Африці потрібен Біткоїн так само, як Біткоїну потрібна Африка

Африці потрібен Біткоїн так само, як Біткоїну потрібна Африка

Africa Bitcoin Conference довела, що континенту потрібен Біткоїн, а також продемонструвала прогрес місцевих проєктів.

Перша конференція Africa Bitcoin Conference (ABC) відбулася на початку грудня в Аккрі, Гана. Деякі події в нашому житті настільки значущі, що буває важко повернутись до повсякденної реальності після того, як ви їх пережили. Моє відвідування цього заходу було однією з таких подій.

Африці потрібен Біткоїн так само, як Біткоїну потрібна Африка
Зображення надала офіційний фотограф ABC Нана Твум.

Прийняття помаранчевої таблетки на пляжі перед конференцією

Вже деякий час я є пристрасним шанувальником Алекса Гладштейна та його сприйняття Біткоїна як інструменту розширення прав та можливостей непривілейованих, експлуатованих та пригноблених. Цієї весни я проковтнув його нову книгу під назвою «Перевір свої фінансові привілеї», а через кілька тижнів мені пощастило відвідати Форум свободи в Осло, організований його організацією. Але навіть при тому, що я розумів, що Біткоїн необхідний мільярдам людей у всьому світі, я ніколи не переживав прийняття таким чином і не зустрічав саме тих, для кого Біткоїн може бути рятівним колом. Все змінилося для мене кілька тижнів тому у Гані.

Цікаво, що найбільше мене вразила не сама конференція, а спілкування зі звичайними жителями Гани в місті Аккра, більшість з яких уперше дізналися про Біткоїн від нас, учасників конференції.

Разом з декількома іншими біткоїнерами, в тому числі Германом Вів'є (організатор південноафриканського проєкту економіки замкнутого циклу Bitcoin Ekasi), я пішов на місцевий пляж за день до початку конференції й провів там увесь день, обговорюючи Біткоїн з місцевими жителями. Ми з'ясували, що Біткоїн стає цілком реальною річчю, як тільки місцевим жителям показують, що вони можуть отримувати гроші миттєво, без будь-якої реєстрації, і одразу витрачати їх через Bitrefill. З ким би ми не розмовляли – з рибалками, торговцями сувенірами, таксистами, художниками – ми були свідками того самого когнітивного процесу: від зневаги та підозрілості до інтересу протягом кількох хвилин. Все, що було потрібно, – це відразу продемонструвати реальне використання Біткоїна, і все вдалося.

Деяким читачам це може здатися тривіальним, але факт у тому, що у багатьох місцях немає простого способу проводити цифрові платежі. Західні біткоїнери в основному звикли розглядати біткоїн як довгостроковий засіб заощадження, що, звичайно ж, є цінним варіантом використання по всьому світу, але в багатьох країнах біткоїн також є чудовим засобом обміну. І часто єдине, чого не вистачає – це знання про екосистему Біткоїна.

Біткоїн: панафриканська надія

Однією з тем, яка звучала протягом триденної конференції, було те, що Біткоїн може бути інструментом звільнення від постколоніальних систем контролю у вигляді МВФ, Світового банку, системи франка КФА та подібних обмежень.

Гладштейн пояснив під час свого виступу точну природу боргового рабства, в якому опинилися більшість африканських країн: МВФ і Світовий банк з радістю позичають диктаторам мільярди доларів, тоді як громадяни пізніше змушені повертати ці борги, хоча позики служили лише для поповнення особистої скарбниці клептократичних диктаторів. Виступ Гладштейна базувався на його останньому есе для Bitcoin Magazine, де він викладає неприємні подробиці схеми експлуатації МВФ/СБ.

Африку цілком можна вважати континентом, який найбільше постраждав від фіатних грошей. Валюта чотирнадцяти країн, як і раніше, управляється французьким урядом (режим франка КФА), дві країни нині переживають інфляцію, близьку або яка перевищує 100% (Зімбабве і Судан), майже половина африканських країн зіткнулася з інфляцією вище 10%, і міжнародні платежі часто дорогі або неможливі. Багато доповідачів вказували на те, що Біткоїн – єдиний реальний вихід та єдиний практичний шанс об'єднати континент.

Африці потрібен Біткоїн так само, як Біткоїну потрібна Африка
Рей Юссеф з Paxful у розмові з Фарідою Набурема: Біткоїн може об'єднати 54 країни Африки та прокласти шлях до процвітання.

Панафриканська природа Біткоїна згадувалася часто: у багатьох доповідях, панельних дискусіях та спілкуванні за лаштунками – здавалося, що насправді немає значення, з якої країни був конкретний спікер; Біткоїн зазвичай сприймався як панафриканське явище.

З іншого боку, уроки, отримані з впровадження Біткоїна на африканському континенті, неоціненні для самого Біткоїна та його потенціалу для гіпербіткоїнізації – в Африці Біткоїн випробовується на межі своїх можливостей: багато країн відкрито вороже ставляться до Біткоїна, інфраструктура часто ненадійна, людей часто заманюють у шахрайські схеми з біткоїнами; проте прийняття відбувається за експоненційною кривою.

Обі Нвосу з Fedi резюмував думку багатьох учасників у своєму виступі, заявивши, що «Африка виграє з Біткоїном. І Біткоїн виграє з Африкою».

Актуальною темою, яка звучала протягом усієї конференції, була необхідність того, щоб африканські біткоїнери створювали інструменти для Африки, тому що розробники із західного світу часто зі зрозумілих причин ігнорують потреби та обставини африканців.

Яскравим прикладом є цьогорічний запуск Machankura, сервісу, який робить платежі Lightning Network доступними на звичайних телефонах. Machankura розробляється Кготатсо Нгако, програмістом з Південної Африки, де досі широко поширені кнопкові телефони (як і в більшості інших африканських країн). Важко уявити, що Machankura розробляється та впроваджується в Європі чи США, оскільки люди в цих регіонах просто не мають необхідності використовувати Lightning на звичайних телефонах; однак в Африці це переломний момент для мільйонів.

Африці потрібен Біткоїн так само, як Біткоїну потрібна Африка
Панель африканських стартапів. Зліва направо: Точі Онія (Paxful), Ола Атосе (KoinKoin), Кготатсо Нгако (Machankura), Осідеїнде Адевал (Bitnob).

Мережа розробників інструментів Біткоїна розширюється в Африці. За останні кілька років з'явилися освітні та грантові програми, такі як Btrust та Qala, і все більше і більше розробників з африканського континенту можуть працювати над Біткоїном повний робочий день – через гранти або знайшовши роботу в численних африканських Біткоїн-стартапах.

Африці потрібен Біткоїн так само, як Біткоїну потрібна Африка
Абубакар Нур Халіл (Btrust, Qala) та Окджодом (Fedimint) обговорюють, на яких рішеннях зосереджені африканські розробники Біткоїна.

Перешкоди на шляху до гіпербіткоїнізації Африки

Активне впровадження Біткоїна в Африці також супроводжується деякими проблемами.

По-перше: інфраструктура. Як влучно висловився один із доповідачів: «Кожен ганець знає – коли йде дощ, інтернету немає». Добра новина полягає в тому, що африканці активно працюють над розв'язанням цих проблем; одним із цікавих проєктів, представлених на конференції, була Gridless, компанія з майнінгу біткоїнів, яка використовує безхазяйну енергію, – наприклад, місцеві гідроелектростанції, не підключені до національної мережі. У ході конференції було оголошено про нові інвестиції у Gridless у розмірі 2 мільйонів доларів, що допомогло проєкту вийти за межі Кенії, його рідної країни.

Другою перешкодою є широке поширення шахрайства та експлуататорських схем. Яскравим прикладом є Worldcoin. Якийсь час тому глобальна Біткоїн-спільнота була обурена цим проєктом, який приваблює нових користувачів за допомогою роздачі токенів в обмін на сканування сітківки ока. Після першої хвилі несхвалення все стихло, і склалося враження, що Worldcoin закинули. На мій подив, я виявив, що проєкт живий, і кулі, які сканують очі, впроваджуються по всьому африканському континенту. Біткоїнери в усьому світі зобов'язані пролити світло на такі огидні експерименти зі збору даних і переконатися, що африканці добре поінформовані про різницю між Біткоїном та всім іншим.

Третє: корпоративне завоювання. Африканському континенту не принесе користі позбутися неоколоніальних грошових схем, таких як франк КФА, лише для того, щоб їх замінили корпоративними еквівалентами. З кількох обговорень я зрозумів, що Binance та інші великі біржі каламутять воду щодо того, що означає насправді зберігати біткоїни, відмовляючи новачків від самостійного зберігання і натомість просуваючи біржові рахунки як єдиний варіант. Іще одна тривожна сфера корпоративного завоювання – це широка залежність від WhatsApp; як нещодавно зазначив один коментатор у Твіттері, WhatsApp – це «електронна пошта Африки». Це має нагадувати про те, що зусилля з навчання мають бути зосереджені не тільки на Vitcoin та самообслуговуванні, але й на Signal, зашифрованій електронній пошті, менеджерах паролів, VPN та інших подібних інструментах розширення цифрових можливостей.

Вся увага на Африку

Africa Bitcoin Conference була однією з найбільших подій, які я відвідував. Усі, кого я зустрічав, – підприємці, правозахисники, активні учасники кругових спільнот, розробники – були сповнені енергії, щоб дати помаранчеву пігулку африканському континенту. Але їхній ентузіазм не був наївний і не випливав з будь-якої ідеології чи неортодоксальної економічної школи; навпаки, їхній підхід був дуже практичним. В Африці чимало проблем, і Біткоїн може допомогти їх вирішити – якщо ми діятимемо правильно.

Багато спікерів на конференції нагадували нам про ключовий компонент Біткоїн-революції: людей. Якщо звичайні люди не можуть зрозуміти і легко використовувати цю технологію для розв'язання повсякденних проблем, Біткоїн не зайде надто далеко. Біткоїн потрібен не політикам та центральним банкам, а водіям таксі та вуличним торговцям їжею. На щастя, на континенті з'являється безліч спільнот, які очолюють висхідне прийняття помаранчевої монети. Ось лише деякі з них: Bitcoin Ekasi, Bitcoin Mountain, Bitcoin Cowries, Bitcoin Village, Exonumia та DigiOats. І до них приєднуються багато інших.

Особисто я не можу дочекатися ще одного шансу відвідати Біткоїн-конференцію на африканському континенті, адже оптимізм щодо кращого майбутнього тут просто незрівнянний. Наступною конференцією, схоже, стане Біткоїн-конференція в Нігерії, яка відбудеться у березні. Оскільки населення Нігерії одне з найбільш сприйнятливих до помаранчевої пігулки у світі, я впевнений, що це також буде незабутній досвід.

Примітка: прямі трансляції з другого та третього дня Africa Bitcoin Conference доступні на каналі YouTube.

Це гостьовий пост Йозефа Тетека, представника бренду Trezor для SatoshiLabs. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно пояснити, що таке Біткоїн Як правильно пояснити, що таке Біткоїн Пояснити Біткоїн так, щоб це було дійсно зрозуміло вашому співрозмовнику, завдання не з простих і, зрештою, це не найпродуктивніший спосіб залучити нових користувачів. Іван Македонскі 09 червня 2024
П'ята епоха Біткоїна: прогнози П'ята епоха Біткоїна: прогнози Прогнози переломних моментів П'ятої епохи Біткоїна. Джо Роджерс 09 червня 2024
Чому Джо Байден ненавидить Біткоїн Чому Джо Байден ненавидить Біткоїн Президент Джо Байден не зробив нічого для підтримки Біткоїн-індустрії перед виборами 2024 року. Нік Хоффман 08 червня 2024