Ваш фінансовий план може бути ризикованим без біткоїна

Ваш фінансовий план може бути ризикованим без біткоїна

Не мати біткоїн у своєму портфелі може бути більш ризиковано, ніж мати невелику частку.

«Віра – це розумний підхід. Хоча віру неможливо довести, яку шкоду це вам принесе, якщо ви зробите ставку на її істинність? Якщо ви виграєте, ви виграєте все; якщо ви програєте, ви нічого не втратите». – Блез Паскаль.

Блез Паскаль прожив лише 39 років, але став всесвітньо відомим завдяки своїм численним внескам у галузі математики, фізики та теології. У наведеній вище цитаті висвітлюється філософський аргумент християнської віри в існування Бога.

Таким чином, можна зробити висновок, що розумна людина повинна жити так, ніби Бог існує. Навіть якщо ймовірність мала, винагорода варта ризику.

Підхід Паскаля як обґрунтування Біткоїна? Так, я усвідомлюю недоліки: хибна дихотомія, звернення до емоцій і т. д. Річ у тім, що бінарні результати призводять до неймовірних результатів, а теорія грошей передбачає, що це гра, в якій переможець отримує все.

Інвестування згідно з Паскалем: раціональний підхід до Біткоїна

Прийняття людством «кращих грошей із часом» імітує серію бінарних результатів – A/B-тестів.

Ваш фінансовий план може бути ризикованим без біткоїна

Протягом усієї історії нижчі форми грошей зникали в міру появи кращих альтернатив (див. невдалий перехід Індії на золотий стандарт). І якщо біткоїн спробує стати головними грошима майбутнього, він або досягне успіху, або ні.

«Якщо ти не перший, значить ти останній». – «Рікі Боббі: Король дороги».

Отже, ми можемо розглядати успіх біткоїна аналогічно до підходу Паскаля. Основні принципи виглядатимуть приблизно так:

 • Якщо ви рано придбаєте біткоїн і він стане цінною валютою у всьому світі, ви отримаєте величезну вигоду.
 • Якщо у вас є біткоїн, і його ціна впаде, ви також зазнаєте невдачі.
 • Якщо у вас немає біткоїна, і він впаде до нуля, ви нічого не втратите і не отримаєте.
 • Якщо у вас немає біткоїна і він сильно зросте в ціні, ви пропустите фінансову революцію сучасності та будете пасти задніх.

За успішного сценарію, біткоїн буде коштувати набагато більше, ніж сьогодні, і вплине на ваше фінансове майбутнє. Якщо він зазнає невдачі, втрати обмежуються лише вашим ризиком. Максимум, що ви можете втратити, – це гроші, які ви вклали.

Гіпотетично можливо, що біткоїн може коштувати у 100 разів більше, ніж сьогодні, але він може втратити свою вартість лише у своєму розмірі (1x), коли досягне нуля. Концепція, про яку йдеться, називається асиметричним зростанням: значне зростання при відносно обмежених збитках. Іншими словами, потенційна вигода від інвестицій переважає потенційні ризики.

Біткоїн пропонує асиметричний потенціал зростання, що робить його розумною інвестицією у більшості випадків. Навіть інвестування невеликої суми забезпечує потенційний захист від різкого знецінення валюти.

Сіль, бензин та страховка

Ваш фінансовий план може бути ризикованим без біткоїна

«Не пересолюйте стейк, не лийте у вогонь занадто багато масла і не витрачайте занадто багато на страховку».

Малими кроками досягаються великі цілі, головне не перестаратися. Те саме стосується і біткоїна в контексті фінансового планування.

Асиметричний потенціал зростання Біткоїна надає йому «страхових» якостей, і ця страховка дуже добре окупається у часи друкування грошей. Прикладом став 2020 рік, коли вартість біткоїна зросла більш ніж на 300% у відповідь на друк грошей під час пандемії, значно випередивши акції, золото та облігації.

Сьогодні біткоїн пропонує аналогічний асиметричний потенціал зростання. Пропозиція біткоїна обмежена 21 мільйоном монет, що робить його стійким до інфляційного знецінення. Своєю чергою, купівельна спроможність долара постійно падає через нестримний друк грошей. Історія показала, що суспільство віддає перевагу грошам, які важко піддаються інфляції.

Якщо інфляція виявиться нестримною, і доларова система зазнає краху, біткоїн стане наступником. Цей глобальний монетарний A/B тест ще рано проводити, але, враховуючи їхні відповідні розміри, невеликий біткоїн може мати велике значення. Якщо він досягне успіху, його ранні інвестори отримають величезну вигоду в порівнянні з тими, хто прийде пізніше. Звичайно, жодних гарантій немає, але потенційна винагорода виправдовує розумні ризики.

Уявімо собі надзвичайно консервативного інвестора. Він хоче інвестувати, але при цьому ризикувати якнайменше. Він вкладає 100% своїх грошей у короткострокові грошові еквіваленти (короткострокові казначейські облігації, грошові ринки, депозитні сертифікати, можливо, зберігає трохи грошей у банці з-під кави). З таким розподілом інвестицій він майже напевно поверне свої початкові інвестиції та отримає скромну суму відсотків як прибуток. Однак немає жодних гарантій, що отримані назад інвестиції становитимуть ту саму суму, що й раніше. Інфляція та друк грошей призводять до того, що згодом за кожен долар можна буде купити дедалі менше. Залежно від рівня інфляції купівельна спроможність може взагалі наближатися до нуля. Іншими словами, інвестор не втратив жодного долара, але долар втратив купівельну спроможність.

Тепер поповнимо його портфель біткоїном.

99% короткострокових казначейських облігацій. 1% біткоїн.

Виділивши 1%, інвестор втратить копійки з долара, якщо біткоїн відразу впаде до нуля, і його казначейські відсотки швидко заповнять цю прогалину. Це зовсім не катастрофічно для його фінансового майбутнього.

Однак, якщо відбудеться гіпотетичний гіперінфляційний сценарій, описаний вище, і купівельна спроможність біткоїна зросте у 100 разів, інвестору вдасться врятувати свої кошти. Образно кажучи, весь його доларовий будинок згорить, і його врятує біткоїн-страховка. Потужно. Навіть дещиця біткоїна має велике значення.

(Намагаючись захиститися від чинної системи важливо пам'ятати, що вам також необхідно вивести свій біткоїн. Зберігання біткоїна на біржі або за допомогою контрагента не принесе користі, якщо ця організація зазнає невдачі. Якщо ви розглядаєте біткоїн як страховку, дуже важливо зберігати актив у холодному сховищі та самостійно зберігати ключі (інакше це буде страховка для когось іншого).

Коли маєш молоток, все виглядає як…

Ваш фінансовий план може бути ризикованим без біткоїна

Анекдот від будівельників:

У будівництві є лише три правила: 1.) Завжди використовуйте правильний інструмент! 2.) Молоток – це завжди правильний інструмент! 3.) Молотком може бути будь-що!

Я теж так подумав. Трохи смішно.

Але якщо ви проведете достатньо часу, працюючи з молотком, ви зрозумієте, що в цьому анекдоті більше істини, ніж здається на перший погляд. Не все є цвяхом. Молоток може зносити стіни, розбивати бетон, прибивати та витягувати інші предмети. Молоток може творити та руйнувати; він будує високі вежі й упокорює пальці новачків. Варіанти використання розширюються разом із навичками тесляра.

Як і молотки, біткоїн – це фінансовий інструмент. І той, хто виділяє 1–5% своїх інвестицій на біткоїн, зазвичай вважає такий варіант використання «спекулятивного страхування» обґрунтованим. Біткоїн – це спекулятивна страховка, але не тільки. Люди інвестують і зберігають гроші в біткоїні з різних причин.

Я бачив такі варіанти використання біткоїна:

 • Страхування від фінансового краху (спекулятивне страхування)
 • Заощадження для сім'ї та майбутнього (довгострокові заощадження та підстраховка)
 • Збільшення початкового внеску за будинок (середньострокові цільові заощадження)
 • Мрії по-великому, еквівалентно виграшу в лотерею (азарт)
 • Відмова від державних фінансових систем, контрольованих банками (фінансова опціональність)
 • Швидкий заробіток (короткострокова торгівля)
 • Втеча з країни (вивезення коштів)
 • Захист коштів від конфіскації (збереження заощаджень)
 • Засіб впливу на думки та залучення послідовників (соціальний статус)
 • Виправити гроші означає виправити світ (місія та мета)

Пам'ятайте про це, приймаючи фінансові поради інших людей. Вони часто грають у свою гру. У них інші цілі, виховання, світогляд та обставини. Навіть якщо вони використовують той же молоток, це може бути зовсім інша робота.

Підбиваючи підсумки

Великі інвестиції в біткоїн можуть здатися божевіллям для одних людей, і цілком розумним рішенням для інших. Те саме стосується виділення всього 1%.

Але, враховуючи сьогоднішнє макроекономічне середовище та траєкторію розвитку біткоїна, я бачу дуже мало сценаріїв, коли відсутність біткоїна в портфоліо має сенс. Не володіючи біткоїном, ви неявно заявляєте, що на 100% впевнені, що він зазнає невдачі та впаде до нуля. Враховуючи його 14-річну історію, я рекомендував би знизити вашу впевненість. Ніхто не має рації завжди і на 100%. Навіть дещиця має значення. Ваше фінансове планування може виявитися більш ризикованим без біткоїна. Диверсифікуйте відповідно.

«Ми повинні усвідомити свої межі. Ми всі є чимось, але ніхто з нас не є усім». – Блез Паскаль.

Після халвінгу біткоїн стане дефіцитнішим ніж золото Після халвінгу біткоїн стане дефіцитнішим ніж золото Нова пропозиція біткоїна вперше перевершить золото після халвінгу у 2024 році. Спенсер Ніколз 15 квітня 2024
Як догми вбивають клітини мозку Як догми вбивають клітини мозку Усі культури потребують певної всеосяжної віри, для підтримки їх як єдиної ідентичності. Але коли цієї віри дотримуються сліпо, це призводить до стагнації та незгод. Шинобі 14 квітня 2024
Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Bitpac: емуляція DAO на Біткоїні Хоча DAO традиційно асоціюються з Ethereum, емуляція більшості функцій DAO можлива у Біткоїні з використанням мультипідпису та голосування з приводу того, які транзакції підписувати. Діллон Хілі 13 квітня 2024