На узбережжі Сальвадору Біткоїн стає грошовим стандартом

На узбережжі Сальвадору Біткоїн стає грошовим стандартом

Некомерційна організація Bitcoin Beach створює кругову біткоїн-економіку для двох прибережних сіл у Сальвадорі, де не існувало банківської альтернативи.

Коли Майкл Петерсон переїхав до Сальвадору на напівпостійній основі, мотив уродженця Каліфорнії був простим і, гаразд, цілком очікуваним: йому потрібно було місце для серфінгу взимку.

«Я приїхав у Сальвадор, щоб позайматися серфінгом, і я просто закохався», - пояснив він. «Вода тепла, хвилі чудові, люди дуже привітні. Тож ми з дружиною вирішили купити будинок і переїхати туди – це було 14 років тому».

Тепер, з украй несподіваним поворотом, Петерсон працює над запуском біткоїн-економіки у двох селах на східному узбережжі країни: Пунта-Манго та Ель-Зонте. Робота Петерсона має не тільки економічну місію, але й соціальні наслідки; його основним завданням є забезпечення молоді Сальвадору роботою, яка приносить дохід у біткоїнах. Мета тут подвійна: запустити біткоїн-економіку та утримати дітей у їхніх місцевих громадах та не дати потрапити в лапи Сальвадорських банд.

Анонімний біткоїн-кит

Петерсон та його дружина не завжди були зосереджені на біткоїновій благодійності, хоча незабаром після того, як вони зробили Сальвадор своїм другим домом, пара зайнялася некомерційною діяльністю.

Петерсон розповів, що під час медового місяця їхнього нового життя вони з дружиною просто відпочивали у центральноамериканській країні протягом пари місяців взимку, повертаючись додому в Каліфорнію, щоб влітку вести свій сезонний бізнес у сфері громадського харчування.

Згодом, однак, їхні канікули почали тривати трохи довше – і почали включати благодійну діяльність. Вони співпрацювали з місцевими некомерційними організаціями та церквами, перш ніж виявили потребу в «парасольковій організації» для координації зусиль між усіма різноманітними організаціями у Сальвадорі на місцях.

Потім, у 2017 році, одна благодійна організація звернулася до Петерсона після того, як отримала пожертву в біткоїнах, і запитала його, що їм з нею робити. Жертводавець власне шукав відповідальні команди, які б з користю використали частину його запасу біткоїнів (він придбав велику їх кількість за ціною в 0,05 долара США).

«Мене це зачарувало. Тому що я зрозумів, що було багато ранніх біткоїн-інвесторів, які мали величезний прибуток… Оскільки уряди почали вживати рішучих заходів щодо податків, їм було вигідно пожертвувати частину біткоїнів, в які вони інвестували. І вони сиділи на прибутках, яких все одно не мали можливості витрачати», – сказав Петерсон журналу Bitcoin Magazine.

Згодом Петерсон повернувся до Каліфорнії, щоб зустрітися з цим китом і обговорити, як мала виглядати ця благодійна ініціатива. Хіба тільки, зустріч пройшла не так, як він очікував – насправді він взагалі не зустрівся з містером Китом.

«Я думав, що маю зустрітися з цим хлопцем, але виявляється, що я зустрічався з його менеджером», – сказав Петерсон. «Він дуже піклується про конфіденційність».

Анонімному філантропічному киту не просто був потрібен хтось, хто не збирався взяти гроші та втекти, або той, хто збирався перетворити його цифрове золото на благодійність. Йому був потрібен хтось, хто збирався використати його для заявленої мети Біткоїна – створити паралельну економіку, використовуючи альтернативну валюту таким чином, щоб розв'язувати реальні проблеми.

Тож Петерсон оселився на території громади на своєму власному (новому) подвір’ї.

Сатоші для Сальвадору

Створений Петерсоном проєкт, що отримав назву «Біткоїн-Біч», має на меті зменшити бідність у регіоні. Але це не має відбуватися просто шляхом роздачі біткоїнів жителям. Швидше, проєкт спрямований на створення кругової економіки, яка базується на біткоїнах.

«Мета полягає в тому, щоб дійсно залучити людей використовувати BTC по-справжньому, так що він буде поширюватися, люди навчаться ним користуватися, і це матиме важливе значення у їхньому житті», – сказав Петерсон.

Буде важко знайти більш сприятливий ґрунт для розвитку доморощеної біткоїн-економіки. За оцінками Петерсона, лише 10% місцевих жителів фактично мають банківські рахунки. Готівка – це король, але обходження з готівкою часто може бути обтяжливим і супроводжується підводними каменями самостійного зберігання та безпеки.

Половина населення, однак, має смартфони, тому Біткоїн-Біч використовує основоположний ресурс мобільного зв’язку, важливість якого Петерсон поставив нарівні з їжею.

«Телефони є пріоритетом для людей», – сказав він, додавши, що спочатку він трохи хвилювався з приводу передачі біткоїнів в руки сальвадорського населення. Але це виявилося «меншою проблемою, ніж уявляв [Петерсон]».

Спочатку проєкт – а точніше, цифрові гроші, що лежать в його основі, – викликали зрозумілу недовіру місцевих жителів. Як пояснив Петерсон: «Це перше питання, яке люди задають: що з ними можна робити?»

Залучаючи власників магазинів, Петерсон вгамував їхній скептицизм, виступаючи як гарантований покупець: якщо їм потрібна готівка, Біткоїн-Біч є джерелом ліквідності. Однак у міру того, як було залучено більше торговців та окремих осіб, скептицизм перейшов у прийняття. Ці нові біткоїнери не тільки побачили, що все це не було шахрайством, але й зрозуміли, що використовувати біткоїн насправді простіше, ніж носитися з паперовими купюрами.

«У міру того як все більше людей користується ним, вони бачать, наскільки легше тримати його на своєму телефоні, ніж постійно носити з собою купу готівки. Настає момент просвітлення, і вони розуміють, що це простіше, ніж використовувати готівку», – сказав нам Петерсон.

Петерсон вважає, що «практичність, мабуть, найважливіша для ширшого прийняття», тому, як би іронічно це не звучало, усе село працює в мережі Lightning Network. Біткоїн-Біч пропонує місцевим жителям Wallet of Satoshi, зручний для користувача гаманець Lightning з безпроблемним користувацьким інтерфейсом. Він кастодіальний, але те, чого йому бракує в плані самостійності зберігання, компенсується зручністю для користувача, а це все для сальвадорців, які ним користуються.

Петерсон сказав нам, що наразі Біткоїн-Біч залучив приблизно 100 нових користувачів, 50 з яких є студентами, і що 5000 доларів США в біткоїнах циркулюють у будь-який момент часу. Це може здатися незначним ефектом, але у співвідношенні до населення села (приблизно 1000) і рівня доходів його жителів, це обнадійливий початок, вважає Петерсон.

Наприклад, у флагманському біткоїн-селі Ель-Зонте можна використовувати біткоїн, щоб оплатити стрижку, зробити нігті та поласувати місцевими стравами (наприклад, смачними пупуса). Незабаром навіть можна буде купити за нього чашечку кави та піти в кабінет лікаря на огляд.

Прогрес експерименту також не лише на папері. Люди фактично використовують біткоїн у повсякденному житті. Власниця одного продуктового магазину Розаліна Франко повідомила Bitcoin Magazine, що у неї є клієнти, які щодня платять у біткоїні. Вона сподівається якось притримати частину цього доходу, але зараз вона «використовує свій прибуток для розширення запасів» у своєму бізнесі.

Інша власниця невеликого магазину, Джанет Гіллен, сказала, що біткоїн навіть привів їй нову клієнтуру.

«Відтоді, як ми почали приймати біткоїн, – сказала вона, – ми отримали низку нових клієнтів».

Єдине наявне у неї розчарування полягає в тому, що вона не може приймати платежі, коли не працює інтернет.

Сатоші для студентів

Іншим боком цих торговельних операцій є те, що половина біткоїнерів у царині Біткоїн-Біч походять із сальвадорської молоді. Наразі команда платить місцевим неповнолітнім і підліткам у біткоїні за прибирання прилеглої території, роботу рятувальниками на пляжі або за досягнення хороших оцінок у школі. Вона також підтримує чотирьох студентів університетів щомісячною стипендією в 50 доларів, що виплачується в біткоїні.

Головна мета тут – забезпечити цим дітям зайнятість та зв’язок зі своїми спільнотами, щоб вони не стали жертвами спокус бандитського середовища Сальвадору.

«У Сальвадорі є велика проблема з бандами», – вважає Петерсон. «Останні кілька років тут був найвищий рівень вбивств у світі. Багато банд починають вербувати у віці від 10 до 13 років, тому ми хочемо зосередитися на молоді, особливо 10-15-річних, і забезпечити їм роботу – слідкувати за тим, щоб вони залишалися в школі».

Банди

Джерело: Bitcoin Beach

Сподіваємося, що програма надихає на товариські стосунки серед вразливої вікової групи, вселяє в них почуття спільності та гордості за свій дім. В міру того, як вони стають соціально продуктивнішими та інвестують у свої рідні села, по ідеї, їх вже не спокусять приєднатися до банди.

А також вони можуть накопичувати біткоїн – безпрограшний варіант.

«Це полегшує економію грошей», – сказав один підліток Франклін Мартінес для Bitcoin Magazine. «Коли я маю готівку в кишенях, мені легше витрачати гроші на речі, які мені не потрібні».

Оскільки йому платять лише в біткоїні, Мартінес витрачає його «весь час» на продукти та інше, щоб допомогти своїй матері. Він сказав нам, що не має банківського рахунку, але «тепер, коли [у нього] є біткоїн, він [йому] не потрібен».

Інший підліток, Ісмаель Галдамес, сказав, що одна з переваг використання біткоїна полягає в тому, що він може зберігати свої гроші на своєму телефоні.

«Мені не потрібно турбуватися про те, щоб принести гроші з собою», – заявляє він.

Ця ставка на біткоїн влучає в саму суть стратегії Біткоїн-Біч. Як сказав Петерсон: «Більшість із них не мають жодних інших [банківських] можливостей» окрім готівки. Тепер у них є долар і біткоїн, і Петерсон прагне зробити сатоші стандартом для цих спільнот.

Оскільки Біткоїн-Біч розвиває цю кругову економіку, її засновник очікує того дня, коли він і його команда зможуть зняти руки з керма. Він бачить майбутнє, де як громадяни, так і туристи будуть використовувати біткоїн як валюту для місцевої торгівлі, але, що важливо, він сподівається, що вірус пошириться по Сальвадору, щоб радикально змінити ринок, який Біткоїну добре відомий: грошові перекази.

«Як тільки ми припинимо цим займатися, все повинне бути постійним і стабільним. Тож ми одночасно хочемо заохотити туристів використовувати біткоїн, але, що більш важливо, сім’ї, які надсилають гроші зі США додому, – ми хочемо, щоб вони почали надсилати кошти в біткоїні», – сказав він, додавши, що 22% річного ВВП Сальвадору (приблизно 5 мільярдів доларів США) викачується із грошових переказів.

Завершальна фаза, як і гіпербіткоїнізація, полягає в тому, щоб повільно, але неухильно викорінити використання фіатних грошей у цих спільнотах. Є сподівання, що Біткоїн-Біч розширитися і профінансує більше проєктів розвитку громад.

З кожним днем – і з кожною купленою pupusa – приходить прогрес. І прогрес, який свідчить про те, для чого в першу чергу Сатоші створив Біткоїн: створити таку необхідну альтернативу там, де альтернатив не існує.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються. Дмитро Харьков 24 травня 2024
Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024