MicroStrategy та BlackRock: спільне та відмінності

MicroStrategy та BlackRock: спільне та відмінності

Одними з найбільших у світі власників біткоїнів наразі є компанії MicroStrategy та BlackRock. Попри спільний інтерес до головного цифрового активу, їхні стратегії та філософія суттєво відрізняються.

Біткоїн-стратегії

На поточний момент MicroStrategy та BlackRock мають майже ідентичні біткоїн-резерви. Зокрема компанія Майкла Сейлора після останньої купівлі монет у березні 2024 року володіє 214 246 BTC. Натомість інвестиційний гігант BlackRock накопичив 239 253 BTC через свій фонд iShares Bitcoin Trust (IBIT). Хоча за цим показником він поступається фонду Grayscale, аналітики прогнозують, що вже за 2-3 тижні саме BlackRock стане лідером у сегменті ETF, зважаючи на поточну динаміку надходжень.

MicroStrategy та BlackRock: спільне та відмінності
Спотові біткоїн-ETF за обсягами резервів. Джерело: соцмережа Х.

Тож головна схожість між згаданими компаніями наразі полягає у значному попиті на біткоїн, що також є одним із чинників зростання його курсу останніми місяцями. До того ж як MicroStrategy, так і BlackRock продовжують купувати монети регулярно, хоча BlackRock робить це значно більш інтенсивно у відповідь на запити своїх клієнтів.

Іншою спільною рисою є те, що обидві компанії розглядають біткоїн як довгострокову інвестицію. Вони демонструють свою віру в його стійку цінність і роль у майбутньому фінансів. Тож вони систематично купують цифровий актив не у розрахунку на швидкі чи спекулятивні прибутки, а як засіб значно покращити власну фінансову стабільність з перспективою на багато років уперед. Їхні стратегії безпосередньо сприяють загальному сприйняттю біткоїна як резервного активу.

Відмінності в інвестуванні

Хоча біткоїн-активи обох компаній наразі не дуже сильно відрізняються, між ними існують значні відмінності за багатьма ключовими критеріями. Перш за все звернемо увагу на роль топменеджменту у прийнятті Біткоїн-стратегії. Напевно, всі погодяться, що купівля монет MicroStrategy залежить від позиції її засновника Майкла Сейлора, який є відомим Біткоїн-максималістом. Саме він переконав інших менеджерів та партнерів компанії у доцільності систематичного інвестування у біткоїн, починаючи з 2020 року.

А ось погляди гендиректора BlackRock Ларрі Фінка зазнали значної трансформації останніми роками. Тривалий час він позитивно ставився лише до блокчейну, а про біткоїн висловлювався вкрай критично та сумнівався у довгострокових перспективах цифрового активу. Втім протягом останнього року, спостерігаючи значне зростання інституційноного та біржового інтересу до біткоїна, топменеджер радикально змінив свої погляди. Наразі він вже визнає, що майбутнє фінансів за біткоїном, а попит на нього та на спотові ETF лише зростатиме.

Іншою важливою відмінністю є форма інвестицій. MicroStrategy обрала прямий підхід, придбавши та утримуючи біткоїни як основний стратегічний актив. Натомість BlackRock запустив спотовий біткоїн-ETF, надаючи своїм клієнтам доступ до біткоїна без прямого володіння цифровим активом.

Компанії також відрізняються операційними моделями. MicroStrategy використовує свої інвестиції в біткоїн як центральну частину своєї бізнес-стратегії. Фактично вся структура капіталу організована для придбання більшої кількості монет. Це пов'язано з її вірою в ціннісну пропозицію біткоїна як засобу збереження вартості та унікальний клас активів. BlackRock позиціює власну стратегію в рамках ширшого набору фінансових продуктів, пропонуючи спотовий біткоїн-ETF як частину своїх інвестиційних рішень. Це дозволяє BlackRock обслуговувати тих інвесторів, які зацікавлені в біткоїні, але віддають перевагу знайомій структурі та регуляторному середовищу ETF.

Насамкінець компанії демонструють різний ступінь прийняття фінансових ризиків. MicroStrategy готова працювати з вищими ризиками, що пов’язані з короткостроковою волатильністю біткоїна. Зокрема протягом ведмежого ринку її акції також значно падали у ціні через високу кореляцію з курсом BTC. Проте висока довгострокова дохідність перекриває тимчасові складнощі, й менеджмент свідомо йде на це. А BlackRock намагається мінімізувати будь-які (навіть короткострокові) ризики, адже компанія не володіє біткоїнами напряму. Отже, її конкурентні позиції особливо не залежать від динаміки курсу BTC. Для неї важливо забезпечити стале зростання попиту на її спотовий ETF від інвесторів, що й забезпечить додаткові доходи й прибутки.

MicroStrategy та BlackRock: спільне та відмінності
Кореляція між курсом акцій MicroStrategy та ціною біткоїна. Джерело: FX Street.

Отже, відмінностей між MicroStrategy та BlackRock набагато більше за спільних моментів. Це й не дивно, зважаючи на їхні різні сфери роботи та бізнес-принципи. Проте їхні кейси доводять, що все більше корпоративних гравців стають на шлях Біткоїна, хоча й покладаються на різні мотиви та цілі.

Що у підсумку

Як MicroStrategy, так і BlackRock накопичили вже понад 200 000 BTC та більш як 1% від загальної пропозиції монет кожна. Щобільше, вони продовжують інвестувати в актив, сприяючи зростанню його курсу, а також заохочуючи інших інституціоналів переходити на стандарт Біткоїна.

Втім не слід вважати, що їхні стратегії є ідентичними. Скоріше навпаки, їхні підходи до лідерства, ризик-менеджменту, операційної діяльності та форми інвестицій дуже сильно відрізняються. Але обидві компанії досить ефективні у своїй діяльності, що доводить, що у кожного може бути свій шлях до Біткоїна.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024