Давос-2023: висновки для Біткоїна

Давос-2023: висновки для Біткоїна

Цьогорічний Всесвітній економічний форум у Давосі не обійшовся без розмов про цифрові активи. Проте основні наративи стосувалися регулювання, блокчейну та різноманітних альткоїнів. Тому біткоїнерам час готуватися до посиленого тиску з боку міжнародних інституцій.

Головні меседжі

На Всесвітньому економічному форумі (ВЕФ), що проходив з 16 по 20 січня у Давосі, була організована одна панель, присвячена виключно ринку цифрових активів та їхнім перспективам у майбутньому. В ній взяли участь CEO Ripple Бред Герлінгхаус, головний автор регулювання MiCA у ЄС Мейрід МакГіннесс, міністр з питань штучного інтелекту та цифрової економіки ОАЕ Омар бін Султан Аль Олама та Голова Ради з фінансової стабільності Клаас Нот.

Спікери виступили за необхідність посилення регулювання та встановлення максимального контролю над цифровими активами. Як не дивно, але Сем Бенкман-Фрід та біржа-банкрут FTX не згадувалися, а основна увага була зосереджена на розробці планів для усієї індустрії. Зокрема під час дискусії була підтримана загальна концепція блокчейну, включаючи її застосування у нових галузях, таких як аерокосмічні розробки та наукове співробітництво.

Висловлювалися також пропозиції щодо сприяння захисту навколишнього середовища та переходу на більш інноваційні та сприятливі для екології технології. Хоча прямо це не було озвучено, але загальний підтекст був проти алгоритму консенсусу Proof-of-Work, який традиційно зображується популярними ЗМІ як шкідливий для природної екосистеми, а його переваги у порівнянні з Proof-of-Stake та іншими альтернативами ігноруються.

Також була запропонована нова система з інтеграції CBDC та регульованих стейблкоїнів. У цей спосіб планується забезпечити обіг цих фінансових інструментів з максимальним контролем над усіма власниками коштів та відповідними транзакціями. Вона матиме назву «Універсальна система цифрових платежів» (UDPN), і вже цього місяця найбільші банки Європи почнуть її тестувати.

Представники багатьох компаній та лобі-груп активно відтворювали основні меседжі фінансової та бізнес-еліти Давоса для просування своїх проєктів та отримання додаткової регуляторної та фінансової підтримки у майбутньому. Такої стратегії дотримувалися представники компаній та відповідних блокчейнів Polygon та Hedera (що робили наголос на масштабованості та екологічності), а також емітента стейблкоїна USDC – Circle, що наголошував на ліквідності та достатності власного фіатного забезпечення. Більшість представників цифрового ком’юніті підтримували ідею інтеграції з традиційною фінансовою системою.

Майже всі експерти зійшлися на думці, що попри ведмежий ринок 2022 року, індустрія продовжуватиме стрімко розвиватися у наступні роки. Одним з індикаторів, що підтримує цю оцінку виступає зростання кількості розробників, які працюють над проєктами з відкритим кодом у цій сфері. Станом на кінець 2022 року вона становить 61 100 професійних розробників.

Давос-2023: висновки для Біткоїна
Кількість розробників у індустрії. Джерело: Bloomberg.

Були висловлені й поодинокі занепокоєння щодо розвитку сфери цифрових активів. Так, директор Filecoin Foundation Меган Клімен відзначала наступне під час свого перебування на форумі: «Я бачу багатьох людей, які хочуть володіти та контролювати свої дані. Люди починають приділяти більше уваги тому, як зберігаються їхні дані»., – зазначила Клімен.

Проте запропоновані варіанти розв'язання проблеми полягають не у переході на найдецентралізованішу й захищену мережу, якою є Біткоїн, а у запровадженні локальних інновацій з обов’язковим державним та міжнародним контролем.

Що це означає для Біткоїна

Основні наративи, що домінували на ВЕФ, дозволяють сформулювати певні висновки для Біткоїна.

1. Традиційні фінансові еліти намагаються зберегти статус-кво та не роблять ставку на Біткоїн, що створює повністю децентралізовану та незалежну систему. Натомість вони просувають цілком підконтрольні проєкти на Proof-of-Stake та схожих алгоритмах консенсусу.

2. Міжнародні організації та банки продовжують активно просувати CBDC та регульовані стейблкоїни для збереження теперішньої фіатної системи. Провідні ЗМІ, вірогідно, продовжуватимуть рекламувати CBDC й звинувачуватимуть Біткоїн у «вуглецевому сліді» та інших небажаних наслідках для навколишнього середовища.

3. Фінансові еліти зацікавлені у зростанні частки й впливу NFT та Метавсесвітів, у тому числі шляхом зменшення домінування інновацій у Біткоїн-екосистемі. Навіть протоколи другого рівня на зразок Lightning Network можуть зазнавати тиску через надання переваги протоколам на основі інших блокчейнів.

Отже, протистояння між традиційною та Біткоїн-екосистемами, вірогідно, зростатиме у наступні роки. Таким чином, актуальнішими можуть стати апдейти щодо максимізації приватності BTC-транзакцій, використання власної ноди та створення різноманітних Біткоїн-хабів (як онлайн, так і офлайн).

Давос-2023: висновки для Біткоїна
CoinJoin: один із методів підсилення приватності у мережі Біткоїна. Джерело: Medium

Довгострокова позитивна динаміка курсу BTC також може сприяти наданню йому статусу законного платіжного засобу в інших країнах, але, напевно, країни, що розвиваються подовжуватимуть випереджати розвинені країни у законодавчому регулюванні. У будь-якому разі представники Біткоїн-спільноти мають готуватися до незалежної й децентралізованої взаємодії учасників мережі за умов посилення тиску з боку міжнародних регуляторів та ЗМІ.

Висновки

Форум у Давосі окреслив основні напрями розвитку індустрії, що не тільки не враховують інтереси біткоїнерів, а й створюють відверто несприятливу ситуацію через посилення державного та інституційного контролю. Але проблеми з використанням даних користувачів визнаються навіть самими учасниками ВЕФ. За таких умов попит на BTC продовжуватиме зростати, й інші країни, що розвиваються отримають додаткові стимули щодо надання йому статусу законного платіжного засобу. Сталому розвитку Біткоїн-екосистеми ніщо фундаментально не загрожує, але потрібно враховувати нові виклики, окреслені у Давосі.

Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024
Навіщо встановлювати повну ноду Навіщо встановлювати повну ноду Біткоїнери часто підкреслюють, що при здійсненні транзакцій треба використовувати власну повну ноду Біткоїна. Але новачкам зазвичай складно зрозуміти, як це робити та навіщо. Дмитро Харьков 21 лютого 2024
Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум: історія одного з перших Біткоїн-журналістів Аарон ван Вірдум – один із найавторитетніших журналістів у Біткоїн-індустрії. Він пише не лише статті про головний цифровий актив, а й книги. Володимир Гришенко 20 лютого 2024