Блокчейн vs Біткоїн: дилема курки та яйця

Блокчейн vs Біткоїн: дилема курки та яйця

Чи тотожні ці поняття та яке з них є похідним.

Що спадає на думку, коли людина, не надто заглиблена в тему, чує про Біткоїн? Мабуть, стандартні стереотипні уявлення від нестачі знань: ілюзорні цифрові нерегульовані «гроші» створені гіками-ентузіастами для розрахунків в інтернеті. В гіршому – квазівалюта маргіналів для відмивання злочинних доходів.

Що ми уявляємо, коли чуємо про блокчейн? Крута інноваційна ідея ведення прозорих реєстрів, захищених від зовнішніх втручань та несанкціонованої зміни записів, котра здатна революційно вдосконалити майже усі сфери нашого життя.

Але правда в тому, що без Біткоїна блокчейн не набув би такої популярності та залишився, ймовірно, рядовим маловідомим технологічним рішенням.

Після появи Біткоїна світ вже ніколи не буде таким, як раніше. Фінансова система цінностей зазнала колосальних тектонічних змін, і це треба прийняти як факт, що вимагає переосмислення стереотипів та звичних уявлень.

Біткоїн і блокчейн – різні явища за змістом, значенням і призначенням.

Чому з'явився Біткоїн?

Біткоїн – це квінтесенція зусиль багатьох науковців, професорів найкращих технічних вишів, математиків, кібернетиків, інженерів і фінансистів по створенню дійсно незалежної, нецензурованої та умовно анонімної системи обміну цінностями в інтернеті без посередників і обмежень.

Технологія Біткоїна – це противага традиційній фінансовій системі, де через примусове обмеження готівкового обігу людина втрачає контроль над власними грошима, а отже, над власною фінансовою безпекою і свободою.

Недарма розробники визначили Біткоїн саме як електронний кеш, бо готівка дає людині незрівнянно більше свободи, ніж рахунок у банку (де гроші, по суті, вже не належать власнику, який змушений просто довіряти їх банку).

Банківська система нерідко не виправдовує цієї довіри: починаючи від шахрайств менеджменту, закінчуючи регуляторними обмеженнями щодо використання коштів самими власниками.

Для того щоб ідея вільної нецензурованої валюти була втілена в життя, знадобилась технічна основа її безпечного функціонування, яка б забезпечила максимальну прозорість і захист від підробок і різного роду зловживань, за відсутності елементу довіри між учасниками.

Блокчейн

І тут ми переходимо до розуміння суті та призначення блокчейну. Це розподілений реєстр, форма відкритого зберігання й обміну даними.

Тобто блокчейн – лише один зі способів зберігання інформації. Мета його створення – забезпечити такий формат зберігання даних, який передбачав би прозорість для кожного учасника системи та захист від підробок і зловживань, від втручання у вже зроблені записи.

Проте у нашому випадку це технологія, на базі якої зручно реалізувати основну цінність Біткоїна – протокол консенсусу, який і робить цей актив унікальним – нецензурованим, найнадійнішим та максимально захищеним від підробок і шахрайств з подвійними тратами. Без якісного протоколу консенсусу блокчейн не має цінності. Він залишиться просто способом фіксації та зберігання інформації.

Шлях блокчейну в маси

Перші блокчейн-напрацювання з'явилися ще на старті появи інтернету (приблизно у 1980-ті роки). Проте до появи Біткоїна з його ідеєю Proof-of-Work вони не були реалізовані на практиці. Технологія Біткоїн дала квиток у життя ідеям блокчейну.

Наразі рано говорити про самостійне масове використання цієї технології у відриві від функціонування Біткоїна та його захисних алгоритмів. Є думка, що до масової інтеграції технології блокчейн у різні сфери життя може пройти мінімум п’ять років.

Цьому має передувати процес глобального визнання і прийняття ідеї Біткоїна (до речі, саме для полегшення і пришвидшення цього процесу був створений крипто необанк без банківських обмежень Trustee Plus).

І цей шлях прийняття – невідворотний. Його швидкість може залежати від багатьох факторів, але «ніщо не зупинить ідею, час якої настав».

Чому «блокчейн» для багатьох звучить краще?

На цьому етапі повертаємось до питання, чому репутація блокчейну вважається більш авторитетною та вартою довіри, ніж у Біткоїна.

Ймовірно, таку репутацію технології блокчейн забезпечила саме Біткоїн-спільнота у відповідь на постійні спроби спротиву і дискредитації Біткоїна.

Щоб пом'якшити сприйняття децентралізованої віртуальної валюти з незворотними транзакціями, запропоновано безспірну цінність – інноваційну технологію, яка здатна зробити зберігання даних максимально прозорим і відкритим.

Ідея блокчейну не асоціюється з чимось маргінальним і служить таким собі чарівним ключем, паролем до свідомості людей, що ставляться з недовірою до Біткоїна.

Можливо, саме через розкриття та просування унікальності та корисності технології блокчейну можна швидше досягти мети – змінити несправедливе упереджене ставлення суспільства до Біткоїна.

Висновок

Отже, ідея блокчейну як розподіленої бази даних для відкритого обміну інформацією хронологічно з'явилася раніше Біткоїна. Але саме Біткоїн, завдяки унікальному механізму консенсусу – підтвердження правдивості такого обміну без цензури та адміністрування, дав блокчейну шанс посісти своє місце серед передових інноваційних рішень останніх десятиліть. Тож блокчейн за своїм значенням і популярністю є похідним від Біткоїна.

Підміна понять «Біткоїн» і «блокчейн» виникла для протидії дискредитації цифрового активу і більш ефективного доступу до свідомості мас, завдяки позитивній репутації технології децентралізованого реєстру.

Блокчейн як самостійна технологія має низку унікальних і корисних функцій і в разі правильного підходу матиме хороші перспективи втілення в багатьох сферах життя. Але відбудеться це, ймовірно, лише після глобального визнання та інтеграції Біткоїн-реальності у світову фінансову систему.

Це гостьовий пост команди Trustee Plus. Висловлені погляди не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки Lightning стає сполучною ланкою, яка скріплює різні системи, побудовані на Біткоїні. Рой Шейнфельд 16 червня 2024
Більш ніж половина провідних хедж-фондів США володіють біткоїн-ETF Більш ніж половина провідних хедж-фондів США володіють біткоїн-ETF Аналіз різних типів фондів та установ, які володіють біткоїн-ETF. Сем Бейкер 16 червня 2024
У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє Створення систем на основі Біткоїна вимагає ретельного проєктування та роботи. Ці аспекти не повинні відходити на другий план щодо маркетингу та продажів. Віллем Шро 15 червня 2024