Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями

Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями

Запуск протоколу Runes відразу після халвінгу вплинув на комісії у мережі Біткоїна відчутніше, ніж очікувалося.

Рекордні комісії

Ейфорія після халвінгу, що відбувся 20 квітня, тривала не дуже довго, й буквально за декілька годин після нього біткоїнери почали обговорювати сплеск комісій у мережі. Зокрема халвінг-блок 840 000 багато у чому став історичним (і мова не тільки про зменшення субсидії з 6,25 до 3,125 BTC, адже це було відомо заздалегідь). По-перше, загальна винагорода майнера ViaBTC, який видобув його, склала безпрецедентні 40,75 BTC. По-друге, сума комісій перевищила субсидію за блок у понад 10 разів, чого взагалі ніколи раніше не було в історії Біткоїна.

Життя після халвінгу: що відбувається з комісіями
Халвінг-блок та винагорода майнера. Джерело: Mempool Space.

А все через новий протокол Runes від розробника Кейсі Родармора, який перш за все відомий іншим протоколом, що був активований минулого року – Ordinals. Якщо записи Ordinals вже добре знайомі всім біткоїнерам, то про новий протокол ще мало хто чув. Отже, що таке Runes?

Runes – це новий протокол, створений Кейсі Родармором у вересні 2023 року, але запущений тільки після чергового халвінгу. Він дозволяє випускати монети на блокчейні Біткоїна з використанням набору UTXO. Це ще одна ітерація протоколів кольорових монет, які існують з 2013 року. Вони дозволяють «розфарбовувати» результати транзакцій з біткоїном, щоб представити додаткові активи або токени. Серед попередніх ініціатив можна виділити MasterCoin (зараз Omni), CounterParty, RGB, Taro Assets і BRC-20. Мета розробника Runes – перенести можливості емісії активів з інших блокчейнів на Біткоїн.

Вплив на індустрію

Оновлення було активовано за допомогою софтфорку, адже воно не змінює загальних принципів консенсусу у мережі Біткоїна. Звичайно, такі зміни нерівномірно вплинули на різних учасників індустрії. Зокрема майнери тільки виграли від зростання попиту на простір блоків й сплачених комісій. Не лише халвінг-блок, а й усі перші блоки, що були видобуті 20 квітня, характеризувалися тим, що частка комісій у них перевищувала субсидію за блок.

Схоже, що з плином часу ситуація потроху починає повертатися до більш звичної. Наприклад, блок 840 225, що був видобутий 21 квітня, вже має субсидію більшу за комісії (які становили трохи більше ніж 2 BTC). А середня комісія за транзакцію 21-22 квітня впала до $8-10.

В принципі, така динаміка передбачалася Біткоїн-подкастером Стефаном Ліверою, який зазначав: «Через протокол Runes комісії дикі. Але це вщухне. Потрібне терпіння».

Зрозуміло, що не всі у захваті від високої вартості переказів у мережі. Зокрема основне занепокоєння викликає використання Біткоїна у країнах, що розвиваються, адже не всі користувачі можуть собі дозволити такі додаткові трати. До того ж деякі (переважно, не дуже досвідчені) власники BTC підкреслювали, що тепер невигідно здійснювати невеликі транзакції у біткоїнах. Так, біткоїнер Sovereign Matt ставив наступне питання: «Біткоїнери у країнах, що розвиваються, як ви купуєте каву за BTC сьогодні, коли комісія становить близько $120?».

Звичайно, більш досвідчені учасники мережі нагадали йому про доцільність використання другого рівня Біткоїна – Lightning Network. Зокрема директор зі стратегічного розвитку Human Rights Foundation Алекс Гладштейн поділився власним досвідом: «Комісії захмарні, але я щойно пожертвував $1 HRF через BTCPay Server. Я використав мій власний некастодіальний гаманець. Час: 869 мілісекунд. Сплачено комісію: 1 цент».

Що буде далі?

Автор книг про Біткоїн Джиммі Сонг вважає, що для кращого розуміння впливу Runes доцільно використовувати теорію ігор. Протокол має на меті надати кожному активу унікальне ім'я, але таке спрощення призводить до проблем зі створенням стимулів, таких як «снайпінг» активів. Коли транзакція, що випускає актив, надсилається в мемпул Біткоїна, інші можуть «перехопити» його ім'я, подавши аналогічну транзакцію з вищою комісією, і таким чином отримати актив для себе. Це створює теоретико-ігрову ситуацію, коли учасники постійно підвищують комісію, щоб перебити ставку одне одного, що призводить до високих транзакційних витрат та потенційно нераціональних результатів.

Є також проблема другого порядку в теорії ігор, коли емітенти цілеспрямовано встановлюють високі комісії, щоб запобігти спробам «снайпінгу». У відповідь на це було оновлено протокол Runes та запроваджено процес, який фіксує хеш і розкриває символ через кілька блоків, що потенційно пом'якшує цю проблему. Але все ж швидка і нестійка емісія нових токенів призводить до високих витрат і перевантажень у блокчейні Біткоїна.

Загалом можна очікувати, що комісії у мережі залишатимуться порівняно високими, але все ж у більшості блоків субсидія становитиме значну частину винагороди майнерів. Ймовірно, не відбудеться значного зниження хешрейту, яке прогнозували деякі експерти, адже доходи майнерів залишаються приблизно на тому самому рівні, що й до халвінгу. А акції майнінгових компаній можуть знову піти вгору після певної корекції минулого тижня.

Висновки

Запуск протоколу Runes призвів до стрімкого злету комісій у мережі. Хоча майнери мали змогу отримати додаткові доходи, серед біткоїнерів триває дискусія щодо довгострокового впливу нових токенів на блокчейні Біткоїна. З одного боку, кількість користувачів мережі може значно зрости, що збільшить попит на простір блоку та опосередковано сприятиме зростанню курсу BTC. З іншого боку, високі комісії зменшать використання базового рівня для порівняно невеликих транзакцій і перехід на Lightning Network може пришвидшитися.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024