Чому більшість біткоїнерів – лібертаріанці?

Чому більшість біткоїнерів – лібертаріанці?

Хоча використання біткоїна цілком доступне для будь-якої людини, незалежно від її ідеологічних чи філософських поглядів, той факт, що більшість біткоїнерів сповідують лібертаріанство – не випадковість. Це особливо актуально для України у період формування її нової ідентичності.

Що таке лібертаріанство

Лібертаріанство підкреслює роль і значення індивідуальної свободи як найвищої цінності. Прихильники цієї ідеї засуджують будь-які форми агресії, а застосування сили допустиме лише у відповідь та пропорційно об’єктивній загрозі життю чи власності. Окремою темою для лібертаріанців є моніторинг державного втручання в економіку, яке розглядається як основна загроза вільній взаємодії людей в економічній, соціальній та інших сферах. Більшість лібертаріанців вважає, що функції держави мають бути обмежені лише виконанням найбільш базових операцій (оборона від зовнішніх загроз, забезпечення правопорядку всередині країни, верховенство права тощо).

Головною проблемою, пов’язаною із практичним втіленням ідей лібертаріанства (досягненням максимальних темпів економічного зростання та захисту прав кожної окремої людини) є надмірне зростання державного апарату. Неконтрольована емісія фіатних грошей створює безпосередню загрозу як взаємовигідному обміну між учасниками ринку, так і процесам накопичення та інвестування.

Відомий лібертаріанець і лауреат нобелівської премії з економіки Фрідріх Гаєк зазначав:

«Я не думаю, що ми знову зможемо мати ефективні гроші до того моменту, доки ми їх не відокремимо від держави».

Визнаючи той факт, що лібертаріанці не підтримують будь-які насильницькі дії, він додав: «Ми можемо досягти цього лише якимось обхідним шляхом, запропонувавши щось, що вони не зможуть зупинити». Багато хто інтерпретує ці слова, як передбачення появи Біткоїна.

Фрідріх Гаєк: ідейний натхненник Біткоїна. Джерело: Вікіпедія
Фрідріх Гаєк: ідейний натхненник Біткоїна. Джерело: Вікіпедія

Чому лібертаріанці підтримують Біткоїн

У той час як більшість людей використовують біткоїн через те, що це швидко, зручно, значною мірою анонімно та вигідно (довгострокове інвестування), лібертаріанці мають значно більш вагомі ідеологічні та філософські аргументи на користь Біткоїна.

1. Вони сприймають Біткоїн як ключову передумову вільної ринкової економіки. Американський лібертаріанець та засновник Brownstone Institute Джефрі Такер підкреслює роль біткоїна як найбільш ефективних грошей у наш час та підтверджує його відповідність теоремі регресії Мізеса щодо виникнення грошей на ринку.

2. Біткоїн – це найкраща практична маніфестація децентралізації та індивідуальної свободи. Навіть коли біткоїн падав у ціні, лібертаріанці продовжували активно використовувати BTC для своїх ринкових операцій та накопичень. Практична реалізація принципів свободи є для них більш важливою за будь-які тимчасові складності.

3. Пріоритет довгострокового періоду та формування стратегії HODL. Максимальна лояльність лібертаріанців до біткоїна навіть під час значних корекцій у понад 80% та FUD, що розповсюджували мейнстрім-медіа, призвела до виникнення стратегії HODL (коли біткоїни не продаються попри коливання ринкової ціни). За даними LookIntoBitcoin, на сьогодні понад 65% власників BTC є ходлерами та утримують коїни більше ніж рік.

4. Глобальні зміни у світовій економіці та соціальній системі. Лібертаріанці розуміють, що біткоїн трансформує усі основні галузі економіки через його сутність як найтехнологічних та універсальних грошей. Тому вони вважають, що позитивна трансформація на глобальному рівні – це лише питання часу.

Відомий лібертаріанець та прихильник Австрійської школи економіки Євген Романенко зазначає:

«Фіат має тенденцію до руйнування… мільйони простих людей це усвідомили й біжать з фіата у біткоїн та цифрові валюти».

Узагальнена характеристика сучасного біткоїнера. Джерело: CoinTelegraph
Узагальнена характеристика сучасного біткоїнера. Джерело: CoinTelegraph

Значення для України

Україна останнім часом стикнулася з низкою унікальних викликів. Попри це, держава може використати ситуація задля створення нової ідентичності, де центральну роль гратимуть саме лібертаріанство та Біткоїн. Наступні принципи можуть стати основою нової національної стратегії.

1. Зміна ролі держави в економіці та суспільстві. Замість намагання впливати на майже всі галузі, зосередження на базових функціях, включаючи державну безпеку, може створити оптимальні умови для громадян. Тим більше наразі вже існує суспільний консенсус щодо вступу країни до ЄС та НАТО.

2 Сприяння використанню Біткоїна резидентами України на регулярній основі. Успішне законодавче врегулювання може бути завершене після запровадження змін до Податкового кодексу. Як результат – громадяни та гості країни матимуть можливості для інтегрування біткоїна у власні операції та господарчу діяльність відповідно до потреб. Тим більше, 12,7% українців вже використовують BTC, що є найвищим показником у світі.

3. Розвиток освітніх Біткоїн-проєктів. Як слушно підкреслює заступник Міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков, інвестиціям у біткоїн «має передувати глибоке вивчення технології та особливостей її використання». Саме тому значення таких проєктів, як Bitcoin Magazine Ukraine, є особливо важливим.

4. Створення Біткоїн-хабів в Україні. Приклад Дубая та інших юрисдикцій демонструє значний потенціал для напливу інвестицій та стрімкого зростання ринку, коли основний наголос робиться на Біткоїн та блокчейн-інновації. Під час післявоєнної відбудови Україна має потенціал для утвердження своїх передових позицій у світі внаслідок створення таких хабів у Києві та інших великих містах.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024