Трансформація Binance: чому біржа стає частиною системи

Трансформація Binance: чому біржа стає частиною системи

Binance вже багато років залишається найбільшою біржею з торгівлі цифровими активами у світі. Проте останнім часом вона зазнає значних змін на тлі регуляторних викликів.

Від створення до розквіту

Біржа Binance з'явилася на ринку в липні 2017 року, а дещо згодом відбувся лістинг її криптовалюти Binance Coin (BNB) через первинну пропозицію монет (ICO). Засновниками біржі були генеральний директор Чанпен Чжао та операційний директор Хе І. Binance швидко стала важливим гравцем на ринку біткоїна та криптовалют завдяки помірним комісіям та широкому функціоналу.

Компанія була заснована в Китаї, потім перебралася до Японії, а згодом – на Мальту та Кайманові Острови. Основною причиною постійної міграції називали регуляторні чинники. Досить цікаво, але Чанпен Чжао неодноразово заявляв, що компанія не має штаб-квартири, а лише низку офісів по всьому світу (причому їх локації не розголошувалися). Ймовірно, гендиректор Binance від самого початку відчував джерело потенційної вразливості біржі саме через вплив регуляторних установ у провідних юрисдикціях.

У 2018 році Binance вже стала найбільшою криптовалютною біржею у світі за обсягом торгів. Прагнучи до подальшого розширення, компанія представила власний стейблкоїн Binance USD (BUSD), забезпечений доларом США. Тоді ж вона перенесла Binance Coin (BNB) у власну мережу Binance Chain.

Проте у травні 2019 року біржа зіткнулася з першими проблемами, коли через хакерську атаку було викрадено 7000 BTC. Однак Binance вдалося відшкодувати збитки постраждалим користувачам через свій Фонд захищених активів для користувачів (SAFU) і про вразливості біржі тимчасово забули.

У 2020 році Binance запустила навіть власний блокчейн – Binance Smart Chain (BSC), що зокрема зосереджений на використанні смарт-контрактів і децентралізованих додатків (DApps). Цей крок позиціював Binance як альтернативу іншим мережам на алгоритмі Proof-of-Stake з акцентом на швидкі транзакції та нижчі комісії.

У травні 2021 року ціна монети Binance (BNB) досягла свого історичного максимуму, а біржа стала беззаперечним лідером галузі. То був пік її розвитку.

Трансформація Binance: чому біржа стає частиною системи

Binance визнавали однією з кращих компаній для працівників. Джерело: соцмережа Х.

Регуляторні виклики та трансформація

Досить іронічно, але саме у той період, коли BNB досягла максимуму, а позиції біржі були визнані всіма учасниками ринку, у Binance почалися проблеми з регуляторами. Податкова служба США ініціювала розслідування щодо біржі. Це було реалізовано у співпраці з Міністерством юстиції США в рамках справи щодо використання цифрових активів резидентами США для незаконних транзакцій.

У жовтні 2021 року Binance додала дефляційний механізм до BNB у вигляді оновлення BEP-95 до BSC. Воно означало, що мережа BSC буде спалювати фіксовану частку комісійних зборів кожного блоку. Але, попри позицію менеджменту, фактично це означало, що блокчейн і емісія монет повністю централізовані, а «правила гри» можуть бути змінені будь-якої миті.

У жовтні 2022 року оновлена мережа BNB зіткнувся зі значним експлойтом. Хакер скористався мостом між BNB та кількома іншими блокчейнами. Зловмисники «створили» 1 млн монет двома окремими транзакціями, а потім відправили їх собі через кілька ланцюжків. Таким чином, хоча жодна людина не постраждала в тому сенсі, що її BNB було викрадено, експлойт створив цілу низку проблем для всієї екосистеми. Зазначимо, що така ситуація навіть теоретично неможлива у блокчейні Біткоїна завдяки його децентралізації та алгоритму Proof-of-Work.

Крах біржі FTX наприкінці 2022 року поставив централізовані біржі під приціл регуляторів, законодавців і традиційних фінансових експертів. Різні органи вимагали від Binance надати докази своїх резервів, а також провести певний аудит систем фінансового контролю. Максимальний тиск регуляторів спостерігався у США, і 2023 року Binance уклала компромісну угоду з Комісією з цінних паперів та бірж (SEC). У результаті було виплачено рекордний штраф у понад $4 млрд. Гендиректор Чанпен Чжао пішов у відставку, а новим головою компанії став Річард Тенг.

Трансформація Binance: чому біржа стає частиною системи

Чанпен Чжао та Сем Бенкман-Фрід. Джерело: TokenInsight.

А вже у квітні 2024 року трансформація компанії вийшла на новий рівень: були запрошені декілька нових менеджерів, а біржа створила першу у своїй історії раду директорів. Ймовірно, тепер у Binance буде своя штаб-квартира, а працювати вона буде за моделлю традиційних фінансових установ.

Вплив на Біткоїн-індустрію

Слід зазначити, що більшість біткоїнерів скептично ставилися до Binance на всіх етапах її існування. Її централізований характер (а, отже, контроль над приватними ключами клієнтів), власний нестабільний блокчейн, випуск монети BNB, підтримка різноманітних сумнівних токенів та проєктів не додавали оптимізму та довіри платформі. Тож біткоїнери рекомендують зберігати власні монети у холодному гаманці та не залежати від будь-яких посередників, у тому числі від Binance.

Що ж зміниться внаслідок трансформації Binance? Можливо, посиляться вимоги й контроль щодо KYC («знай свого клієнта») та AML (законодавства з протидії відмиванню грошей). Для клієнтів це означатиме необхідність проходити додаткові перевірки й надавати приватну інформацію компанії. Але чи стане Binance більш надійною? Як показує практика банківських установ (у томі числі пов’язаних зі сферою цифрових активів), то навряд чи. Скоріш за все, біржі нічого не загрожуватиме під час бичачого ринку, але її здатність вдало пережити наступний ведмежий ринок викликає питання.

До того ж важливою особливістю цього бичачого циклу є те, що відтік монет з централізованих бірж не зупиняється. Напевно, більшість власників BTC зрозуміли, що не слід ризикувати власними активами, а низькі комісії бірж чи інші переваги вже не викликають ентузіазму. Тому Binance буде непросто відновити свої позиції повною мірою. Але у будь-якому разі це не буде становити проблем для біткоїнерів, що надають перевагу піринговим сервісам та холодному зберіганню монет.

Підсумки

Біржа Binance мала стрімкий злет на ринку цифрових активів, але пережила непростий період в останні півтора-два роки. Схоже, що трансформація у напрямі традиційних фінансових установ дозволить отримати прихильність регуляторів, але повноцінно відновити свій попередній статус буде проблематично. Натомість для біткоїнерів Binance завжди залишиться крипто-, а не Біткоїн-компанією. Тож її продовжуватимуть уникати більшість власників BTC, а особливо ходлерів.

Чому не слід ставати альткоїнером Чому не слід ставати альткоїнером Агресивна реклама різноманітних криптопроєктів заохочує людей купувати альткоїни або брати участь в інших сумнівних «криптоініціативах». Проте цей шлях є вкрай небезпечним. Дмитро Харьков 18 квітня 2024
Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Схвалення біткоїн-ETF у Гонконзі: чому це важливо Цього тижня кілька інвестиційних компаній Гонконгу повідомили, що їхні заявки на спотовий біткоїн-ETF затвердив регулятор. Це важлива подія, що матиме значний влив на Біткоїн-індустрію. Дмитро Харьков 17 квітня 2024
Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей: історія «батька» криптографії Тімоті Мей був одним із творців криптографії та засновником руху шифропанків. Усі ці ініціативи дали поштовх розвитку децентралізованих фінансів та відіграли значну роль у появі Біткоїна. Володимир Гришенко 16 квітня 2024