Президент Аргентини Хав’єр Мілей: біткоїнер чи ні?

Президент Аргентини Хав’єр Мілей: біткоїнер чи ні?

Хав’єр Мілей заслужив прихильність біткоїнерів своїми амбіційними заявами та першими кроками на посту президента Аргентини. Але останнім часом спостерігаються й тривожні сигнали, що шкодять гіпербіткоїнізації.

Біткоїн-стратегія Аргентини

Лібертаріанець Хав’єр Мілей обійняв посаду президента Аргентини у грудні 2023 року. Він неодноразово позитивно висловлювався про Біткоїн, вбачаючи у ньому захист від інфляції, спричиненої центральним банком. Це було особливо актуально у контексті стрімкого зростання цін в Аргентині. Під його керівництвом країна побачила скорочення розміру державного сектору та загальних витрат.

Зокрема його команді вдалося досягнути першого щомісячного профіциту бюджету за більш ніж 10 років. У лютому місячна інфляція знизилася до 13,2% порівняно з 20,6% у січні та 25,5% у грудні. Біткоїнери загалом високо оцінюють здобутки Хав’єра Мілея у сфері дерегуляції національної економіки та створенні кращих умов для конкуренції й використання альтернативних платіжних рішень.

Президент Аргентини, який називає себе лібертаріанцем та анархо-капіталістом, розглядає BTC як інструмент для повернення грошей у приватний сектор. Ці настрої узгоджуються з його економічними принципами, що свідчить про сприятливе середовище для Біткоїна в Аргентині. Тож перемога Хав'єра Мілея на виборах викликала дискусії в Біткоїн-спільноті щодо можливості прийняття біткоїна як законного платіжного засобу в країні.

Президент Аргентини Хав’єр Мілей: біткоїнер чи ні?
Хав’єр Мілей у парламенті Аргентини. Джерело: соцмережа Х.

Однак ймовірність надання біткоїну такого статусу в Аргентині є низькою, принаймні у найближчі роки. Річ у тім, що у країни є значний борг перед Міжнародним валютним фондом (МВФ), який має чималий вплив на її валютну й фінансову політику. Тому поки що про використання біткоїна в Аргентині у такому обсязі й з такими гарантіями, як у Сальвадорі, мова не йде.

Тривожні сигнали

Загалом у перші місяці президентства Хав'єра Мілея переважна більшість біткоїнерів повністю чи майже повністю підтримувала його діяльність та ініціативи. Проте на початку квітня відбувся перший резонансний випадок, коли законодавчі норми, прийняті командою Хав'єра Мілея, почали прямо суперечити принципам та інтересам біткоїнерів.

Зокрема Аргентина запровадила нове регулювання цифрових активів – Реєстр постачальників послуг з віртуальних активів (VASP). Він передбачає обов'язкову реєстрацію суб'єктів, які працюють з біткоїном та криптовалютами. Цей крок викликав розчарування серед членів Біткоїн-спільноти, які очікували, що президент Хав'єр Мілей запровадить більш дружній до Біткоїна підхід (на зразок Сальвадору).

Новий регламент вимагає, щоб особи та платформи, які займаються купівлею, продажем, пересиланням або торгівлею цифровими активами, пройшли процес реєстрації. Хоча ця ініціатива виникла ще за попередньої адміністрації, її прийняття урядом Мілея здивувало тих, хто очікував іншого напрямку в Біткоїн-політиці цієї латиноамериканської країни.

Вплив цього нового регулювання стає очевидним з огляду на повідомлення про те, що платіжний додаток Strike припинив функцію «Відправляти по всьому світу» між Аргентиною і США. Тож принаймні певні Bitcoin-only компанії вже зменшують свою присутність в Аргентині.

Макс Кайзер, Біткоїн-радник президента Сальвадору Наїба Букеле, відреагував на нову політику Хав'єра Мілея наступним чином: «Хав'єр Мілей зробив свою першу велику помилку. Він не знайшов часу, щоб розібратися в Біткоїні, і тепер він буде страждати від наслідків».

Оцінка діяльності

Тож наразі спостерігається декілька протилежних тенденцій. З одного боку, адміністрація президента Аргентини декларує відкритість до вільного ринку й готовність створити кращі умови для конкуренції, у тому числі й у фінансовій сфері. Певні кроки також зроблені щодо зменшення дефіциту бюджету та систематичного зниження інфляції у країні.

З іншого боку, Хав'єр Мілей чи то не розуміє, чи то не визнає децентралізовану природу Біткоїна, й запроваджує норми, що прагнуть встановити надмірний контроль над біткоїн-компаніями. Реєстр постачальників послуг з віртуальних активів намагається підпорядкувати діяльність біткоїн-бізнесу державній політиці. Такі заходи аж ніяк не можна вважати лібертаріанськими (а саме так себе позиціює Хав'єр Мілей).

Можливо, зараз відбувається класична боротьба між ефективною соціально-економічною стратегією та політичною доцільністю. Лише час покаже, що переможе в Аргентині. Тож, напевно, ще рано робити остаточні висновки щодо Хав'єра Мілея. Не варто його ідеалізувати, але стверджувати, що він відмовився від Біткоїн-планів, також не слід.

Ймовірно, вже найближчими місяцями стане зрозуміло, яким шляхом розвиватиметься політика у цій латиноамериканській країні. Якщо уряд повернеться до дерегуляції й усуне основні перешкоди для біткоїн-компаній, Аргентина має перспективи для залучення інвестицій та розвитку відповідної цифрової інфраструктури.

Проте нові заходи щодо державного тиску на бізнес чи обмеження для біткоїн-компаній змусять представників індустрії активно переходити до інших юрисдикцій, у тому числі з Латинської Америки. Тож чимало біткоїнерів будуть пильно моніторити регуляторні рішення в Аргентині цього року.

Підіб’ємо підсумки

Новий президент Аргентини Хав’єр Мілей неодноразово наголошував на важливості біткоїна як вільних ринкових грошей. Проте державна політика за його правління залишається неоднозначною. Попри більш ефективну боротьбу з інфляцією, запровадження Реєстру постачальників послуг з віртуальних активів створює несприятливі умови для біткоїн-компанії. Тож найближчими місяцями стане зрозуміло, чи зможе Хав’єр Мілей підтвердити своє реноме біткоїнера.

Які країни забороняють майнінг та чому Які країни забороняють майнінг та чому У світі низка країн вирішили заборонити майнінг. Уряди цих держав недооцінюють потенціал майнінгу, помилково вважаючи його надто енергомістким. Але за належного регулювання він забезпечує розвиток енергосистем, споживаючи лише надлишки електроенергії.  Володимир Гришенко 23 травня 2024
Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Bitcoin Pizza Day: легендарне свято біткоїнерів Багато хто чув про найдорожчу піцу в історії. Перша купівля реального товару за BTC – надзвичайно важлива подія для Біткоїн-ком’юніті. Вона відкрила шлях до гіпербіткоїнізації. Дмитро Харьков 22 травня 2024
Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Чому Венесуелі не варто забороняти майнінг Спроба побудувати соціалізм обернулася для Венесуели повним фіаско. Суттєво допомогти у розв’язанні економічних проблем міг би майнінг, однак замість стимулювання індустрії, місцева влада хоче заборонити видобуток біткоїнів. Володимир Гришенко 21 травня 2024