Завдання для Біткоїна: відокремити гроші від держави

Завдання для Біткоїна: відокремити гроші від держави

Відокремлюючи гроші від уряду, Біткоїн виводить їх з-під контролю політиків та повертає до рук громадян.

Технології – лише підсилювачі, а не арбітри моралі. Екстраполюючи наведену нижче цитату, можна цілком стверджувати, що будь-яка технологія може бути інструментом як тиранії, так і свободи, залежно від того, в чиїх руках знаходяться важелі влади.

«Комп'ютер можна використовувати як інструмент для звільнення та захисту людей, а не для контролю над ними», – Хел Фінні.

Принцип стримувань і противаг ілюструє, що у будь-якій системі, заснованій на концентрації влади, центральний інститут стає принадою для зловмисників. Крім того, слід пам'ятати про демократичний принцип, згідно з яким більш розподілене прийняття рішень є надійнішим і справедливішим для будь-якого суспільства. Отже, здається очевидним, що найкращий спосіб рухатися вперед – це розробляти та впроваджувати технології без єдиного кінцевого важеля влади.

Давайте тепер поговоримо про одну з найважливіших технологій: гроші. У ході еволюції грошової технології від бартерних систем до морських мушель, металевих монет, забезпечених золотом банкнот, а тепер і паперової цифрової валюти, контрольованої центральним банком, розподіл влади з більш децентралізованого перетворився на більш централізований. Причому настільки, що урядам вдалося встановити примусову монополію на гроші.

Я думаю, що це досить безперечне твердження: уряд псує все, чого торкається. Звичайно, зручність цифрових грошей ні з чим не порівняти, але також важливо розуміти й іншу сторону, тобто ризик контрагента, що означає необхідність довіряти кастодіальному провайдеру захист ваших активів – беручи до уваги той факт, що історія збереження цієї довіри не ідеальна.

На щастя або, на жаль, останнім часом це порушення договору стало відбуватися ширше та більш відкрито. Візьмемо, наприклад, таку розвинену демократичну країну, як Канада, яка заморожує банківські рахунки своїх громадян за протести проти обмеження через COVID-19; або Росію, яка запроваджує обмеження для своїх громадян, які намагаються вивести кошти після того, як їхня країна вдерлася у сусідню державу. У світі, заснованому виключно на готівці, таке право неконституційно порушувати права приватної власності було б неможливо реалізувати.

Друзі

Окрім загострення фінансової цензури та геополітичних санкцій – які є відносно недавнім явищем тепер, коли гроші стали майже повністю цифровими – корупція, що виникає внаслідок появи фіатних грошей, і пов'язані з нею проблеми сягають 1971 року. Що я маю на увазі? Безліч показників, які можна використовувати для вимірювання стану економіки, такі як співвідношення ціни та прибутку індексних фондів, індекс Джині для майнової нерівності, індекс споживчих цін для інфляції та вартості життя, співвідношення зростання доходів та зростання продуктивності, індивідуальні показники домоволодіння та багато інших дали збій відколи тодішній президент Річард Ніксон вирішив відійти від золотого стандарту.

Якщо ви ще не здогадалися про наступний крок урядів, дозвольте представити вам цифрові валюти центральних банків (CBDC). Думаєте, сучасні цифрові гроші такі погані? А тепер уявіть, якщо вони будуть ще й програмованими.

Ви можете попрощатися з останньою крихтою фінансової автономії. Перш ніж ми це усвідомимо, ми будемо жити під постійним наглядом у країні із соціальним рейтингом, як китайські громадяни. Якщо ви бачили політиків, які намагаються подати це у позитивному світлі, безладно розкидаючись модними слівцями, такими як «блокчейн», поверніться до початку цієї статті й ще раз прочитайте перший рядок.

Про проблеми, які створює уряд, можна говорити довго, але перейдемо до рішення: як забрати контроль над грошима з рук політиків і повернути його громадянам?

«Я не вірю, що у нас колись знову будуть хороші гроші, поки ми не заберемо їх із рук урядів». - Фрідріх Хайєк

Уявіть, якби наша грошова система мала конфіденційність і автономію готівки, зручність миттєвої та цифрової передачі по всьому світу – зберігаючи при цьому властивості золота. Тобто ніхто не може з часом вкрасти вашу купівельну спроможність, довільно маніпулюючи пропозицією лише для того, щоб задовольнити свої збочені політичні мотиви.

Щобільше, що, якби вона також працювала на основі коду з відкритим вихідним кодом і використовувала загальнодоступну базу даних, що робило б її глобально доступною, повністю прозорою і доступною для перевірки будь-ким? Що, якби вона також дозволила будь-кому, хто має підключення до інтернету та комп'ютер, впливати на грошово-кредитну політику?

Зрештою, що, якби запропонована система була також децентралізована таким чином, що її неможливо зупинити, контролювати чи корумпувати через відсутність єдиної точки відмови чи якоюсь центральною владою?

Звучить як грошова технологія на стероїдах, чи не так? Ну а у 2008 році спосіб розв’язання цих проблем запропонував хтось під псевдонімом Сатоші Накамото. Я також хотів би наголосити, що рішення не з'явилося на рівному місці, а створювалося з того часу, як центральні банки встановили контроль над грошима. Точніше, на створення цього шедевра пішло майже 40 років досліджень та безліч невдалих спроб. Для кращого уявлення:

Еволюція

Насамкінець я хотів би повторити, що ідея відокремлення грошей від держави може здатися вам радикальною, на перший погляд, але насправді це не так. Як я згадував раніше, грошові технології, які ми використовували протягом більшої частини нашої історії, були під значно меншим контролем держави, ніж нинішні фіатні гроші. Так чи інакше державі вдалося їх захопити. Золото є найкращим прикладом такого несуверенного активу, який люди використовували як гроші протягом тривалого часу, але він мав очевидні вектори атаки у вигляді різних фізичних обмежень – його важко зберігати, важко убезпечити та важко переміщати.

Історично склалося так, що між фіатними та недержавними грошима існувало перетягування каната. Таким чином, реальне питання полягає не в тому, чи «вийдуть» гроші з-під державного контролю, а в тому, «коли» це станеться. Оскільки Біткоїн з нами, я думаю, момент нарешті настав.

Якщо ця стаття не змогла повністю переконати вас у тому, що Біткоїн був розроблений як справді демократична та інклюзивна грошова система, і якщо ви все ще наполягаєте, що це шахрайство, я сподіваюся, ви принаймні зможете поглянути на нього пильніше.

Це гостьовий пост Райана Бансала, професійного інженера-програміста та автора інформаційного бюлетеня про Біткоїн. Висловлені погляди є його власними й не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Як правильно поводитися з токенами BRC-20 та Ordinals Прагматичний погляд на проблему Ordinals і токенів у Біткоїні та на те, як розв'язати проблему їхнього використання блокового простору. Роббі Грінфілд 19 травня 2024
Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень Чому Біткоїн – це вкрай потрібне «замороження» для ваших заощаджень З розвитком технологічного прогресу вільний ринок невблаганно рухається до «розбавлення» коштів. Біткоїн – це глибоке «замороження», якого відчайдушно потребують ваші заощадження. Unchained Capital 12 травня 2024
Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Налаштування мультипідпису власноруч чи спільне зберігання з мультипідписом? Рішення перевести біткоїн на самостійне зберігання – це лише перший крок. Власники повинні також вирішити, як вони хочуть захистити свої заощадження: за допомогою єдиного підпису, самостійно створеного мультипідпису чи спільного зберігання. Unchained Capital 12 травня 2024