненависника-економіста, але пошук Google видає набагато більше його засуджень Біткоїна - здається, на всіх платформах, які нададуть йому таку честь, від Twitter до Financial Times.

Для Рубіні біткоїн був бульбашкою у 2013 році, «грою Понці» та «не валютою» у 2014 році, «гігантською спекулятивною бульбашкою» у 2017 році, майже всі транзакції були фальшивими у 2019 році, а у 2020 році – всього потроху:

Однак, у його новій книзі описується багато макроекономічних проблем світу в загальних рисах. У п'яти чудових розділах він описує боргові проблеми, демографічний спад, який є схемою Понці (вибачте, «пенсійною» схемою) західних країн, катастрофу з легкими грошима та циклом підйому-спаду, який вона породжує. Стагфляція 2020-х років не стала для нього несподіванкою, і він бачить причину саме там, де вона має бути: «Ми вклали величезні суми грошей та податково-бюджетних стимулів у фінансово-економічну систему, що вже переповнена готівкою та кредитами». У короткостроковій перспективі та з політично ангажованими центральними банками ми отримуємо катастрофічно легкі гроші, бо «це те, чого хочуть виборці, і що потрібно ринкам із кредитним плечем, щоб уникнути краху».

Він навіть з правильного боку говорить про помилку 2022 року щодо використання доларових платіжних систем для санкціонування економіки G8: «Таке використання валюти для досягнення цілей національної безпеки є останнім рубежем затягування місії центральних банків, починаючи з ФРС» (не беручи до уваги той факт, що Федеральна резервна система не ухвалює рішення про санкції).

Як правило, якими б не були недоліки Біткоїна – як грошей, протоколу, корисного інструменту чи спільноти – він, умовно кажучи, стає кращим, коли чинна грошова система погіршується. Якою б не була ваша позиція щодо Біткоїна три, п'ять або 10 років тому, сьогодні ви повинні дивитися на нього більш прихильно: чинна грошова система стала набагато гіршою через інфляцію, бюрократію в процесі боротьби з відмиванням грошей, клоунську поведінку та заморожені рахунки. Не все гаразд у світі грошей; це робить Біткоїн більш привабливою перспективою за інших рівних умов.

Отже, чи став Рубіні тепер біткоїнером? Біткоїн-ведмідь нарешті виліз зі своєї нори? Спостерігаючи за грошовим божевіллям світу, доктору Думу час нарешті пом'якшити свою критику Біткоїна.

Натомість ми бачимо якийсь День бабака.

Глава, в якій йдеться про фінансову нестабільність, займає добрий десяток сторінок і присвячена Біткоїну, а також «криптографії», «DeFi», «стейблкоїнам» та цифровим валютам центральних банків. Ех.

І все ж надія є: розвиток криптовалют, пояснює Рубіні, «демонструє нашу колективну майже зів'ялу віру в здатність урядів підтримувати гроші, які вони випускають». Саме так.

Дзвінок королеви Тейлор

«Тож він дзвонить мені й каже: «Я все ще кохаю тебе», а я така: «Я просто… Я хочу сказати, це стомлює, розумієш? Слухай, ми ніколи не будемо разом. Ніколи», – Біткоїн-філософ Тейлор Свіфт

Якщо ви хочете критикувати Біткоїн – що ви, безумовно, точно можете зробити – ось кілька речей, які ви повинні зробити:

По-перше, наведіть порядок у своїх грошових атрибутах.

Їх три – засіб заощадження, розрахункова одиниця та засіб обміну, не п'ять. Не можна винайти нові, а дублювати попередні марно. Рубіні запроваджує «єдине число», яке є точною одиницею розрахунку, і розділяє запас вартості на стабільну вартість проти «ринкової вартості» та «індексу цін на товари та послуги». Спробуйте знайти різницю. Це безглузда гра слів.

По-друге, переконайтеся, що ваша критика стосується Біткоїна, а не криптовалют.

Більшість людей вважають біткоїн просто першою «криптовалютою», найвідомішою серед десятків тисяч шахрайських шиткоїнів. Це не так. Те, що відбувається в Ла-Ла-Ленді токенів, рідко має якесь відношення до Біткоїна: махінації Сема Бенкмана-Фріда, розпад Terra або афера з Cryptoqueen жодним чином не применшують суті Біткоїна, його принципів чи роботи. Коли Рубіні згадує BaconCoin, або засновника LoanSnap, або повідомляє про негативні коментарі творця Dogeсoin, це не повинно підривати потенціал Біткоїна.

Біткоїн – це унікальний грошовий винахід, який від будь-яких інших грошей або «криптовалют» відокремлює Велика стіна категорій і концепцій: у нього немає компанії, яка ним управляє, або засновника, як у будь-якого іншого шиткоїна; він не несе контрагентського ризику і не піддається цензурі, як будь-яка інша фіатна валюта. У Біткоїна немає генерального директора та відділу маркетингу; у нього найсильніший ефект Лінді та найвищий хешрейт.

По-третє – і це непросто – переконайтеся, що ваші аргументи ще не були спростовані, що на них ще не відповіли та не відправили на звалище помилкових прискіпувань до Біткоїна.

Повторення неактуального звинувачення змушує виглядати безглуздо вас, а не Біткоїн. Рубіні говорить про величезну фінансову нерівність у Біткоїнленді, вважаючи, що вона «гірша, ніж у Північній Кореї». Це не так, і хоч би якими помилковими були ці дослідження, володіння UTXO, схоже, згодом стає все менш і менш нерівномірним – що і слід очікувати від нових грошей, які розподіляються в процесі використання.

Також він, начебто, споживає надто багато енергії, як маленька країна, і тому «завадить терміновим кліматичним ініціативам, спрямованим на уповільнення глобального потепління». Це не так і цього не станеться: Біткоїн розблоковує невитрачену енергію, сприяє балансуванню мережі, а майнінгові установки переходять на відновлювані джерела енергії швидше, ніж більшість великих економік.

По-четверте, переконайтеся, що властивість Біткоїна, яку ви критикуєте, не гірша у традиційній системі.

Уоррен Баффет часто робить цю помилку, вважаючи, що зломи, збори або той факт, що біткоїн не генерує «прибутковість», прирікають його на провал. Неважливо, що паперові гроші теж не мають значення (якщо не рахувати сеньйораж для центрального банку); неважливо, що його висміювання біткоїнів як фінансової піраміди однаково можна застосувати до квартир або пенсійних схем дядечки Сема.

Найабсурдніше звинувачення пов'язане з безглуздим порівнянням шиткоїнів з газованою водою: якщо вам потрібні монети кока-коли, щоб купити кока-колу, і монети пепсі, щоб купити пепсі, як взагалі можна встановити (відносну) вартість?! Як ви можете знати, скільки вартує кожен із напоїв?

Примушує замислитись, як американці можуть купувати речі, перебуваючи за кордоном; як клієнти, які розраховуються в фунтах стерлінгів (тобто резиденти Великобританії), можуть купувати щось, що продається в євро, або витрачати свою валюту, що тане, на П'ятій авеню. Існує публічна ринкова ціна, щоб ви могли «конвертувати» вартість у грошову систему, з якою ви знайомі; крім того, існує публічний ринок, на якому банки по обидві сторони вашої з постачальником транзакції можуть торгувати та здійснювати розрахунки таким чином, щоб міжнародна торгівля працювала.

Дивовижно.

Його приклади валютного ризику показові, але і лицемірні. Схоже, що продавці не можуть «оцінювати» товари в біткоїнах, оскільки «падіння вартості за одну ніч може звести нанівець прибуток [продавця]». Це так певною мірою, але й однаково справедливо для будь-якої міжвалютної транзакції в традиційному світі: імпорту або експорту або будь-якого ланцюжка постачання, складнішого, ніж в зоні вашої місцевої валюти. Крім того, якщо ви турбуєтеся про валютні ризики у своїх продажах, існує ліквідний ринок, який забезпечує вам хеджування. Багато магазинів, які приймають біткоїни через різні сторонні застосунки, моментально обмінюють їх на долари, тим самим знижуючи ризик.

Вже в наступному реченні Рубіні розглядає мінуси протилежного ризику:

«Якби хтось виписав іпотечний кредит з основною сумою та відсотками в біткоїнах, стрибок вартості біткоїна призвів би до різкого збільшення реальної вартості іпотечного кредиту. Якщо потім станеться дефолт, кредитор втратить гроші, а позичальник – свій будинок».

Саме тому, я думаю, у жодного американця немає власності в Новій Зеландії чи Мексиці, у жодного європейця немає боргових зобов'язань у доларах США. Це не нові ризики, а звичайні фінансові ризики, з якими стикаються фірми та домашні господарства.

Що особливо вражає, так це відсутність симетрії у Рубіні: якщо маржу можна знищити падінням за одну ніч, то маржу також можна подвоїти шляхом такого ж зростання за одну ніч. Симетричний ризик. Якщо обмінний курс біткоїна до долара впаде – а Рубіні такий впевнений, що так і буде, – деноміновану в біткоїнах іпотеку можна буде легко погасити шляхом підвищення курсу долара. Це не означає, що він помиляється, вказуючи на ці ризики, але вони зводяться до того, що економісти називають «неприйняттям ризику». Нехеджовані біткоїн-транзакції або боргові контракти – це погано, якщо домогосподарства турбуються про мінуси більше, ніж про плюси – що у реальному світі підтверджується лише певною мірою.

Справедливий висновок полягає не у словах Рубіні, що «біткоїн не може стати грошима», оскільки багато традиційних валют з мінливими значеннями можуть виконувати цю функцію, а в тому, що біткоїн-економіка, яка розвивається, матиме цей додатковий, незначний рівень бізнес-ризиків.

Складається враження, що Рубіні щосили намагався бути в курсі всіх інших макроекономічних проблем лише для того, щоб викласти критику Біткоїна, яка застаріла на той час, коли він вперше озвучив її в середині 2010-х років.

Чим краще ви розумієте недоліки нинішнього способу ведення грошових операцій, тим краще для Біткоїна.

Коли ви дивитеся на численні макробіди, які добре відомі біткоїнерам, у вас повинно стиснутися серце від занепокоєння. Коли ви дивитеся на борги в системі (державні та приватні), вам має стати зле. Все це Рубіні майстерно описує, і багато з написаного ним можна було б навіть розмістити тут. Наш улюблений економіст-ненависник розуміє проблему краще, ніж більшість. Але який у цьому сенс.

Незбагненно, що той, хто так добре розуміється на світових катастрофічних макроекономічних проблемах, як Рубіні, не може побачити ключове рішення, яким є Біткоїн.

Це гостьовий пост Йоакіма Бука, наукового співробітника Американського інституту економічних досліджень та автора статей у Bitcoin Magazine, HumanProgress.org та Інституті Мізеса. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Хоча DAO традиційно асоціюються з Ethereum, емуляція більшості функцій DAO можлива у Біткоїні з використанням мультипідпису та голосування з приводу того, які транзакції підписувати. Діллон Хілі 13 квітня 2024
Біткоїн: ентропійний двигун Біткоїн: ентропійний двигун Біткоїн як система за своєю суттю захищений і побудований на концепції ентропії, що збільшує випадковість. Це те, що насправді пов'язує Біткоїн та фізичні закони природи. Сідні Брайт 13 квітня 2024
На порозі кардинальних змін: цифровізація грошей На порозі кардинальних змін: цифровізація грошей Поточний стан проєктів цифрових валют центральних банків, резюмований Ефрат Фенігсон, незалежною журналісткою та ведучою подкасту You're The Voice. Ефрат Фенігсон 07 квітня 2024