Біткоїн проти диктатури

Біткоїн проти диктатури

Навіть у XXI столітті у світі існують авторитарні та тоталітарні режими, що становлять небезпеку не лише для своїх громадян, а й для жителів інших країн. Проте з появою Біткоїна з’являється можливість протистояти їхньому шкідливому впливу, принаймні у фінансовій сфері.

Диктатура проти Біткоїна

Для диктаторів і репресивних режимів вкрай важливо сконцентрувати у своїх руках максимальну владу. Тож природно їхня увага значною мірою зосереджена на контролі над грошима, адже саме вони виступають засобом обміну та засобом збереження вартості. Через контроль над фінансовими ресурсами можна впливати на майже всі основні соціально-економічні галузі, у тому числі придушувати спротив чи ініціювати агресію проти інших країн.

Норми про законний платіжний засіб та різноманітні фінансові заборони широко використовуються задля того, щоб населення було обмежене використанням лише певної фіатної валюти, що випускається національним центробанком. Унікальні характеристики біткоїна як цифрових грошей (особливо щодо їх надійності, конфіденційності та зручності у використанні) викликають особливе занепокоєння в авторитарних лідерів.

За словами директора зі стратегічного розвитку Human Rights Foundation Алекса Гладштейна, диктатори «роблять все можливе» задля того, щоб перешкодити некастодіальному використанню біткоїна, особливо без KYC-верифікації. Річ у тім, що біткоїн не дозволяє їм сконцентрувати всю повноту фінансової влади та здійснити їхні загарбницькі та репресивні плани у повному обсязі.

Гроші свободи

Хоча переваги Біткоїна як засобу збереження вартості вже досить широко визнані (особливо у контексті знецінення фіатних валют), на цьому його переваги не закінчуються. Зокрема Біткоїн і як гроші, і як технологія забезпечує максимальний рівень фінансової свободи, а через неї створює умови для покращення ситуації й в інших галузях суспільного життя.

«Біткоїн – це не просто технологія заощаджень, це не просто технологія свободи, це не просто технологія комерції, це ще й технологія енергоощадження. Той факт, що він робить всі ці чотири речі, є досить дивовижним, але коли ви вивчаєте його уважніше, ви починаєте бачити, як вони всі пов'язані між собою», – зазначає Алекс Гладштейн.

Біткоїн проти диктатури
Алекс Гладштейн. Джерело: соцмережа Х.

Досвід Human Rights Foundation та інших правозахисних організацій доводить, що завдяки Біткоїну люди по всьому світу мають можливість вільно здійснювати транзакції та створювати заощадження навіть в умовах гіперінфляції й заборони щодо використання іноземних валют чи золота. Активісти мають можливість отримувати й відправляти кошти, що дозволяє їм ефективніше протидіяти авторитарному й тоталітарному впливу.

А, зважаючи на те, що Біткоїн працює ефективніше й надійніше за традиційні фіатні альтернативи, баланс сил поступово зміщується у напрямі більш відкритих та вільних соціально-економічних систем. Важливим є те, що таким чином створюється практичний механізм захисту прав людей і зменшення авторитарного тиску.

Наразі основною проблемою у боротьбі з тоталітаризмом є те, що такі режими просто ігнорують основні міжнародні декларації з прав людини та не дотримуються жодних цивілізованих критеріїв як відносно власного населення, так і жителів інших країн. А застосування міжнародного права зазвичай потребує додаткового часу й розв’язання низки викликів.

Натомість для використання біткоїна достатньо некастодіального гаманця й (бажано) повної ноди. Якщо у певній юрисдикції діють жорсткі обмеження щодо цифрових валют, то можна використовувати браузер Tor та інші шляхи додаткової анонімізації своєї діяльності. Щобільше, для того щоб вивести накопичений капітал з певної авторитарної юрисдикції, достатньо записати чи запам’ятати власну seed-фразу (12 чи 24 слова). Отже, активісти чи звичайні громадяни можуть не боятися обшуків чи конфіскацій, які нерідко трапляються у таких країнах.

Що буде далі?

Біткоїн-подкастер Пітер Маккормак зазначає, що, ймовірно, чимало диктаторів й самі використовують біткоїни. Вони теж розуміють, що Біткоїн захищає їхні заощадження значно ефективніше за фіат, золото чи акції. Але у той самий час вони максимально перешкоджають використанню головного цифрового активу іншими громадянами.

Проте гарною новиною є те, що Біткоїн неможливо ефективно заборонити. Тобто можна видати указ чи постанову про заборону BTC, чи майнінгу, але фактичний результат такої політики буде зворотним до очікувань регуляторів. Показовим є приклад Китаю, який бувши на той момент світовим лідером з хешрейту, заборонив майнінг у 2021 році. Як наслідок – майнери перенесли потужності до інших юрисдикцій, а основні збитки у плані податків та відтоку інвестицій зазнав саме Китай. Тож останнім часом уряд хоч і неофіційно, але значно лібералізував власну політику.

Загалом очевидно, що активне використання BTC продовжуватиме зростати, і цей процес уже не зупинити. Авторитаризм у світі не зникне вже завтра, але втрата фінансової монополії у власній юрисдикції поступово призведе до занепаду таких режимів. Перехід до відкритої економіки із дотриманням базових прав людей стане значно більш раціональним підходом, ніж це було до появи Біткоїна.

Підсумки

Чимала частка населення світу продовжує жити в умовах репресивних і авторитарних режимів. Одна з передумов зміни цієї ситуації полягає у ліквідації державної монополії у фінансовій сфері. І Біткоїн відмінно виконує цю функцію. Як активісти, так і звичайні громадяни мають можливість зберегти власні заощадження та підтримувати належний рівень приватності. Тож можна очікувати на те, що негативний вплив диктатури та тоталітаризму з часом зменшуватиметься.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024