Сальвадор - це не утопічна і не тоталітарна Біткоїн-країна

Сальвадор - це не утопічна і не тоталітарна Біткоїн-країна

Після тижня у Сальвадорі стає зрозуміло, що державне прийняття Біткоїна – процес повільний, але це важлива основа для відродження країни.

Нещодавно я провів тиждень у Сальвадорі та відвідав захід Adopting Bitcoin, і вирішив, що, напевно, варто узагальнити своє сприйняття речей.

З моменту оголошення закону про Біткоїн як законного платіжного засобу у 2021 році тема Сальвадору викликала глибокі розбіжності. З одного боку, є люди, які сліпо підтримують президента Наїба Букеле і розцінюють всю критику як політику FUD («страх, невпевненість і сумнів») та дезінформаційну кампанію, створену для атаки на Біткоїн та його використання. З іншого боку, є ті, хто сліпо засуджує його як диктатора і порушника прав людини та вважають усе позитивне, що він робить для своєї країни, неважливим через його зневагу до законів.

Звісно, я не сальвадорець. Я ніколи не жив у цій країні, і того короткого часу, який я провів там, зовсім недостатньо, щоб по-справжньому глибоко зрозуміти, на що схоже життя в Сальвадорі, чи оцінити природу проблем, з якими стикаються люди. Тим не менш те, що я побачив особисто, дало мені можливість подивитися на ситуацію з зовсім іншої точки зору, ніж та, яку я сформував просто прочитавши інформацію в інтернеті.

Прийняття було повільним, але насіння посаджено

Я дуже скептично поставився до закону про Біткоїн, коли він був уперше запропонований. Моя перша стаття для Bitcoin Magazine була про мої побоювання з приводу того, що закон може призвести до негативних наслідків і в результаті зруйнувати сам себе, якщо прийняття Біткоїна почнеться надто швидко. Я розглядав обіцянку уряду Сальвадору про конвертацію в долари як щось, що може призвести до катастрофічного провалу, якщо Біткоїн стане основним засобом грошових переказів, фактично зруйнувавши довіру, встановлену для конвертації в долар. На щастя, цього не сталося.

Прийняття біткоїнів у країні відбувається дуже повільно, і, за словами багатьох людей, з якими я розмовляв, коли був там, багато компаній, які раніше приймали біткоїни, фактично перестали приймати його за останній рік або близько того. Chivo все ще стикається з проблемами; сьогодні все ще виникають складнощі з банкоматами під час спроб продажу, а жахливі користувацькі сценарії перетворюють оплату в декількох компаніях, які приймають BTC, в дратівливий досвід. Це ніяк не «Біткоїн-країна», як її постійно називають, у тому сенсі, що біткоїн можна використовувати скрізь. Але можливості використовувати його в Сальвадорі набагато перевершують можливості будь-якої іншої фізичної місцевості, якою я коли-небудь подорожував. Зерно ще не повністю проросло, але воно точно у землі.

Букеле виходить за рамки Біткоїна

Крім дебатів про використання та впровадження Біткоїна, Букеле зробив досить багато за останній рік. Мені здається, що люди, сперечаючись про прийняття Біткоїна в Сальвадорі в інтернеті, не беруть це уваги – але те, що робиться в країні, виходить за рамки просто Біткоїна. Біткоїн – це частина плану, так, але це нація з населенням понад шість мільйонів людей, за яку відповідає президент Букеле. Його завдання не полягає і не повинно полягати виключно в тому, щоб принести користь Біткоїну своїми діями на посту. Йому потрібно дбати про громадян Сальвадору та їхній добробут. Це його основне завдання.

Коли я був на Adopting Bitcoin, я зустрів людину, яка живе в країні останні 10 років і тільки недавно потрапила до Біткоїна. Він знав життя в Сальвадорі, яким воно було до Букеле, і реальність, яку він описав, була набагато жорстокішою, ніж будь-яка статистика: вуличні торговці могли бути вбиті через те, що не могли виділити 16 центів грошей для захисту, розповсюдженим був рекет та грабежі, корупція у всьому уряді. Члени банд скоювали вбивства, їх заарештовували та за кілька місяців вони були на волі через те, що так легко було підкуповувати чиновників. Він регулярно засинав під звуки перестрілок банд, які змагалися за територію через квартал від його будинку. Це була зовсім неконтрольована анархія.

Я навіть не можу уявити життя в такому середовищі, а я все своє життя прожив в одному з найнебезпечніших міст Сполучених Штатів. Все змінилося цього року після оголошення президентом Букеле воєнного стану та тотальною війною з бандами країни. Протягом року було заарештовано майже 60 000 членів банд і результати вже помітні.

Рівень вбивств різко впав, люди виходять на вулицю вночі, тоді як раніше більшість із них вважали б це надто ризикованим, туризм розвивається. Мені не звикати жити в місцях, де треба постійно бути обережним і дивитися, що робиться навколо, але ні на мить за весь тиждень я не відчув, що існує хоч найменша ймовірність того, що станеться щось погане. Я як чужинець відчував себе тут абсолютно безпечно, і людина, яку прожила там десять років, описала сьогоднішній Сальвадор як зовсім іншу країну порівняно з тією, в яку він переїхав 10 років тому.

Чи були випадки помилкових арештів? Так. Чи існує екзистенційна проблема у відмові від належної правової процедури для розв'язання проблеми насильства в країні? Так. Але яке альтернативне рішення запропонував би хтось інший?

Це було звичайним явищем, коли людей вбивали через настільки маленькі суми грошей, які тут, у Сполучених Штатах, багато хто просто просить касира залишити їх собі, бо вони не хочуть носити таку невелику суму грошей у своїх кишенях. Так, належна правова процедура є основною умовою стабільного суспільства, але хіба можливість жити, не турбуючись про те, що вас уб'ють через дрібниці, не важливіша? Я думаю, що людям, далеким від ситуації, дуже легко повчати тих, хто не знає, як з нею впоратися, і ставитися до ситуації як до інтелектуальної вправи, мета якої знайти ідеальне рішення. Але реальний світ так не працює. Життя безладне, і ідеальні рішення майже ніколи не досяжні.

Усунення масової присутності банд в країні є передумовою реального забезпечення економічного зростання. Економіка не може розвиватися, якщо банди нападатимуть і вимагатимуть гроші у людей щодня. Ніхто з-за меж країни не захоче вкладати свої гроші у таке середовище. Яким би недосконалим не було реалізоване рішення, це рішення, і воно дає результати. NOTUS Energy з Німеччини заявила про свій намір інвестувати 100 мільйонів доларів в енергетичну інфраструктуру країни, зокрема, посилаючись на покращення безпеки останніми роками як один з чинників. Якщо Букеле і нинішній уряд продовжать шлях, яким вони йдуть, ймовірно, що інтерес до подібних інвестицій продовжить зростати.

Це не інтелектуальна вправа

Закон про Біткоїн не привів до миттєвого процвітання в Сальвадорі, але він закладає основу для майбутнього. У Chivo все ще є свої проблеми, але згодом їх можна вирішити, а приватні рішення можна буде розробити та адаптувати для задоволення потреб людей у Сальвадорі. Використання Біткоїна не стало повсюдним по всій країні, але насіння посаджено. Так само придушення банд цього року кардинально не змінило економіку і країну якимось чарівним чином, але дало початок певним процесам. Усунення банд із вулиць створило простір для економічного зростання там, де інакше його не було б. Справа рухається у правильному напрямку.

Люди, які спостерігають за тим, що відбувається з боку, намагаються віднести Букеле та його зусилля або до повного тоталітаризму, або мають ставлення як уже до завершеного процесу створення утопічної мрії. На мою думку, це ні те, ні інше. Він людина, яка закладає основи, щоб надати сальвадорцям простір та свободу для створення власного економічного процвітання.

Це станеться за одну ніч? Ні. Чи гарантовано позитивний результат? Ні. Але він намагається навести лад після 30 років корупції та насильства жорстокої громадянської війни. Біткоїнерам потрібно відступити та зрозуміти, що це справжня країна з реальними людьми, а не якісь інтелектуальні вправи, про які можна сперечатися в Інтернеті.

Мені здається, що справи йдуть у позитивному напрямку, і я сподіваюся, що так буде й надалі.

Це гостьовий пост Шинобі, викладача-самоучки в Біткоїн-сфері та орієнтованого на технології ведучого Біткоїн-підкастів. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Біткоїн чи нерухомість: найкращий засіб заощадження під час війни Біткоїн чи нерухомість: найкращий засіб заощадження під час війни Аналіз різних ціннісних пропозицій Біткоїна та нерухомості в часи геополітичної нестабільності. Леон Ванкум 18 лютого 2024
Запитання від ноукоїнерів: поклик бичачого ринку Запитання від ноукоїнерів: поклик бичачого ринку Як ноукоїнери вирішують, чи купувати їм біткоїн? Як їм це зробити? Як їм взаємодіяти із Біткоїном? На кожному з етапів цього шляху є безліч варіантів вибору. Сантьяго Варела 17 лютого 2024
Сендвіч «Рубен» та активація CTV Сендвіч «Рубен» та активація CTV Ви бачили ці бутерброди замість фото профілю? Вони є соціальним сигналом у спробі досягти консенсусу щодо активації змін у Біткоїні. George 203 11 лютого 2024