Чи буде біткоїн використовуватися у всьому світі?

Чи буде біткоїн використовуватися у всьому світі?

Впровадження біткоїна у всьому світі може означати більш плавну і справедливу торгівлю та ширші можливості для людей без фінансового доступу.

Я народилася у 80-х роках в африканській країні, де була так звана «неконвертована» валюта. Я думаю, що це назавжди визначило моє ставлення до «валюти», і я відчувала несправедливість. Вона ставала все більш і більш очевидною, коли я відкрила для себе Біткоїн і стала використовувати його як засіб обміну.

Я спробую пояснити, що я маю на увазі.

Неконвертована валюта – це валюта, яку не можна обміняти на міжнародному валютному ринку. За межами країни ця валюта не має цінності – її також можна назвати «замкненими» грошима. Наприклад, індійська рупія є напівнеконвертованою валютою за межами Індії, а долари можна обміняти у всіх країнах світу.

Це може здатися безумством, але в більшості країн світу неконвертована валюта. 2022 року лише 18 країн (або регіонів) мають конвертовану валюту – як бачите, їх зовсім не багато.

Крім макроекономічного аспекту, неконвертованість валют має конкретні наслідки для життя людей. Туризм, наприклад, ускладнюється через необхідність обмінювати валюту (потрібно зважати на комісію за обмін та курс конвертації).

Чому деякі країни обирають неконвертовані валюти?

Якщо уряди схиляються до валюти, що не конвертується, то роблять це головним чином для запобігання відтоку капіталу за кордон. По суті, через запобігання конвертованості, жителі потім «змушені» використовувати валюту в країні. Хоча валюта не може залишити територію, проте це можливо за допомогою складних фінансових інструментів, таких як безпоставкові форварди (NDF).

Таким чином, теоретично може здатися доцільним, щоб країна віддала перевагу неконвертованості. Однак, цей процес має деякі недоліки, які, схоже, відбиваються на деяких країнах.

Неконвертована валюта обмежує торгівлю з іншими країнами. Це додає адміністративні та фінансові складнощі цим партнерам. Крім того, коли у вас є неконвертована валюта, попит на неї відносно низький (якщо у вас немає порівняльної переваги в експорті або це популярний туристичний напрямок). Цей слабкий попит неминуче призводить до знецінення валюти.

Звичайно, що найбільшу вигоду від міжнародної торгівлі отримують ті країни, валюти яких конвертуються. З кожною угодою попит збільшується та зміцнює свою легітимність.

Тому в епоху глобалізації необхідно мати валюту, якою кожен може користуватися та посилатися на неї.

Після Бреттон-Вудської угоди 1944 року було ухвалено рішення про те, що долар США буде базовою валютою у міжнародній торгівлі. Це називається «надмірним привілеєм», оскільки дає Сполученим Штатам великі переваги.

Біткоїн вже використовується як міжнародна валюта

Нині люди у всьому світі відправляють біткоїни один одному використовуючи його як платіжний засіб. Багато фрилансерів і віддалених працівників тепер отримують оплату в біткоїнах. Мігранти, які надсилають гроші своїм сім'ям на батьківщину, є ще одним прикладом його використання.

Це особливо актуально у країнах із найбільшою чисельністю населення, не охопленого банківськими послугами. Біткоїн надає фінансову інфраструктуру всьому населенню, як це відбувається в Індії, Африці та Латинській Америці.

Все, що потрібно, це телефон і підключення до Інтернету, щоб відправити гроші комусь на інший кінець світу. У зв'язку з цим біткоїн вже використовується як універсальна валюта. Хтось може сказати, що відправити долари так само просто. Достатньо пожити в країнах із неконвертованою валютою, щоб зрозуміти, наскільки складно відкрити доларовий банківський рахунок.

Ідея єдиної світової валюти

З того часу ми знову повернулися до ідеї єдиної валюти або золотого стандарту. Але ця ідея не нова.

Під час Бреттон-Вудської угоди Джон Майард Кейнс запропонував створити міжнародну валюту, яка називається банкором, через яку виражався б курс сильних валют промислово розвинених країн. Його пропозиція не була прийнята, але його ідея продовжила знаходити підтримку серед поколінь економістів.

Наприклад, 1969 року МВФ (Міжнародний валютний фонд) запровадив спеціальні права запозичення (СПЗ). Вартість СПЗ заснована на кошику основних валют. Проте СПЗ не є валютою в класичному розумінні, а є міжнародним резервним активом.

Однак ця «міжнародна валюта» маловідома населенню у світі. Вона використовується лише міжнародними організаціями. А як щодо решти населення? Як щодо компаній?

Якими були б переваги світової валюти?

Якби не було національних валют, проблеми з валютним ринком та комісії за конвертацію зникли б негайно. Країни більше не мали б грошового бар'єра, і вони могли б торгувати вільніше. Це покращить та збільшить міжнародну торгівлю. Виграють усі країни, особливо країни із нестабільною валютою, бо більше не буде валютного ризику.

Економічні дані свідчать про те, що перехід Європейського Союзу на євро позитивно вплинув на торгівлю, збільшивши двосторонній експорт приблизно на 5,5%.

Крім того, глобальні правила фінансів будуть зрівняні й усі країни будуть у рівних умовах. Наприклад, Китай роками занижував курс своєї валюти, щоби зробити свої експортні ціни більш конкурентоспроможними порівняно з іншими країнами. Це маніпулювання своєю валютою застаріло б з використанням єдиної глобальної валюти.

Країни зі слабкою валютою можуть виграти від стабільної валюти. Це, безперечно, допомогло б економічному розвитку багатьох країн.

Якщо Біткоїн використовуватиметься як міжнародна валюта, більшість країн, що розвиваються, відчують позитивний вплив на свою економіку.

Такі географічно віддалені країни, як Сальвадор та Марокко, наприклад, могли б вести бізнес. У локальному масштабі нові підприємства та стартапи можуть існувати у країнах, які нині відрізані від решти світу.

У певному сенсі використання біткоїну як міжнародної валюти негайно зрівняло б країни світу з погляду фінансової справедливості. Доступ до економіки буде однаковий для всіх.

Чому дехто виступає проти єдиної світової валюти

Справді, на папері переваги видаються очевидними. Проте деякі економісти кажуть, що це небажана ситуація. Для Роберта Манделла, лауреата Нобелівської премії, «оптимальна валютна зона – це не світ», бо згуртування між усіма країнами було б складним, якщо не неможливим.

Згідно з аргументом Манделла, єдина міжнародна валюта унеможливила б проведення різних монетарних політик. Оскільки країни відрізняються з економічної точки зору, це може принести користь або дестабілізувати інші країни.

То який підхід ми виберемо?

Біткоїн як валюта світу?

Сайфедін Аммус відстоює ідею стандарту Біткоїна.

У своїй книзі «Стандарт Біткоїна» він пояснює, що біткоїн може принести ті самі переваги, що й золото в історії світової торгівлі. Біткоїн матиме всі атрибути «надійних грошей» і, таким чином, забезпечить нову основу для функціонуючої економіки, яка уникатиме рецесій та боргів.

Ми можемо лише погодитися з тим, що нинішня глобальна валютна система не є справедливою чи рівноправною. Ця система створює більше переможених, ніж переможців.

Найгірше те, що краще не стає. Навпаки, здається, що ми на межі. Не можна друкувати гроші вічно.

Чи було б настільки немислимим для людства мати нарешті єдину світову валюту, яка ніким не контролюється і належить усім одночасно?

Це гостьовий пост Несрін Айссані, співзасновниці блогу Zonebitcoin. Висловлені погляди є її власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Фіат – це штучні гроші, а біткоїн – натуральні Фіат – це штучні гроші, а біткоїн – натуральні Опис концепції «натуральних грошей» і як вона пов'язана з визначенням того, що таке Біткоїн насправді. Марк Марайя 25 лютого 2024
Біткоїн чи нерухомість: найкращий засіб заощадження під час війни Біткоїн чи нерухомість: найкращий засіб заощадження під час війни Аналіз різних ціннісних пропозицій Біткоїна та нерухомості в часи геополітичної нестабільності. Леон Ванкум 18 лютого 2024
Запитання від ноукоїнерів: поклик бичачого ринку Запитання від ноукоїнерів: поклик бичачого ринку Як ноукоїнери вирішують, чи купувати їм біткоїн? Як їм це зробити? Як їм взаємодіяти із Біткоїном? На кожному з етапів цього шляху є безліч варіантів вибору. Сантьяго Варела 17 лютого 2024