Хто такий Сем Бенкман-Фрід та чому він проведе у в’язниці 25 років

Хто такий Сем Бенкман-Фрід та чому він проведе у в’язниці 25 років

Довга судова сага щодо засновника біржі FTX Сема Бенкмана-Фріда нарешті добігла кінця. Його вкотре визнали винним за всіма обвинуваченнями й наступні 25 років він проведе за ґратами.

Передісторія

Сем Бенкман-Фрід народився у 1992 році в Стенфорді, Каліфорнія. Він закінчив престижний Массачусетський технологічний інститут, щоправда, за спеціальностями, що були не пов’язані з фінансами чи бізнесом: «Фізика» та «Математика». Він працював у Jane Street Capital, звідки пішов у 2017 році, щоб недовго попрацювати в Центрі ефективного альтруїзму, а потім став співзасновником трейдингової компанії Alameda Research. Щодо ефективного альтруїзму, то саме цю філософію сповідували більшість менеджерів компанії, що також стало однією з причин її колапсу.

Хто такий Сем Бенкман-Фрід та чому він проведе у в’язниці 25 років
Сем Бенкман-Фрід у ролі гендиректора FTX. Джерело: Flickr.

У 2019 році Сем Бенкман-Фрід заснував FTX, яка стала третьою за обсягом торгів біржею цифрових активів у світі. Підприємець стверджував, що дотримується принципу «заробляти, щоб віддавати». Однак його імідж та успіх його компаній опинилися під загрозою після того, як восени 2022 року на ринку з’явилися чутки щодо недостатності резервів та нецільового використання активів біржі. На ринку виникла паніка, й виявилося, що FTX насправді не володіла достатніми резервами для виконання своїх зобов’язань. Тож приблизно за тиждень вона перетворилася з одного з лідерів ринку на компанію-банкрута. Ніхто з численних бізнес- та політичних партнерів підприємця не надав йому необхідної допомоги у $9 млрд для порятунку компанії.

Судові справи

Розслідування довело, що FTX і Alameda Research були значною мірою залучені в ризиковані фінансові практики. Зокрема вони використовували кошти клієнтів для покриття власних збитків. Сем Бенкман-Фрід був заарештований у грудні 2022 року і йому були висунуті звинувачення, у тому числі в банківському шахрайстві, маніпуляціях з цінними паперами та відмиванні грошей.

Перший судовий процес розпочався 3 жовтня 2023 року в нью-йоркському суді. Прокуратура звинувачувала Сема Бенкмана-Фріда в тому, що він вкрав мільярди у тисяч людей, вводячи в оману інвесторів і позичаючи депозити клієнтів FTX своїй власній компанії Alameda Research. Колишній генеральний директор Alameda Research Керолайн Еллісон заявила, що підсудний наказав їй вчиняти злочини й брати мільярди у клієнтів FTX для інвестицій і виплат кредиторам. Під час розгляду справи екс-СЕО біржі був викритий у наданні неправдивих свідчень у суді. У листопаді 2023 року Сем Бенкман-Фрід був визнаний винним за всіма сімома пунктами обвинувачення.

Хто такий Сем Бенкман-Фрід та чому він проведе у в’язниці 25 років
Сем Бенкман-Фрід після судового засідання. Джерело: Flickr.

Проте не всі матеріали були підготовлені прокуратурою до жовтня-листопада 2023 року. Тому був призначений ще один судовий процес на березень 2024 року. При винесенні вироку Сему Бенкману-Фріду федеральні прокурори Нью-Йорка наполягали на ув'язненні мінімум на 40 років, посилаючись на обсяг його шахрайств і зневагу до закону. Захист запропонував м'якіший вирок – від 5 до 6,5 років, підкреслюючи його статус ненасильницького злочинця, який вперше вчинив злочин, і його проблеми з психічним здоров'ям. Вони також стверджували, що він може сприяти поверненню коштів жертвам через процедуру банкрутства, що триває.

Суд дійшов висновку, що, хоча максимальне покарання є надмірним, для зменшення ризику майбутніх злочинів з боку Сема Бенкмана-Фріда необхідний значно більший термін. Тож підсудний був засуджений до 25 років ув’язнення.

Реакція біткоїнерів

Загалом біткоїнери більшою мірою позитивно відреагували на закінчення цієї справи та вирок суду. Звичайно, не через зловтішання з Сема Бенкмана-Фріда, а через необхідність покарання за шахрайські схеми, які завдають шкоди індустрії.

Біткоїнер Hodlonaut, який теж має чималий досвід судових справ, заявив наступне: «Минуло менш як 17 місяців з моменту, коли FTX заявила, що це все неправдиві чутки й клієнтам немає про що турбуватися, до моменту, коли Сем Бенкман-Фрід був засуджений до 25 років тюрми».

Bitcoin Magazine вважає, що покарання недостатньо суворе з огляду на масштаб злочину: «Сем Бенкман-Фрід вкрав мільярди доларів клієнтів, збрехав у суді та отримав лише 25 років ув'язнення».

Досить розповсюдженими також були порівняння справи засновника FTX та Росса Ульбрихта, засновника платформи Silk Road. Так, біткоїнер Mandrik зазначив наступне: «Росс Ульбріхт: Подвійне довічне ув'язнення за створення вебсайту. Сем Бенкман-Фрід: 25 років за крадіжку мільярдів. Огидно».

Вплив на індустрію

Слід підкреслити, що Сем Бенкман-Фрід – це представник крипто- (не Біткоїн-) індустрії. Його агресивна стратегія призвела до стрімкого зростання FTX навіть в умовах переходу до ведмежого ринку, але маніпуляції з коштами клієнтів та недотримання необхідних резервів призвели до неминучого колапсу.

Курс біткоїна особливо не відреагував на вирок суду, адже таке рішення вже було заздалегідь враховано трейдерами та інвесторами. Схоже, що перегорнуто останню сторінку кризи 2022 року, й ринок готується до продовження бичачого ралі.

Проте, на жаль, стверджувати, що схожі проблеми з централізованими біржами чи іншими учасниками криптоіндустрії не повторяться не можна. Розслідування було сфокусовано виключно на особі й діяльності Сема Бенкмана-Фріда, а роль інших менеджерів FTX та Alameda Research, а також пов’язаних з ними бізнес-партнерів та політиків применшувалася. Колапс FTX був не результатом дій однієї людини (як це подає більшість ЗМІ), а наслідком операцій цілого кола осіб, а також системних проблем централізованого управління цифровими активами загалом. Тож Біткоїн продовжуватиме й надалі дистанціюватися від альткоїнів та інших криптопроєктів.

Підсумки

Засновник біржі FTX Сем Бенкман-Фрід отримав досить жорстке покарання за безпосередню участь у нецільовому використанні коштів клієнтів та інших маніпуляціях. Його біографія ілюструє наслідки стрімкого злету (значною мірою заснованого на шахрайстві) й неминучого падіння, що відбулося незабаром.

Але багато з систематичних проблем централізованих бірж та інших посередників досі не розв’язано. Тож найкращою альтернативою, як і раніше, буде зберігати власні біткоїни в апаратному гаманці. Як кажуть біткоїнери: «не ваші ключі – не ваші монети».

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024