У Сальвадору ще чимало роботи, але експеримент варто відсвяткувати

У Сальвадору ще чимало роботи, але експеримент варто відсвяткувати

Візит до Сальвадору під час конференції Adopting Bitcoin показав, що експерименту в країні потрібно більше часу, але його варто відсвяткувати.

І знову в дорозі. Пункт призначення: Сан-Сальвадор. Біткоїн-спільнота ось-ось збереться тут на Adopting Bitcoin, останній великій Біткоїн-конференції року, але, звичайно, дуже важливій. Друзі та біткоїнери з усього світу прилітають у країну, щоб попрацювати разом та сприяти впровадженню Біткоїна. Цікаво, як багато вони знали про цю країну до того, як було ухвалено Закон про Біткоїн?

Перш ніж повернутися до Сан-Сальвадору, ми зробили зупинку в селі Атако – нас запросили взяти участь у врученні Біткоїн-дипломів, які засвідчують фактичну кваліфікацію у сфері Біткоїна та фінансову освіту, які учні (поки що) сімох державних шкіл в Сальвадорі отримують після участі в курсі від My First Bitcoin.

Менш ніж рік тому, під час нашої першої поїздки до Сальвадору, коли ми жили тільки користуючись біткоїнами, ми були присутні на зустрічі першого директора, який приєднався до проєкту дипломів у сфері Біткоїна, представниками уряду та засновниками проєкту. То був справді історичний момент.

Тож побачити наших перших випускників особисто було для нас особливим задоволенням. Це було коло, яке замкнулося. Саме завдяки масовій освіті наша технологічна та ненасильницька революція увінчається успіхом. Не лише через слово закону.

У Сальвадору ще чимало роботи, але експеримент варто відсвяткувати

Відвідування Сан-Сальвадора

Наступного дня наше пробудження у Сан-Сальвадорі було досить травматичним – пізно, поспіхом, із щотижневим влогом на нашому YouTube-каналі, який потрібно відредагувати, та кількома невідкладними зустрічами. Через це ми вирішили зробити те, чого ще не робили тут, у Сальвадорі, і пішли до Starbucks. Минулого року ми бачили у Твіттері десятки відеороликів про транзакції з біткоїнами в цій мережі в країні та були впевнені, що ця кав'ярня прийме наші сатоші.

«Два капучино та два шоколадні кекси, будь ласка», – сказали ми. «Ми заплатимо біткоїнами!»

Тиша. Розгублений вигляд офіціантки означав лише одне: вона ніколи раніше не користувалася біткоїнами й поняття не мала, як прийняти запропонований нами платіж. Її колега прийшов їй на допомогу, але вона не змогла згадати пароль від їхнього гаманця Chivo. Без шансів. Отже, ми пішли до сусіднього МакДональдзу з тим самим наміром.

Ось тут і стався справжній сюрприз: навіть менеджер McDonald's не згадав пароль від програми Chivo. Менш як рік тому цей же заклад був усіяний підсвічуваними написами «Заплати за свій бургер біткоїнами!». Неймовірно.

Ми згадали, що автоматичні каси ресторану можуть створювати QR-код біткоїнів без запиту пароля, і попросили персонал спробувати це зробити. Спрацювало! Але скільки зусиль.

Освіта – це все.

Напередодні ми були свідками фінального тесту 16- та 17-річних учнів, які довели свою здатність створювати та керувати новими некастодіальними біткоїн-гаманцями, імпортувати їх на нові пристрої, здійснювати ончейн-транзакції та відстежувати їх в Bitcoin Explorer. Менш ніж через 24 години ми пили розведену каву у закладі, співробітники якого не могли згадати PIN-код програми.

У Сальвадору ще чимало роботи, але експеримент варто відсвяткувати

Прийняття Біткоїна

Конференція була красивою та дуже добре організованою. Приємно знову бачити стільки дружніх облич з усього світу. Наповнення заходу було на високому рівні, як і рівень участі аудиторії.

Панель, у якій я брав участь, називалася «Прийняття помаранчевих пігулок масами» – начебто це так легко. За ніч до неї я зробив такі записи:

  • Мені не подобається термін «прийняття помаранчевих пігулок», хоча я б хотів, щоб навчання Біткоїну було таким же простим, як ковтання таблетки: ви ковтаєте її – і бум, ви біткоїнер. Я вважаю це терміном, який вводить в оману. Вивчення та розуміння Біткоїна – це довгий та трудомісткий процес.
  • Біткоїн – найбільший із будь-коли винайдених інструментів захисту прав людини. Він існував задовго до «щасливо залишатися бідними», і його ціна для мене навіть не має значення. Ціна – це лише наслідок технології та соціальної революції, яку вона приносить. У Сальвадорі, де людина розуміє, що біткоїн також є основою її власного виживання, всі все розуміють. Для мене це момент «прийняття помаранчевої пігулки».
  • Який гаманець я рекомендую завантажити для прийняття помаранчевої пігулки? Це залежить від того, хто питає. Якщо це хтось зовсім новий у цій сфері, я б сказав Wallet Of Satoshi. Транзакції Lightning там чудові. Правда, він повністю кастодіальний (не ваші ключі, не ваші монети!), але користувацький досвід приголомшливий. Є тільки дві кнопки та все відбувається миттєво. Чудово працює. Але якщо йдеться про людину, яка вже щось знає про технологію, я б порадив Blue Wallet. У цьому додатку у вас є два різні гаманці: некастодіальний біткоїн-гаманець (від якого ви потім володієте закритим ключем), і один для використання Lightning Network. Я думаю дуже корисно прояснити різницю між рівнем 1 і рівнем 2. Якщо ви хочете заплатити за каву за допомогою Lightning Network, вам буквально потрібно перемістити біткоїни з рівня 1 на рівень 2.
  • У нашій роботі ми завжди повинні мати на увазі, що це справді дуже ранній етап. Як біткоїнери, ми хотіли б, щоб ця технологія застосовувалася в усьому світі якнайшвидше. Щоправда, сама історія вчить нас, що це неможливо. Згадаймо кредитні картки: Френк Макнамара винайшов Diners Club, першу у світі кредитну картку, у 1950 році. Після цього знадобився значний час, щоб кредитні картки стали по-справжньому актуальними. Біткоїн – це не лише проривна технологія, а й філософське досягнення. Ось чому так багато пре-коїнерів думають, що їм це не потрібно і що це не вирішує для них жодних проблем. Ми повинні набратися терпіння та дати цій штуці більше часу для розвитку.
  • Коли ми досягнемо гіпербіткоїнізації? Мені завжди було цікаво, що мається на увазі під цим словом. Поширення технології миттєвої та безмежної передачі цінності? Для мене це не гіпербіткоїнізація. Біткоїн дозволить нам голосувати у розподіленій мережі, засвідчувати у розподіленій мережі. Це дозволить нам рано чи пізно відмовитись від будь-якого процесу довіри. Довіра застаріла.

Мої записи мені допомогли і панель пройшла дуже добре. Ми отримали шквал оплесків та безліч компліментів.

У Сальвадору ще чимало роботи, але експеримент варто відсвяткувати

Сонячні ванни на Bitcoin Beach

Третій день конференції був нагодою поспілкуватися, коли ми засмагали на Bitcoin Beach в Ель-Зонте.

Ми настільки занурені в Біткоїн, що іноді забуваємо аналізувати й дійсно раціоналізувати те, що відбувається з нами та навколишнім світом.

Подумати тільки: ми були в Центральній Америці, саундтреком дня був звук Тихого океану, хвилі якого розбивалися об чорний пісок та вулканічні скелі узбережжя. Навколо нас була тропічна рослинність, неймовірні заходи сонця та екзотичні тварини. Тут зібралися люди із десятків різних країн. Загостривши свій слух можна було зануритися у вавилонську суміш різних мов та акцентів. Все це сталося виключно завдяки інтуїції вченого під псевдонімом – того, хто наважився мріяти настільки масштабно, щоби придумати щось, здатне змінити світ.

Якщо ця річ сама по собі не є неймовірною, я дійсно не знаю, що тоді.

Правда в тому, що Біткоїн вже незворотно змінив наше життя. І це вже сталося з багатьма людьми, здатними взяти цю ідею та впровадити її у свою роботу чи навіть вигадати нову роботу з нуля. Таких прикладів тут багато. Звичайно, в першу чергу це технічні фахівці, такі як розробники, журналісти та підприємці. Але багато й інших творчих людей. Молодий чоловік з Індії, який вирішує подорожувати світом, використовуючи біткоїни, 40 країн за 400 днів. Американська пара, яка примудряється навчати розважаючись. Журналіст, який, потрапивши у кролячу нору, присвячує себе виключно Біткоїну. Водій, який, завдяки біткоїнерам, бачить масштаби свого бізнесу такими, якими він навіть уявити не міг. Невеликий виробник кави, якому вдається експортувати, отримує оплату миттєво та без обтяжливих комісій.

Ми могли б годинами перераховувати такі випадки. Це дрібниці, звичайно. І, можливо, це поодинокі приклади. І може знадобитися винахідливість і трохи божевілля, щоб втілити свої мрії в реальність з біткоїнами. Але це вже можливо. Біткоїн працює. Він змінює життя тих, хто може скористатися можливостями, і все, що для цього потрібно – це іскра.

Ночі в Ель-Зонте були спекотними та вологими. Сонце швидко зникло за обрієм. Ми всі зустрілися в готелі під назвою Пало Верде на конференції, організованій IBEX. Там були всі наші друзі, ті, кого ми любимо. Ми поїли, трохи побалакали, а потім заграла музика. Ніщо так не вивільняє як танці на пляжі, ноги в піску. Було дуже жарко, але на танцмайданчику було, як і раніше, багатолюдно.

На вході нам видали квитки на розіграш призів. Хтось із нашої компанії виграв дуже хорошу пляшку віскі. То був кінець. Коли бурштинова рідина потекла нам у горло, ми вже передчували похмільний головний біль. Коли музика закінчилася, настав час прощатися.

Дорога додому для нас перетворилася на довгу прогулянку берегом, під дивовижним зоряним небом, босоніж, а хвилі безтурботно омивали наші щиколотки.

Життя як воно є.

У Сальвадору ще чимало роботи, але експеримент варто відсвяткувати

Це гостьовий пост Ріккі, автора та співведучого подкастів «Bitcoin Italia» та «Stupefatti». Разом з Лаурою вони Дослідники Біткоїна, ведуть хроніку прийняття Біткоїна по всьому світу, по одній країні за раз. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно пояснити, що таке Біткоїн Як правильно пояснити, що таке Біткоїн Пояснити Біткоїн так, щоб це було дійсно зрозуміло вашому співрозмовнику, завдання не з простих і, зрештою, це не найпродуктивніший спосіб залучити нових користувачів. Іван Македонскі 09 червня 2024
П'ята епоха Біткоїна: прогнози П'ята епоха Біткоїна: прогнози Прогнози переломних моментів П'ятої епохи Біткоїна. Джо Роджерс 09 червня 2024
Чому Джо Байден ненавидить Біткоїн Чому Джо Байден ненавидить Біткоїн Президент Джо Байден не зробив нічого для підтримки Біткоїн-індустрії перед виборами 2024 року. Нік Хоффман 08 червня 2024