Головні макроіндикатори Біткоїна у 2024 році

Головні макроіндикатори Біткоїна у 2024 році

У 2024 році на капіталізацію біткоїна впливатиме чимало економічних та фінансових факторів. Розглянемо основні з них та спрогнозуємо динаміку BTC в найближчі місяці.

Приплив коштів у ETF

Одним з ключових факторів, що визначить попит на BTC з боку інвестиційних компаній, буде приплив коштів у нові спотові біткоїн-ETF. Річ у тім, що на відміну від ф’ючерсних ETF, спотові фонди передбачають, що компанії утримуватимуть резерви відповідно до випущених акцій. Тож якщо інтерес до цих фінансових інструментів зберігатиметься, то й компанії продовжуватимуть активно купувати біткоїни.

Головні макроіндикатори Біткоїна у 2024 році
Динаміка надходження коштів у біткоїн-ETF. Джерело: FX Empire.

За підсумками першого місяця торгів чистий приплив склав 10 000 BTC, що є не дуже високим результатом. Проте на динаміку цього показника дуже вплинув значний відтік коштів з фонду Grayscale. Але останніми днями він дуже сповільнився, тож можна передбачити, що загальний позитивний вплив від запровадження спотових біткоїн-ETF може суттєво зрости у наступні місяці. Тож вплив цього чиннику має сприяти наближенню курсу біткоїна до історичного максимуму.

Хешрейт

Загальна потужність обладнання у мережі Біткоїна виступає важливим індикатором стабільності та темпів розвитку у сфері майнінгу. Хоча як хешрейт, так і курс біткоїна стало зростають у довгостроковому періоді, відношення між цими показниками може бути складнішим, ніж здається на перший погляд. Наприклад, у 2022 році курс BTC досить сильно впав, а хешрейт продовжував оновлювати рекорди.

Головні макроіндикатори Біткоїна у 2024 році
Динаміка хешрейту Біткоїна. Джерело: LookIntoBitcoin.

Цього року на майнерів очікує нове випробування у вигляді халвінгу. Тож хешрейт може короткостроково впасти на 20-30% у перші місяці після зменшення винагороди. Проте після переходу до нового бичачого зростання майнери знову почнуть активно нарощувати власні потужності. Тож за підсумками року хешрейт майже гарантовано оновить свій попередній рекорд.

Але саме у цьому році він не буде головним драйвером підвищення капіталізації біткоїна. Скоріше залежність буде зворотною: зростання курсу (особливо у другій половині року) створить сприятливі умови для розвитку майнінгового бізнесу.

Темпи інфляції

Як довгострокові інвестори, так і регулятори значну увагу приділяють показникам інфляції, особливо у США. Проте тут також вплив на капіталізацію біткоїна є складнішим, ніж здається. З одного боку, біткоїн вважається головним засобом збереження вартості серед цифрових активів – про це йдеться, коли його називають «цифровим золотом». Тож вища інфляція за інших рівних умов підвищує попит на BTC.

З іншого боку, висока інфляція також сприяє тому, що Федеральна резервна система (ФРС) дотримується політики «дорогих грошей», тобто утримує процентні ставки на високому рівні. Така політика має негативний вплив на більшість фінансових активів, у тому числі й на біткоїн. Наразі інфляція у США становить 3,4% на рік, що є не дуже високим значенням порівняно, наприклад, з 2022 роком (понад 8%), але все ж вище за цільовий рівень у 2% на рік.

Головні макроіндикатори Біткоїна у 2024 році
Темпи інфляції у США. Джерело: Trading Economics.

Тому регулятор все ще не поспішає переходити до зниження процентних ставок. Загалом можна передбачити, що інфляція протягом року буде перебувати приблизно на теперішньому рівні. Але згодом ФРС все ж почне систематично знижувати ставки.

Обсяг грошової маси М2

Вкрай важливим показником для розуміння динаміки курсу BTC є обсяг грошової маси, яку найбільш точно передає грошовий агрегатор М2. Він досить стрімко зростав у 2020-2021 роках, що і сприяло перетоку коштів у інші фінансові активи, насамперед біткоїн. Логіка тут досить проста: збільшення обсягу фіата за стабільної пропозиції BTC неминуче призводить до зростання його курсу.

Головні макроіндикатори Біткоїна у 2024 році
Динаміка агрегатора М2. Джерело: YCharts.

Протягом 2022-2023 років сукупна пропозиція грошей стабілізувалася й наразі становить $20,9 трлн. Але цього було досягнуто вкрай жорсткими монетарними заходами: підвищенням процентної ставки до максимуму за останні 22 роки: до рівня 5,25-5,5%. Втім очевидно, що це створює загрозу рецесії та негативно впливає на ринок праці.

Тож вже найближчими місяцями (експерти вважають, що, скоріш за все, у травні) ФРС почне знижувати ставки. Це своєю чергою призведе до зростання пропозиції грошей й курсу BTC.

Прийняття біткоїна урядами

Також значно вплинути на майбутнє біткоїна може позиція урядів країн, які можуть легалізувати його статус. Наразі лише Сальвадор надав біткоїну статус законного платіжного засобу. Також певний час таке визнання активу було і в ЦАР, але уряд африканської країни під тиском Міжнародного валютного фонду та Світового банку відмовився від такої політики.

Загалом очевидно, що будь-яке додаткове визнання біткоїна на рівні окремих держав матиме позитивний вплив на вартість активу. Звичайно, що багато чого залежатиме від обсягу економіки та ВВП конкретної держави. Здається, що найбільш вірогідними кандидатами на визнання біткоїна можуть бути країни Латинської Америки, Азії та Африки. При цьому європейські та північноамериканські країни поки що не поспішатимуть з наданням такого статусу.

Головні макроіндикатори Біткоїна у 2024 році
Правовий статус біткоїна у світі. Джерело: HowMuch.

Але найбільш ймовірно, що уряди наважаться на такий крок лише після того, як біткоїн оновить свій історичний максимум (що цілком імовірно може статися вже наприкінці 2024 року). Тож законодавче визнання відіграє роль додаткового стимулу на пізніх стадіях бичачого ринку.

Висновки

На капіталізацію біткоїна впливає чимало макроекономічних та макрофінансових факторів. Більшість з них, ймовірно, матиме позитивний вплив на курс активу цього року. Але деякі з них почнуть діяти у найближчі місяці, а деякі – лише згодом. Тож моніторинг цих показників може бути корисним як середньостроковим інвесторам, так і ходлерам.

Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити Середній клас в Україні та скільки BTC він може накопичити Формування середнього класу залишається одним із пріоритетів України. Проаналізуємо, який стан справ зараз і на які біткоїн-статки можуть розраховувати українці. Дмитро Харьков 26 лютого 2024
З якими тваринами асоціюється Біткоїн З якими тваринами асоціюється Біткоїн Світ Біткоїна може здивувати новачків різноманітними аналогіями з тваринами: медоїдом, кролячою норою, мешканцями морів тощо. Але яке відношення вони мають до головного цифрового активу? Річ у тім, що Біткоїн - це складна та серйозна тема, але її можна спростити. Дмитро Харьков 23 лютого 2024
Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Braiins: історія оператора першого у світі майнінгового пулу Майнінгові пули у поточному вигляді зобов'язані своєю появою компанії Braiins. Її розробки також допомогли суттєво покращити продуктивність та енергоспоживання, остаточно перевівши індустрію на ASIC-майнери. Володимир Гришенко 22 лютого 2024