Що буде з біткоїном цього бичачого циклу

Що буде з біткоїном цього бичачого циклу

Біткоїн-екосистема постійно еволюціонує, й чимало експертів намагається передбачити нові тренди, що домінуватимуть найближчими роками.

Перший етап: 2009-2020 рр.

На думку засновника корпорації MicroStrategy Майкла Сейлора, можна виділити декілька основних періодів у історії Біткоїна. Перший з них (що тривав з 2009 до 2020 року) можна схарактеризувати як «Дикий Захід». У ці роки інтерес до Біткоїна був досить обмеженим і регулятори та інституціонали здебільшого ігнорували новий клас активів.

Звичайно, Майкл Сейлор дещо спрощує опис цього періоду, адже бичаче зростання 2017 року (коли біткоїн здорожчав у понад 20 разів за рік) привернуло увагу багатьох учасників ринку. Проте на цьому етапі інтерес був здебільшого спекулятивний і майже всі прагнули просто максимізувати власні прибутки у фіатному вимірі. Потім настав масштабний ведмежий ринок, й FUD (страх, невизначеність, сумніви) змусив більшість інвесторів продати монети (здебільшого у збиток), й лише ходлери забезпечили попит у таких умовах.

Але ексгендиректор MicroStrategy правий у тому, що мова про масштабні інвестиції з боку корпорацій на той час не йшлося. Біткоїн сприймався майже виключно як вкрай ризиковий актив. Тож ані акціонери, ані менеджмент не підтримували значних, а тим більше систематичних інвестицій у BTC.

Перехідний період: 2020-2024 рр.

Проте ситуація поступово почала змінюватися. Значною мірою цьому сприяла макроекономічна ситуація у світі. Зокрема на тлі пандемії COVID-19, локдаунів та різкого зростання емісії долара США та інших фіатних валют фінансові загрози для бізнесу почали усвідомлюватися на найвищому рівні.

Найбільш рішучий крок зробила саме MicroStrategy, коли 2020 року оголосила про початок реалізації своєї Біткоїн-стратегії. Майкл Сейлор зазначив, що компанія вірить у довгостроковий потенціал біткоїна й буде продовжувати купувати його наступними роками. Щоправда, корпорація також стикнулася з певними викликами. Після вдалого періоду 2020-2021 років настав ведмежий цикл. На певний час компанія опинилася «у мінусі», а Майкл Сейлор навіть був змушений залишити посаду СЕО. Але корпорації вдалося зберегти Біткоїн-стратегію, й вже у 2023-2024 роках вона отримала багатомільярдні нереалізовані прибутки.

Також протягом цього перехідного періоду більшість провідних майнінгових компаній вийшли на фондову біржу та стали публічними. Серед них можна виділити Riot Platforms, Marathon Digital, Core Scientific, Hut 8 та багато інших. Таким чином вони змогли залучити додатковий капітал, а все більше традиційних біржових інвесторів почали моніторити ситуацію у сфері майнінгу та Біткоїн-індустрії загалом.

Насамкінець BlackRock та інші великі компанії з управління активами подали заявки на запуск спотових біткоїн-ETF. Після тривалого розгляду Комісія з цінних паперів та бірж (SEC) все ж ухвалила відразу 11 заявок на такі продукти. Це рішення регулятора й знаменувало собою завершення перехідного періоду.

Новий цикл: 2024-2028 рр.

Наразі Біткоїн вступив у новий чотирирічний цикл після чергового халвінгу та довгоочікуваного запуску біржових продуктів у США та інших регіонах світу. Що ж буде відбуватися надалі? На думку Майкла Сейлора та низки інших експертів, домінування інституціоналів стрімко зростатиме. Tether, Tesla, Metaplanet та інші великі компанії вже накопичують біткоїн і сприймають його як резервний актив.

Біржовий фонд BlackRock накопичив понад 288 000 BTC, і обійшов як фонд Grayscale, так і MicroStrategy чи будь-яку іншу публічну компанію за біткоїн-резервами. Скоріш за все, ця тенденція триватиме й надалі, адже попит з боку інституційних інвесторів стало зростає.

Що буде з біткоїном цього бичачого циклу
Сукупні резерви біткоїн-ETF станом на травень 2024 року. Джерело: HODL15Capital,

До цього процесу поступово підключаються й уряди та державні й пенсійні фонди. Хоча поки що лише Сальвадор визнав біткоїн законним платіжним засобом, значні BTC-резерви є в урядів США, Китаю, Великої Британії, Німеччини тощо. За інформацією радника президента Сальвадору Макса Кайзера, емірат Абу-Дабі також прийняв біткоїн-стратегію, хоча й не оголошує про це публічно.

Слід відзначити, що більшість урядів надавали б перевагу фіатному стандарту й можливості друкувати гроші, але конкуренція та теорія ігор створюють стимули щодо якомога швидшого акумулювання найтвердіших грошей – біткоїна. Тому темпи гіпербіткоїнізації поступово зростатимуть.

Зважаючи на те, що емісія біткоїна зменшується, а попит на нього постійно збільшується, ціна BTC неминуче зростатиме. Навіть за консервативними прогнозами актив має зрости у декілька разів цього циклу. Для приватних власників монет стає дедалі складніше накопичити 1 BTC, але не слід забувати, що кожен біткоїн ділиться на 100 млн сатоші. Тож зберігати кошти у біткоїнах можна навіть з невеликим початковим капіталом.

Підіб’ємо підсумки

Екосистема Біткоїна постійно розвивається та зазнає суттєвих змін. Тривалий час розвиток переважно тримався на окремих ентузіастах та ходлерах. Проте поступово зростає вплив інституціоналів та національних урядів. Найближчі роки, ймовірно, будуть характеризуватися рекордним припливом капіталу в актив та інфраструктуру навколо нього. Гіпербіткоїнізація стає реальністю.

Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Біткоїн-стартапи з кожним роком все більше цікавлять інвесторів. Це відбувається не лише тому, що від них очікують прибутковості на рівні BTC, а й тому, що Біткоїн дедалі більше інтегрується у глобальну фінансову систему. Володимир Гришенко 18 червня 2024
Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна 13–15 червня у Празі (Чехія) відбулася щорічна масштабна Bitcoin-only конференція, що зібрала учасників зі всієї Європи, а спікерів – із різних регіонів світу. Лідери думок у черговий раз окреслили пріоритети розвитку Біткоїн-екосистеми на найближчі роки. Дмитро Харьков 17 червня 2024
Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024