Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу

Багато хто чув про Біткоїн-стратегію, коли велика компанія, на кшталт MicroStrategy, регулярно купує для свого резерву біткоїни. Проте головний цифровий актив може стати у пригоді й малому бізнесу, особливо у країнах, що розвиваються.

Пріоритети малого бізнесу

У розвиненій економіці повинні вдало співіснувати як великі корпорації, так і малі підприємства. У деяких галузях ефект масштабу сприяє концентрації капіталу, у той час, як в інших на перший план виходить мобільність та розуміння локальних ринкових умов. Щобільше, державне втручання в економіку часто призводить до монополізації певних галузей і погіршення умов для малого бізнесу. Тож можна передбачити, що за стандарту Біткоїна частка малих підприємств, навпаки, зросте.

Які загальні пріоритети малого бізнесу? Перш за все – максимізація прибутку завдяки раціональному використанню ресурсів та орієнтації на потреби споживачів. Великі корпорації зазвичай менш гнучкі й покладаються на стандартизацію. А малі підприємства та підприємці можуть пропонувати товари та послуги, що більш орієнтовані на потреби конкретних споживачів. У такий спосіб вони генерують дохід у тих сегментах, які ігноруються іншими компаніями.

Окрім короткострокового отримання прибутку, мале підприємство потребує довгострокової стратегії щодо свого розвитку та можливої експансії. Тут мова йде про накопичення додаткового капіталу, інвестування тощо. Тож так чи інакше малий бізнес потребує надійного засобу заощадження з можливістю подальших вкладень у розширення діяльності.

Переваги біткоїна

Хоча більшість малих підприємств усе ще не використовує потенціал Біткоїна, його переваги стають дедалі більш очевидними. Розпочнемо з приймання і здійснення платежів, адже це першочергова потреба всіх компаній і підприємців незалежно від їхнього виду діяльності. Комісії традиційних платіжних систем складають 2-4%, а у мережі Біткоїна навіть еквівалент мільйонів доларів можна перевести за $5-6 (щоправда, все залежить від завантаженості мемпулу). Але для малих підприємств навіть цікавішим є варіант Lightning Network. У такий спосіб можна здійснювати майже миттєві перекази з мінімальними комісіями. Це буде зручно як для клієнтів, так і для самої фірми.

Інший важливий аспект полягає у масштабуванні бізнесу та виходу на нові ринки. Біткоїн, а також застосунки для другого рівня (на зразок Strike) пропонують вихід на глобальний ринок з оперативним залученням капіталу як від споживачів товарів, так і від потенційних інвесторів. До того ж Біткоїн не може заблокувати жоден уряд, що сприяє сталому довгостроковому розвитку.

Публічний блокчейн дозволяє підтвердити всі транзакції та резерви. У такий спосіб компанії зможуть забезпечити собі надійну репутацію, й конкуренція сприятиме зміцненню позицій найвідповідальніших учасників ринку.

Насамкінець біткоїн виступає не просто захистом від інфляції, а й справжнім інвестиційним інструментом, що сприяє зростанню капіталу компанії. Зокрема за останні п’ять років біткоїн зріс у вісім разів. Ці показники є найвищими серед усіх класів активів (акції, облігації, дорогоцінні метали, нерухомість тощо).

До того ж підприємства знижують ризики, що пов’язані з використанням банківської системи, яка працює за принципом часткового резервного покриття. Лише минулого року три великі американські банки зазнали банкрутства.

Практичні кроки

Задля переходу на стандарт Біткоїна малим підприємствам потрібно реалізувати послідовну стратегію. Зокрема необхідно мати апаратний гаманець для зберігання біткоїнів (можливо, з мультипідписом, якщо є кілька партнерів-власників бізнесу). Наступним кроком необхідно додати платіжні Біткоїн-процесори для отримання Lightning-платежів. Дуже популярним варіантом є BTCPay Server, що пропонує надійну роботу з мінімальними комісіями. Також необхідно присвятити час навчанню працівників та, можливо, деяких клієнтів щодо використання й переваг біткоїн-платежів. Зазвичай детальної інструкції та практичної ілюстрації має бути досить для більшості людей.

Чим Біткоїн може допомогти малому бізнесу
Динаміка кількості активних користувачів BTCPay Server. Джерело: BuiltWith.

Але головною перевагою біткоїна для малого бізнесу є можливість ефективного збереження вартості та ліквідності. Проте слід надавати перевагу саме довгостроковому інвестуванню, а не короткостроковим спробам заробити на коливанні курсу.

Віцепрезидент компанії Voltage Боббі Шелл відзначає переваги біткоїна для малого бізнесу як резервного активу та основи для сталого зростання. На думку експерта, використовуючи BTC, фірми можуть як покращити власну дохідність, так навіть і перевищити динаміку біткоїна. Втім як малі підприємства, так і корпорації на зразок MicroStrategy можуть випереджати біткоїн за дохідністю лише короткостроково та за сприятливих для себе ринкових умов. У середньо- та довгостроковій перспективі саме BTC продовжуватиме виступати найнадійнішим засобом збереження вартості з вищими показниками за інші активи.

Серед прикладів малих та середніх компаній, що перейшли на стандарт Біткоїна, можна навести наступні:

  • з галузі швидкого харчування: Quiznos, Helen’s Pizza, KFC Canada;
  • зі сфери ритейлу: BigCommerce, Shopify, Newegg;
  • зі сфери туризму: Travala, CheapAir;
  • з технологічної сфери: Namecheap, ExpressVPN.

Так чи інакше, але актуальність Біткоїна для малого бізнесу постійно зростає. Тож ті фірми, що випередять інших, матимуть перевагу. Але з плином часу використання BTC та Lightning Network стане об’єктивною необхідністю для всіх без виключення компаній.

Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Топ-10 перспективних Біткоїн-стартапів Біткоїн-стартапи з кожним роком все більше цікавлять інвесторів. Це відбувається не лише тому, що від них очікують прибутковості на рівні BTC, а й тому, що Біткоїн дедалі більше інтегрується у глобальну фінансову систему. Володимир Гришенко 18 червня 2024
Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна Bitcoin Prague 2024: нові горизонти Біткоїна 13–15 червня у Празі (Чехія) відбулася щорічна масштабна Bitcoin-only конференція, що зібрала учасників зі всієї Європи, а спікерів – із різних регіонів світу. Лідери думок у черговий раз окреслили пріоритети розвитку Біткоїн-екосистеми на найближчі роки. Дмитро Харьков 17 червня 2024
Навіщо потрібні біткоїн-облігації Навіщо потрібні біткоїн-облігації Багато хто чув про Volcano bonds – біткоїн-облігації, що випускає уряд Сальвадору. Але у чому перевага таких біткоїн-інструментів порівняно з традиційними альтернативами? Дмитро Харьков 14 червня 2024