Битва за ETF: чому Ethereum не конкурент Біткоїну

Битва за ETF: чому Ethereum не конкурент Біткоїну

Комісія з цінних паперів та бірж США (SEC) таки схвалила низку заявок на Ethereum-ETF. Проте не слід переоцінювати значення цієї події, адже головну роль у сегменті цифрових активів, як і раніше, відіграватиме біткоїн.

Рішення SEC: несподіванка чи ні?

Ще декілька місяців тому засновник компанії MicroStrategy Майкл Сейлор висловлював переконання, що американський регулятор відхилить усі заявки на Ethereum-ETF і біржові продукти будуть доступні виключно для біткоїна. Він аргументував це тим, що лише біткоїн є товаром, а Ethereum та інші альткоїни – це лише незареєстровані цінні папери. Звісно, можна погодитися з Майклом Сейлором щодо класифікації біткоїна та криптовалют, але його прогноз щодо вердикту SEC виявився невірним.

Битва за ETF: чому Ethereum не конкурент Біткоїну
Перелік схвалених заявок на запуск спотових Ethereum-ETF. Джерело: Medium.

Втім жодної несподіванки тут немає. Регулятори безперечно мають інтерес саме у такому розвитку подій. По-перше, SEC та CFTC (Комісія з товарних ф’ючерсів) розширюють власні повноваження таким чином. Залежно від класифікації ці регулятори визначатимуть дотримання вимог учасниками, накладатимуть санкції тощо. За відсутності чіткої класифікації на них можуть чекати судові суперечки, що б створило додаткові проблеми.

По-друге, таким чином для широкого загалу розмивається різниця між біткоїном та криптовалютами. Якщо чітко відмежувати біткоїн та альткоїни, то лише біткоїн буде визнано товаром, а всі інші цифрові активи залишаться цінними паперами. Проте регулятори прагнуть визначати класифікацію кожного цифрового активу самостійно, виходячи зі своїх суб’єктивних критеріїв децентралізації, стабільності, ризиків тощо.

Проте відразу відзначимо, що, попри позицію SEC, загальноекономічні закони та довгострокові тренди залишатимуться незмінними. Лише цифрові активи на алгоритмі Proof-of-Work потенційно можуть виконувати функцію грошей, а 94% загального хешрейту припадає саме на Біткоїн. Але навіть в інших сферах (DeFi, NFT чи мемкоїни) Ethereum та інші криптовалюти стрімко втрачають долю ринку після активації останніх протоколів Біткоїна. Тому біржові продукти на основі біткоїна продовжуватимуть домінувати на ринку й залучати максимальний капітал, а інвестори, які вкладатимуть кошти в інші альтернативи, наражатимуться на загрози значних збитків у наступні роки.

Реакція Біткоїн-спільноти

Деякі біткоїнери взагалі проігнорували цю подію, але певні максималісти все ж висловились з цієї теми. Зокрема гендиректор компанії JAN3 Самсон Моу вважає, що регулятори загнали себе у глухий кут, що й призвело до такого рішення. Проте довгострокові перспективи Ethereum залишаються вкрай негативними.

«Ймовірність схвалення спотових ETF на Ethereum завжди була 50/50. SEC дійсно загнала себе в кут, і у них не було іншого вибору, окрім як схвалити його. Важливо розуміти, що це зовсім не змінює ведмежий прогноз щодо ефіру», – зазначив Самсон Моу.

Цікаво, що Майкл Сейлор вважає, що така стратегія регулятора позитивна для Біткоїна (навіть попри її нелогічність щодо ігнорування відмінностей між Біткоїном та криптовалютами). Зокрема, на думку засновника MicroStrategy, інституційне прийняття біткоїна пришвидшиться.

«Я думаю, що основні інвестори скажуть: «О, тепер є клас криптовалют, можливо, ми спрямуємо 5% або 10% капіталу на криптоактиви». Але біткоїн становитиме 60% або 70% цього класу», – пояснив свою думку Майкл Сейлор.

Які перспективи

Слід відрізняти коротко- та довгострокові ефекти від зміни регуляторного середовища. Між схваленням та фактичним запуском Ethereum-ETF може пройти близько двох тижнів. Інвестори, ймовірно, розділяться у своїх стратегіях. Деякі з них будуть інвестувати у нові інструменти в очікуванні цінового ралі. Проте ситуація ставатиме ще складніше з огляду на те, що стейкінг (Ethereum використовує алгоритм консенсусу Proof-of-Stake) не буде доступний для власників акцій біржових фондів.

Тож опція купівлі Ethereum-ETF буде менш привабливою через відсутність процентів від стейкінгу, а вкладення в ETH напряму є складним і проблематичним для консервативних інвесторів. Скоріш за все, ситуація буде схожою на ринок ETF у Гонконзі, де Ethereum-ETF ухвалили одночасно з біткоїн-ETF. Там попит на Ethereum-ETF є на порядок нижчим за біткоїн-продукти.

Можливо, буде спостерігатися короткостроковий сплеск не стільки самого Ethereum, скільки окремих токенів на його блокчейні (наприклад, мемкоїнів). Але, як доводить історія записів Ordinals та протоколу Runes, такий ажіотаж, як правило, не триває довго. А висока волатильність зробить торгівлю цифровими активами вкрай проблематичною для недосвідчених трейдерів.

Загалом ситуація щодо накопичення капіталу урядами та інституціоналами принципово не зміниться, адже лише біткоїн виконуватиме функцію резервного активу та захисту від інфляції та краху фіата. Самсон Моу переконаний, що у власників ETH зараз є остання можливість продати свої монети дорожче за 0,05 BTC.

Але найбільш очевидною різниця між біткоїном та криптовалютами стане навіть не під час поточного бичачого ринку, а при переході до корекції й ведмежого спаду (орієнтовно у 2026 році). Тоді на нас чекатиме банкрутство цілої низки проєктів, а ті, що вціліють, можуть багаторазово впасти в ціні. При цьому корекція біткоїна у процентному вимірі ставатиме дедалі меншою порівняно з попередніми циклами.

Щодо позиції SEC, то цього циклу, скоріш за все, жоден інший цифровий актив не отримає схвалення ETF, а за кілька років регулятор спробує додати ще кілька криптопроєктів. Проте згодом все більше інвесторів і експертів розумітимуть різницю між справжнім товаром і найтвердішими грошами у світі, з одного боку, й невірно класифікованими цінними паперами – з іншого.

Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Біткоїн-стартапи з кожним роком все більше цікавлять інвесторів. Це відбувається не лише тому, що від них очікують прибутковості на рівні BTC, а й тому, що Біткоїн дедалі більше інтегрується у глобальну фінансову систему. Володимир Гришенко 18 червня 2024
Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна 13–15 червня у Празі (Чехія) відбулася щорічна масштабна Bitcoin-only конференція, що зібрала учасників зі всієї Європи, а спікерів – із різних регіонів світу. Лідери думок у черговий раз окреслили пріоритети розвитку Біткоїн-екосистеми на найближчі роки. Дмитро Харьков 17 червня 2024
Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024