Біткоїн — Троянський кінь свободи

Біткоїн — Троянський кінь свободи

Хоча Біткоїн є потужною технологією «зростання числа», що апелює до особистого інтересу, вона також створює фортеці проти влади у кіберпросторі.

У поемі Вергілія «Енеїда» одна з найбільш знакових сюжетних ліній класичної міфології розгортається на підґрунті хитрощів і підступу. Грецькі війська, не зумівши захопити місто Трою після десятирічної облоги, намагаються здійснити вирішальну атаку на свого ворога не силою, а хитрістю, за допомогою хитромудрого плану, розробленого Уліссом.

На полях за межами неприступних стін Трої грецька армія відходить, але залишає за собою масивного дерев’яного коня. Самотній солдат, що залишився, змушує троянців вірити, що кінь – це данина Мінерві, богині війни та стратегії, і є вибаченням за кров, яку пролили греки. Троянці думають, що їхній суперник, капітулювавши, відплив, і – попри попередження Кассандри та Лаокоона, який дає нам знаменитий вислів «остерігайтеся греків, які приносять дари» – вони забирають коня до міста як трофей перемоги. Осліплені завзяттям, вони думають, що це зробить їх непереможними.

Вони насправді не знають, що кінь набитий озброєними солдатами, які під покровом ночі вислизають і відчиняють ворота для своїх товаришів, що чекають ззовні, а свій флот сховали за найближчим островом. Греки розграбовують місто, і Троя падає, переможена зсередини своїм новим скарбом.

Тисячі років потому «троянський кінь» був популяризований в інформатиці як шкідлива програма, замаскована під корисне оновлення. Але це також ефективна метафора того, як Біткоїн крадькома залучає на свій бік дійових осіб, які все одно не піклуються про свободу або не прагнуть її просувати.

Мем починається з багатих людей, корпорацій і, невдовзі, урядів, які бачать Біткоїн як блискуче цифрове золото. Через самозбереження та жадібність вони зацікавлені купувати, добувати чи одного дня оподатковувати цей новий приз, щоб накопичити найбільш надійні гроші та отримати перевагу над своїми суперниками. Зрештою, зовні Біткоїн дійсно виглядає дуже привабливо: це найприбутковіший фінансовий актив у світі за останні 12 років.

Успіх Біткоїна вартістю в трильйон доларів привертає інтерес багатих і могутніх звідусіль, від Волл-стріт до Пекіна і Кремнієвої долини. За останній рік FOMO щодо Біткоїна проник у свідомість професійних інвесторів, керівників корпоративних казначейств і навіть фондів національного благополуччя, що не хочуть пасти задніх.

Як писав Bloomberg: «Біткоїн витісняє золото як засіб страхування від інфляції». Стаття показує, як вартість явно перетікає із золота в Біткоїн. Такі компанії, як Tesla та Square, займають провідні позиції серед десятків компаній, що додають нову валюту у свої баланси.

Як каже генеральний директор MicroStrategy Майкл Сейлор, біткоїн є найтвердішими грошима і з часом діє як вулиця з одностороннім рухом. Так само як жоден аргентинець не хоче «перевести» свої долари США назад у песо, зрештою, мало хто захоче «перевести» свої біткоїни назад у долари. Зараз ще рано говорити, але важко переоцінити можливий вплив Біткоїна протягом найближчих десятиліть не лише на ринок золота в 10 трильйонів доларів, а й на ринок предметів мистецтва та колекціонування вартістю 20 трильйонів доларів, фондовий ринок в 100 трильйонів доларів, ринок нерухомості у 225 трильйонів доларів і ринок облігацій у 250 трильйонів доларів.

Але Біткоїн – це не просто технологія «зростання числа». За приголомшливими прибутками ховається потужна технологія «зростання свободи», яку нові користувачі, свідомо чи ні, просувають вперед. «Зростання числа» і «зростання свободи» нерозривні.

Біткоїн як децентралізовані електронні гроші виник не з Y Combinator, а скоріше був святим Граалем шифропанків, групи прихильників громадянських свобод, стурбованих тим, як особисті свободи можуть пережити велику електронну трансформацію суспільства. Їхні цілі полягали в тому, щоб відокремити гроші від урядів і корпорацій, стримати зростання глобальної поліцейської держави та захистити права людини у все більш цифрову епоху. Найбільший трюк Сатоші Накамото полягав у втіленні цих прагнень у щось таке, що виглядає і функціонує як цифрове золото.

І хоча, так, Біткоїн дає будь-кому – незалежно від їх національності, статусу, багатства, статі, раси чи переконань – доступ до найкращої технології заощаджень на планеті, він також дає їм нестримні, програмовані гроші, які не можна знецінити чи піддати цензурі і які протидіють стеженню і конфіскації. Дисиденти, демонстранти демократії, лідери опозиції та незалежні журналісти в усьому світі починають усвідомлювати це, від Мінська до Лагосу, від Лос-Анджелеса до Буенос-Айреса.

Світові лідери говорять гарні слова про права людини, але коли вони переходять до суті справи, банальності відкидаються. Як нагадування про цю холодну реальність, згадаймо диктаторів з Ради ООН з «прав людини» або Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (ФАТФ); список відомих компаній, які спонсорують геноцидну Олімпіаду 2022 року; або список кумирів Волл-стріт, які відвідали «Давос у пустелі» в Саудівській Аравії.

Як добре знають правозахисники, буває важко ефективно пропагувати свободу в суспільстві, яке охоче продає мораль заради прибутку. Біткоїн проникає в систему і перебудовує її зсередини, поєднуючи пошук прибутку із загальнодоступним фінансовим звільненням.

Але хто зачарував цього коня і затягнув його до міських воріт?

Цього разу це була не армія змовників, яка стала табором за межами Волл-стріт. Творіння Сатоші поширюється не силою, а через добровільний вибір. Фінансовому закладу просто починає подобатися, як воно виглядає. Воно обіцяє великі багатства, і це не міраж, бо і надалі їх приноситиме. Але більшість еліт не усвідомлюють, що вони приносять у своє внутрішнє святилище.

У світі все більш централізованого контролю та соціальної інженерії Біткоїн забезпечує стримування, розширюючи повноваження окремої особи за допомоги влади. Так, мільярдери та диктатори можуть купувати багато біткоїнів, але вони не можуть контролювати систему, як у випадку фіатних грошей. На відміну від моделі долара, євро чи юаня, вони не можуть налаштовувати випуск, піддавати цензурі транзакції, встановлювати спеціальні правила чи екстрену фінансову допомогу для аристократії, а також здійснювати масову віддалену конфіскацію чи знецінення.

Звичайно, уряди та корпорації намагатимуться використати Біткоїн у своїх цілях. Деякі вже почали це робити. «The Blocksize War» («Війна за блоки») – це книга, що описує спроби китайських мільярдерів і титанів Кремнієвої долини примусово перетворити Біткоїн з інструменту свободи в механізм роздрібних платежів. Ці спроби зазнали невдачі, оскільки в мережі немає єдиної точки контролю.

І Біткоїн розумніший, ніж будь-який Троянський кінь, якого могли собі уявити Вергілій чи Гомер. У цій сюжетній лінії кожна особа може зберігати свої біткоїни, перемістивши їх на адресу, яку вони контролюють за допомогою набору цифрових ключів. На відміну від 1933 року, коли уряд США зміг заволодіти золотом громадян за допомогою Указу Президента США 6102, ударивши по місцях зберігання. Це не спрацює, якщо ключі будуть зберігатися у сотень тисяч або навіть мільйонів американців. Процес впровадження створює у кіберпросторі мільйони нових фортець, більш безпечних, ніж Троя.

Стародавні греки та римляни оцінили б іронію мегакорпорацій та урядів, які охоче й навіть з ентузіазмом впускали у свої міські ворота єдину річ, яка може зруйнувати їхню могутність. «Зростання числа» - це пекельний наркотик.

У певному сенсі Біткоїн дотепер був успішним, ховаючись за своєю незвичністю. Подібно до того, як троянці були збентежені жахливим конем, що стояв перед їхніми міськими воротами, істеблішмент поставився до Біткоїна без ентузіазму. Він виріс у ціні з 0 до 60 000 доларів США, а більшість людей на землі не моргнула й оком. Менш ніж 2% людей прийняли його, але більше, здається, висміювали. Навіть сьогодні, у квітні 2021 року, практично всі провідні економісти, політологи, дипломати та керівники центральних банків все ще відкидають Біткоїн як щось таке, що не спрацює або не варте їхнього часу. Таке відкидання дозволило Біткоїну рости майже безперешкодно. А тепер коня закотили всередину міста.

Те, що в істеблішменті Давоса вважали просто технологією «зростання числа», було також технологією «зростання свободи». Таке узгодження стимулів вкрай необхідне у світі, що занадто часто залежить від альтруїзму та емпатії. Візьмемо глобальну боротьбу за права людини. Міжнародна ділова спільнота здебільшого не звертає уваги на уйгурські гулаги Комуністичної партії Китаю, поневолення Гонконгу, становище приголомшливого стеження та колонізацію у Тибеті. У цьому сценарії особистий інтерес і свобода суперечать один одному: щоб зберегти прибутки, компанії, знаменитості, спортсмени та глави держав жертвують мораллю та поступаються вимогам Пекіна, або мовчать про його жорстокість. Навіть філантропи зазнають невдачі в питанні свободи. Рух «Ефективний альтруїзм», наприклад, повністю ігнорує громадянські свободи.

У Біткоїні особистий інтерес і свобода поєднуються. Навіть якщо у вас нульовий альтруїзм, коли ви купуєте або майните біткоїни, ви зміцнюєте модель безпеки мережі та створюєте більш надійний інструмент свободи для усіх інших. Цікаво, що Біткоїн не піклується про чиїсь наміри. Це забезпечує більшу свободу та розширення можливостей не завдяки якомусь амбітному філантропізму, а завдяки чесному самозбереженню кожного учасника.

І ця динаміка продовжує розширюватися. Наприклад, сьогодні біткоїн-біржі використовують мережу Lightning Network не з міркувань конфіденційності – вони використовують її, щоб знизити комісію, – але вони все одно поширюють технологію свободи, оскільки популяризують спосіб здійснення транзакцій поза блокчейном.

На горизонті оновлення Біткоїна під назвою Cross Input Signature Aggregation (або коротко SigAgg) могло б стимулювати біржі до спільних витрат, які б погіршили стан спостереження. Знову ж таки, корпорації будуть просувати це покращення конфіденційності не з моральних міркувань, а для покращення свого практичного результату. Це теорія гри Біткоїна: перетворення жадібності у свободу.

Накопичення біткоїнів компанією Tesla не тільки допомагає Tesla. Це збільшує глобальний мережевий ефект Біткоїна, сприяючи зростанню інтересу та ціни, залучаючи більше розробників і покращуючи UX (User eXperience, враження користувача від процесу використання), збільшуючи кількість майнерів і посилюючи безпеку мережі, а також примножуючи нових ходлерів у гігантському циклі позитивного зворотного зв’язку.

Підсумуємо: біткоїн продовжуватиме отримувати всесвітнє поширення через його ефективність як цифрове золото, але в цінному троянському коні прихована чудова технологія свободи. У цей момент читач може подумати, що прихильники Біткоїна, мабуть, кажуть: «Тихіше там ззаду! Не шуміть. Нам потрібно протриматися ще кілька годин до півночі, а потім ми зможемо вискочити з цього коня і впустити решту нашої армії до Трої». Але вже надто пізно. Троянці нічого не можуть зробити.

Авторитарні режими неминуче захочуть накопичувати сати (сатоші). Деякі вже знайшли Біткоїн корисним інструментом, щоб уникнути санкцій, зокрема Венесуела, Іран та Північна Корея. Але з часом чиновники, яким доручено зберігати та витрачати біткоїни, дізнаються, що це таке – гроші, які уряд не може контролювати – і вони поділяться цими знаннями з іншими, просочуючи їх у суспільство. Так само як комп’ютерні віруси «троянці», Біткоїн заражатиме авторитарні режими, спочатку видаючись корисним, а з часом підриваючи сили.

Деякі упускають це і неправильно тлумачать алегорію про Троянського коня. Невеликий, але впливовий хор американських критиків каже, що Біткоїн є ворогом вільного суспільства, такого як Сполучені Штати, і що він непатріотичний і навіть зрадницький. Насправді авторитарним закритим суспільствам, таким як Китай, буде набагато складніше мати справу з Біткоїном, ніж відкритим суспільствам, таким як Америка. Ми вже маємо право власності, систему стримувань і противаг та свободу слова – усі цінності, які підкріплює Біткоїн. Але ці три речі діаметрально протилежні тому, чого намагається досягти Комуністична партія Китаю. З часом Біткоїн підриватиме контроль, який тиранії на кшталт компартії Китаю, мають над своїми громадянами. А враховуючи, що Біткоїн стає на заваді свавіллю влади та поліцейській державі, він також може допомогти спрямувати в кращому напрямку і відкриті суспільства.

Сьогодні біткоїном вже володіють десятки мільйонів людей. Вони задоволені цінністю, яку він дає, і цінністю, яку він надаватиме й надалі. Вони володіють частиною цифрової нерухомості на дошці, яку неможливо розширити.

Але більшість не читає дрібний шрифт. Вони не бачили заголовка, захованого в Genesis Block, та не помічали деталей, як-от обрану дату народження Сатоші Накамото, а також не вивчали історію шифропанків.

По суті, Біткоїн був створений, щоб звільнити нас від чинної системи. Це червона таблетка. І всі адепти зіграють свою роль у цій революції, хочуть вони того чи ні.

Багато прихильників авторитарної влади, можливо, вже усвідомлюють, що приховано у Троянському коні з назвою Біткоїн. Є багато Лаокоонів і Кассандр, які говорять: «Нам потрібно зупинити це!» Але, як і в королівствах легенд, ці слова залишаться непочутими.

Приз занадто яскраво блищить.

Це гостьова публікація. Висловлені думки автора є його власними та не обов’язково збігаються з позицією Bitcoin Magazine або BTC Inc.

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024