Життя після схвалення біткоїн-ETF

Життя після схвалення біткоїн-ETF

Багатомісячна сага з розглядом Комісією з цінних паперів та бірж заявок на спотові біткоїн-ETF добігла кінця. Регулятор схвалив відразу 11 заявок, але біткоїн не відреагував миттєвим зростанням, як очікували учасники ринку.

Довгий шлях до визнання

Історія схвалення біржових фондів на основі біткоїна (ETF) Комісією з цінних паперів і бірж США (SEC) розтяглася на тривалий час. Протягом декількох років SEC регулярно відхиляла заявки на біткоїн-ETF. Регулятор пояснював це занепокоєнням щодо потенційної можливості шахрайських та маніпулятивних дій і практик на ринку біткоїна.

Однак з часом точка зору регулятора почала зазнавати певних змін. Так, у лютому 2019 року член Комісії з цінних паперів і бірж вперше висловив оптимізм, що біткоїн-ETF врешті-решт буде відповідати стандартам, встановленим комісією. Проте на той момент все ще були серйозні занепокоєння щодо ліквідності активу через його відносно низьку капіталізацію.

З часом були схвалені ф’ючерсні ETF, але регулятор не поспішав давати зелене світло на торгівлю спотовими біржовими продуктами на основі біткоїна. Проте ф’ючерсні біржові продукти не дозволяли повною мірою відобразити ринкову динаміку ціни біткоїна. Галузева та громадська думка з роками стала лояльнішою до ідеї біткоїн-ETF, про що свідчили коментарі від різних компаній, що працюють на світовому ринку біржових продуктів.

У червні 2023 року найбільший керуючий активами у світі – компанія BlackRock – подала заявку на запуск спотового біткоїн-ETF. SEC неодноразово переносила ухвалення рішення, використовуючи додатковий час для моніторингу курсу BTC та очікуючи на подання заявок від інших інвестиційних компаній.

Одним із пріоритетів регулятора було недопущення монополізації нового сектору біржових продуктів. Тому важливо було забезпечити достатній інтерес серед цілої низки компаній, а також їхню готовність до внесення змін відповідно до вимог SEC. У січні цього року навіть Чиказька біржа опціонів (CBOE) зверталася до комісії з проханням прискорити затвердження заявок. До того ж ринкова капіталізація біткоїна наблизилася до $1 трлн, а інвестиційні компанії виконали всі додаткові вимоги (зокрема погодилися на модель погашення ETF у грошовій, а не натуральній формі).

Тому 10 січня 2024 року SEC нарешті винесла позитивний вердикт відносно відразу 11 заявок інвестиційних компаній: ARK Invest/21Shares, Bitwise, BlackRock, Franklin Templeton, Fidelity, Grayscale, Hashdex, Invesco, VanEck, Valkyrie та WisdomTree.

Життя після схвалення біткоїн-ETF
Активи в управлінні компаній, чиї заявки схвалила SEC. Джерело: Medium.

Що це змінює

Позитивне рішення регулятора матиме серйозні наслідки для всієї Біткоїн-індустрії. Схвалення спотових ETF комісією робить біткоїн легітимним інвестиційним активом в очах традиційних інвесторів. Спотові біткоїн-ETF дозволяють всім охочим отримати доступ до вкладень в актив без необхідності у купівлі та зберіганні монет. Деякі консервативні інвестори не бажають вдаватися у технічні аспекти й зберігати приватні ключі самостійно.

Більшість експертів переконані, що з появою спотових біткоїн-ETF ширше коло інвесторів, включаючи тих, хто не схильний до ризику або менш технічно підкований, почне вкладати кошти у BTC та біржові продукти на його основі. Також існує думка, що сегмент ETF створить певну конкуренцію біржам та іншим платформам, що надають послуги з торгівлі біткоїном.

Вплив на капіталізацію BTC

Серед учасників ринку були протилежні думки щодо того, як схвалення заявок вплине на курс біткоїна. Багато хто очікував на стрімке зростання курсу (можливо, навіть до $100 000). Проте гендиректорка ARK Invest Кеті Вуд та деякі інші експерти очікували на корекцію й «продаж на новинах». Скоріш за все, саме другий варіант був би реалізований, адже рішення SEC вже було повною мірою враховано ринком. Зростання курсу біткоїна останніми місяцями з $30 000 до $45 000 було пов’язане насамперед з очікуваннями на запуск ETF.

Але, як це не дивно, але фейкова новина про схвалення заявок (що з’явилася на добу раніше – 9 січня) позитивно вплинула на цінову динаміку. Річ у тім, що у лічені хвилини після фейкового схвалення курс зріс, а потім почав різко падати: це класична реалізація стратегії «продажу на новинах». Щобільше, детальне вивчення графіку вказує, що падіння почалося ще до спростування фейку головою SEC Гері Генслером.

Тож багато трейдерів придбали опціони пут протягом цієї доби, щоб захистити себе від можливого падіння курсу після справжнього схвалення. У такий спосіб вони ефективно знизили ринкову волатильність, і курс BTC майже не відреагував на вердикт SEC.

На премаркеті у перший торговий день котирування IBIT (ETF від BlackRock) зросли на 25%, що свідчить про значний попит на новий продукт серед інвесторів. Проте загальні торговельні обсяги ще не достатні, щоб спричинити нове цінове ралі біткоїна. Тож поки що спостерігається боковий тренд.

Життя після схвалення біткоїн-ETF
Динаміка IBIT у перший торговий день. Джерело: Yahoo Finance.

Бокова корекція ймовірно триватиме до халвінгу, адже процентні ставки на ринку залишаються рекордно високими, що не сприяє припливу ліквідності в біткоїн. До того ж дефіцит монет на ринку почне відчуватися вже після квітня цього року. Отже, ведмеді ще можуть чинити певний спротив у найближчі місяці.

Проте у довгостроковому періоді новий бичачий цикл є невідворотним. Інвестиційні компанії керують активами на трильйони доларів, і навіть декілька процентів капіталу, спрямованого на біткоїн-ETF, матимуть значний вплив на курс. Зважаючи на те, що ліквідна пропозиція біткоїна падатиме, а процентні ставки знижуватимуться, загальний ефект буде дуже вагомим. Але він почне набирати сили у другій половині цього року, а досягне максимуму, ймовірно, у 2025 році.

Що у підсумку

SEC нарешті схвалила цілу низку спотових ETF-заявок, і це багато що змінює в індустрії. Біткоїн стає стратегічним і резервним активом для багатьох інституційних та біржових інвесторів. Проте процес залучення капіталу потребує певного часу. До того ж необхідно враховувати й інші важливі чинники: халвінг, що наближається й лібералізацію грошово-кредитної політики ФРС та інших центробанків. Загалом позитивний вплив біткоїн-ETF можна буде повною мірою відчути, починаючи від другої половини цього року, коли більший попит та менша пропозиція монет забезпечать перемогу бикам.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024