Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо

Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо

Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію.

Регуляторне рішення

Комісія з цінних паперів та ф'ючерсів Гонконгу (SFC) 15 квітня схвалила перші спотові біткоїн-ETF. Відповідні ліцензії отримали компанії China Asset Management Co., Harvest Global Investments, Bosera International та HashKey Capital. Ринок позитивно відреагував на це рішення, але не курс BTC. Все через складну геополітичну ситуацію на Близькому Сході та чутки щодо можливого розпродажу монет майнерами відразу після халвінгу.

Попри всі негативні фактори, Гонконг підтвердив своє прагнення стати одним із Біткоїн-хабів, скопіювавши підхід Комісії з цінних паперів та бірж США (SEC) щодо створення умов для традиційних інвесторів і біржових гравців на ринку біткоїна. Тепер місцеві інвестиційні компанії розпочнуть акумулювати BTC відповідно до попиту на акції їхніх фондів.

Міфи та реальність

Можливо, через те, що більшість учасників індустрії не дуже добре знайома з ринком та регуляторним середовищем Гонконгу, виникло досить багато міфів та нереалістичних очікувань.

Зокрема, деякі коментатори зазначали, що запуск ETF у Гонконгу призведе до миттєвого припливу капіталу з Китаю. Мовляв, інвестори з Піднебесної розпочнуть перегони з американцями за біткоїни, що має призвести до параболічного зростання вартості активу. Але реальна ситуація дещо складніша.

По-перше, ETF у Гонконзі схвалені, але ще не запущені. Запуск, скоріш за все, відбудеться не раніше наступного тижня. По-друге, нормативне регулювання ринку Гонконгу та Китаю відрізняється. Тож китайські бізнесмени не матимуть легального доступу до цих спотових біткоїн-ETF. Існують припущення, що можуть бути «сірі» обхідні схеми, але у будь-якому разі очікувати на значний капітал з Китаю у короткостроковому періоді не слід.

По-третє, не дуже коректно порівнювати ринки США та Гонконгу у контексті їхнього можливого впливу на попит на BTC. Зокрема старший експерт Bloomberg Ерік Балчунас застерігає від надмірного оптимізму. За його словами, очікувати припливу капіталу у $25 млрд абсолютно нереалістично та безпідставно. Більш реальні оцінки становлять лише $500 млн. Загальний сегмент усіх ETF у Гонконгу також порівняно невеликий: лише $50 млрд.

Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо
Обсяги ETF-торгівлі у Гонконгу. Джерело: Coinlive.

«Три емітенти, які були схвалені (Bosera, China AMC, Harvest), є крихітними. Таких великих гравців, як BlackRock, поки що не було», – зазначає Ерік Балчунас.

До того ж нижча ліквідність та конкуренція у Південно-Східній Азії порівняно із США, ймовірно, призводитиме до вищих комісій. Вони можуть становити 1-2%, на відміну від 0,25%, що характерні для більшості американських фондів. Тож чутливі до ціни інвестори можуть не поспішати вкладати кошти у біткоїн-ETF або значно обмежити свою участь у цьому сегменті.

Чого очікувати

Вищенаведені факти не означають, що схвалення спотових біткоїн-ETF у Гонконгу є неважливим для ринку біткоїна. Це дуже важливо й матиме значний вплив, але у довгостроковій, а не короткостроковій перспективі. Тому інвесторам і експертам слід більш ретельно і реалістично оцінювати ситуацію.

Короткостроковий вплив буде мінімальний. Це, в принципі, вже видно з реакції ринку на новини й повідомлення інвестиційних компаній з Гонконгу: жодного стрибка цін не відбулося. Для порівняння: ринок дуже сильно реагував на новини з США: і коли було повідомлено про заявку BlackRock, і коли були фейкові новини про схвалення заявок, і коли відбувся «продаж на новинах», і коли почалося бичаче ралі. Тож поки що ринок Південно-Східної Азії не може наблизитися за своїм впливом до американського.

Але ситуація змінюватиметься з плином часу. З одного боку, ринок ETF у Гонконгу розвиватиметься в міру зростання курсу BTC та відповідного збільшення попиту біржових гравців та інституціоналів. Це, своєю чергою, призводитиме до зниження комісій та запуску нових фондів (можливо, й від лідерів серед компаній з управління активами).

З іншого боку, приклад Гонконгу значно вплине на стратегії інших юрисдикцій у регіоні, що не забажають втрачати конкурентні позиції. Це не стосується Китаю (адже він продовжуватиме перебувати під значним регуляторним тиском власного уряду), але може бути дуже актуальним, наприклад, для Сінгапуру чи Південної Кореї.

Тому вже незабаром аналогічні інструменти можуть з’явитися у низці країн, що вже забезпечить помітне надходження капіталу до спотових ETF та, відповідно вплине на курс BTC. Тож поточні тенденції матимуть чималий вплив, але потрібен час, щоб вони повною мірою втілилися у попит на біткоїн та залучення великих інституційних гравців.

Що у підсумку

Регулятор Гонконгу SFC пішов шляхом лібералізації регулювання сегмента спотових біткоїн-ETF. Вже схвалено три заявки від чотирьох компаній (дві з них запустять спільний фонд). Проте не слід очікувати на миттєвий й значний вплив цього рішення на курс BTC або залученість інституційних інвесторів. Ринок Південно-Східної Азії ще не дуже великий, й потрібен час, щоб він повноцінно розвинувся. Але вже за рік-півтора ситуація може бути зовсім іншою, і Гонконг (а до того часу, можливо, й інші юрисдикції регіону) вже відіграватимуть помітну роль на ринку і в екосистемі Біткоїна.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024