Парадокс Джевонса: що це означає для Біткоїна

Парадокс Джевонса: що це означає для Біткоїна

Парадокс Джевонса – це економічна концепція, яка лежить в основі плану рівневого масштабування Біткоїна, а не збільшення пропускної спроможності самого блокчейну. Однак цю концепцію розуміють абсолютно неправильно.

З економічної точки зору парадокс Джевонса, мабуть, є основою шляху масштабування для Біткоїна, яким ми почали йти. Витіснення процесів за межі ланцюжка – це спроба використовувати обмежений ресурс простору блоків, який набагато ефективніше вміщує значно більшу базу користувачів, ніж блокчейн. Згідно з парадоксом Джевонса, за наявності еластичного попиту, коли ефективність використання чогось зростає, тобто знижується вартість використання, сукупний попит на цю річ збільшується.

Типовим прикладом є ефективність використання автомобільного палива. Якщо автомобілі раптово стануть вдвічі ефективнішими у використанні бензину, люди подорожуватимуть більше, оскільки вартість поїздок скоротиться вдвічі. Якщо люди подорожуватимуть частіше, чисте збільшення попиту на паливо може перевищити початковий сукупний попит на паливо до того, як буде реалізовано приріст ефективності. Ось тут і виникає парадокс: сукупний попит перевищує той, який був до реалізації ефективності використання цієї речі.

У цьому полягає економічна думка, яка пояснює, чому другі рівні є життєздатним рішенням. Серйозним каменем розбрату під час війни за розмір блоків стало те, що вихід із ланцюжка, по суті, вкраде гроші та підірве теоретичну стабільність майнерів, які виживатимуть виключно користуючись з комісій за транзакції у віддаленому майбутньому. Фактором, який повністю ігнорувався під час цих дебатів і ігнорується досі, є парадокс Джевонса.

Розбіжності

Контраргумент, принаймні обґрунтований, полягає у тому, що відновлення попиту після підвищення ефективності не завжди перевищує сукупний попит, який спостерігався до підвищення ефективності. У багатьох випадках він все ще відновлюється майже до рівня, на якому знаходився, але не перевершує його. Це зводиться до витрат, які зрештою визначають вартість виробництва чогось. У випадку з паливом, вартість палива – не єдиний фактор, що впливає на здатність людей подорожувати власним автомобілем. При цьому також враховуються вартість виробництва цього автомобіля, тобто робоча сила, матеріали, енергія для виробництва тощо, а також його кінцева вартість. Ці фактори зазвичай стримують відновлення попиту, не дозволяючи йому перевищити рівень, який був до підвищення ефективності.

Якщо говорити про Біткоїн, то вартість виробництва блоку є єдиним фактором «вхідних витрат» під час створення блокового простору. Справжня перевага полягає в тому, що незалежно від того, що станеться з цією вхідною вартістю, доступний обсяг блокового простору в середньому залишається незмінним. У цьому вся новизна і цінність коригування складності в Біткоїні: незалежно від ціни та чистого хешрейту, мережа обертається навколо цієї точки Шеллінга з тим самим середнім обсягом доступного блокового простору. Єдиний спосіб змінити це – узгоджена зміна розміру блоку або інтервалу між блоками або інших основних змінних, які вплинуть на обсяг доступного простору.

Тому єдиний реальний фактор, який слід враховувати при застосуванні парадокса Джевонса до Біткоїна, – це те, наскільки ефективно користувачі можуть використовувати наявний блоковий простір. Як базовий рівень можна розглядати одну людину, яка самостійно володіє UTXO і здійснює прямі транзакції в ланцюжку. Lightning, що дозволяє двом людям використовувати один UTXO і проводити безліч транзакцій поза ланцюжком, перш ніж провести їх ончейн, є першим великим досягненням ефективності. Наступним рівнем підвищення ефективності після Lightning стане щось на зразок Ark чи фабрики каналів. У всіх цих випадках немає жодних сторонніх факторів, які слід враховувати. Якщо у вас є біткоїн, і можливість використовувати цей біткоїн стає дедалі дешевшою, ви, швидше за все, справді використаєте цей біткоїн. Немає жодних додаткових перешкод, окрім наявності біткоїна. Вам НЕ ОБОВ'ЯЗКОВО купувати наддорогий апаратний пристрій, щоб використовувати його; можливо, це буде кращим рішенням з точки зору безпеки, якщо у вас велика сума грошей, але це не обов'язково.

На мою думку, Ordinals і токени BRC-20 підтверджують це. Внесення JPEG-файлів у блокчейн, які є досить великими фрагментами даних відносно обмеження розміру блоку, є вкрай неефективним використанням блокового простору. Токени BRC-20, які є крихітними об'єктами JSON, відносно ефективні в порівнянні з JPEG. Що з цього справді призвело до збільшення попиту на блоковий простір та комісії останнім часом? Токени BRC-20, а не JPEG.

Це станеться у будь-якому випадку

На мою думку, сувора реальність полягає в тому, що використання блокового простору стане ефективнішим, і ми побачимо, як парадокс Джевонса проявляється щодо ринку цього блокового простору, незалежно від того, що ми робимо. Якщо пряме використання блокового простору стане непомірно дорогим для користувачів, які здійснюють транзакції, вони знайдуть способи абстрагуватися. Для цього їм не потрібні угоди, чи форки загалом, чи ще щось, що ми створюємо на другому рівні.

Зберігачі.

Все, що їм потрібно, це зберігачі. Ефективніше використання блокового простору зводиться до одного: люди діляться своїми UTXO один з одним. Модель довіри того, як вони це роблять, чи можуть вони повернути свої гроші в односторонньому порядку без дозволу, з ким їм доводиться взаємодіяти, щоб вивести свої гроші, – всі ці речі зовсім не стосуються дії парадокса Джевонса.

Якщо блоковий простір стане занадто дорогим, люди перестануть його використовувати. Попит впаде, якщо не в сукупності, то для певного класу користувачів. Якщо вони не захочуть повністю відмовитися від використання Біткоїна, то шукатимуть більш ефективні способи (що за своєю суттю потребує використання простору блоків, незалежно від того, наскільки абстрактним є це використання). Єдиний по-справжньому масштабований спосіб зробити це у довгостроковій перспективі – через зберігачів.

Це означає, що фактично не розглядаючи проблему «що потрібно Біткоїну для масштабування при самостійному зберіганні», ми, по суті, неявно визнаємо, що економічні стимули роботи цієї системи фактично змушують людей використовувати кастодіальні платформи та механізми для використання свого біткоїна. Заперечувати це означає заперечувати реальність того, що змушує Біткоїн працювати: економіку та стимули.

Останнім часом досить часто стверджується, що «фільтрація спаму» – це ще один спосіб реалізації парадокса Джевонса. Це не так, і це взагалі не має жодного відношення до парадокса Джевонса. Перешкоджання конкуренції одного варіанта використання з іншим не підвищує ефективність іншого варіанта використання, це просто спроба спотворити та маніпулювати ринком, на якому вони обидва конкурують за той самий ресурс. Цей аргумент не дозволяє зрозуміти, у чому насправді полягає парадокс Джевонса. Тут не грає ролі порівняння одного варіанта використання з іншим або те, яке використання є «законним» чи конкретні випадки використання ресурсу. Цей парадокс просто свідчить про те, що будь-який варіант використання ресурсу може стати більш ефективним, і за відсутності неврахованих витрат, якими будуть результати підвищення ефективності для сукупного попиту на використання цього ресурсу в цьому конкретному варіанті використання.

Якщо ми маємо рацію, то так буде, хоч би що ми не робили. Єдине, на що ми маємо вплив – це модель довіри до будь-якого підвищення ефективності використання блокового простору. Ми не можемо контролювати, чи таке підвищення ефективності відбудеться.

Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки Lightning стає сполучною ланкою, яка скріплює різні системи, побудовані на Біткоїні. Рой Шейнфельд 16 червня 2024
Більш ніж половина провідних хедж-фондів США володіють біткоїн-ETF Більш ніж половина провідних хедж-фондів США володіють біткоїн-ETF Аналіз різних типів фондів та установ, які володіють біткоїн-ETF. Сем Бейкер 16 червня 2024
У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє Створення систем на основі Біткоїна вимагає ретельного проєктування та роботи. Ці аспекти не повинні відходити на другий план щодо маркетингу та продажів. Віллем Шро 15 червня 2024