Чому НБУ потрібен біткоїн

Чому НБУ потрібен біткоїн

Традиційні золотовалютні резерви не дозволяють центробанкам досягти бажаної фінансової та економічної стабільності в країні. Тож усе більше експертів рекомендують використання біткоїна на національному рівні.

Біткоїн-резерви у світі

Ще п’ять років тому це було складно уявити, але наразі все більше урядів починають накопичувати біткоїн-резерви. Лідером у цій сфері є Сальвадор, де за ініціативи президента країни Наїба Букеле біткоїну було надано статус законного платіжного засобу. Спочатку уряд Сальвадору час від часу купував монети, але з листопада 2022 року (тобто з самого дна ведмежого ринку) він перейшов на купівлю 1 BTC щодня.

Попри значну критику з боку Міжнародного валютного фонду (МВФ), Сальвадор не збирається відмовлятися від своєї стратегії. Щобільше, уряд вже отримує значний нереалізований прибуток, що збільшує його реальні резерви й фінансову стабільність. Президент Наїб Букеле повідомив, що уряд дотримуватиметься цієї стратегії доти, доки матиме фінансову можливість купувати монети за фіат.

Втім Сальвадор – не єдина Біткоїн-країна. Останніми місяцями з’явилася інформація про те, що якась нова юрисдикції таємно накопичує монети й вже має на своїй адресі понад 60 000 BTC. Про це свідчать дані блокчейну, але досі невідомо, хто ж саме переходить на стандарт Біткоїна. За інформацією Макса Кайзера, радника президента Сальвадору, мова йде про емірат Абу-Дабі.

Зростає інтерес до біткоїн-резервів і в Європі. Швейцарська неурядова організація 2B4CH збирає 100 000 підписів для проведення референдуму щодо додання BTC до золотовалютних резервів центробанку Швейцарії. Ініціатива покликана захистити «суверенітет і нейтралітет» країни та зміцнити її фінансову незалежність. Президент торгової платформи Bitcoin Suisse Лузіус Майссер та засновник 2B4CH Ів Беннаїм спільно працюють над цією програмою.

На їхню думку, що включення біткоїна в резерви Швейцарського нацбанку зміцнить нейтралітет країни й стане альтернативою традиційним фінансовим інструментам, таким як німецькі державні облігації. На майбутній зустрічі з керівництвом центробанку 26 квітня Лузіус Майссер представить свою позицію.

Актуальність для України

Україна переживає чи не найскладніший період у своїй історії через масштабну військову агресію РФ. Наразі закордонні партнери надають чималу фінансову допомогу, що наближає перемогу. Але використання лише фіатних валют (особливо якщо мова йде про позикові кошти) не дозволяє досягти бажаних темпів зростання реальних резервів у довгостроковому періоді.

Зокрема навіть головна резервна валюта світу – долар США – помірно знецінюється. Наразі річна інфляція у США складає 3,5%. Золото у цьому контексті виглядає більш привабливо: воно помірно зростає останніми роками, а у квітні 2024 року оновило свій історичний максимум. Наразі золото торгується по $2326,7 за тройську унцію. Хоча золото, в цілому, дозволяє вберегтися від інфляції, зростання вартості реальних активів є мінімальним.

Чому НБУ потрібен біткоїн
Динаміка ціни золота за 5 років. Джерело: Trading Economics.

Реальною альтернативою наразі є лише біткоїн, адже тільки цей цифровий актив виконує всі функції грошей та визнається товаром, а не цінним папером. Тож регулятори США, ЄС, Гонконгу та інших юрисдикцій вже затвердили біткоїн-ETF, що підтверджує визнання BTC як нового класу активів.

За останні п'ять років курс біткоїна зріс у 11 разів або на понад 1000%. Жодний інший клас активів не пропонує таку дохідність. Щобільше, біткоїн є вкрай стабільним та передбачуваним, адже його емісія і всі інші характеристики добре відомі й не можуть бути змінені без загального консенсусу спільноти.

Чому НБУ потрібен біткоїн
Динаміка курсу біткоїна за 5 років. Джерело: CoinGecko.

Технічні аспекти зберігання приватних ключів не мають становити проблем, адже уряд України вже має відповідний досвід. Від початку повномасштабного вторгнення було створено офіційні адреси, а залучені цифрові активи сягнули $200 млн.

Тож єдиним моментом, на який слід звернути увагу, – це керування короткостроковою волатильністю. Але це некритично, якщо сприймати біткоїн як актив для довгострокового інвестування. Як доводить досвід Сальвадору, навіть така проста стратегія, як планомірне інвестування фіксованої суми в актив, дозволяє отримати дуже значний прибуток вже за кілька років.

Чи є вибір?

Чимало експертів (наприклад, засновник JAN3 Самсон Моу) вважають, що в урядів і центробанків насправді немає вибору. Рано чи пізно вони будуть змушені використовувати біткоїн, адже це найтвердіші гроші в історії людства. Тому ті країни, що раніше це усвідомлять, опиняться у кращій позиції порівняно з тими, хто перейде на стандарт Біткоїна пізніше. До того ж можна очікувати на багаторазове зростання вартості BTC, як тільки провідні економіки світу (США, Китай, ЄС тощо) почнуть його активно накопичувати.

Тому Національний банк України міг би отримати стратегічну перевагу й накопичити додаткові резерви для забезпечення фінансової стабільності у разі оперативного врахування цих глобальних тенденцій. Звичайно, практична реалізація такої стратегії потребує й певних змін у законодавстві. Тож усі гілки влади мають співпрацювати у цьому напрямі. Саме накопичення біткоїн-резервів, а не випуск CBDC (цифрова валюта центробанків), мають стати пріоритетом на найближчі роки.

Підсумки

Розуміння переваг біткоїна поступово, але впевнено поширюється й на уряди та центробанки. Все більше держав так чи інакше звертають увагу на біткоїн або навіть активно його накопичують. Біткоїн-резерви можуть забезпечити багаторазове зростання реальної вартості активів. Україна потребує такої стратегії задля забезпечення фінансової стабільності та успішної реалізації всіх ініціатив щодо відбудови країни після війни.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024