Криза в Нігерії: причини та наслідки

Криза в Нігерії: причини та наслідки

Нігерія – друга країна Африки після ПАР за рівнем ВВП. Проте цього року держава переживає безпрецедентну кризу, що посилюється необґрунтованою внутрішньою політикою, у тому числі відносно Біткоїн-індустрії.

Крах економіки

Нігерія зараз переживає справжню кризу, що супроводжується значними економічними, безпековими та гуманітарними викликами. Як це зазвичай і буває, ціла низка чинників призвела до такої ситуації. З одного боку, північно-східний регіон Нігерії особливо сильно постраждав через конфлікт, що триває, а також повені та екологічні проблеми (особливо опустелювання), що призвели до скорочення виробництва сільськогосподарських культур і пасовищних угідь. За оцінками Всесвітньої продовольчої програми, до 4,4 млн людей у штатах Борно, Адамава та Йобе потребуватимуть продовольчої допомоги протягом року, а понад 1 млн людей можуть постраждати від голоду.

З іншого боку, фінансово-економічна політика уряду виявилася абсолютно неефективною та безвідповідальною. До того ж необхідні висновки не робляться навіть зараз, а ситуація продовжує погіршуватися. Головною причиною кризи стала неконтрольована емісія національної валюти – нігерійської найри. Грошовий агрегат М2 не просто встановлює нові максимуми, а взагалі зростає параболічно протягом останнього року.

Криза в Нігерії: причини та наслідки
Динаміка пропозиції найри (М2). Джерело: Trading Economics.

З цієї причини інфляція у країні досягла максимуму за останні 28 років – 29,9% річних. Це трохи нижче за інфляцію у Єгипті, який також переживає кризу, але, зважаючи на цілий комплекс проблем у Нігерії, ситуація там видається ще проблематичнішою.

Зокрема уряд не визнає реального джерела кризи, а пов’язує її з усуненням субсидій та скасуванням контролю за валютними курсами. Проте очевидно, що ринок просто об’єктивно відображає те, що відбувається в економіці. Криза найбільш сильно вражає незахищені верстви населення. Вже 8% населення країни мають проблеми з придбанням продовольчих товарів, і цей відсоток, ймовірно, лише зростатиме.

Кризу визнають і на міжнародному рівні, адже вона загрожує стабільності в країні та її демократичному розвитку.

Біткоїн-індустрія

Нескладно здогадатися, яка головна мотивація у людей в умовах серйозної кризи та високої інфляції. У пошуках можливостей хоча б якось зберегти власні заощадження вони закономірно звертають увагу на найбільш тверді гроші – біткоїн. За запитами «bitcoin» країна незмінно знаходиться у Топ-5 країн від початку року.

Криза в Нігерії: причини та наслідки
Лідери за пошуковими запитами «bitcoin». Джерело: Google Trends.

Позиція уряду також виявилася непослідовною. Спочатку (наприкінці 2023 року) було скасовано заборону на операції з цифровими активами. Звичайно, люди почали активно переводити нестабільну національну валюту в біткоїни. Але влада країни вирішила навмисно замінити місцями причини й наслідки. Тепер саме операції з цифровими активами звинуватили у знеціненні нігерійської найри.

І вже у лютому 2024 року у країні була заборонена діяльність найбільших світових бірж, у тому числі Binance та Coinbase. Два топменеджери Binance були затримані через звинувачення у спекуляціях з найрою (фактично це просто означало продаж біткоїнів та криптовалют за ринковим курсом). Нігерійські законодавці пригрозили видати ордери на арешт керівників Binance за неявку до парламентського комітету, який розслідує звинувачення у незаконних операціях, відмиванні грошей і фінансових злочинах.

До того ж уряд Нігерії наклав на Binance штраф у розмірі $10 млрд, звинувативши біржу в отриманні прибутку від незаконних транзакцій та значних фінансових втрат в країні. Ці дії відбуваються на тлі ширшого розслідування, яке координує Офіс радника з національної безпеки (ONSA), щодо операцій Binance, зокрема, пов'язаних з діяльністю на валютному ринку та незаконним переміщенням коштів.

Попри те, що біткоїнери не надто добре ставляться до централізованих бірж, такий регуляторний тиск викликав загальне обурення. По суті, уряд намагається максимально перешкодити спробам людей врятувати власні заощадження від знецінення, що викликане неконтрольованою емісією.

Перспективи

Середньострокові економічні перспективи Нігерії виглядають вкрай погано. Поточний державний курс спрямований у протилежному від вірного напрямку. Уряд та центробанк продовжують вводити обмеження на роботу багатьох фінансових установ, що працюють з іноземними валютами, а також біткоїном та цифровими активами. При цьому темпи емісії, а також рівень інфляції не знижуються.

За таких умов соціально-економічна ситуація лише погіршуватиметься й цілком реальною може стати й гіперінфляція, а найра взагалі може перестати виконувати будь-які монетарні функції. Зокрема вже й зараз національна валюта фактично не виконує функцію збереження вартості, але поки що ще застосовується як засіб платежу. Проте поглиблення кризи може стимулювати бартерні розрахунки та повну відмову від найри.

Очевидно, що країна потребує більш твердих грошей, а громадяни – вільного вибору. Практика вказує, що більшість обирає біткоїн, адже він демонструє найбільш сталий і позитивний тренд у довгостроковому періоді. Але, на жаль, поки що немає жодних передумов для лібералізації політики, зважаючи на поточний курс уряду. Єдине, що залишається нігерійцям, – це пробувати самостійно шукати пірингові сервіси для купівлі біткоїнів. Але це також ставатиме дедалі складніше, адже небагато хто буде зацікавлений у прийомі такої слабкої валюти (тож, ймовірно, буде необхідно пропонувати ще додаткову премію).

Підіб’ємо підсумки

Фінансово-економічна ситуація у Нігерії стає дедалі критичнішою через безвідповідальну політику уряду та центробанку. Рекордна емісія та інфляція спровокували цілу низку додаткових проблем, а значна частина населення вже перебуває за межею бідності. Але замість того, що надати людям можливість зберігати власні заощадження в інших активах (у тому числі у біткоїнах), уряд звинуватив біржі у знеціненні національної валюти. Зважаючи на відсутність необхідних стабілізаційних кроків, криза в країні може лише поглибитися.

Майбутнє біткоїн-кредитування Майбутнє біткоїн-кредитування Зі зростанням капіталізації біткоїна та його ширшим прийняттям у світі збільшується попит на його використання у вигляді застави при наданні/отриманні позик. Проте сучасна банківська система має занадто багато проблем, які можна розв’язані лише при переході на стандарт Біткоїна. Дмитро Харьков 15 квітня 2024
Біткоїн проти диктатури Біткоїн проти диктатури Навіть у XXI столітті у світі існують авторитарні та тоталітарні режими, що становлять небезпеку не лише для своїх громадян, а й для жителів інших країн. Проте з появою Біткоїна з’являється можливість протистояти їхньому шкідливому впливу, принаймні у фінансовій сфері. Дмитро Харьков 12 квітня 2024
Найвідоміші Біткоїн-наставники Найвідоміші Біткоїн-наставники Наставники у Біткоїн-спільноті – це люди, яку виконують важливу просвітницьку роль та допомагають іншим зрозуміти, що таке Біткоїн та як він може покращити їхнє життя. Володимир Гришенко 11 квітня 2024