Прожити на біткоїни в Європі: від Амстердама до Праги без готівки

Прожити на біткоїни в Європі: від Амстердама до Праги без готівки

Перший день експерименту журналіста Bitcoin Magazine стосовно того, як прожити на біткоїни в Європі, охоплює три міста та 40 годин подорожі – і це лише початок.

Журнал Bitcoin Magazine видав репортеру Коліну Гарперу пригорщу сатоші та відпустив його в Європу. Це перша частина його серії «Прожити на біткоїни в Європі».

Амстердам і 40-годинний день

Я приземлився в Брюсселі з рюкзаком, напакованим звичайним набором речей: одягом і предметами першої необхідності, 3,5 млн сатоші, черевом, повним їжею, і організмом, що приходив до тями від похмільної загальмованості після клоназепаму та Ambien.

Ось як почалася перша частина моєї європейської серії «Прожити на біткоїни»: на підвальному вокзалі брюссельського аеропорту о 8:43 ранку після нічного рейсу. Скромний фармацевтичний коктейль, який я прийняв під час зльоту в Атланті, мав заглушити восьмигодинний переліт приступом блаженного трансатлантичного сну. Тільки вийшло не так, і я не спав усю мандрівку.

Чекаючи на потяг, що йшов на північ до Амстердама, я також чекав, коли мене настигне синдром зміни часових поясів. Проте до кінця дня мені довелося перебувати в русі ще протягом 16 годин, подолати десь близько 20 км пішки, подужати кілька літрів пива і здійснити опівнічну поїздку на поїзді, перш ніж я зміг віддатися сну – все було сплачено біткоїном.

Мій перший день проживання на біткоїни був до лиха веселим. Але хай йому грець, якщо він не був також виснажливим.

Речка

Канал в Амстердамі біля кафе Magere Brug

Як я добирався до Амстердама

Мандрівка на поїзді з Брюсселя до Амстердама тривала близько двох з половиною годин. Я уникав сну. У будь-якому разі було б нерозважливо дрімати на самому початку подорожі, але я також відчував дивне збудження від польоту та перспективи майбутньої пригоди.

Я також був в захваті від того, що був у Європі з чіткою метою прожити лише на біткоїни. Я зробив це в Сан-Франциско ще у січні 2019 року, і результат був одночасно цікавим і таким, що не виправдав сподівань. Жоден із магазинів, які раніше приймали біткоїн (або рекламувалися як такі в інтернеті), більше цього не робили, за винятком кількох. Я пережив той тиждень завдяки службам обміну біткоїна на подарункові карти, як-от Bitrefill. Цього разу я сподіваюся значною мірою уникнути цих обхідних шляхів, оскільки міста на моєму маршруті (Амстердам, Арнем, Берлін і Прага) вважаються головними культовими місцями біткоїна у Європі.

Маючи Нідерланди своєю першою зупинкою, у свій перший день проживання на біткоїни я зупинявся в Амстердамі. Потім я попрямував в Арнем, невелике місто в провінції Гелдерланд. Арнем вважається містом Біткоїна не тільки в Нідерландах, але й у Європі – дідько, у всьому світі. Це безсумнівно так виглядало в інтернеті й з усього, що я чув від колеги-журналіста з Bitcoin Magazine Аарона ван Вірдума та інших.

Але перед тим, як потрапити туди, я хотів проїхати через Амстердам, щоб потрапити на клубну зустріч, яку організовували Аарон та його друзі Борис і Ян-Віллем для «De Bitcoin Show», їхнього подкасту нідерландською мовою. Згідно з моїми дослідженнями й тим, що мені сказав Патрік ван дер Мейде, засновник BitKassa, в Арнемі є чимало місць, де приймають біткоїн.

Вийшовши на зупинці Amsterdam Centraal, я пішов прямо до пункту прокату велосипедів, який нібито приймав біткоїни. У Сан-Франциско транспорт можна було легко отримати за допомогою кредиту Uber, придбаного на Bitrefill. Однак я сподівався уникнути Uber, оскільки занадто покладався на нього як для Сан-Франциско; до того ж тоді я не купив жодного кредиту Uber на Bitrefill, щоб тепер його використати. А ще я волів витрачати біткоїни безпосередньо у продавця – до того ж велосипед дав би мені запозичене відчуття автентичності, начебто, я живу повністю так само як місцеві.

Амстердам велике місто. Якщо я збирався обійти його з комфортом, маючи 40 фунтів спорядження, велосипед був майже необхідністю, тож я ледь не стрибав від радості, коли побачив, що Starbikes Rental рекламується в Google як такий, що приймає біткоїн.

Вся підготовка, яку я провів до цього моменту, припускала, що транспортування буде найміцнішим горішком у цій мандрівці. Мій товариш по роботі Крістіан (на якого я дуже покладався в Сан-Франциско) повинен був придбати для мене квиток на потяг з Брюсселя до Амстердама, за що я заплатив у біткоїні. Якби я міг забезпечити собі велосипед (можливо, навіть дешевий, уживаний, який я міг би брати із собою з міста у місто), то я принаймні забезпечив би пересування в межах самих міст.

Велосипед за біткоїн? Не сьогодні, друже

Але Сан-Франциско також навчив мене стримувати свої очікування і ніколи не довіряти Google щодо того, де приймають біткоїни. Звісно, після того, як я дістався Starbikes, мої надії на використання неймовірної велосипедної інфраструктури Амстердама було зруйновано.

«Доброго дня!», - жилава, рудоволоса жінка середніх років привітала мене, коли я зайшов до магазину, вузького, але довгого приміщення з велосипедами, нагромадженими штабелями та стелажами.

«Доброго дня, а чи, випадково, ви все ще не приймаєте біткоїн?»

«Біткоїн? О, ні, більше ні, еге ж».

«Ви пам’ятаєте, який пристрій для обробки платежів ви використовували?» Я запитав, згадавши, що більшість місць, які приймали біткоїн у 2013-14 роках у Сан-Франциско, використовували програмне забезпечення для PoS-терміналів, яке сьогодні більше не працює. Це питання збентежило її.

«Гм, я не дуже впевнена. Це було щось помаранчеве», – сказала вона, але я підозрюю, що вона мала на увазі сам логотип Біткоїна. Я подякував їй і вийшов з магазину.

Це відбувається знову, подумав я. Жодне з місць не прийматиме біткоїн. І що ще гірше, мені доведеться обходити Амстердам пішки.

Я відвідав кілька інших велосипедних магазинів на випадок, якби хтось зі співробітників мав гаманець і я зміг переконати його прийняти біткоїн за велосипед – молитва «Аве Марія», що не допомогла, хоча один хлопець знав про біткоїн достатньо, щоб зацікавитися в експерименті.

Не маючи іншого вибору, окрім як іти пішки, я швидко подолав зо два кілометри до кафе Magere Brug (названого так за пам’ятку, на яку звідти відкривається вид: міст, назва якого буквально перекладається як «худий міст», оскільки оригінал 1691 року був надзвичайно вузьким).

Коли я увійшов, молода жінка, одягнена у все чорне та з котячою підводкою для очей зустріла мене надворі, розмовляючи з нібито власником закладу. Колір її обличчя становив різкий контраст з чорним як смола кольором високого закачаного коміра, і вона поводилася чарівно незграбно.

Перший контакт: купівля обіду за біткоїн

Перш за все, я запитав її, чи справді можу заплатити в біткоїні, і так, вона сказала, що можу.

У захваті, за її рекомендацією, я замовив клубний сендвіч. На тарілці разом з кукурудзяними чіпсами подали два височенних тришарових сендвічі з хлібом, сиром, індичкою, шинкою, огірками, листям салату і, як я припускаю, голландським соусом.

Сендвич

Перший і єдиний клубний сендвіч, який я коли-небудь купував, люб’язно наданий кафе Magere Brug.

Цей сендвіч здавався мені гідним того, що я вважав значним покращенням у порівнянні зі своїм першим досвідом проживання на біткоїни: у Сан-Франциско мені знадобилося чотири дні, щоб розрахуватись біткоїном у магазинчику; у Європі я зробив це всього за дві години після того, як прибув до свого першого пункту призначення.

Я жадібно проковтнув клубний сендвіч і підійшов до бару, щоб розрахуватися. PoS-термінал був наданий BitKassa, тим самим платіжним оператором, який в Арнемі функціонує у всіх місцях, де приймають біткоїни (очевидно, вплив Патріка поширювався). Оплату можна здійснити через Lightning Network або ончейн; я вибрав ончейн, тому що свої сатоші у мережі Lightning Network притримував для конференції Lightning Conference в Берліні.

Оплата, навіть ончейн, була досить швидкою. Імовірно, знадобилося 15 секунд з моменту, коли я відсканував QR-код своїм гаманцем Samourai, щоб його «підтвердила» BitKassa (причина в тому, що платіж надходить прямо до вузла Патріка, тож щойно він потрапляє у мемпул, він приймає платіж на PoS-терміналі).

«Це майбутнє, тож колись мені доведеться навчитися»

Я запитав дівчину з котячою підводкою для очей, чи вважає вона все це безглуздим і яке її загальне враження від такої системи. Я натякав, що це, ймовірно, головний біль, але вона бачила все це як можливість взаємодіяти з новою (і важливою) технологією.

«Це майбутнє, тож колись мені доведеться навчитися», – відповіла вона з якоюсь незручною привітністю.

Вона розповіла мені, що насправді обробляє торговельні операції в біткоїні досить часто, тому що команда Bitonic, амстердамської біткоїн-компанії, виступає партнером. Це дало мені відчуття, що нідерландські (і, можливо, європейські) біткоїнери мають погляди щодо помаранчевої монети, не зовсім такі, як це було вдома. Принаймні, до концепції циркулярної економіки тут ставилися більш прихильно, і це враження посилювалося протягом усієї подорожі.

Я подякував офіціантці та вийшов з кафе. Клубна зустріч De Bitcoin Show була на біду за шість кілометрів, через річку, на північній стороні Амстердама. У цей момент синдром зміни часових поясів почав охоплювати мене своєю снодійною хваткою. Кінцівки стали обважнілими, голова затьмарилася, і (хоча я тоді цього не знав) пройшло ще 10 годин, перш ніж я зміг влягтися спати.

У мене не було іншого вибору, окрім як поволокти свій багаж на 30-хвилинну прогулянку до безплатного порома, щоб перетнути канал на північну сторону міста. Я примудрився сісти не на той паром, що продовжило мою мандрівку ще на 40 хвилин. Під кінець прогулянки я важко йшов накульгуючи – перехожі, мабуть, приймали мене за безхатченка.

Але неважливо, тому що я нарешті дістався Blast Galaxy, «пивної», де проходила клубна зустріч. Саме вчасно, оскільки мій телефон майже розрядився.

Зустріч розпочиналася лише о 18:00, і я прийшов приблизно на дві години раніше, але лисий чоловік досить мило дозволив мені розслабитися перед початком вечірки. Він керує закладом разом з деякими зі своїх приятелів, лагодить та переставляє аркадні ігри, залишаючи ті, які йому подобаються, щоб розважати клієнтуру Blast Galaxy.

Коли я ввійшов, мене привітала колосального розміру фігура Їжака Соніка. Різноманітні атрибути для відеоігор та іконографія були розкидані на стінах і підлозі. Фойє виходило у простору складську зону з барною стійкою з лівого боку, рядами столиків для пікніка посередині, диванами та столами праворуч і скарбницею аркадних ігор, які займали половину вільного простору. У них було достатньо ігор для п’яти аркад середнього розміру, від Pac Man до Galaga та стрілялок, таких як Time Crisis 3.

Соник

Цей блискавичний їжак, який прославився відеоіграми, зустрічав біткоїнерів, які прагнуть використовувати Lightning.

Я сів на диван і зарядив телефон. Тривала ходьба повністю мене виснажила. Тілом пробігала тупа пульсація, а рухи здавалися в’язкими, наче рухаєшся через пудинг.

Клубна зустріч

«Хто цей хлопець?», - Аарон гукнув до мене з іншого боку кімнати, рятуючи мене від передчасного сну. Він щойно був нагорі, записуючи De Bitcoin Show.

Ми пожали один одному руки; було приємно його бачити. Попри те, що ми працювали за півсвіту один від одного і перед тим зустрічалися лише двічі, ми зберегли зв’язок, який я вважаю, досить поширений у міжнародній біткоїн-спільноті.

Він відвів мене нагору в студію De Bitcoin Show, яка належить Борису. Колись Аарон передав естафету Lightning Борису, досвідченому журналісту у сфері відеоігор у Нідерландах, який також займається біткоїном (разом з власним шоу відеоігор для місцевого телебачення).

Я сказав їм, що мій експеримент у Нідерландах за перші кілька годин уже був успішнішим, ніж за перші кілька днів у Сан-Франциско. Коли я запитав, чому місцева біткоїн-спільнота настільки віддана (а я ще навіть не бачив, наскільки вона віддана), вони приписали це культурі, яка, за їхніми словами, завжди мала технічний ухил, але в грубий, у стилі «геть-державу», спосіб кіберпанків, не схожий на стримані, технократичні нахили Кремнієвої долини.

Дійсно орієнтована на технології. Зустріч мала шалений успіх. Понад 50 біткоїнерів з усієї країни (і навіть деякі з Бельгії, як мені сказали) зійшлися у Blast Galaxy протягом ночі. Плата за вхід становила 5 євро (тільки біткоїн), а бар приймав фіатні гроші або біткоїни, при цьому всі біткоїни оброблялися через BitKassa. Аарон оплатив перші два частування у барі; я оплатив третє і мав привілей заплатити в Lightning.

Я провів ніч, вештаючись туди-сюди, спілкуючись і змагаючись за високий бал у Pac Man з анонімним завсідником (у підсумку вони виграли). Я познайомився з чоловіком, одним із керівників General Bytes, який імплантував свої приватні ключі собі в руку – найбільш (в буквальному сенсі) металевий жест шифропанка з демонстрації опори на власні сили, який я коли-небудь бачив. (Вислів «Не ваші ключі, не ваші монети!» він перевів на новий підшкірний рівень).

В години пік кімната становила повитою парою яму випивки, біткоїнів та маскулінності (майже всі були чоловіки), вологу від задушливого скупчення тіл та інтелектуальної стимуляції. Промисловий вентилятор біля парадного входу боровся з мускусним запахом і теплом.

Я якось прорвався через заціпеніння від того, що на той момент провів без сну вже майже 40 годин, проте знав, що друге дихання триватиме не довго. Близько 22:00 я схопив Патріка з BitKassa, який люб’язно погодився купити мені квиток на потяг до Арнема. Після ще двох з половиною годин ходьби, поїздок на поїзді та на таксі (оплачених Патріком, щоб потім натомість отримати сатоші), я опинився на східцях BnB Molenbeke і побажав Патріку доброї ночі.

Дійшовши до своєї кімнати після короткої екскурсії по дому та заслуховування короткого викладу його правил, я впав на ліжко і, виснажений у чистому сенсі цього слова, одразу ж провалився у безпробудний сон.

Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Еволюція технологій: від криптографії до Біткоїна Біткоїн не з’явився на рівному місці. Йому передували десятки років наполегливої праці сотень розробників та активістів. Дмитро Харьков 21 червня 2024
Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Semler Scientific: чому медична компанія обрала Біткоїн-стратегію Медична компанія Semler Scientific надихнулася прикладом компанії MicroStrategy і перейшла на Біткоїн-стратегію. Завдяки регулярній купівлі BTC її справи одразу почали покращуватися.    Володимир Гришенко 20 червня 2024
Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше Інтернет чи Біткоїн: що зростає швидше За останні три десятиліття інтернет став глобальною і найбільш широковживаною технологією у світі. Експерти помітили, що Біткоїн розвивається за аналогічним сценарієм. Дмитро Харьков 19 червня 2024