Як Біткоїн створює суверенних особистостей

Як Біткоїн створює суверенних особистостей

Книгу Джеймса Девідсона та Вільяма Різ-Могга «Суверенна особистість: оволодіння переходом до інформаційної епохи» часто рекомендують досвідчені біткоїнери. Автори не лише передбачили винахід Біткоїна за 12 років до його появи, а й окреслили роль BTC у підтримці незалежності людей у XXI столітті.

Вірні передбачення

Автори зазначили, що технологічна революція призведе не лише до зростання продуктивності праці та більшої ефективності, а й до якісних змін у взаємодії між людьми та інституціями. Зокрема розвиток кіберторгівлі стане поштовхом до появи кібергрошей. Вони будуть унікальними, анонімними та надійними, а також не залежатимуть від будь-яких географічних кордонів. За винятком того, що Біткоїн – псевдонімний, а не анонімний, Девідсон та Різ-Могг вкрай точно передбачили його основні характеристики.

Автори підкреслювали, що поява таких грошей підірве монополістичні позиції держав, що наразі використовують свою економічну владу для сеньйоражу та примусового перерозподілу ресурсів на свою користь.

«Технологічна революція приречена радикально знизити розміри та вплив національних держав на початку нового тисячоліття», – зазначали Девідсон та Різ-Могг.

Хто ж такі «суверенні особистості» відповідно до авторів книги? Це всі люди, що можуть вільно приймати рішення щодо купівлі чи продажу товарів і послуг незалежно від державного чи будь-якого іншого впливу. Фіатна система призводить до постійної залежності людей від центра емісії грошей, що й до того ж впливає на їхні рішення як споживачів і виробників, що реалізується через інструменти соціального рейтингу.

Автори відзначають, що нові цифрові гроші зможуть повернути людям контроль над засобами обміну створюючи таким чином передумови для їхнього звільнення від гніту й обмежень теперішньої системи. На базі цього також виникнуть передумови для справжньої свободи слова та висловлювань, адже ніхто не зможе змушувати інших відтворювати стереотипи чи ідеї, що суперечать їхнім переконанням.

Девідсон та Різ-Могг передбачали, що держави почнуть потроху втрачати контроль над фінансовими потоками й не зможуть поповнювати бюджети через податки на доходи. Згодом вони будуть змушені перейти до більш репресивних заходів та податків з кожного громадянина. Проте, попри спроби ввести цензуру та обмежити вільний обмін інформацією, такий підхід не буде ефективним у довгостроковій перспективі. Експерти переконані, що з’являться сотні мільйонів вільних людей, які будуть здатні захистити свої економічні та соціально-політичні права від стороннього впливу.

Біткоїн: очікування та реальність

Біткоїн дійсно створює передумови для відокремлення грошей від держави, що має призвести до таких самих серйозних змін у суспільстві, як відокремлення церкви від держави у XVI-XVII століттях. Біткоїн не гарантує автоматичного перетворення всіх людей у суверенних особистостей, але створює умови для поступового набуття цього статусу для тих, хто розуміє й використовує його технологію.

Проте варто зазначити, що автори не досить вірно передбачили стратегію урядів у період зростання ролі Біткоїна. Вони не намагаються уникнути будь-яких технологічних інновацій. Навпаки вони демонструють значний інтерес до блокчейну та інших способів збору та обробки даних. Єдина принципова відмінність – вони зацікавлені у підтримці чинного статус-кво, що полягає у розвитку фіатної системи та зростанні централізації.

Тому замість публічних блокчейнів вони використовують приватні, а замість Біткоїна просувають CBDC. Усі транзакції знаходяться під повним державним контролем, а також розробляються різні підходи щодо підрахунку соціального рейтингу, що може призводити до обмежень щодо певних груп населення.

Але Девідсон та Різ-Могг виявилися правими в окресленні загального тренду на зменшення влади, що сконцентрована на національному рівні. Але замість того, щоб погодитися з об’єктивним зростанням ринкових чинників та важелів у сучасному світі, відбувається перерозподіл важелів впливу на наддержавний рівень. Тепер міжнародні фінансові організації на зразок МВФ та Світового банку відіграють вирішальну роль у формуванні фінансової політики й регуляторних ініціатив.

Відомий біткоїнер Gigi підкреслює значення Біткоїна для сучасних людей у плані забезпечення їхньої приватності, що стає особливо актуальною в умовах авторитарних режимів. Він наводить приклад протестів у Гонконзі та спроб протидіяти їм з боку влади Китаю.

«Сильна криптографія дозволяє нам відновити контроль над своїм правом на вільні транзакції завдяки цифровим підписам, криптографічним хешам та глобальній машині правди й свободи, якою виступає Біткоїн», – стверджує Gigi.

На сьогодні лише одна людина з 10 000 має значну частину власних заощаджень у BTC. Проте ця динаміка відповідає загальному патерну S-кривої, що спостерігається у багатьох технологічних сферах. Біткоїнери люблять цитувати Ернеста Гемінґвея у цьому контексті: «Поступово, потім раптово».

Як Біткоїн створює суверенних особистостей
Відсоток Біткоїн-максималістів. Джерело: Austin Herbert.

Тому приклад сьогоднішніх Біткоїн-максималістів може бути критично важливим для прискорення гіпербіткоїнізації та створення відповідних суверенних особистостей по всьому світу. А можливість забезпечити ефективний довгостроковий захист власних заощаджень від інфляції буде слугувати іншим важливим інструментом для переходу інших людей на Біткоїн-стандарт, зважаючи на те, що навіть розвинені країни стикаються з інфляцією, що перевищує 5% на рік.

Висновки

Книга Джеймса Девідсона та Вільяма Різ-Могга дуже точно передбачила виникнення Біткоїна за 12 років до видобутку його першого блоку. Нові цифрові та децентралізовані гроші сприяють зростанню незалежності та свободи людей по всьому світу та зменшенню впливу національних урядів та центробанків. Але ініціативи щодо впровадження CBDC та різних форм фінансового моніторингу говорять про те, що вся основна боротьба ще попереду. Технологічна S-крива свідчить про вірогідне прискорення гіпербіткоїнізації у наступні роки, що підтверджує оптимістичні очікування експертів.

Біткоїн-адреса і біткоїн-гаманець: у чому відмінність Біткоїн-адреса і біткоїн-гаманець: у чому відмінність Поняття «біткоїн-адреса» і «біткоїн-гаманець» часто намагаються «об'єднати» або видати за синоніми, проте між ними є суттєва різниця. Володимир Гришенко 30 листопада 2023
Як відстежують біткоїни в Україні Як відстежують біткоїни в Україні Українські спеціалісти активно навчаються відстежувати біткоїн-транзакції. Таким чином Україна хоче вивести боротьбу зі злочинністю на новий рівень. Вже навіть є кілька гучних затримань. Але у цього тренду є не лише можливості, а й загрози. Дмитро Харьков 29 листопада 2023
Zap та Strike: історія успіху Джека Маллерса Zap та Strike: історія успіху Джека Маллерса Джек Маллерс – засновник і CEO Strike, інноваційної фінансової платформи, яка використовує Lightning для забезпечення швидких та дешевих міжнародних платежів. Незважаючи на молодий вік, Джек Маллерс вже встиг зробити значний внесок у розвиток і популяризацію Біткоїна. Володимир Гришенко 28 листопада 2023