Інвестиційні продукти на основі біткоїна

Інвестиційні продукти на основі біткоїна

Традиційні інвестори все більше цікавляться біткоїном. Відтак з’являються нові інструменти для трейдерів та інших учасників ринку, які бажають заробити на цінових коливаннях активу.

ETF та трасти

Біржові фонди (ETF) стали особливо популярними інвестиційними інструментами після схвалення 11 відповідних заявок Комісією з цінних паперів та бірж США (SEC). Вони дозволяють інвесторам отримати доступ до цінових коливань BTC без необхідності безпосередньо купувати або зберігати актив.

Біткоїн-ETF організований як традиційний ETF, а отже він торгується на фондових біржах. Курс акцій ETF залежить від попиту та пропозиції на ринку, а також від базової вартості BTC. Ця ціна може коливатися протягом торгового дня, подібно до акцій. ETF підпадають під регулювання та нагляд фінансових органів у юрисдикції, де вони пропонуються. Це може бути важливо для традиційних та біржових інвесторів. Прикладами біткоїн-ETF є фонди інвестиційних компаній BlackRock (IBIT) та Fidelity (FBTC).

Інвестиційні продукти на основі біткоїна
Накопичення монет фондом BlackRock. Джерело: соцмережа Х.

Біткоїн-трасти – це ще один спосіб для інвесторів отримати доступ до біткоїна через традиційну інвестиційну структуру. Біткоїн-траст тримає BTC як основний актив і випускає акції, які представляють пропорційну частку в біткоїн-активах трасту. Інвестори трасту володіють часткою від загального обсягу монет, але не володіють біткоїнами безпосередньо.

Акції біткоїн-трастів можуть торгуватися на позабіржових ринках або, в деяких випадках, на публічних фондових біржах. Вони зазвичай стягують плату за управління, що може вплинути на чистий прибуток від інвестицій для акціонерів.

Торгова ціна акцій може відхилятися від фактичної вартості чистих активів (NAV) біткоїнів, що припадають на одну акцію. Це може призвести до того, що акції будуть торгуватися з премією або дисконтом до фактичної вартості BTC. Найвідомішим прикладом є Grayscale Bitcoin Trust до його конвертації у спотовий біржовий фонд цього року. До того ж дисконт GBTC минулого року сягав близько 50% (тобто акції були приблизно вдвічі дешевші за ринкову вартість біткоїна).

Біткоїн-деривативи

Найбільш популярними деривативами (похідними фінансовими інструментами) є ф’ючерси та опціони. Ф'ючерсні контракти на біткоїн функціонують як угоди між двома сторонами про купівлю або продаж BTC за заздалегідь визначеною ціною в майбутньому. Це стандартизовані контракти, які визначають кількість монет, дату розрахунків та інші умови. Вони торгуються на регульованих біржах.

Трейдери використовують ф'ючерси для спекуляцій, намагаючись передбачити динаміку цін без фактичного володіння активами. Після закінчення терміну дії ф'ючерсні контракти на біткоїн розраховуються або готівкою (ф'ючерси з грошовими розрахунками), або фактичною поставкою біткоїна (ф'ючерси з фізичними розрахунками). Спосіб розрахунку залежить від конкретного контракту та біржі.

Біткоїн-опціони – це похідні контракти, які надають покупцеві право, але не зобов'язання купити (опціон «колл») або продати (опціон «пут») біткоїн за заздалегідь визначеною ціною до або на дату закінчення терміну дії контракту. Опціони пропонують більшу гнучкість, ніж ф'ючерси. Вони можуть використовуватися для різних стратегій, в тому числі для хеджування ризиків або спекуляцій.

Вартість придбання опціону називається премією, на яку впливають такі фактори, як ринковий курс BTC, ціна виконання, час до закінчення терміну дії та волатильність ринку. Існують американські опціони, які можна виконати в будь-який час до закінчення терміну дії, і європейські опціони, які можна виконати тільки в день закінчення терміну дії.

Інвестори можуть використовувати різні торгові стратегії з опціонами, такі як покриті колли, пути, страддл і спреди, відповідно до свого бачення ринку і схильності до ризику. Останнім часом на ринку почали також з’являтися ф’ючерси та опціони не лише на майбутню ціну BTC, а й на волатильність. Тобто трейдери можуть заробляти у разі вдалого визначення періодів значних (чи навпаки – незначних) цінових коливань активу, а напрям руху (зростання чи падіння) не має різниці у цьому разі.

Інші опції

Вищенаведені варіанти не є вичерпними. Також існують індексні фонди цифрових активів. Вони відстежують кошик монет, включаючи біткоїн. Вартість фонду змінюється залежно від динаміки активів, що входять до нього. Деякі платформи також пропонують ощадні рахунки, на які користувачі можуть покласти свої біткоїни й з часом отримувати відсотки. Це аналог традиційного банківського ощадного рахунку, але з потенційно вищими відсотковими ставками.

Є ще так звані «токенізовані біткоїни». Такі проєкти, як Wrapped Bitcoin (WBTC), дозволяють використовувати біткоїн на інших блокчейн-платформах. Створюються токени, прив'язані до вартості BTC, і вони зазвичай використовуються у додатках децентралізованого фінансування (DeFi). Проте більшість біткоїнерів вважає такий підхід занадто ризикованим.

Чи варто використовувати

Більшість з проаналізованих інструментів становлять інтерес для трейдерів, причому тих, хто працює на традиційних фондових біржах. У такий спосіб вони можуть заробляти на коректних передбаченнях динаміки ціни активу, навіть не володіючи монетами. Проте слід зазначити, що професійна біржова торгівля значно складніша, ніж здається на перший погляд.

Вона потребує визначення чітких критеріїв відкриття та закриття позиції, встановлення стоп-лоссів, оцінки ризику тощо. Бажано також протестувати модель на історичних даних, хоча вони й не завжди передбачають майбутнє. Статистика свідчить, що лише 10-20% трейдерів отримують стабільні прибутки від торгівлі у довгостроковій перспективі. Всі інші зазнають збитків, й часто дуже значних.

Тому необхідно об’єктивно оцінювати власні навички, й, можливо, починати з тестових рахунків, щоб не ризикувати капіталом. До того ж для тих інвесторів, хто розуміється на біткоїні (але не на трейдингу), завжди є опція довгострокового зберігання монет у холодному гаманці. Стратегія Hodl уже неодноразово доводила свою ефективність.

Що у підсумку

На ринку представлено чимало інвестиційних продуктів на основі біткоїна. До того ж постійно з’являються нові опції. Вони можуть бути корисними для професійних трейдерів, які працюють на фондових біржах. Для всіх інших біткоїнери радять звертати увагу на стратегію Hodl та довгостроково утримувати монети. Практика свідчить, що за кілька років такого зберігання монет можна значно збільшити власний капітал.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024