Гіркі уроки судової Біткоїн-практики: ми повинні зберігати пильність

Гіркі уроки судової Біткоїн-практики: ми повинні зберігати пильність

Два схожих юридичних спори щодо ймовірних шахрайств з біткоїнами показують, що, хоча Біткоїн може й непідкупний, люди такими не є.

Сем Бенкман-Фрід, FTX, SOL, CEL, XRP, ETH тощо – це лише деякі з відомих крипто-афер та шахраїв, про які ми чули. Але є також багато менш резонансних випадків, які залишаються поза увагою засобів масової інформації.

Судова практика адвоката Ендрю Дж. Кобоса з юридичної фірми Cobos у Х'юстоні охоплює юридичні спори, пов'язані з Біткоїном. Згідно з інтерв'ю Кобоса для цієї статті, одна з його поточних справ стосується літньої жінки, до якої у 2017 році підійшов молодий пастор у її церкві та заохотив її інвестувати у біткоїни з його допомогою. Жінка та чоловік уклали усну угоду про те, що вона переведе йому 80 000 доларів, а він на її гроші купить біткоїни та надійно збереже їх для неї. Тепер позивач у справі – жінка похилого віку – звинувачує чоловіка в крадіжці її біткоїнів, бо він знає і використовує її закриті ключі. Суд у цій справі призначено на весну 2023 року в окрузі Харріс, штат Техас (номер справи 2021-51487).

Згідно з позовом, пастор купив і зберігав біткоїни для жінки до липня 2020 року, після чого вона попросила повернути їй гроші. Тоді пастор замовив та налаштував апаратний гаманець Trezor з 7,742 біткоїна, і передав жінці пристрій разом із «картою із сід-фразою», яку заповнив пастор. Декілька днів потому жінка відкрила Trezor і виявила, що всі її біткоїни зникли з пристрою.

Кобос вважає, що пастор зберіг копію карти з сід-фразою і відтворив гаманець після того, як віддав їй Trezor, а потім перевів усі біткоїни в окремий гаманець, який він контролював. Жінка зв'язалася з пастором, щоб спитати, куди зникли її заощадження, на що отримала відповідь, що систему було «зламано». Не маючи можливості звернутися до правоохоронних органів, жінка звернулася за допомогою до судового адвоката та судової системи.

За словами Кобоса, цей вид зловживань, схоже, набуває популярності з поширенням Біткоїна, і шахраї наживаються на новачках. Хоча це нова судова практика, таке шахрайство не є новинкою для Біткоїн-індустрії. Навіть деякі з найдосвідченіших інвесторів фігурували у судових процесів такого типу.

У 2012 році близнюки Вінклвосси уклали контракт з Чарлі Шремом на купівлю біткоїнів на 750 000 доларів, при курсі 18,81 долара. У судових документах йдеться, що фонд Вінклвоссів (WCF) не дорахувався 61 000 доларів із загальної суми, і що Шрем купив 5000 біткоїнів для себе. Фонд стверджував, що на момент подання позову вкрадені біткоїни коштували 26 мільйонів доларів.

Відповідно до тексту справи:

«У лютому 2013 року WCF найняв бухгалтера для проведення аудиту, і аудитор виявив, що Шрем не зміг відзвітувати за відправлені йому 61 000 доларів, що на той момент було еквівалентно приблизно 5000 біткоїнів, виходячи із середньої ціни в 12,15 долара за біткоїн. Шрем заперечував це, але ніколи не надавав додаткової інформації. Інша найнята WCF компанія встановила, що 31 грудня 2012 на біткоїн-адресу Шрема було відправлено 5000 біткоїнів, що майже точно відповідає сумі дефіциту, визначеної бухгалтером WCF».

Справа була врегульована у позасудовому порядку у квітні 2019 року без публічного розкриття умов. Однак, попри заяву адвоката близнюків, в якій йдеться про те, що «…WCF і Шрем окремо покриватимуть гонорари та витрати на адвокатів», Шрем у своїй заяві для Coindesk підкреслив, що Вінклвоссів зобов'язали сплатити гонорари його адвокатів.

Я вважаю, що найважливіший урок, який ми можемо отримати з цих двох схожих історій, полягає в тому, що біткоїнери повинні продовжувати повторювати принцип: «Не довіряй, перевіряй!» Вінклвосси не знали Чарлі досить довго, але вони довіряли йому, тому що він знав Біткоїн краще, ніж вони у 2012 році. На той час він був одним із дуже небагатьох відомих першопроходців. Вони засвоїли урок на гіркому досвіді, як і літня парафіянка. Хоча молодий пастор імовірно був шановним членом її церкви, вона надто покладалася на його досвід, сліпо вірила в його чесність, і чекала три роки, щоб перевірити, чи все ще володіє 7,742 біткоїнами.

«Експерти» Біткоїна, які називають себе «біткоїнерами», водночас можуть практикуватися у мистецтві обману.

Так, протокол Біткоїна практично ідеальний і непідкупний, але люди – навіть біткоїнери – ні (який шок). Як і в будь-якій сфері, де крутяться великі гроші, існують як наївні люди, так і кар'єрні паразити – голуби та стерв'ятники. Давайте будемо орлами – захисниками гнізд – і своїх, і чужих. Продовжмо старанно навчати себе і тих, кому ми дали «помаранчеві пігулки», водночас виявляючи пильність, розшукуючи та викриваючи подібних до Сема Бенкмана-Фріда та інших вовків в овечій шкурі світу на всіх рівнях шахрайства.

Це гостьовий пост Філа Снайдера, викладача блокчейна, Біткоїна та всього, що пов'язано з медіа, у Х'юстонському університеті. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024