Кінець «блокчейн-лихоманки»: чому компанії втрачають інтерес до технології

Кінець «блокчейн-лихоманки»: чому компанії втрачають інтерес до технології

У 2017 році ціна біткоїна вперше досягла $20 000. Саме тоді весь світ дізнався про технологію, яка є основою активу, – блокчейн. Завдяки ажіотажу, це слово стало «куркою, що несе золоті яйця». Однак ті часи минули, і зараз блокчейн дедалі менше цікавить інвесторів.

Хитрий маркетинговий хід

Ажіотаж і мода – двигуни бізнесу. Існує безліч прикладів того, як компанії намагалися використати тренди для підвищення своєї прибутковості. Наприклад, у ХІХ столітті залізничні компанії почали використовувати термін «повітряна лінія», хоча вони не мали літаків. Під час технологічного буму вартість багатьох компаній злетіла після додавання «.com» до своїх назв.

Одним із останніх таких прикладів став хайп навколо технології блокчейн.

Мода на блокчейн

Протягом 2017–2018 років блокчейн-індустрія залучила величезні інвестиції з боку великих корпорацій, венчурних фірм та приватних осіб. Використання слова «блокчейн» у назвах і маркетингових стратегіях компаній ставало причиною миттєвого збільшення їхньої ринкової капіталізації.

Цей ефект зумовлений високим інтересом інвесторів і споживачів до нових технологій, здебільшого до тих, які обіцяють революціонізувати традиційні галузі та бізнес-моделі.

У періоди піка інтересу до блокчейну навіть проста згадка про розроблення продуктів чи послуг, пов'язаних із цією технологією, могла привести до значного зростання акцій компаній на біржі або великих інвестицій у стартап. Це створювало стимул для багатьох підприємств додавати «блокчейн» у свої назви або анонсувати наміри щодо дослідження та впровадження технології, незалежно від наявності конкретних планів чи проєктів у цій галузі.

Наприклад, у грудні 2017 року тютюнова компанія Rich Cigars Inc. провела ребрендинг, змінивши назву на Intercontinental Technology, Inc., і повідомила про плани зайнятися майнінгом – її акції одразу зросли на 2233%. Подібні дії вчиняли різні компанії зі сфер медицини, логістики, будівництва та промисловості.

Кінець «блокчейн-лихоманки»: чому компанії втрачають інтерес до технології
Реакція акцій компаній на «блокчейн-зміни» у бізнес-моделях. Джерело: Bloomberg.

Однак такий підхід до використання блокчейну в корпоративній стратегії зіткнувся з критикою за його поверховість і потенційне введення в оману інвесторів та споживачів.

Адже ринкова реакція, заснована не на реальних досягненнях компанії у сфері блокчейну, а скоріше на використанні популярного терміна, може призвести до спотворення ринкових оцінок і створення бульбашок. Це не тільки відволікає увагу від дійсно інноваційних проєктів, що працюють на блокчейні, а й підриває довіру до ринку загалом.

Позитивний ефект від анонсованої зміни курсу може тривати недовго. Як приклад наводяться вищезгадана корпорація Rich Cigars, Chanticleer Holdings, компанія THC Therapeutics, що стала Millennium Blockchain inc. та Sycamore Entertainment Group. За даними Bloomberg, їхня ринкова капіталізація почала стрімко падати вже через два тижні після стрибка, викликаного повідомленнями про старт застосування блокчейн-технологій.

Наголосимо, що в довгостроковій перспективі така стратегія може зашкодити не лише окремим компаніям, які стикаються з падінням акцій після невиправданих очікувань інвесторів, а й галузі блокчейну загалом, оскільки призводить до сумнівів у її прозорості та справжності.

Позбутися слова «Blockchain» у назві вирішила й одна з найбільших майнінгових компаній Riot Blockchain. На початку 2023 року вона провела ребрендинг, змінивши назву на Riot Platforms. Таким чином фірма вирішила підкреслити «зростаючу диверсифікацію» бізнес-операцій.

Кінець «блокчейн-лихоманки»: чому компанії втрачають інтерес до технології
Приклад трансформації компанії.

Чому технологія блокчейн так і не прижилася

Незважаючи на переваги, які може принести блокчейн, багато великих компаній у сьогоднішніх реаліях відмовляються від його реального застосування з кількох причин. Насамперед одним із головних приводів є питання масштабованості та продуктивності технології блокчейн. В існуючих блокчейн-системах оброблення транзакцій може займати час і вимагати значних обчислювальних ресурсів. Для великих компаній, які потребують високої швидкості оброблення даних, поточні обмеження блокчейн-технології можуть стати серйозною перешкодою.

Згідно зі звітом PwC, більшість компаній взагалі не планують використовувати блокчейн. За словами директорки компанії Грейн Макнамари, попри те, що багато хто був зацікавлений технологією розподіленого реєстру, лише у 15% компаній було повністю працююче рішення і лише у 10% випадків програмний продукт пройшов етап пілотного запуску.

«Це навіть трохи бентежить, наскільки всі інертні. Багато хто зробив кілька кроків і завмер. Можливо, у них виникли складності з підрахунком прибутку», – наголосила Грейн Макнамара.

Компанії відмовляються від переходу на блокчейн-рішення через пов'язані з цим витрати та погану сумісність із вже існуючою інфраструктурою. Крім того, багато представників корпорацій просто чекали розвитку технології та доказів, що блокчейн принесе більше користі та прибутку, ніж використовувані рішення.

Як приклад можна згадати біржу Nasdaq, яка ще 2016 року розповідала про розгортання блокчейну для голосування на зборах акціонерів та випуску акцій приватних компаній. Однак досі так і не запровадила ці новації.

Кінець «блокчейн-лихоманки»: чому компанії втрачають інтерес до технології
Джерело: Flickr.

За даними JPMorgan, значимість блокчейн-технологій великих компаній значно знизилася, до 7%. 2023 року в їхній потенціал вірили 12% інвесторів, тоді як 2022 року – 25%. У зв'язку з новими віяннями моди учасники опитування покладають сьогодні великі надії на штучний інтелект.

Небезпека централізованих блокчейнів

Наголосимо також на питанні небезпеки централізованих блокчейнів. Такі системи мають значні ризики, які підривають основні принципи довіри, закладені в блокчейн-технологію. На відміну від децентралізованих мереж, де дані розподілено серед безлічі учасників, запобігаючи цензурі та маніпуляції, централізовані системи схильні до ризику точки відмови. Це означає, що у випадку кібератаки, технічного збою або шахрайських дій з боку адміністрації всі дані та транзакції можуть бути втрачені або скомпрометовані.

Крім того, централізовані блокчейни часто мають на увазі, що одна організація або група осіб має контроль над усією мережею, що суперечить принципу децентралізації та може призвести до зловживання владою, обмеження прозорості та зниження довіри з боку користувачів. Отже, хоча централізовані блокчейни можуть пропонувати певні переваги в управлінні й ефективності, вони також спричиняють великі ризики.

Підбиваючи підсумки

Варто зауважити, що хайп навколо блокчейну сформувався саме завдяки популярності Біткоїна. Багато людей вважали ці дві технології чи не синонімами, у чому, власне, і полягала їхня помилка. Важливо розуміти, що Біткоїн – це шлях до фінансової свободи, а блокчейн – лише один із інструментів. Без Біткоїна ця технологія практично нежиттєздатна, тому що в ній немає справжньої децентралізації.

Мода на блокчейн минула через низку факторів, серед яких високі витрати на впровадження, складності з масштабуванням та відсутність розуміння реальної користі від технології. Спочатку великі очікування від блокчейну як інструмента для радикального поліпшення прозорості, безпеки й ефективності операцій викликали хвилю інтересу серед компаній. Однак згодом багато хто з них зіткнувся з труднощами під час спроби інтегрувати блокчейн в існуючі бізнес-процеси, з вартістю розроблення та підтримки блокчейн-систем, а також викликами в галузі регулювання та стандартизації. Крім того, відсутність чіткого розуміння, яку конкретну користь блокчейн може принести на відміну від існуючих технологій, призвело до зниження інтересу.

Зрештою, хоча блокчейн і знайшов своє застосування у певних нішах, масового впровадження у бізнес так і не відбулося, а початковий ажіотаж навколо технології згас.

Майбутнє біткоїн-кредитування Майбутнє біткоїн-кредитування Зі зростанням капіталізації біткоїна та його ширшим прийняттям у світі збільшується попит на його використання у вигляді застави при наданні/отриманні позик. Проте сучасна банківська система має занадто багато проблем, які можна розв’язані лише при переході на стандарт Біткоїна. Дмитро Харьков 15 квітня 2024
Біткоїн проти диктатури Біткоїн проти диктатури Навіть у XXI столітті у світі існують авторитарні та тоталітарні режими, що становлять небезпеку не лише для своїх громадян, а й для жителів інших країн. Проте з появою Біткоїна з’являється можливість протистояти їхньому шкідливому впливу, принаймні у фінансовій сфері. Дмитро Харьков 12 квітня 2024
Найвідоміші Біткоїн-наставники Найвідоміші Біткоїн-наставники Наставники у Біткоїн-спільноті – це люди, яку виконують важливу просвітницьку роль та допомагають іншим зрозуміти, що таке Біткоїн та як він може покращити їхнє життя. Володимир Гришенко 11 квітня 2024