«Балтійський Медоїд 2022»: головна цінність для біткоїнерів – це друзі, яких ми знаходимо

«Балтійський Медоїд 2022»: головна цінність для біткоїнерів – це друзі, яких ми знаходимо

Конференція «Балтійський Медоїд 2022» (Baltic Honeybadger 2022) в Ризі була насичена високоякісними презентаціями, важливими оголошеннями та відомими спікерами.

Після трирічної перерви біткоїнери знову зустрілися на культовому заході «Балтійський Медоїд» у столиці Латвії Ризі.

Лого

Конференцію відвідали близько 800 людей, тому це була досить невелика подія – для порівняння, конференція «Біткоїн 2022» у Маямі прийняла понад 20 000 відвідувачів. Однак вислів «маленьке, але прекрасне» був застосовний і в цьому випадку – порівняно з конференцією в Маямі відвідувачам «Медоїда» не довелося турбуватися з приводу нескінченних натовпів та черг. Але водночас це була всесвітньо відома конференція, яка проводилася виключно англійською мовою, тож було не проблемою відвідати захопливі доповіді, а потім поспілкуватися з такими відомими біткоїнерами, як Адам Бек, Джиммі Сонг, Пітер Тодд, Гігі та багато інших. Кілька десятків спікерів виступили з доповідями протягом двох днів у двох лекційних залах: головній Bitcoin Stage та другорядній Sats Stage.

Усю конференцію було знято на відео, а записи будуть доступні на YouTube-каналі Hodl Hodl (на момент написання статті були опубліковані лише виступи у Bitcoin Stage).

Свобода слова і свобода грошей

Після вступної промови Макса Кейдуна з Hodl Hodl (організатора конференції) слово взяв Джакомо Зукко. Зукко не повідомив назву свого виступу заздалегідь, тому аудиторія не знала, чого очікувати. Однак біткоїнер із давнім стажем, з його характерним гумором, приправленим італійським акцентом, цього разу не розчарував, коли відкрив назву промови:

Відмивання 1

Але, як охоче визнав Зукко, такий заголовок може когось образити, тому він вирішив зробити його делікатнішим:

Відмивання 2

Зукко пояснив, що свобода слова є фундаментальним правом людини, з якого ми можемо зробити виняток лише тоді, коли мова стає прямою агресією, як у випадку замовлення вбивства чи навмисного шахрайства. Він попередив про зростання рівня цензури з боку як урядів, так і корпорацій; єдиний практичний спосіб самозахисту полягає в створенні та використанні агористських інструментів, таких як браузер Tor.

Тоді Зукко перейшов до грошей, які також підпадають під захист свободи слова (особливо в епоху, коли гроші переважно цифрові за своєю природою) – люди мають фундаментальне право вибирати свій грошовий інструмент і використовувати свої гроші, як вважають за потрібне. Однак, як і у випадку зі свободою слова, свобода грошей не є гарантованою: знову ж таки, необхідно створити агористські інструменти, такі як біткоїн та біткоїн-екосистема. Цитата, яку варто запам'ятати:

«Закони за принципом «знай свого клієнта» означають, що ви не розумієте економіки. Суть грошей у тому, що вам не обов’язково знати свого клієнта».

Біткоїн та ісламські фінанси

Ще одна доповідь, яку варто переглянути, – «Біткоїн та ісламські фінанси» Аллена Фаррінгтона. Фаррінгтон є співавтором книги «Біткоїн – це Венеція», яка, на мій погляд, є однією з найкращих книг про біткоїн та економіку.

Дохід – це друзі, яких ми знайшли на шляху. Джерело: Hodl Hodl - YouTube
Дохід – це друзі, яких ми знайшли на шляху. Джерело: Hodl Hodl - YouTube

За словами Фаррінгтона, ісламські фінанси стали свого роду біткоїн-мемом: ми часто звертаємося до цієї концепції, не розуміючи належним чином її принципів. Однак ми повинні докласти зусиль, щоб дізнатися більше про ісламські фінанси, тому що їх принципи є майже ідеальною антитезою сучасних фіатних грошей і узгоджуються з тим, як світ, ймовірно, працював би за грошового стандарту біткоїна.

Три основні принципи ісламських фінансів:

  • Ризик розподіляється між торговими партнерами, а не переводиться на когось одного
  • Застава передається між сторонами, а не є предметом фінансіалізацї
  • Важливий дух закону, а не буква закону

Наслідком цих принципів є те, що, наприклад, неможливо, щоб застава забезпечувала позику, а позичальник все ще міг її використовувати (як у випадку з іпотечними кредитами).

Принципи ісламських фінансів дозволяють побачити негативну сторону деяких широко використовуваних фінансових інструментів, таких як іпотека
Принципи ісламських фінансів дозволяють побачити негативну сторону деяких широко використовуваних фінансових інструментів, таких як іпотека

Якщо ви вважаєте світ без іпотеки дикою ідеєю, тоді варто нагадати, що надмірне фінансіалізація нерухомості спричинила Велику фінансову кризу 2007–2008 років, а також перетворила практично усіх бажаючих мати власне житло у довічних боргових рабів:

«Неприйняття фінансіалізації в ісламських фінансах походить від досить прямолінійної ідеї про те, що між фінансовим інструментом і основним активом реальної економіки повинен існувати безпосередній зв’язок. Чим більше це співвідношення розходиться, тим менше стає реальних фінансів, і тим більше ми в підсумку будуємо картковий будиночок, який одного дня обов’язково завалиться», – Фаррінгтон.

Біткоїн близький до принципів ісламських фінансів, тому що, коли він використовується як інструмент транзакції або застава, його потрібно фактично використати та надіслати на адресу контрагента (класика «не ваші ключі, не ваші монети»). Сумісність між біткоїном (а саме за принципом «товарних грошей») та ісламськими фінансами не є випадковою, оскільки ці принципи розвивалися протягом сотень років у рамках золотого стандарту та системи торгівлі, яка значною мірою покладалася на репутацію торговця.

Однак, на відміну від західного світу, ці принципи збереглися в ісламських фінансах донині, оскільки вони стали частиною віри й, отже, етики ісламського світу. Але, як зазначив Фаррінгтон, самі принципи можна застосовувати поза будь-яким релігійним контекстом – це просто розумні фінансові принципи.

Безпека та апаратні гаманці

Ще однією важливою темою конференції було безпечне самостійне зберігання біткоїнів, тема, яка невід’ємно пов’язана з галуззю апаратних гаманців і фізичного резервного копіювання. Ці галузі були представлені засновниками Trezor, BitBox, Cryptosteel і Tinyseed, які всі були присутні в Ризі.

Учасники дискусії щодо безпеки. Джерело: Ян Пеціновський.
Учасники дискусії щодо безпеки. Джерело: Ян Пеціновський.

Концепція повітряного зазору обговорювалася у двох випадках: учасниками дискусії з безпеки та в лекції Дугласа Баккума. Баккум визначив повітряний зазор як форму передачі даних між апаратними гаманцями та комп’ютерами/телефонами за допомогою SD-карт або QR-кодів (тобто не через USB-кабелі). Говорячи про SD-карти, Пітер Тодд зазначив, що ці пристрої тепер постачаються зі складними мікропроцесорами, які, ймовірно, мають ширше поле для атаки, ніж кабелі USB. Стік додав, що сьогодні підходящим методом повітряного зазору можна вважати QR-коди, а не SD-карти; а також те, що ризик, пов’язаний з USB-кабелями, зазвичай, є протилежним тому, чого деякі можуть побоюватися, тобто USB-пристрої атакують хост (комп’ютер або телефон), а не навпаки.

«Ми повинні подумати про моделювання загроз безпеці. Я думаю, що модель загроз безпеці звичайних людей дуже відрізняється від моделі Едварда Сноудена, наприклад. І те, що ми намагаємося зробити, це розв’язати проблеми 99% людей, але якщо за вами стоять трибуквені управління, я погоджуюся, що вам слід використовувати щось зовсім інше, ніж готові рішення», – Стік

З виступу Баккума: Повітряний зазор має переваги легкої інтеграції зі сторонніми застосунками.
З виступу Баккума: Повітряний зазор має переваги легкої інтеграції зі сторонніми застосунками.

Біткоїн-контркультура та її захисники-психопати

Рігель Уолш (із Swan Bitcoin) присвятив свою доповідь біткоїн-культурі. За словами Уолша, не всі погоджуються з тим, що Біткоїн взагалі являє собою культуру, однак, як він заявив, «коли ви збираєте пару людей разом, ви отримуєте культуру».

А біткоїн-культуру найкраще описати як контркультуру, тобто субкультуру, що обертається навколо активного протистояння певним елементам основної культури. Доля успішних контркультур полягає в тому, що вони рано чи пізно стають частиною мейнстріму: Уолш навів приклади виникнення субкультур панку, хіп-хопу, марихуани та ЛГБТ. Цей перехід від контркультури до панівної культури супроводжується явищами, які можна зрозуміти за допомогою трьох соціологічних теорій:

  1. Міметична теорія: більшість людей переймають бажання зразків для наслідування, а потім імітують їх поведінку. Багато тих, хто пізніше приєднався до субкультури, не можуть адекватно пояснити, чому вони вірять у те, у що вірять – вони можуть лише повторювати те, що говорять інші, і збільшувати гучність, часто стимулюючи один одного в екстремістських заявах. Виникають трайбалізм і тести на чистоту.
  2. Теорія фанатиків, ганчірок і соціопатів: описує, як нові ідеї стають крутими. Круті речі починаються з творців (Сатоші Накамото), яким допомагають фанатики (Ласло Ханєч, Андреас Антонопулос), які поширюють інформацію та створюють інфраструктуру. Далі йдуть ганчірки: ті, хто вбирає хороші речі, але мало що робить (тут спадають на думку різні авторитети у Twitter). Останньою групою часто є соціопати, які використовують всю субкультуру для своєї вигоди (Річард Харт, До Квон).
  3. Теорія вічного вересня: На початку 90-х доступ до інтернету (точніше, до Usenet) відбувався переважно через університети, і кожного вересня його заполонювали першокурсники, які приходили з коледжів та не знали, що як робиться, і їх повинні були бути навчали ветерани минулих років. «Вічний вересень» настав, коли в середині 90-х інтернет почали використовувати звичайні домогосподарства, і новачки без досвіду почали масово приходити щодня. Біткоїн переживає цю стадію, коли хвиля за хвилею нові користувачі не можуть зрозуміти концепції закритих ключів та інших раніше небачених ​​елементів.
Джерело: Hodl Hodl - YouTube
Джерело: Hodl Hodl - YouTube

На завершення Уолш зазначив, що існує компроміс між цифрами та нюансами, і єдине рішення – спробувати з’ясувати основні ідеї біткоїн-культури, які ми хочемо передати новим користувачам, і перетворити їх на меми, ефектні фрази та засвоювані шматки інформації.

«Тож ми маємо дистилювати ці ідеї та поширювати їх серед новачків, які приходять на борт, і серед соціопатів, які використовуватимуть біткоїн у своїх мерзенних цілях, щоб захистити його. І захищати його, як довбаний психопат», – Уолш.

Джерело: Hodl Hodl - YouTube
Джерело: Hodl Hodl - YouTube

Доповіді, описані вище, є лише частиною великої програми конференції, яка включала понад 40 окремих лекцій та дискусійних майданчиків. Я впевнений, що найближчими тижнями я відкрию більше скарбів у записах – як і в попередні роки, доповідачі мали про що сказати, і я вірю, що через кілька років ми повернемося до деяких виступів. Наприклад, моя улюблена доповідь із випуску 2019 року – «Соціальні наслідки золота та Біткоїна».

Анонси на конференції

Під час події «Медоїд» було зроблено кілька важливих анонсів:

Впровадження CoinJoin у Trezor: Trezor і Wasabi Wallet об’єднують зусилля, щоб запровадити метод анонімізації CoinJoin в апаратних гаманцях на початку наступного року. Власники Trezor зможуть змішувати свої монети за допомогою протоколу WabiSabi, не виводячи свої монети з безпечного середовища апаратного гаманця. Це перший подібний проєкт і справжня революція в анонімності Біткоїна.

Впровадження CoinJoin у BTCPay (також з використанням протоколу WabiSabi): це означає, що продавець або організатор збору коштів може приховувати історію транзакцій будь-яких отриманих біткоїнів – це швидко стане бажаним і злободенним сценарієм використання, як показали нещодавні протести далекобійників у Канаді.

Комерційні пропозиції Trezor Suite, Hodl Hodl: уже деякий час можна було купувати та продавати біткоїни безпосередньо в Trezor Suite, рідному інтерфейсі апаратного гаманця Trezor. Однак досі більшість із цих пропозицій вимагали від користувачів пройти ідентифікацію KYC. Під час конференції було оголошено про партнерство з децентралізованою біржею Hodl Hodl; незабаром можна буде купувати біткоїни безпосередньо у окремих продавців, таким чином, без необхідності ідентифікації.

Бах Нгуєн з Invity оголошує про партнерство з Hodl Hodl. Джерело: Ян Пеціновський.
Бах Нгуєн з Invity оголошує про партнерство з Hodl Hodl. Джерело: Ян Пеціновський.

Принц Сербії Філіп приєднується до Jan3 як директор зі стратегічного розвитку: Jan3 Самсона Моу – це біткоїн-компанія, яка має на меті прискорити гіпербіткоїнізацію, і принц Сербії Філіп приєднався до її лав як директор зі стратегії.

Веселощі поза сценою

Як і на багатьох конференціях, найбільше веселощів було поза сценою. Попри те, що «Медоїд» була відносно невеликою конференцією, вона привабила десятки відомих біткоїнерів, а доповідачі не мали власної приватної VIP-секції (за винятком невеликого буфету), тому вони переміщались серед присутніх і заводили плідні бесіди.

Особисто для мене найцікавішою була дискусія з вищезгаданим Фаррінгтоном, де я отримав велике задоволення, розмовляючи про процес написання «Біткоїн – це Венеція» та «Оповідь про двох Талебів» (сподіваюся, що я переконав Фаррінгтона опублікувати останню також у формі книги!).

Було також приємно бачити одного із батьків біткоїна, Адама Бека, в толстовці з капюшоном з написом «BTCPay Server»:

У виставковій зоні відвідувачі могли поспілкуватися з людьми з Braiins, Mempool.Space (я отримав крутий рекламний сувенір від softsimon!), Cryptosteel, Tinyseed, IVPN, Peach, SeedSigner, BTCTKVR, Satochip, Debifi – а Джиммі Сонг, Деніел Принц і Кнут Сванхольм продавали книги з автографами.

Що далі чекає Біткоїн у Європі?

«Балтійський Медоїд» до недавнього часу була найбільшою у Європі конференцією, присвяченою винятково біткоїну. У жовтні цей статус, ймовірно, перевершить Bitcoin Амстердам. А потім, швидше за все, це перевершить ще більша подія: BTC Прага.

Це гостьова публікація Йозефа Тетека, амбасадора бренду Trezor від SatoshiLabs. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc або Bitcoin Magazine.

MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні Розроблення та введення в дію фреймворку MiCA відкриває нову сторінку в історії регулювання біткоїна та криптовалют, що значно вплине на їх легальне становище по всьому світу, не обмежуючись виключно країнами Європейської економічної зони. Нові правила принесуть значні зміни, створивши регульований простір, де інтереси споживачів та бізнесу у сфері криптоактивів будуть знаходитися в балансі. Ганна Воєводіна 22 квітня 2024
Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Біткоїн був створений для надання людям доступу до фінансових послуг, а не просто для збагачення ранніх користувачів. Кіара Тейлор 21 квітня 2024
Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Яким чином Біткоїн та Ethereum можуть доповнювати один одного в довгостроковій перспективі, а не існувати як конкуренти? Ів Ла Роуз 21 квітня 2024