Щоб стати грошима, Біткоїну потрібно інтегруватися з новою технологією соціальної системи

Щоб стати грошима, Біткоїну потрібно інтегруватися з новою технологією соціальної системи

Одних технологій Біткоїна та Lightning Network буде недостатньо, щоб змінити нашу фінансову систему. Потрібні також нові соціальні системи.

У цьому есе йдеться про те, що Біткоїна і Lightning Network самих по собі недостатньо для успішної реалізації американської надійної грошової системи, і що еволюційна економіка, нові соціальні технології та нові моделі соціальних систем мають бути частиною рівняння.

Основна мета грошей у тому, щоб полегшити обмін цінністю. Гроші є також нашою критично важливою базовою соціальною системою. Біткоїн ще не гроші. Біткоїн виконує одну з трьох функцій грошей, оскільки є надійною технологією для електронного зберігання. Як тільки Біткоїн буде інтегрований з нещодавно розробленими технологіями соціальної системи, він, безперечно, виконає основне завдання грошей – полегшити обмін цінністю.

Проблеми з американською фіатною системою

Перш ніж перейти до аргументів, дозвольте мені пояснити, чому я зосереджений на реалізації американської Біткоїн-економіки.

По-перше, як американець, я знаю про Америку більше, ніж про якесь інше місце.

По-друге, що важливіше, Америка найбільше втратить, коли долар США перестане визнаватись єдиною світовою резервною валютою або знеціниться через експоненційне друкування. За будь-якого результату буде непереливки – без наявності паралельної надійної грошової системи, яка успішно функціонуватиме поряд із нинішньою Федеральною резервною системою, у Сполучених Штатах відбудеться катастрофічний збій.

Навіть сьогодні скрізь є докази того, що американська економіка працює не для всіх. Тут і там виплескуються розбрат та гнів. Масові вбивства, що відбуваються кожні кілька днів, спонукають людей усвідомити той факт, що існує психічна хвороба ненависті та нігілізму, яка, здається, поширюється.

Національні політичні партії Америки не реагують потрібним чином. Жахливі масштаби американської фінансової нерівності унеможливлюють справжню демократію. Декілька років тому ABC News повідомила, що 40% американців не можуть зібрати 400 доларів на екстрену допомогу. Хіба хтось може вважати, що його голос має таку саму політичну владу, як, скажімо, Джефф Безос, який заробляє непристойно великі суми грошей?

І тепер криптоіндустрії доводиться мати справу з віроломством Сема Бенкмана-Фріда, якого The New York Times колись прозвала «крипто-імператором» за те, що він втілював риси ренегата, «народного» мільярдера. Він вів спосіб життя, втілений Ілоном Маском, Безосом та іншими технологічними мільярдерами, але виявився надто молодим, щоб зрозуміти, що цього не досягти шляхом махінацій.

Можливо, падіння Бенкмана-Фріда стане тривожним дзвіночком для криптоіндустрії, який означатиме, що Біткоїн і блокчейн призначені не для того, щоб люди стали наступними мільярдерами, а для використання технології Біткоїна для створення реальних продуктів та послуг, які вирішують реальні людські та планетарні проблеми, таким чином, просуваючи Америку до розвитку суспільного добробуту.

У своїй книзі «Ціна завтрашнього дня» Джефф Бут пише: «Тенденція до більшої майнової нерівності, більшої поляризації та більшого розбрату є серйозною загрозою нашому колективному майбутньому. І причина цього одна: прихильність до економічної системи, розрахованої на інший час».

Нинішня економічна система сприяє великим корпораціям і є ворогом місцевої торгівлі. Ця система отримує цінність з місцевого ринку і доставляє її віддаленим акціонерам і корпоративному керівництву.

Бенкман-Фрід, як і інші учасники криптоспільноти, які прагнуть швидкого збагачення, живе, виходячи з нічого не підкріпленого мислення, згідно з яким життя – це нещадна боротьба, а стати непристойно багатим – означає виграти гру. Ходять чутки, що Бенкман-Фрід грав у відеоігри під час зустрічей з інвесторами. Таке мислення править корпоративним капіталізмом, і давайте будемо чесними, ми всі тією чи іншою мірою страждаємо від цього психічного стану.

Найважливішим продуктом багатьох корпорацій сьогодні є не те, що вони надають клієнтам, а акції, які вони продають інвесторам. У своїй книзі «Team Human» Дуглас Рашкофф пише: «Корпорації знищують ринки, від яких вони залежать, або продають свої найпродуктивніші підрозділи, щоб збільшити чистий прибуток у своїх квартальних звітах».

Сьогодні в Америці виробництво грошей важливіше, ніж виробництво сталого продукту чи послуги. Корпорація бере гроші з місцевої економіки – із землі та робочої сили – і дає їх своїм акціонерам.

Важливість грошей як соціальної системи

Гроші – це найважливіша і найпотужніша соціальна система, будь-коли винайдена людиною. Цивілізація розпочалася з обміну цінностями. Основна мета грошей полягає в тому, щоб полегшити обмін цінностями усередині спільноти. Спільнота – це група людей, які покладаються одна на одну.

Справжня природа людини полягає у тому, щоб бути у взаєминах із планетою та всередині спільноти. Лише грошова система, побудована на цьому розумінні, може здійснити мрії, які кожен з нас вклав у майбутнє Біткоїна та наші власні спільноти.

Економіка надійних грошей Біткоїна має бути розрахована на розподіл багатства, а не лише на експорт капіталу вже заможним людям.

Очевидно, що Lightning Network забезпечує швидкість транзакцій, яка може зробити стабільну грошову економіку Біткоїна можливою у Сполучених Штатах. І все ж таки Lightning Network недостатньо.

Я згоден із Рашкоффом, який вважає, що ми не можемо вирішити проблеми Америки лише за допомогою більшої кількості технологій. Він пише, що Біткоїн та блокчейн «можуть позбавити експлуататорських фінансових інститутів посередників, але вони не допомагають регуманізувати економіку або відновити довіру, згуртованість і дух взаємодопомоги, які підірвано цифровим капіталізмом».

Оскільки Біткоїн, як технологічно досконала грошова система, є потенційною трансформаційною еволюцією нашої соціальної реальності, його успішна реалізація вимагає, щоб ми делікатно спроєктували його реалізацію, втілюючи наші кращі людські якості, такі як чесність, порядність, щедрість та прощення.

Для цього ми маємо пригадати роботу економіста-еволюціоніста Еріка Бейнхокера та його припущення про те, що економічна еволюція – це не єдиний процес, а скоріше результат трьох взаємопов'язаних процесів – фізичної технології, технології соціальних систем та відповідності системної структури.

Щоб бути успішним, Біткоїн повинен запалити еволюційну пошукову систему через Lightning Network, яка є локалізованим вільним ринковим капіталізмом.

Біткоїн і Lightning Network, безумовно, є необхідними фізичними технологіями, але які соціальні технології та структура соціальної системи дозволять системі надійних грошей Біткоїна поширюватися, як вірус?

Інтеграція з чинною системою фіатних грошей

Щоб відповісти на поставлене вище питання, біткоїнери повинні розуміти, з чим їм доведеться зіткнутися, якщо ми говоримо про соціальні технології як спосіб змінити переваги американців щодо поточної грошової системи.

По-перше, існує дуже сильний людський опір змінам, тому що фінансові системи, контрольовані державою, переважали протягом сотень років.

По-друге, гроші несуть таке велике емоційне навантаження, пов'язане із самооцінкою, що спричиняє сильне небажання відкрито говорити про гроші й викликає ще менше інтересу до систем створення грошей. Про гроші, як і про секс, просто не говорять.

Розглядаючи сильний людський опір змінам, корисно трохи розібратися в історії. По-перше, існує історична аксіома про те, що той, хто перебуває при владі в суспільстві, створює гроші.

З 10 по 13 століття, історичний період у Європі, відомий як Середньовіччя, валюту випускали місцеві лорди та періодично відкликали та перевипускали її зі стягнутим податком. Це була форма демереджа, яка зробила гроші менш бажаними як засіб збереження цінності. Результатом став розквіт культури та повсюдний добробут по всій Європі. Це процвітання точно відповідало періоду часу, коли ці місцеві валюти було випущено в обіг.

Йдеться про 600 років інкультурації, яка створює сильну психологічну перешкоду успішному впровадженню альтернативної американської грошової системи на основі біткоїнів. Ми всі стикалися із цим зустрічним вітром, коли намагалися переконати друзів чи родичів у інноваційності Біткоїна.

Існує цікава нова концепція з теорії складних систем під назвою «басейни тяжіння», яка може допомогти візуалізувати цей зустрічний вітер.

Басейн тяжіння – це будь-яка складна система, така як біологічна екосистема, людська соціальна система або уявлення про грошову систему, яка має декілька локальних станів рівноваги, а не єдину точку рівноваги. Це легше зобразити як два басейни тяжіння, розташовані поруч один з одним.​​

Щоб стати грошима, Біткоїну потрібно інтегруватися з новою технологією соціальної системи
Джерело

Уявіть собі кулю, яка представляє ідеї про грошову систему або гроші в цілому і лежить на дні одного з цих басейнів, і подумайте про те, як вона повинна переміститися в інший басейн тяжіння, щоб відбулися тривалі зміни.

Можна уявити, як нинішня грошова система чинитиме опір поступовим змінам і що вона буде здатна поглинати багато ударів, щоб зберегти свою історичну привабливість. Понад 600 років існує затягування до басейну контрольованої державою грошової системи.

Потрібен новий басейн тяжіння, нова конфігурація ідей зі своїм гравітаційним тяжінням.

Біткоїн як тверді гроші – це нова сфера тяжіння.

Будь-яка свідома спроба перемістити цю кулю в новий басейн тяжіння біткоїнів має включати викриття та прийняття на переломному етапі суспільного визнання на ринку. Щоб успішно перенести культуру в басейн тяжіння біткоїнів, потрібно змінити американську історію про гроші. Докладніше про це йтиметься далі.

Гроші як міра самооцінки та виживання

Розглядаючи сильний людський опір міркуванню про грошові системи, корисно поринути у глибші емоційні проблеми людей, пов'язані з грошима.

Гроші – одне з основних табу американського суспільства, поряд із сексом та смертю. Сьогодні не так ніяково говорити про те, з ким ви переспали минулої ночі, як про те, скільки у вас грошей. Це справжня культурна «сліпа пляма».

Щоб зрозуміти, що спільного у цих табу, нам потрібно заглибитися в колективну психологію, яку найкраще описують архетипи. Архетипи – це зразки емоцій та поведінки, які можна спостерігати у різних цивілізаціях та періодах часу.

Одним із важливих архетипів є велика мати, яка представляє постать матері в міфології, релігії та юнгіанській психології. Придушення архетипу великої матері очевидне в американській колективній свідомості. Коли ви витісняєте архетип, він проявляється через свої специфічні способи – для грошей, це виражається через жадібність та страх дефіциту.

Усі ранні валюти безпосередньо пов'язані з великою матір'ю.

Наприклад, за тисячі років до нашої ери шумерський шекель був тісно пов'язаний з Інанною, богинею життя, смерті та сексуальності. Зерно забезпечувало гроші на той час. Фермерам давали шекелі за зерно, яке вони могли обміняти на секс із дівами храму. Так вони забезпечували запаси зерна на неврожайні роки, які часто траплялися у їхній історії.

У шумерів грошима розпоряджалися жерці. Вони давали квитанції за пшеницю, доставлену до храмів як податок. Надходження можна було використовувати як валюту для оплати сексу зі жрицями храму або інших товарів на ринку. Ці надходження були чимось подібним до сучасної системи соціального забезпечення, що фінансується коштом податків: пшениця була буферним запасом, сексом, ритуалом родючості та оберегом від неврожаю (уявіть собі, що це свого роду страховка на ранньому етапі).

Також цікаво відзначити, що саме англійське слово «гроші» походить від римського храму Юнони Монети у Римі, у підвалі якого діяв монетний двір імперії. Юнона була італійською богинею менструального циклу, сексуальності, вагітності, народження… і, звичайно, грошей.

Як переконати інших у цінності Біткоїна

То як же подолати дуже сильний людський опір змінам і несвідомі ментальні табу, пов'язані зі страхом перед грошима?

Багато біткоїнерів усвідомили, що їм ніколи не вдасться переконати родича за допомогою логіки та доказів. Люди наводять докази у відповідність до своїх переконань і поглядів на життя.

Ці індивідуальні особисті переконання вплітаються в культурну історію, яка стає загальновизнаною реальністю щодо грошей або, говорячи мовою теорії культурних систем, нинішнім басейном тяжіння Америки до грошей.

Нинішня американська культурна історія про гроші – це історія про дефіцит та про те, що їх ніколи не буває достатньо. Це конструктивна особливість нинішньої грошової системи, що ґрунтується на боргах, у якій грошова маса має зростати, щоб виплачувати відсотки, бо грошей буквально «завжди не вистачає», тому люди повинні боротися за те, що є. Ця конструктивна особливість є імперативом зростання системи фіатних грошей, який у якийсь момент має стати експоненційним або пройти через процес списання боргів.

Як пише Чарльз Ейзенштейн, «поки більшість людей підкоряються чинній системі, ті, хто вклав значні кошти в її збереження (тобто вже багаті), будуть знаходити способи продовжувати вдавати, що вона стійка».

Щоб змінити теперішні думки та уявлення про гроші, потрібно дати людям досвід, який не відповідає наявній історії, або досвід, який резонує з новою історією.

Бакмінстер Фуллер говорив, що ви ніколи нічого не зміните, борючись з реальністю. Щоб змінити соціальну систему, створіть нову модель, яка зробить теперішню модель застарілою.

Ейзенштейн вважає, що прямий спосіб зруйнувати американську історію дефіциту – дати людям досвід, не заснований на дефіциті. Це може бути «акт щедрості, прощення, уваги, правди чи безумовного прийняття». Ця нова історія має бути запрошенням до нового способу існування у світі, безстрашного та пов'язаного. Це має бути пропозиція. Не можна змусити іншу людину змінити переконання.

Згадуючи три взаємопов'язані процеси економічної еволюції Бейнхокера, ми повертаємося до основного питання: «Які соціальні технології та параметри проєктування соціальної системи будуть інтегровані з технологією Біткоїна, щоб дозволити системі надійних грошей Біткоїна поширюватися як вірусу?».

Це гостьовий пост Френка Нюссле, підприємця-видавця, колишнього університетського професора та архітектора соціальних систем. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Кожен четвертий американець володіє біткоїнами Дослідження Unchained свідчить про приголомшливе зростання володіння BTC серед американських інвесторів, при цьому у 2024 році визначальними будуть ясність регулювання та економічні фактори. Нік Хоффман 03 грудня 2023
Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Біткоїн: майбутнє чи «есперанто» грошей? Есперанто був спробою створити нову мову, якою могли б спілкуватися люди в усьому світі, але його так і не прийняли. Чи спіткає Біткоїн така сама доля? Пол Фокс 03 грудня 2023
Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Троянський кінь державного прийняття Біткоїна Чи є прийняття Біткоїна державою чимось позитивним? Чи це поступово зруйнує ті властивості, які ми вважаємо цінними у Біткоїні? Майкл Матулеф 02 грудня 2023