Кешбек у BTC: гарна ідея чи ні?

Кешбек у BTC: гарна ідея чи ні?

Бонусні програми у вигляді кешбеку стають дедалі популярнішими не лише у сфері послуг, банківській справі чи торгівлі, а й у Біткоїн-індустрії. Але чи доцільно біткоїнерам використовувати цей інструмент заохочення?

Традиційний кешбек

Кешбек наразі досить популярний серед традиційних (фіатних) компаній у Європі та США. Це тип заохочення, який пропонують роздрібні торговці та інтернет-магазини, коли клієнту повертається певний відсоток від витраченої суми. Ця концепція поширена в різних операціях, зокрема в покупках за допомогою кредитних карток, інтернет-транзакціях і програмах лояльності. Ставка кешбеку може варіюватися залежно від продавця або специфіки програми лояльності чи пропозиції кредитної картки.

Ця система слугує формою знижок або заощаджень, заохочуючи клієнтів надавати перевагу певним продавцям або використовувати конкретній кредитні картки для своїх покупок. Отримані кешбеки можуть бути зараховані безпосередньо на банківський рахунок або рахунок кредитної картки клієнта, або накопичені на бонусному рахунку для подальшого використання.

З економічної точки зору, це маркетинговий інструмент, що покликаний стимулювати попит з боку споживачів. Кешбек-програми мають на меті підвищити лояльність клієнтів і стимулювати їхні витрати. Для бізнесу пропозиція кешбеку може ефективною стратегією для залучення та утримання клієнтів. Звичайно, що продавець чи інтернет-платформа не будуть продавати товари та послуги собі у збиток, й компанія аналізує, яким чином вигідніше стимулювати попит: чи то через знижки, чи то через кешбек, рекламу або інші інструменти. Вибір залежить від конкретного ринку та цільової аудиторії, тому тут немає універсальної відповіді.

Кешбек у біткоїнах

Наразі на ринку представлено кілька сервісів, що спеціалізуються на кешбеку в біткоїнах: Satsback, Fold, CryptoParrot тощо. Satsback – найпопулярніша з платформ, які надають винагороди в біткоїнах, тому розглянемо її детальніше.

Спочатку вона почала працювати в Європі, а потім поширилася на Сполучені Штати. Концепція полягає в тому, що Satsback співпрацює з більш ніж 500 онлайн-продавцями, пропонуючи їм винагороду в біткоїнах за покупки. Ця ініціатива є адаптацією традиційних кешбеків та винагород за лояльність до зростання інтересу до біткоїна. Користувачі можуть заробляти сатоші, здійснюючи покупки у продавців-партнерів, що робить його доступним способом накопичення монет для споживачів.

Satsback використовує Lightning Network для своїх транзакцій, зокрема, для повернення кешбеку, заробленого за покупки в інтернет-магазинах. Така реалізація гарантує, що кешбек в біткоїнах безпосередньо й автоматично зараховується на гаманець користувача Lightning Network, пропонуючи користувачеві відповідні бонуси.

Кешбек у BTC: гарна ідея чи ні?
Інтерфейс сервісу Satsback. Джерело: Satsback.

Причина використання Lightning Network полягає в її ефективності для обробки невеликих транзакцій. Satsback переважно має справу з транзакціями від 100 до 100 000 сатоші. Проведення таких транзакцій безпосередньо в мережі Біткоїн було б надто дорогим, що робить Lightning Network більш прийнятним варіантом. Lightning Network, відома своєю здатністю обробляти транзакції швидко і з меншими комісіями, особливо підходить для мікроплатежів.

Користувачі Satsback можуть отримати свій кешбек миттєво на свій гаманець Lightning, як тільки він стане доступним. Їм потрібно підтвердити свою Lightning-адресу та активувати автоматичні виплати в налаштуваннях свого облікового запису. Ця система функціонує подібно до адреси електронної пошти, але адаптовано до Біткоїна, спрощуючи процес миттєвого отримання монет в мережі Lightning.

Доцільність

На наш погляд, кешбек у біткоїнах буде займати певне місце у біткоїн-транзакціях та бізнесі (особливо на перших стадіях гіпербіткоїнізації), але ніколи не стане таким популярним, яким він є за фіатного стандарту. І ось чому.

З одного боку, ніхто не забороняє біткоїн-компаніям та сервісам пропонувати будь-які маркетингові інструменти, що не порушують правил консенсусу мережі. Для новачків, хто усе життя мав справу виключно з фіатом, це насправді може бути зручно й звично.

З іншого боку, є ціла низка причин вважати, що використання кешбеку у біткоїнах все ж буде досить обмеженим. Перш за все, як уже зазначалося, ця модель не може бути застосована на базовому рівні блокчейну через високі комісії. Тож її використання можливе лише на другому рівні за допомогою Lightning Network. До того ж є ціла низка культурних аспектів, що роблять цю модель неприйнятною для більшості біткоїнерів.

Сама ідея стимулювання споживання за будь-яку ціну характерна для фіатного стандарту та кейнсіанського підходу в економіці. Держава стимулює попит через інфляцію, що має теоретично забезпечувати економічне зростання. Стандарт Біткоїна – це дефляційна система, де ціни знижуються, а не зростають з плином часу. Тому надмірне споживання не має сенсу, адже воно негативно позначається на майбутніх доходах і фінансовому стані.

Щобільше, сама ідея повернення певного відсотка коштів історично пов’язана зі зворотністю фіатних транзакцій. Тобто клієнт може зателефонувати до банку, пояснити ситуацію та попросити скасувати переказ. Але це не працює у мережі Біткоїна, адже одна із її головних характеристик – це невідворотність транзакцій. Ніхто не може її скасувати, і лише отримувач може за власним бажанням повернути монети або їх частину (як, наприклад, вчиняють іноді майнінгові пули щодо надмірних комісій).

Тож цілком ймовірно, що біткоїн-компанії вдаватимуться переважно до інших маркетингових інструментів: знижок, подарунків, реклами тощо.

Підсумки

Кешбек є одним із популярних інструментів у фіатній економіці через стимулювання попиту й формування групи лояльних довгострокових клієнтів. У перехідний період від фіатного до Біткоїн-стандарту це також може бути цікаво біткоїнерам. Проте з плином часу кешбек, скоріш за все, ставатиме все менш популярним, адже він суперечить загальній культурі Біткоїна. Тож більшість біткоїн-компаній, напевно, віддаватиме перевагу альтернативним маркетинговим стратегіям.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024