Коли біткоїн стане дефіцитнішим за золото

Коли біткоїн стане дефіцитнішим за золото

Після халвінгу у квітні наступного року біткоїн стане найдефіцитнішим монетарним товаром в історії. Що це означає для власників BTC та які перспективи у головного цифрового активу?

Визнання дефіцитності біткоїна

На початку грудня відбулася досить незвична подія. На популярному телеканалі CNBC не просто визнали переваги біткоїна, а й звернули увагу на його унікальні характеристики, що роблять його більш рідкісним, ніж усі інші монетарні активи (зокрема, золото).

Так, відомий інвестор Браян Келлі звернув увагу на роль і значення халвінгу Біткоїна для забезпечення обмеженості пропозиції монет. Говорячи про майбутній халвінг, експерт зазначив:

«Це робить біткоїн більш дефіцитним, ніж золото. Отже, вперше в історії у вас є актив, який є більш дефіцитним, ніж золото – назвемо це співвідношенням запасу до потоку. Тобто, кількість біткоїнів, що видобувається щороку, ділиться на кількість, що перебуває в обігу – так само, як і з золотом. І тепер у відносному вираженні буде видобуто менше біткоїнів, ніж золота».

Таке обговорення є вкрай важливим з цілої низки причин. По-перше, біткоїн вже незабаром випередить золото не лише в якості більш сучасних і зручних грошей, а й за базовими економічними критеріями. Зокрема максимальна обмеженість пропозиції робить біткоїн ефективнішим як засіб збереження вартості, ніж золото. До того ж алгоритм, розроблений Сатоші Накамото, гарантує, що ніколи не буде більше за 21 млн монет, у той час, як теоретично можуть знайти невідомі запаси золота.

По-друге, поступово спостерігається позитивна тенденція у висвітленні Біткоїна популярними ЗМІ. Якщо ще рік тому лунали переважно нічим непідкріплені заяви, що «біткоїн вмер» або «це бульбашка», то зараз систематично обговорюють його переваги у порівнянні з традиційними активами. Звичайно, це переважно викликано зростанням фіатного курсу BTC, але все ж у широкого загалу може сформуватися об’єктивніше сприйняття активу й технології.

Stock-to-Flow

Доречно проаналізувати й порівняти обмеженість пропозиції золота та біткоїна більш детально. Зокрема видобуток золота становить близько 3000 метричних тонн на рік, а загальні світові запаси оцінюються в 185 000 метричних тонн. Застосуємо формулу Stock-to-Flow та отримаємо:

S/F (золото) = запаси / потік = 185 000 / 3000 = 61,7.

Це означає, що за поточного видобутку необхідно близько 62 років для того, щоб видобути такий самий обсяг золота, що є зараз в обігу.

Тепер застосуємо аналогічний підхід до біткоїна. Наразі видобуто близько 19,5 млн монет, а субсидія за блок становить 6,25 BTC. Це дорівнює 900 BTC на день або 328 500 BTC на рік.

S/F (біткоїн) = запаси / потік = 19 500 000 / 328 500 = 59,4.

Тобто наразі необхідно 59 років, щоб за даного темпу видобути монети, що дорівнюють поточному рівню. Тож біткоїн станом на 2023 рік є трохи менш дефіцитним, ніж золото.

Але ситуація зміниться наступного року. Показник Stock-to-Flow для золота не зміниться, а для біткоїна впаде приблизно вдвічі після халвінгу. З квітня 2024 року субсидія за блок становитиме 3,125 BTC, що дорівнюватиме 450 BTC або 164 250 BTC.

S/F (біткоїн 2024) = запаси / потік = 19 500 000 / 164 250 = 118,7.

Тож після халвінгу за такого потоку буде треба більш ніж 100 років, щоб досягти поточних запасів. Це зробить біткоїн найдефіцитнішими грошима в історії.

Аналітик PlanB навіть використовує модель Stock-to-Flow для прогнозування курсу біткоїна. Проте більшість біткоїнерів не сприймають її надто серйозно. Річ у тім, що є декілька варіантів цієї моделі, й автор просто намагається підібрати коефіцієнти, щоб модель виглядала реалістичніше. До того ж модель не в змозі пояснити існування ведмежих циклів на ринку.

Коли біткоїн стане дефіцитнішим за золото
Модель Stock-to-Flow. Джерело: LookIntoBitcoin.

Наприклад, навіть найбільш наближена до реальності модель вказує на можливу ціну BTC в $450 000 станом на 2026 рік. Більшість інших аналітиків вважає, що такі прогнози є занадто оптимістичними. Але сам підхід Stock-to-Flow може бути корисним не для точного визначення майбутніх цін, а як розуміння об’єктивних передумов для зростання вартості біткоїна протягом часу.

Ціноутворення (як порівняно з фіатними грошима, так і реальними товарами і послугами) є значно складнішим, ніж лінійне зростання, адже включає велику кількість чинників попиту й пропозиції. Проте зменшення кількості монет, доступних для купівлі, у будь-якому разі сприяє зростанню курсу біткоїна. Історичні дані попередніх епох Біткоїна (тобто періодів часу між двома послідовними халвінгами) свідчать про те, що учасникам ринку необхідно близько року для того, щоб усвідомити більшу обмеженість пропозиції монет та відобразити це все у ринковій ціні активу.

Що це означає

Загальне визнання переваг біткоїна у порівнянні з золотом (не говорячи вже про фіатні гроші) створить передумови для припливу капіталу від інституційних інвесторів. Частина з них купуватиме біткоїн напряму та зберігатиме монети власними зусиллями, контролюючи приватні ключі. Але більшість очікуватиме на запуск спотових біткоїн-ETF, щоб інвестувати у цінні папери на основі біткоїна у більш зручний для себе біржовий спосіб.

За таких умов попит на BTC може значно зрости, що створить передумови для нового бичачого ралі. До того ж Федеральна резервна система (ФРС) буде змушена перейти до зниження ставок у першій половині наступного року. А, як відомо, біткоїн виступає однією з головних цілей інвесторів при використанні додаткової ліквідності на ринку.

Втім головне полягає у тому, що обмеженість пропозиції біткоїна і його глобальна дефіцитність зростатиме й надалі (і після встановлення світового рекорду наступного року). Кожні чотири роки коефіцієнт Stock-to-Flow падатиме майже вдвічі, доки всі монети будуть видобуті приблизно у 2140 році. До того часу стандарт Біткоїна має стати основною фінансовою системою у світі.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024