Цифровий долар США – загроза громадянським свободам

Цифровий долар США – загроза громадянським свободам

CBDC (Central Bank Digital Currency – цифрова валюта центрального банку) США може стати шляхом до ерозії громадянських свобод – тих самих свобод, які за своєю суттю захищає Біткоїн.

Для багатьох людей Біткоїн є синонімом свободи, децентралізації, незалежності та майбутнього. Дехто вважає, що це схоже на анархію, онлайн-революцію, що почалася з карбування першого блоку Біткоїна і яка показала середній палець центральним банкам і державним політикам.

Однак для урядів перспектива інша. Зазвичай ті, хто керує іншими, сприймають екосферу Біткоїна як місце беззаконня, що використовується для фінансування тероризму, відмивання грошей та ухилення від податків.

У відповідь на трильйони доларів інвесторських і комерційних інтересів президент Джо Байден видав указ, у якому закликав уряд вивчити ризики та переваги криптовалют. Указ має чітку мету дослідити цифрову валюту центрального банку США (CBDC), яка буде цифровим фіатом і підтримуватиметься урядом Сполучених Штатів. Але якщо первісною метою створення Біткоїна було усунення державного контролю та нагляду за фіатною та грошово-кредитною політикою, то наскільки далеко поширюватиметься контроль уряду США над цифровою валютою своїх громадян?

В указі зазначено, що «основні політичні цілі Сполучених Штатів щодо цифрових активів такі: ми повинні захищати споживачів, інвесторів і бізнес у Сполучених Штатах». Далі цей підхід стверджує, що цифрові активи мають «глибокі наслідки» для «злочинності; національної безпеки; здатності реалізовувати права людини; фінансової доступності та справедливості; попиту на електроенергію та кліматичні зміни». Указ виокремлює цей клас активів як «недержавні цифрові активи». Передбачається, що майбутні регуляторні, управлінські та технологічні заходи будуть спрямовані на «протидію незаконній діяльності» та «підвищення ефективності наших інструментів національної безпеки». Хоча не можна заперечувати темну сторону криптовалюти та її можливе злочинне використання, уряд США не лише хоче регулювати криптовалюту, але й намагається контролювати її.

Можна з впевненістю сказати, що уряд Сполучених Штатів (1) регулюватиме приватну криптовалюту та одночасно (2) випускатиме власний контрольований державою цифровий токен. І в контексті провідної у світі ліберальної демократії, заснованої на верховенстві права, що ґрунтується на обмеженні повноважень уряду, такий розвиток подій потребує серйозного вивчення.

Ще за часів заснування Сполучених Штатів Америки батьки-засновники скептично ставилися до надання банкам і урядам контролю над грошима. Під час розроблення Конституції США Джон Адамс спирався на недовіру колоністів до випущених державою грошей і заявив, що кожен долар надрукованих фіатних грошей є «обманом когось». Розробники залишили федеральному уряду лише повноваження «карбувати гроші» та заборонили штатам робити щось, окрім золотих і срібних монет, законним «платіжним засобом». Багато років потому, у 1816 році, Томас Джефферсон писав, що «банківські установи є більш небезпечними, ніж постійні армії... [і] принцип витрачання грошей, які мають повернути нащадки, під назвою фінансування, є нічим іншим, як широкомасштабним шахрайством з майбутнім».

Поява Біткоїна виявилася протиотрутою від багатовікової проблеми, визначеної Джефферсоном. Біткоїн був спеціально розроблений, щоб уникнути потреби в центральному банку чи єдиному адміністраторі. Насправді Біткоїну не потрібна державна підтримка чи «підкріплення» золотом або сріблом. Біткоїн був задуманий таким чином, щоб бути, зокрема, засобом заощадження, вартість якого визначатиметься динамікою вільного ринку світового населення за допомогою простої арифметики попиту і пропозиції.

Так чому це повинно мати значення? Іноді уряд США історично пригнічував права американців, і багато американців показали, що вони більш ніж готові відмовитися від цих свобод. Це лише питання часу, коли Сполучені Штати випустять цифрову валюту та, ймовірно, спробують будь-якими засобами придушити цінність і корисність Біткоїна, а також права своїх громадян.

Завдяки цифровій монеті, випущеній у США, уряд матиме технічну можливість, серед іншого, обмежувати та чинити тиск на те, що можуть купувати американці, відстежувати та контролювати витрати громадян і встановлювати обмеження на кількість або обсяг товарів, які ми купуємо.

У крайніх випадках уряд може скасувати або вилучити всі кошти CBDC з обігу або з-під контролю певної особи. Це вже є реальністю у кримінальних справах, але в цьому випадку занепокоєння викликає здатність і готовність уряду використовувати цифрові долари для моніторингу та контролю навіть без наявності кримінальних звинувачень чи засудження. Ці побоювання не просто гіпотетичні. Минулого року канадський уряд наказав фінансовим компаніям припинити сприяння будь-яким транзакціям з 34 криптогаманців, пов’язаних з фінансуванням протестів водіїв вантажівок проти обов’язкової вакцинації від COVID-19.

Приклади в Сполучених Штатах можна легко уявити. Якщо Конгрес вважатиме, що скорочення бензину зменшить викиди настільки, щоб обернути назад кліматичні зміни, вони зможуть встановити витратні обмеження на кількість бензину, яку можна придбати. Замість підвищення податків на сигарети уряд зміг би унеможливити усі покупки сигарет, що здійснюються за цифрові долари. У той час як «свої» будуть тимчасово задоволені коштом «чужих», усе може швидко змінитися.

Навіть не беручи до уваги конституційні питання (на вирішення яких часто потрібні роки), там де, наприклад, республіканська адміністрація може заборонити використання цифрових доларів для оплати послуг планового батьківства, демократична адміністрація може так само легко заборонити використання цифрових доларів для придбання зброї чи засобів захисту. Реальність така, що обидві політичні партії цілком можуть піддатися спокусі використовувати цифрові долари для впливу на суспільну поведінку та покарання порушників, обмежуючи можливість використовувати гроші для подорожей, навчання та іншої важливої ​​життєвої діяльності.

Отже, чи прямуємо ми невблаганно і з неймовірною швидкістю до майбутнього, де, як попереджав Джордж Оруелл, «нічого не було вашим власним, окрім кількох кубічних сантиметрів у вашому черепі?» Чи використовуватиме уряд Сполучених Штатів цифрові монети для створення скорингової системи соціального кредиту нарівні з Китаєм? Залежить від обставин. Не лише від дій уряду, але й від пильності адвокатів, які займаються приватною практикою, і борців за громадянські права загалом. Треба приділяти особливу увагу будь-яким зусиллям уряду використовувати цифрові долари для спостереження, контролю чи незаконного обмеження приватного життя та свободи особи. Бо, врешті-решт, якщо «коренем усього зла є сріблолюбство», то випущені урядом США цифрові долари, що не мають обмежень, можуть перетворитися на «матір усіх зол».

Це гостьова публікація Бредфорда Ньюмена. Висловлені погляди є його власними й не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc або Bitcoin Magazine.У цей матеріал також зробив свій внесок Закарі Рівз, співробітник Baker McKenzie.

MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні MICA та майбутнє регулювання біткоїна в Україні Розроблення та введення в дію фреймворку MiCA відкриває нову сторінку в історії регулювання біткоїна та криптовалют, що значно вплине на їх легальне становище по всьому світу, не обмежуючись виключно країнами Європейської економічної зони. Нові правила принесуть значні зміни, створивши регульований простір, де інтереси споживачів та бізнесу у сфері криптоактивів будуть знаходитися в балансі. Ганна Воєводіна 22 квітня 2024
Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Як Біткоїн може вплинути на фінансову інклюзивність серед меншин Біткоїн був створений для надання людям доступу до фінансових послуг, а не просто для збагачення ранніх користувачів. Кіара Тейлор 21 квітня 2024
Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Синергетичне майбутнє Біткоїна та Ethereum за межами трайбалізму Яким чином Біткоїн та Ethereum можуть доповнювати один одного в довгостроковій перспективі, а не існувати як конкуренти? Ів Ла Роуз 21 квітня 2024