Як придбати нерухомість за біткоїни

Як придбати нерухомість за біткоїни

Значення біткоїна як глобального засобу платежу невпинно зростає. Тому все більш актуальним стає питання придбання нерухомого майна за BTC. Існує декілька способів реалізації цієї ідеї.

Опції використання BTC на ринку нерухомості

Розуміння переваг біткоїна як покупцями, так і продавцями нерухомості (на первинному чи вторинному ринках) призводить до активнішого використання головного цифрового активу в таких операціях. На сьогодні існує три основних варіанти придбання нерухомого майна за допомогою BTC.

1. Пряма купівля обраного об'єкта нерухомості за BTC. Саме даний варіант стає все більш популярним, і він може стати основним вже у найближчі роки. Ця опція передбачає укладання договору у біткоїнах та прямий переказ монет покупцем на адресу продавця з одночасною передачею права власності. Ціла низка країн (наприклад, ОАЕ) активно просуває таку пропозицію для власників BTC.

Приклад житла, що продається за BTC у Дубаї. Джерело: FamProperties.
Приклад житла, що продається за BTC у Дубаї. Джерело: FamProperties.

2. Використання біткоїна як активу для отримання іпотеки. Найбільші іпотечні компанії на зразок Freddie Mac дозволяють підтверджувати свій фінансовий стан за допомогою BTC та укладати довгострокові іпотечні договори на придбання житла. Компанії постійно оновлюють свої пропозиції, щоб задовольнити попит клієнтів та врахувати ризики короткострокових курсових коливань біткоїна.

3. Конвертація у фіатну валюту. Досі чимало власників BTC можуть використовувати приріст фіатної вартості від володіння біткоїнами для переводу в долари США або іншу валюту та подальшого придбання нерухомості. Проте така опція може потребувати додаткових документів про підтвердження доходів та призводити до надмірних податкових зобов’язань.

У довгостроковій перспективі в рамках гіпербіткоїнізації можна очікувати на домінування прямих купівель нерухомості за біткоїни. Іпотечні договори також, вірогідно, будуть укладатися без конвертації у фіатні валюти через зростання попиту на «тверді гроші».

Переваги купівлі житла за біткоїни

Існує чимало переваг придбання об’єктів нерухомості за біткоїни. Зокрема досягається максимальна захищеність таких покупок, адже блокчейн Біткоїна є найбільш безпечним та децентралізованим. Тому переказ коштів завжди буде надійно зафіксовано у блокчейні. Вірогідність відповідних маніпуляцій та юридичних ризиків стрімко знижується. До того ж операції можуть бути проведені в лічені хвилини незалежно від юрисдикції та перебування сторін. Насамкінець використання BTC є найбільш економним способом здійснення таких транзакцій. Так, транзакції на мільйони доларів США можна здійснити з комісією приблизно в один долар.

Середня вартість транзакції у мережі Біткоїна. Джерело: YCharts
Середня вартість транзакції у мережі Біткоїна. Джерело: YCharts

Немає потреби у традиційних транскордонних переказах із використанням фіатних валют, а також залученням юристів з кількох країн. Зниження транзакційних витрат сприятиме розвитку глобального ринку нерухомості та більшій мобільності інвесторів та робітників. Отже, інтеграція BTC-платежів може прискорити загальні темпи економічного зростання у світі та сприяти сталому розвитку як у розвинених країнах, так і тих, що розвиваються.

Для великих платежів може використовуватися базовий рівень блокчейну Біткоїна, а для невеликих транзакцій за додаткові послуги – Lightning Network.

Як Біткоїн трансформує ринок нерухомості

Серйозні проблеми фіатних валют, що включають у тому числі й систематичне знецінення реальної вартості грошей, спонукають інвесторів та звичайних громадян розглядати об’єкти нерухомості як один зі способів збереження власних заощаджень. Проте високі ставки оподаткування та низька ліквідність не дозволяють ефективно зберігати заощадження у такий спосіб. Відомий інвестор та автор книги «Багатий тато, бідний тато» Роберт Кійосакі стверджує: «Ваш дім – це не актив». Такий висновок є навіть більшою мірою актуальним для аналізу вкладень у нерухомість як інвестиційної стратегії (не пов’язаної із безпосереднім проживанням).

Біткоїн виконує функцію збереження вартості значно ефективніше у порівнянні з іншими альтернативами. Щобільше, біткоїн не лише зберігає реальну вартість товарів та послуг (як, наприклад, золото), а й забезпечує дефляцію, тобто стале зростання купівельної спроможності BTC відносно інших товарів та послуг. Отже, з плином часу структура попиту на нерухомість буде змінюватися, бо вона вже не буде сприйматися як захисний актив тою мірою, що спостерігається зараз.

Роберт Кійосакі пояснює доцільність заощаджень у біткоїнах наступним чином: «Чому купувати біткоїн? Центробанки змінюють політику, що означає збільшення грошової маси та зростання інфляції. Навіть пенсійні фонди вже інвестують у біткоїн».

Проте головним фактором впливу біткоїна на глобальний ринок нерухомості може стати подолання «бульбашок», що характерні для фіатної системи. Іншими словами, у періоди штучного зниження процентних ставок доступ до дешевих кредитних ресурсів призводить до непропорційного зростання попиту на об’єкти нерухомості та їхньої ринкової вартості. Але коли інфляція стає некерованою, центробанки змушені різко підвищувати ставки, що призводить до колапсу на ринку позичених коштів. Як наслідок – ціни на нерухомість стрімко падають, що у тому числі загрожує компаніям, які займаються продажем/орендою нерухомості та іпотечним кредитуванням.

Біткоїн-стандарт вирішить цю проблему через те, що емісія монет відбувається за наперед визначеним алгоритмом. Тобто жодний центральний орган не матиме змоги впливати на ринковий рівень процента в економіці та обсяг грошової маси. Глобальний ринок нерухомості може стати більш збалансованим та стійким до макроекономічних шоків. Суттєвою перевагою для власників BTC також стане стале довгострокове зниження ринкової вартості житла та комерційної нерухомості (звичайно, якщо її вимірювати у біткоїнах, а не фіатних валютах).

Висновки

Проведений аналіз підтверджує перспективність використання біткоїн-платежів на ринку нерухомості. Існує три основні способи придбання житла за BTC, але саме пряма купівля за монети й безпосередній розрахунок між покупцем і продавцем через блокчейн Біткоїна є оптимальним варіантом. Гіпербіткоїнізація сприятиме створенню динамічнішого ринку нерухомості та позбавить його головного джерела нестабільності у вигляді маніпулювання процентними ставками та обсягом грошової маси центробанками.

Майбутнє біткоїн-кредитування Майбутнє біткоїн-кредитування Зі зростанням капіталізації біткоїна та його ширшим прийняттям у світі збільшується попит на його використання у вигляді застави при наданні/отриманні позик. Проте сучасна банківська система має занадто багато проблем, які можна розв’язані лише при переході на стандарт Біткоїна. Дмитро Харьков 15 квітня 2024
Біткоїн проти диктатури Біткоїн проти диктатури Навіть у XXI столітті у світі існують авторитарні та тоталітарні режими, що становлять небезпеку не лише для своїх громадян, а й для жителів інших країн. Проте з появою Біткоїна з’являється можливість протистояти їхньому шкідливому впливу, принаймні у фінансовій сфері. Дмитро Харьков 12 квітня 2024
Найвідоміші Біткоїн-наставники Найвідоміші Біткоїн-наставники Наставники у Біткоїн-спільноті – це люди, яку виконують важливу просвітницьку роль та допомагають іншим зрозуміти, що таке Біткоїн та як він може покращити їхнє життя. Володимир Гришенко 11 квітня 2024