Як поява ETF вплине на фонди та біткоїн-біржі

Як поява ETF вплине на фонди та біткоїн-біржі

Запуск спотових біткоїн-ETF створює нові можливості для традиційних інвесторів та безпосередньо впливає на ситуацію на фінансових ринках. Все це прямо чи опосередковано зачіпає біржові фонди та біткоїн-біржі.

Зацікавленість інвесторів

Нагадаємо, що спотові біткоїн-ETF – це фінансові інструменти, що дозволяють інвесторам вкладати кошти й заробляти на коливаннях курсу BTC без необхідності фактичного володіння монетами та зберігання приватних ключів. Ця опція може бути цікава для консервативних інвесторів, які працюють на фондовій біржі. Адже вони хочуть отримати зручний та зрозумілий для себе фінансовий інструмент.

На ринку біткоїна вже тривалий час були представлені ф’ючерсні біткоїн-ETF, але вони не повністю задовольняли потреби інвесторів. Річ у тім, що ф’ючерсні ETF не дуже точно відображали ринкову ціну біткоїна, й відхилення могли бути значними. Причина цього полягає у тому, що спотові ETF передбачають утримання фактичних резервів базового активу (в нашому випадку – біткоїна), а ф’ючерсні – лише ф’ючерсних контрактів на нього.

Вплив на біткоїн-фонди

Поява нового фінансового інструменту закономірно призведе до того, що частина капіталу буде переміщуватися з інших фондів до спотових ETF. Як вже зазначалося, інвестори насамперед зацікавлені у фінансовому інструменті, що максимально точно слідуватиме за ринковою ціною BTC. Наприклад, ф’ючерсні ETF додають додаткові ризики у вигляді контанго чи беквордації (різниці між ф’ючерсною та ринковою ціною), й більшість учасників ринку хотіли б їх уникнути.

Ще однією конкурентною перевагою спотових біткоїн-ETF є низькі комісії, що пропонують більшість з 11 компаній, чиї заявки схвалила Комісія з цінних паперів та бірж (SEC). Зокрема більшість з них (включаючи ARK Invest, BlackRock, VanEck, Invesco, Bitwise тощо) пропонують комісії в розмірі 0,2-0,5%, а деякі – навіть нульові комісії на перш 6 місяців торгівлі. Це значно нижче за середній рівень на фондовому ринку, що працює з традиційними ETF. Тож навіть з точки зору комісій, торгувати біткоїн-ETF на біржі може бути вигідніше за ETF на основі біржових індексів (на зразок S&P 500) чи золота.

Точний обсяг коштів, що будуть переведені у спотові біткоїн-ETF, невідомий, але аналітики JPMorgan оцінюють його у $36 млрд протягом цього року. Переважно це стосуватиметься інших біткоїн-продуктів, які були запущені раніше (наприклад, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)). Експерти передбачають, що досить багато учасників ринку можуть зафіксувати прибуток через значне зростання GBTC (пов’язане як зі зростанням курсу біткоїна, так і зменшенням дисконту GBTC з понад 50% до 1,5%) та перевести кошти в спотові ETF інших компаній.

Вплив на біткоїн-біржі

Ситуація з впливом на біткоїн-біржі є дещо складнішою, адже вони не є прямими конкурентами біржовим фондам. Зокрема, навіть їхні цільові аудиторії є дуже різними. Так, більшість інвесторів у ETF – це традиційні біржові інвестори середнього й навіть похилого віку (BlackRock навіть випустив спеціальну рекламу для бумерів – інвесторів, народжених у 1946-1964 роках). Щодо клієнтів біткоїн-бірж, то це переважно молоді люди, що активно торгують біткоїном та іншими цифровими активами. Відкритість до ризику, потреби та стратегії цих груп серйозно різняться.

До того ж варто зважати на те, що біткоїн-біржі мають різні юрисдикції, а схвалення спотових біткоїн-ETF перш за все вплине на американських інвесторів, які мають можливість почати торгувати на традиційних біржах. Тож насамперед певного впливу може зазнати американська біржа Coinbase, якщо частина її клієнтів все ж вирішить перейти на використання ETF.

Головною мотивацією може бути бажання зекономити на комісіях, у той час, як реалізація торгової стратегії щодо курсу біткоїна може бути аналогічною. Для деяких інвесторів також може мати вплив чинник довіри до кастодіана монет. Експерти JPMorgan вважають, що близько $20 млрд можуть перетекти з цифрових гаманців на біржах до спотових біткоїн-ETF. Проте цей прогноз зовсім необов’язково справдиться, адже, як це не дивно, але у більшості інвестиційних компаній зі списку SEC кастодіаном є саме Coinbase.

Загалом існують різні погляди на те, як схвалення біткоїн-ETF вплине на великі біржі. Деякі аналітики вважають, що ETF можуть поглинути високомаржинальну спотову торгівлю BTC на біржах. Це може призвести до зниження доходів платформ, які значною мірою залежать від комісійних за транзакції. З іншого боку, існує думка, що біржі можуть отримати вигоду від зростання інституційного інтересу до біткоїна і цифрових активів, спричиненого спотовими ETF.

Як поява ETF вплине на фонди та біткоїн-біржі
Притік/відтік монет з централізованих бірж. Джерело: CoinGlass.

Наразі спостерігається відтік монет з бірж, і ця тенденція може продовжуватися ще найближчі декілька місяців. Проте після переходу до впевненого бичачого зростання (орієнтовно у другій половині року) обсяг біржової торгівлі може зрости, як і обсяг монет на біржах. Досить ймовірно, що цього року після перезапуску на ринок повернеться й біржа FTX. Загалом великі компанії сподіваються на зростання загального ринку біткоїна, що дозволить отримати надзвичайно високі прибутки цього бичачого циклу як керуючим активами (BlackRock, ARK Invest, Bitwise тощо), так і біржам (особливо Coinbase).

Що у підсумку

Запуск спотових біткоїн-ETF змінює загальну структуру фінансових продуктів на основі біткоїна. Безпосереднього впливу зазнають інші фонди, що були запущені раніше, й мільярдний перетік капіталу вже розпочався. Вплив на біржі буде опосередкованим, й великі біржі (особливо Coinbase, що також є кастодіаном у більшості інвестиційних компаній) можуть навіть виграти від цього тренду.

Але для власників BTC нагадаємо, що у біткоїн-ETF та централізованих бірж є спільний великий мінус – ви довіряєте власні приватні ключі третім особам. Як регулярно повторюють біткоїнери: «Не ваші ключі – не ваші монети».

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024