Чому Біткоїн стійкий до цензури

Чому Біткоїн стійкий до цензури

Економічні стимули – це те, що гарантує стійкість Біткоїна до цензури, а не етична чи моральна чесність. Ось як це відбувається.

Одна з головних переваг Біткоїна полягає в тому, що якщо ви заплатите достатньо високу комісію, якийсь майнер підтвердить вашу транзакцію. Іншими словами, Біткоїн стійкий до цензури. Існує дуже вагома причина, чому можна почути саме фразу «стійкий до цензури», а не «застрахований від цензури». Будь-який майнер може цензурувати все, що забажає, в тому сенсі, що він може відмовитися включати транзакцію в блок, який добуває самостійно. Однак він не може завадити іншим майнерам включати цю транзакцію до своїх блоків.

Однак, майнер може зазнати потенційних альтернативних витрат, якщо доступних транзакцій недостатньо; тоді йому доводиться платити комісію, співмірну з транзакціями, які він вирішив піддати цензурі. Але це в будь-якому випадку не заважає глобальній системі обробляти цю транзакцію, якщо ці майнери 1) не становлять більшу частину всього хешрейту мережі, 2) не вирішують відкинути здобутий блок (orphaned block) майнера в процесі підтвердження.

Щоразу, коли такий блок виявляється, це суттєво збільшує час до виявлення наступного блоку, який потрапив у ланцюжок, що в середньому знижує доходи більшості майнерів-цензорів. Так буде, доки меншість не здасться або не збанкрутує (оскільки вони відмовляються від доходів від будь-якого блоку, у тому числі також піддану цензурі транзакцію).

А поки що припустимо, що цей сценарій неможливий. Якби це було так, Біткоїн зазнав би невдачі, або мав би існувати в такому стані, доки майнери не зможуть непомітно накопичити достатній хешрейт, щоб переважити нинішній намір більшості щодо блоків, які містять транзакції, які вони не хочуть підтверджувати у блокчейні.

То що ж станеться, коли група майнерів, яка становить меншість, вирішить піддати цензурі певну підмножину транзакцій зі своїх блоків? Обсяг блокового простору, доступного для цих транзакцій, зменшується. Їм доступно менше блокового простору, ніж будь-якому іншому класу транзакцій. Який кінцевий результат? Тиск комісій цього класу транзакцій досягне крайньої точки швидше, ніж для будь-якого іншого класу транзакцій.

Чому Біткоїн стійкий до цензури

Для простоти уявіть, що для заповнення блоку потрібно лише 10 транзакцій. Ми називатимемо звичайні транзакції «звичайними транзакціями», а транзакції, які піддаються цензурі, «забороненими транзакціями». Щодня в середньому виявляється п'ять блоків і є п'ять майнерів. Червоні блоки представляють майнерів, які не майнитимуть заборонені транзакції, а зелені блоки – майнерів, які це робитимуть. Щоб звичайні транзакції заповнили доступний блоковий простір і почалося підвищення комісії, необхідно понад 50 незавершених транзакцій. На цьому етапі дохід від комісії для всіх майнерів почне зростати.

Для збільшення комісій для заборонених транзакцій достатньо 20+ транзакцій в очікуванні. Але комісії від заборонених транзакцій отримуватимуть лише «зелені» майнери.

У ситуації, коли заборонені транзакції не заповнюють мемпули понад доступну їм потужність блоку, всі майнери отримуватимуть приблизно однаковий рівень доходу. Ці заборонені транзакції повинні конкурувати зі звичайними транзакціями, щоб мати певну гарантію своєчасного підтвердження. Тому, якщо регулярні транзакції насичують мемпул, а заборонені транзакції – ні, загальна сума комісійних буде рівномірно розподілена між усіма майнерами, і ні в кого не буде непропорційного доходу від комісій, недоступного іншим.

Однак, якщо заборонені транзакції заповнюють мемпул понад доступний блоковий простір, це призведе до збільшення комісій, що виплачуються забороненими транзакціями, тільки для «зелених» майнерів. Вирішивши цензурувати ці транзакції, червоні майнери не отримають збільшення доходів від заборонених транзакцій. Звичайні транзакції в цьому сценарії не конкуруватимуть із забороненими транзакціями по комісіях, якщо вони не потребують підтвердження в наступному блоці, тому непряме підвищення комісій у звичайних транзакціях не призведе до еквівалентного збільшення доходів для червоних майнерів.

Через цю нерівновагу зелені майнери отримують більше доходу за блок/хеш, ніж червоні майнери. Згодом станеться одне з двох: 1) або зелені майнери реінвестують додатковий дохід, який вони отримують, і збільшать свій відсоток хешрейту, або 2) майнери перейдуть з червоного боку, і група зелених майнерів таким чином зросте у відсотках від хешрейту.

Чому Біткоїн стійкий до цензури

Ця динаміка вищих комісій для зелених майнерів призведе до зростання хешрейту «зелених» майнерів, шляхом реінвестування або відходу від «червоних» майнерів, поки не буде досягнуто рівноваги, коли попит на блоковий простір заборонених транзакцій вирівняється зі звичайними транзакціями, і обидві групи майнерів отримають приблизно однаковий дохід.

Саме ця динаміка пояснює, чому Біткоїн стійкий до цензури. Не тому, що всі майнери не здатні щось піддавати цензурі, а тому, що майнери мають стимул включати те, що інші майнери піддають цензурі, залежно від динаміки ринку. Якщо деякі майнери цензурують певний клас транзакцій, вони зменшують обсяг доступного їм блокового простору і підвищують комісію, яку вони готові платити. Все просто. Якщо майнери не будуть абсолютно ірраціональними (у цьому випадку вся модель безпеки Біткоїна буде поставлена під сумнів), деякі з них включатимуть ці транзакції та отримуватимуть додатковий дохід.

Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Біткоїн як рівень нотаріального засвідчення політичних угод Оцінка потенційної ролі Біткоїна в геополітиці та міжнародній дипломатії в гіпербіткоїнізованому світі. Мікеле Уберті 14 липня 2024
Біткоїн-вузол для кожного Біткоїн-вузол для кожного Чому самостійна обробка вашого біткоїна замість делегування цього третій стороні має вирішальне значення для безпеки самої системи Біткоїна. Оуен Кемейс 13 липня 2024
Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Нова політика розкриття вразливостей у Bitcoin Core Розробники програмного забезпечення Біткоїна працюють над покращенням взаємодії з питань безпеки. Bitcoin Magazine 10 липня 2024