Чому майбутнє Tether залежить від Біткоїна

Чому майбутнє Tether залежить від Біткоїна

Багато років до компанії Tether було чимало запитань щодо забезпечення її стейблкоїна. Задля збільшення капіталізації USDT, емітент стабільної монети почав активно інвестувати у BTC та майнінг. Але чи допоможе це йому у довгостроковій перспективі?

Активи Tether

Стейблкоїни – це цифрові активи, що прагнуть забезпечити паритет з фіатними валютами (доларом США, євро тощо) або біржовими товарами (наприклад, золотом). Переважна більшість стейблкоїнів намагається підтримувати прив’язку до долара США (один до одного) як найбільш популярної фіатної валюти.

Емітенти стейблкоїнів можуть намагатися досягти цієї мети по-різному: або через утримання відповідних фіатних резервів, або покладаючись на інші цифрові активи чи біржові товари, або завдяки спеціальним алгоритмам (так звані «алгоритмічні стейблкоїни»).

Наразі безперечним лідером сегмента стейблкоїнів є Tether – емітент USDT. Цього місяця його капіталізація сягнула $100 млрд, що є історичним рекордом для будь-якої стабільної монети на ринку.

Чому майбутнє Tether залежить від Біткоїна
Динаміка капіталізація Tether за рік. Джерело: CoinGecko.

Компанія пройшла незалежний аудит, а також успішно пережила ведмежий ринок. З чого ж складаються резерви Tether? Станом на кінець 2023 року фінансова звітність Tether показала, що компанія володіла біткоїнами на суму $2,1 млрд. Проте загальні резерви значно більші, адже вони мають покривати всю наявну пропозицію стейблкоїнів. На кінець попереднього року вони становили $82,06 млрд у грошових коштах та їх еквівалентах, $3,6 млрд у золоті та $5,6 млрд в інших активах. Tether також зайнявся венчурним інвестуванням, вклавши $1,5 млрд у такі сфери, як інфраструктура штучного інтелекту, майнінг і телекомунікаційні технології P2P, хоча ці активи не вважаються частиною резервів, що підтримують його монети.

Проте останніми місяцями стратегія Tether змінилася і компанія стала більш орієнтованою на збільшення резервів саме у біткоїнах. Можливо, це пов’язано з новим менеджментом компанії. Зокрема новим гендиректором нещодавно став Паоло Ардоіно, який раніше обіймав у компанії посаду технічного директора.

У травні 2023 року Tether повідомив про стратегію виділення до 15% свого чистого реалізованого операційного прибутку на купівлю BTC. За словами представників компанії, такий підхід відображає ширшу інвестиційну стратегію, спрямовану на диверсифікацію та зміцнення своїх резервів шляхом включення біткоїна – активу, до якого зростає інтерес як з боку інституційних, так і з боку роздрібних інвесторів.

Щобільше, Tether збільшив свої запаси біткоїнів, придбавши додатково 8888 BTC за $380 млн. Останні звіти вказують на те, що активи Tether у біткоїнах перевищили $2,8 млрд, що свідчить про значні інвестиції в актив як частину резервних активів компанії.

Тож менеджмент компанії грамотно оцінив ситуацію та робить вибір на користь цифрового активу, що забезпечує оптимальну комбінацію високої дохідності та мінімального ризику. У такий спосіб можна забезпечити максимальний приріст резервів, а також більшу капіталізацію свого стейблкоїна.

Гіпербіткоїнізація та стейблкоїни

Слід розрізняти коротко- та довгострокову тенденцію щодо використання стейблкоїнів на блокчейні Біткоїна. Щодо найближчого майбутнього, доля використання стейблкоїнів може зрости. Зокрема проєкти Taproot Assets та RGB дозволяють розгортати активи (у тому числі стабільні монети) на другому рівні блокчейну Біткоїна. Дехто вважає, що таким чином можна залучити нових користувачів та поступово надати їм доступ до біткоїна.

Але стратегічно більшість біткоїнерів переконані, що робити ставку на стейблкоїни не варто. Річ у тім, що ці цифрові активи безпосередньо пов’язані з фіатною системою та нічого кардинально не змінюють. Зокрема вони не можуть забезпечити децентралізацію та фінансову свободу, на яку здатен тільки Біткоїн.

Але якщо порівнювати стейблкоїни та цифрові валюти центробанків (CBDC), то другий варіант значно гірший, адже у цьому випадку центробанк отримує максимальну владу над населенням. Тут уже немає місця приватності або вільному використанню коштів, адже будь-якої миті можуть бути накладені обмеження щодо обсягів та напрямів їх використання.

Тож як засобом зберігання, так і засобом платежу врешті-решт має стати виключно біткоїн. Для повсякденних транзакцій будуть використовуватися протоколи другого рівня (на зразок Lightning Network), а всі великі операції будуть здійснюватися на базовому рівні блокчейну. Це забезпечуватиме максимальну захищеність, а також можливість вільної перевірки операції у публічному реєстрі. Загалом відкритість та приватність можуть поєднуватися саме у тій пропорції, що є оптимальною для конкретного випадку.

Щодо Tether, то у світі гіпербіткоїнізації компанії буде потрібно змінити спеціалізацію (можливо, більше сфокусуватися на майнінгу чи знайти іншу Біткоїн-нішу). У той час як криза фіата поглиблюватиметься, стейблкоїни також втрачатимуть економічний смисл для населення та бізнесу.

Що у підсумку

Компанія Tether значно зміцнила свої позиції у сегменті стейблкоїнів в останні роки. Більша переорієнтація на використання біткоїна стала одним із чинників її успіху. Наразі вона реалізує й нові проєкти у сфері майнінгу та вважає BTC основним резервним активом. Хоча такий підхід загалом вірний, біткоїнери не надто у захваті від самої концепції стейблкоїнів. Вони здебільшого слугують продовженням фіатної системи та не забезпечують належного рівня стабільності, децентралізації та свободи. Тому зростання їх популярності (у тому числі й на блокчейні Біткоїна) матиме виключно короткостроковий ефект.

Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024
Як центробанки створюють гроші Як центробанки створюють гроші Коли мова йде про створення нових грошей, більшість людей уявляє друкарський верстат. Проте це лише один, до того ж не найрозповсюдженіший спосіб. Розглянемо, як саме центробанки збільшують грошову масу і чому Біткоїн не має таких проблем. Дмитро Харьков 03 липня 2024