Велика чума шиткоїнів

Велика чума шиткоїнів

Біткоїн – це не тільки єдина справжня можливість відокремлення грошей від держави, але й зміна парадигми, яка вже є досить розвинутою та неминучою.

Це також неминуче руйнування сучасного сеньйоражу. Слово seigniorage (укр. «сеньйораж»), яке також пишеться як «seigneurage», походить зі старофранцузької мови, а саме від права володаря (сеньйора (seigneur) карбувати гроші – отримувати величезний прибуток від створення грошей. Давньою прерогативою володарів і корони було витягування плати, «брассаж», зі злитків, які привозили на монетний двір для карбування чи обміну на монети, що використовувалися для торгівлі. Окремі особи могли приносити свої дорогоцінні метали, зазвичай срібло або золото, а монетний двір корони штампував з цього металу монету, яку приймали торговці. Цей привілей був закріплений виключно за озброєними елітами із законодавчою та виконавчою владою.

Сеньйораж

Джерело

Сьогодні сеньйораж – це звичайний спосіб для урядів у всьому світі отримувати дохід без стягнення звичайних податків, які менш популярні серед їхнього електорату. Сучасні володарі у сфері друкування грошей – це центральні банки, які працюють у тандемі з комерційними банками та урядами, випускаючи боргові зобов’язання у банківській системі з частковим резервуванням. Національні фіатні валюти, такі як долар США, євро або єна, захищені законами про платіжний засіб, що означає, що вони визнаються відповідним інструментом для погашення будь-якого грошового боргу в певній юрисдикції. Також зазвичай вимагається, щоб жителі відповідних територій використовували ці валюти для сплати податків і торгівлі в країні. Фіатні валюти використовуються лише тому, що у людей немає іншого законного вибору. В умовах фіатної грошової системи вартість випуску валюти близька до нуля, що дуже вигідно для національних емітентів, оскільки більше немає обмежень щодо кількості грошей, які можуть бути створені, і це ще більше зменшує вартість чинної валюти в обігу та знищує купівельну спроможність власників валюти – таких, як ми з вами.

Доллары

Джерело

Монополії зникають

Біткоїн був представлений світові у 2008 році як монетний двір з відкритим вихідним кодом і відокремлений від будь-якого центрального контролю, у темному закутку інтернет-форуму шифропанків. Подібно до того, як Йоганн Гутенберг прорвався через контрольовану церквою монополію на письмові знання, винайшовши друкарський верстат, Сатоші Накамото знищив контрольовану державою монополію на виробництво грошей. У той час як винахід Гутенберга у підсумку відкрив Siècle des Lumières з інтелектуальним та культурним відродженням незбагненного масштабу, винахід Накамото може призвести до ще більш радикального суспільного перевороту.

Мова і гроші є основоположними способами мирної взаємодії людей, і вони повинні бути вільними від централізованого маніпулювання. У той час як вільні ринки очищаються від штучних обмежувальних сил, продуктивні люди та підприємства можуть знаходити нові способи нести свободу, мир і процвітання нашим ближнім, але це виходить за рамки цієї статті.

З досить коротким існуванням лише трохи понад 10 років, Біткоїн часто характеризують як давню технологію, яка вже застаріла. Навколо рідного монетарного протоколу інтернету сформувалося багато наративів, щоб надати легітимність альтернативним конкуруючим пропозиціям, які просували приватні компанії та окремі особи. Чи справді ці проєкти конкурують з Біткоїном на підґрунті своєї монетарної переваги? Що робить гроші цінними, і чи можуть гроші, які є цифровими, коли-небудь стати надійними та вартими довіри? Чи так вже відрізняється нинішня парадигма щодо фіатних валют та щодо альтернативних цифрових валют, які в просторіччі називають «шиткоїнами»? Якщо біткоїн тільки починає свою монетизацію як гроші для людей і через людей, то якими є потенційні шляхи еволюції в найближчі 10-20 років? Чи є шиткоїни новим явищем, чи історія просто повторюється? Чи можуть шиткоїни бути надмірно розкрученою технологічною бульбашкою, яка живиться жадібністю, схильністю до тимчасових переваг та евристичними правилами хибних технологій?

У цьому короткому нарисі ми спробуємо розібрати фундаментально дефектну природу альтернативних цифрових валют, розглянемо Біткоїн як прагматичну монетарну еволюцію на відміну від наративів шиткоїнів про «технологічну революцію», а також спробуємо продемонструвати, що Біткоїн – це не тільки єдина справжня можливість відокремлення грошей від держави, але й що така зміна парадигми є вже досить розвинутою та неминучою.

Старий демон

Все ще без відома більшості, діючи, зокрема, як сила, що змінює суспільство на краще, Біткоїн також відродив у глобальному масштабі багатотисячолітній феномен – непереборне бажання кількох обраних контролювати виробництво грошей. Як неодноразово підтверджувала історія в багатьох різних культурах і територіях, контроль над виробництвом грошей є надзвичайно вигідним для емітента. Зараз легше, ніж будь-коли, стати виробником грошей і розповсюджувати їх багатьом мільйонам, якщо не мільярдам людей. На сьогодні створено тисячі альтернативних цифрових валют (і ця цифра щодня збільшується), які заявляють про свою псевдомонетарну перевагу над Біткоїном або відверто обманюють неосвічених покупців фейковими оповідями.

Створення альтернативної «криптовалюти» сьогодні займає лише кілька хвилин, що значно зменшує бар’єр входу для виробників грошей. Озброєні хитрими маркетинговими стратегіями, глобальними платформами розповсюдження в інтернеті, а іноді шахрайськими штучними маніпуляціями на ринку, ці «емітенти криптовалют» можуть обманом змусити людей, компанії та інвесторів повірити у їх цінність. Більшість із цих проєктів, якщо не всі, є нічим не обґрунтованими або напряму скоординованими шахрайськими аферами в глобальному масштабі, і це завдає болю. Інвестиції в альтернативні криптовалюти – це абсолютно неефективне вкладення капіталу з боку розробників, підприємців, дослідників та інвесторів. Лише один клас людей отримує користь від шиткоїнів у довгостроковій перспективі: шахраї, які використовують інформаційну асиметрію на ринку.

Прояснімо: учасникам вільного ринку має бути дозволено будувати бізнес на чому завгодно, доки шахрайство не є складовою рівняння і постійно викривається. Азартні ігри на криптовалютних біржах, які зазвичай називають «шиткоїн-казино», були однією з найприбутковіших бізнес-моделей навколо Біткоїна, але рідко супроводжувались належним розкриттям інформації про ризики для учасників ринку. Приховування інформації від споживачів, які купують товари та послуги, насправді є серйозною проблемою. Жоден регуляторний нагляд не врятує від обману споживачів, поки люди не зрозуміють, що ринок грошей унікальний. Ринок грошей є єдиним ринком у світі, який є грою з нульовою сумою, і водночас показує принцип «переможець отримує все» в контексті можливої панівної форми грошей. Хтось має програти на одній стороні угоди, а оскільки гроші складають 50% кожної окремої транзакції у всьому світі, неробочі грошові ринки можуть стати серйозною проблемою, яка несе серйозні негативні наслідки.

Шквал плутанини

Глобальна дезінформація, традиційні ринкові проблеми та фінансові труднощі молодих поколінь під тягарем боргів, є сприятливим поєднанням для легітимізації шиткойнів. Неправдива інформація та відверта брехня в обіцянках, що стоять за альтернативними цифровими валютами, є глобальним явищем, а наглядачі маніпулюють масами роздрібних споживачів, які не освічені у сфері фінансових послуг та монетарної історії. Зі зростанням недовіри до сталих фінансових ринків покоління цифрової епохи – особливо, покоління Z і міленіали – закривають очі на усталене банківське обслуговування і хочуть швидко знайти вихід. В традиціях держави-няньки, нові покоління позбавлені відповідальності за самих себе, гадаючи, що вони можуть «зробити щось велике» за одну ніч і отримати швидкий прибуток, щоб вийти на пенсію у 25 років. З огляду на нестійкі економічні основи, маніакальні підйоми на фондовому ринку, викликані роздрібною торгівлею, були ще одним яскравим прикладом таких явищ.

Цари

Джерело

Шиткоїни звертаються до внутрішньої, найбільш ницої людської риси, наявність якої більшість людей не визнає через гордість: жадібності. Від жадібності трухлявіє розум і чесна людина перетворюється на недалекоглядну, корисливу і бездумну вівцю, яка йде за стадом, де багатіють без неї. Жадібність походить від нашого внутрішнього страху перед невизначеним майбутнім, а шиткоїни – це келих, що з нього п'ють напій натхненної амбіціями вічності, який обіцяє купу багатства. Втім це повний міраж.

Не заглиблюючись у технічні тонкощі купи проєктів з впровадження шиткоїнів, видається правильним постулювати, що більшість, якщо не всі, з цих криптовалют, мереж, протоколів або відвертих пірамід умисно некоректні. Фундаментальна аксіома довіри полягає у повній децентралізації, що є неминучим бінарним мірилом, а не спектром, як проповідують більшість шиткоїнерів. Система або децентралізована, або централізована. Централізація може коливатися у межах спектра з відносним розподілом, на кшталт відносин типу «керівник-підлеглий» у комп’ютерній мережі, але це не має відношення до предмета розгляду. Замикаючи контур, більшість розробників, які працюють над шиткоїнами, мають безмірний контроль над монетарною політикою своїх проєктів, а це вимагає довіри – вимога, яка була анульована Біткоїном понад 10 років тому.

План Б

Жорстокий монетарний дарвінізм

Біткоїн був заявлений як спроба побудувати глобальний монетний двір з використанням інтернету, криптографії, мережевих обчислень та системної інфраструктури. У Біткоїні немає нічого нового, і більшість технологій, які використовуються для створення та запуску протоколу, існували протягом кількох десятиліть. Все було перевірено в бою раніше. Поширеною помилкою є припущення, що Біткоїн – це перша спроба створення цифрових грошей. Ще багато спроб з’являлися на світ у минулому, а згодом канули в лету.

Незалежно від того, чи це E-Gold, Digicash, Liberty Reserve чи B-Money, протягом років було розроблено багато проєктів, кожен з яких зробив свій внесок у величну будівлю, якою є Біткоїн. Фундаментальна відмінність між Біткоїном і шиткоїнами полягає в його абсолютно децентралізованій природі, бездоганному задумі та таємничому винахіднику. У Біткоїна немає голови, яку можна відітнути, немає управлінської команди, яку можна залякати, і немає центральної точки збою. Він адаптується до свого середовища, наскільки б ворожим воно не було, і стає більш стійким завдяки оновленням протоколів, які дотримуються його безкомпромісних гарантій. Біткоїн схожий на живий організм, що намагається витримати випробування часом – найчистіша форма універсального запобігання недовговічності.

«Геніальність Біткоїна щодо винаходу цифрової валюти, успішної в реальному світі, полягає не в створенні якоїсь нової заплутаної математики чи криптографічного прориву, а в тому, щоб об’єднати шматочки десятилітньої давнини в наполовину інноваційний, але вкрай непопулярний спосіб», – написано про цю технологію у нарисі 2011 року. – «Усе, що було потрібно для Біткоїна, було доступне протягом багатьох років, зокрема ключові ідеї».

Битви на грошовому ринку ведуться не з приводу додаткових технологічних характеристик, а фундаментальних монетарних властивостей. Біткоїн – це прагматична монетарна еволюція, і це контрастує з тим, як емітенти шиткоїнів зображують у фальшивому світлі ілюзорну технологічну революцію. Беззмістовні розповіді про «децентралізацію інтернету» або «виправлення відстеження ланцюга постачання» пропагуються як заміна невдалих спроб узаконити деякі проєкти в цій галузі, які були приречені на провал з народження. Часто непотрібна складність використовується, щоб збити людей з пантелику та використати фактор жадібності, про який ми говорили раніше.

Гроші як один із видів благ (відмінний від споживчих і капітальних благ) конкурують за надійність, що є поєднанням об’єктивних властивостей, які роблять нейтральний, хороший, корисний засіб придатним для використання як грошей. Єдині найкращі гроші – це товар, який абсолютно марний для будь-чого іншого, який не має внутрішньої цінності, і це чудово. Окрім грошової преміальної надбавки, яку грошовий товар отримує від монетизації, люди природно усвідомлюють, що він є надійним механізмом зберігання, обміну та вимірювання вартості. Австрійська економічна школа не погодилася б із цією передумовою, захищаючи аргументи, які лежать в основі «теореми регресії», але це буде предметом іншої дискусії.

Шиткоїни пропагують «схеми швидкого збагачення» з неймовірною віддачею та беззмістовними розповідями, швидко рухаючись і руйнуючи статки, захищаючи недосяжну мораль, за якою конкуренція на вільних ринках має існувати, щоб дозволити учасникам вільно вибирати те, що є найкращим для них. Спірну для цієї галузі, таку позицію слід буденно спростовувати простою аксіомою істини: брехня є шахрайством, шахрайство крадіжкою, а крадіжки не повинно бути. Біткоїн приваблює людей з низькою схильністю до тимчасових переваг, тобто людей, які думають довгостроково і хочуть знайти безпеку в сатоші (1 BTC ділиться на 100 000 000 сатоші). Біткоїн – це не «схема швидкого збагачення», а схема «не біднішай повільно», яка діє як зброя захисту від найбільш самобутнього зла у світі: грошової інфляції.

Оделл

Думайте на довгострокову перспективу, виберіть Біткоїн і відмовтеся від усього іншого. Будьте жадібними, збагніть вади короткочасних переваг і дегенеративних азартних ігор, які роз’їдають серця, душі та уми людей із незапам’ятних часів.

Зрештою, від цього нікуди не подітися: Біткоїн неминучий, а шиткоїни загинуть у жорстокому монетарному дарвінізмі. Обирайте з розумом.

Заря

Джерело

Це гостьова публікація. Висловлені думки автора є його власними та не обов’язково збігаються з позицією Bitcoin Magazine або BTC Inc.

Упередженість провідних ЗМІ – це погано, але буде лише гірше Упередженість провідних ЗМІ – це погано, але буде лише гірше Боротьба з упередженістю ЗМІ важлива в епоху цифрових технологій, коли ця упередженість стає дедалі очевиднішою. Фернандо Ніколіч 21 липня 2024
Недоліки самостійного зберігання за допомогою seed-фрази Недоліки самостійного зберігання за допомогою seed-фрази Усталені методи забезпечення безпеки не відповідають очікуванням дедалі більшого сегмента ринку Біткоїн-користувачів. Алекс Бержерон 20 липня 2024
Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024