Як Чиказька товарна біржа стала лідером з торгівлі біткоїн-ф’ючерсами

Як Чиказька товарна біржа стала лідером з торгівлі біткоїн-ф’ючерсами

Ажіотаж навколо спотових біткоїн-ETF стимулює попит інституціональних інвесторів на біткоїн та торгові продукти на його основі. Про це свідчить зокрема те, що Чиказька товарна біржа обійшла Binance за обсягами торгівлі біткоїн-ф’ючерсами.

Новий лідер

У листопаді цього року традиційний фінансовий гігант CME Group обігнав біржу Binance і став найбільшою у світі біржею ф'ючерсів на біткоїн. Це свідчить про зростання інституційного інтересу до головного цифрового активу, адже платформа CME (Чиказької товарної біржі) використовується переважно великими фінансовими установами.

Багато інституційних інвесторів надають перевагу регульованим і ліквідним продуктам, особливо в той час, коли Волл-стріт намагається запровадити нові біржові фонди на основі BTC. Ці тренди також свідчать про прагнення ринку до стабільності на тлі проблем і скандалів навколо Binance. Серед учасників ринку наразі немає консенсусу щодо перспектив біржі після сплати рекордного штрафу Комісії з цінних паперів та бірж (SEC) у розмірі $4,3 млрд.

Як Чиказька товарна біржа стала лідером з торгівлі біткоїн-ф’ючерсами
Найбільші біржі з торгівлі біткоїн-ф’ючерсами. Джерело: CoinGlass.

Сходження CME Group на перше місце серед бірж із ф'ючерсами на біткоїн було поступовою, але сталою тенденцією 2023 року. Станом на середину грудня сума відкритих позицій на біткоїн-ф’ючерси на Чиказькій товарній біржі досягла 113 220 BTC, що становить 26,1% загальноринкової частки.

Оскільки регуляторний контроль посилюється, а інституційний інтерес продовжує зростати, CME стає оптимальною платформою для великих фінансових організацій, пов’язаних з BTC. Чиказька товарна біржа гарантує максимальну стабільність операцій, у той час як Binance та багато інших бірж, що працюють виключно з цифровими активами, мають серйозні проблеми з регуляторами.

CME та біткоїн-ф’ючерси

Становлення Чиказької товарної біржі як найпопулярнішої платформи для ф'ючерсів на біткоїн має довгу історію. Спочатку CME, одна з провідних платформ ринку деривативів, зосереджувалася на торгівлі сировинними товарами, фінансовими продуктами та ф'ючерсами на нерухомість. З часом вона розширила свій портфель, включивши до нього більш різноманітні класи активів.

Ключем до успіху CME на ринку ф'ючерсів на BTC стало рішення запровадити такі деривативи у грудні 2017 року. Це був один з перших випадків, коли велика регульована фінансова установа запропонувала фінансовий продукт, пов'язаний з біткоїном. Запуск ф'ючерсів на BTC мав на меті залучити інституційних інвесторів, надавши їм регульовану та звичну платформу для торгівлі та спекуляцій (на той час біткоїн все ще сприймався більшістю трейдерів як вкрай ризиковий актив для короткострокових операцій).

Ф'ючерси на BTC на CME передбачають розрахунок готівкою. Тобто вони базуються на курсі біткоїна CME CF Bitcoin Reference Rate (BRR), який відображає торговельну активність BTC на основних спотових біржах. Такий підхід максимально наближає весь процес до торгівлі звичайними деривативами, що робить його більш привабливим для інституційних і традиційних інвесторів.

З часом CME розширила свої пропозиції, включивши до них опціони на біткоїн-ф'ючерси, що ще більше підвищило їх привабливість для інвесторів. Поява цих продуктів збіглася зі зростанням інституційного інтересу до BTC, що сприяло зростанню їхньої популярності.

Останні тренди

У 2023 році Чиказька товарна біржа зробила кілька важливих кроків на ринку ф'ючерсів на BTC, підкресливши його роль для сучасних інвесторів. 13 березня 2023 року CME Group оголосила про розширення свого набору подієвих контрактів (event contracts), включивши до нього ф'ючерси на біткоїн. Це стало важливою подією, оскільки подієві контракти пропонують трейдерам більше можливостей і гнучкості в управлінні своїми позиціями. Ці контракти створені навколо настання або ненастання заздалегідь визначених подій, які можуть бути пов'язані з економікою, фінансами або іншими критеріями, що піддаються вимірюванню.

CME Group також збільшила термін дії своїх опціонів на стандартні та мікроконтракти на біткоїн, починаючи з 22 травня 2023 року. Це означає, що експірації будуть доступні кожного робочого дня, що підвищить привабливість цих опціонів для більшої кількості учасників ринку.

Протягом 2023 року на CME спостерігалося постійне зростання обсягів торгів ф'ючерсами та опціонами на біткоїн. У четвертому кварталі вона стала провідною біржею ф'ючерсів на BTC за обсягом відкритого інтересу. Пізніше цього року відкритий інтерес до ф'ючерсів на біткоїн на CME наблизився до $5,2 млрд, що майже відповідає попередньому історичному максимуму, зафіксованому наприкінці жовтня 2021 року.

На ф'ючерсному ринку CME на біткоїн виникла рідкісна модель, яка вказує на сильну схильність інвесторів до довгих позицій з використанням кредитного плеча. Ця модель, відома як «контанго», характеризується розривом між цінами на ф'ючерси наступного і попереднього місяця. Контанго значно розширився, досягнувши рівнів, яких не спостерігалося з 2021 року, що свідчить про бичачі настрої на ринку. Ковзний тижневий спред між цими контрактами збільшився до 1,5% в річному обчисленні, що стало першим подібним випадком з початку 2021 року, коли ринок став бичачим.

Що у підсумку

Зміцнення позицій Чиказької товарної біржі викликано низкою чинників, включаючи зростанням попиту інституціоналів на продукти на основі біткоїна та регуляторними суперечками Binance. У контексті очікуваного схвалення заявок на спотові біткоїн-ETF позиції CME, ймовірно, зміцнюватимуться й надалі через інтерес біржових гравців. Але інші біржі намагатимуться досягти регуляторної визначеності та повернути собі втрачені позиції вже найближчими місяцями.

Тож конкуренція у галузі лише зростатиме, що є позитивним фактором для біткоїнерів. Розуміння особливостей біржових інструментів на основі біткоїна та деривативів дозволить зробити грамотний вибір відповідно до цілей та схильності до ризику для кожного конкретного інвестора.

Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Навіщо корпорації Sony біткоїн-біржа Традиційні корпорації стають все відкритішими до Біткоїна та Біткоїн-індустрії. Одним із найбільш яскравих та свіжих прикладів є японський конгломерат Sony, який вирішив стати власником біткоїн-біржі. Дмитро Харьков 22 липня 2024
Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024