Як Біткоїн може змінити світ футболу

Як Біткоїн може змінити світ футболу

Що може бути спільного між футболом та Біткоїном? У світі набирає обертів тренд, коли не лише окремі спортсмени, а й цілі футбольні клуби починають цікавитися BTC. Але навіщо спорту головний цифровий актив?

Новий тренд

Найстаріший футбольний клуб Болгарії «Ботев» (Пловдів) з жовтня минулого року оголосив про перехід на стандарт Біткоїна. Це перший такий випадок у світі, коли професійна футбольна команда з елітного дивізіону країни реалізує таку стратегію.

Клуб інтегрував біткоїн як платіжний засіб для фан-крамниць та покупок на стадіоні, а незабаром планує організувати купівлю квитків за BTC.

Клуб оновив свій офіційний сайт і оголосив, що буде дотримуватися Біткоїн-стратегії. Президент клубу Антон Зінгаревич так прокоментував новий напрямок розвитку ФК «Ботев»: «Наш ентузіазм щодо Біткоїна, особливо мережі Lightning, величезний. Ми передбачаємо, що платежі в біткоїнах стануть такими ж розповсюдженими в нашому повсякденному житті, як і інтернет. Ця інтеграція не тільки відповідає нашому баченню, але й пропонує нашим шанувальникам і зацікавленим сторонам безпрецедентну зручність».

Окрім Біткоїна та Lightning Network, менеджмент клубу також оголосив про підтримку децентралізованою соціальної мережі Nostr. Тож фактично всі основні елементи сучасних Біткоїн-максималістів уже присутні.

Хоча остаточні висновки робити ще зарано, ФК «Ботев» вже досягнув певного прогресу. Зокрема він уклав спонсорські контракти з компанією, що стоїть за платіжним процесором BTCPay Server, а також технологічною компанією Самсона Моу JAN3. Спортивні результати також дещо покращилися: «Ботев» (Пловдів) наразі посідає восьму сходинку у турнірній таблиці чемпіонату Болгарії, у той час, як минулий рік завершив на десятій позиції.

Також команда отримала безплатну маркетингову підтримку з усього світу, адже біткоїнери та Bitcoin-only видання дуже пильно слідкують та заохочують такі ініціативи. А вже на початку березня цього року «Ботев» отримав ще одного неочікуваного VIP-вболівальника: засновника компанії MicroStrategy Майкла Сейлора. Звичайно, це сталося саме через Біткоїн-стратегію, адже MicroStrategy є найбільшим корпоративним власником BTC (наразі 193 000 монет).

Як Біткоїн може змінити світ футболу
Презентація футболки ФК «Ботев» для Майкла Сейлора. Джерело: соцмережа Х.

Потенційний вплив Біткоїна

Слід зазначити, що наразі футбольні клуби у багатьох країнах не приносять прибутку своїм власникам, а є здебільшого іміджевими проєктами. Проте такий стан речей зазвичай неоптимальний, адже не сприяє довгостроковій стабільності, а також дотриманню фінансового Fair Play (клуби не мають права витрачати більше коштів, ніж вони заробили), на якому наголошують ФІФА та УЄФА.

Тому перехід на стандарт Біткоїна може створити додаткові можливості для професійних клубів. Перш за все, команди зможуть зробити свої бренди глобальними. Приймання біткоїн-платежів за товари, квитки та у вигляді добровільних внесків може привабити вболівальників з усього світу. Оскільки транзакції у BTC не мають кордонів і здійснюються швидко, вболівальники з різних країн можуть легко підтримати свої улюблені клуби, не маючи проблем з конвертацією валюти або міжнародними комісіями за транзакції. Щодо комісій, то використання Lightning Network є набагато швидшим, зручнішим та вигіднішим за традиційні платіжні системи.

До того ж клуби можуть збільшувати власний капітал через утримування біткоїн-резервів. Зважаючи на те, що курс BTC зростає у середньому близько на 50% на рік (враховуючи як бичачі, так і ведмежі ринки), жоден інший варіант інвестицій не пропонує такого співвідношення високої дохідності та мінімальних ризиків.

Але у будь-якому разі менеджмент та особливо фінансовий директор клубу повинні мати глибокі знання про Біткоїн, аби розробити довгострокову стратегію. Головне уникнути короткострокових спекуляцій навколо фіатного курсу та забезпечити стабільну роботу й зростання капіталізації.

Щодо професійних спортсменів, то вони можуть отримувати зарплату чи її частину у BTC. Наразі такі випадки вже є в американському футболу, де принаймні сім спортсменів NFL отримують винагороду саме у біткоїнах. Це може становити чималий інтерес, адже зараз більшість спортсменів намагаються займатися бізнесом чи інвестувати після закінчення кар’єри, щоб зберегти капітал від інфляції, але далеко не у всіх це вдається. Біткоїн дозволяє не змішувати поняття «заощадження» та «інвестиції» й надійно захиститися від інфляції (та навіть «вийти у непоганий плюс»), якщо горизонт планування становить хоча б декілька років.

У майбутньому можна очікувати й на повноцінні трансфери спортсменів із використанням BTC, хоча, напевно, це потребуватиме схвалення відповідних федерацій. Але якщо такі ініціативи все ж будуть врешті-решт затверджені, то на нас чекатиме цікава ситуація: трансферна вартість футболістів з часом зменшуватиметься у біткоїн-вимірі, а не зростатиме, як зараз при використанні фіата.

Що у підсумку

Гіпербіткоїнізація вже досягла й спортивного світу. Приклад ФК «Ботев» доводить, що футбольні команди відкриті до інновацій та надають перевагу найбільш надійному цифровому активу, а разом з ним і всій екосистемі, включно Lighting Network та Nostr. Загалом поширення цієї тенденції створюватиме чимало унікальних можливостей як для клубів, так і спортсменів та фанів. Тож досить імовірно, що кількість Біткоїн-клубів значно збільшиться вже цього бичачого циклу.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024