Чанпен Чжао і Binance: шлях від успіху до репутаційного краху

Чанпен Чжао і Binance: шлях від успіху до репутаційного краху

Біржа Binance та її глава Чанпен Чжао довгі роки були синонімами успіху. Проте на цьому тижні з'ясувалося, що свою імперію бізнесмен побудував на маніпуляціях. Унаслідок на біржу наклали мільярдні штрафи, а сам засновник був змушений піти у відставку.

Хто такий Чанпен Чжао

Чанпен Чжао народився 1977 року в Канаді в бідній родині китайських мігрантів. Допомагаючи батькам, він змушений був працювати у McDonald's і на автозаправній станції. Попри важкий фінансовий стан батьки змогли оплатити синові навчання на факультеті інформатики в Університеті Макгілла в Монреалі.

Чанпен Чжао і Binance: шлях від успіху до репутаційного краху
Джерело: сторінка Чанпена Чжао у соцмережі X.

Знайомство Чанпена Чжао із біткоїном відбулося 2013 року під час гри в покер з гендиректором біржі BTC China Боббі Лі та інвестором Роном Цао. Вони порадили програмісту піти на ризикований крок і вкласти десяту частину своїх заощаджень у біткоїн. Майбутній бізнесмен передусім вивчив White Paper Біткоїна й оцінив його потенціал.

Чанпен Чжао вирішив на практиці застосувати отримані знання в новій галузі, тому влаштувався працювати спочатку в компанію – оператора гаманця Blockchain.info, а потім на біржу OKCoin. Незабаром він зрозумів, що настав час створювати свій проєкт, найбільш перспективним Чанпену Чжао здався трейдинг.

Час «Дикого Заходу»

2017 року стався бум ICO-проєктів, які пропонували інноваційний спосіб фінансування, найчастіше пов'язаний із високим рівнем ризику та фактично потенційною шкодою для інвесторів.

Відсутність регулювання та стандартів у цій сфері посилювала ризики, оскільки інвестори часто не мали достатньо інформації для оцінки потенційної прибутковості та ризиків ICO. Також багато ICO-проєктів не мали чітко визначених бізнес-моделей або реальної цінності, що призводило до створення «бульбашок» і подальшого обвалу цін, завдаючи великих фінансових втрат учасникам ринку.

Чанпен Чжао зрозумів, що цей час так званого «Дикого Заходу» в криптоіндустрії ідеально підходить для створення своєї компанії. Саме так виникла біржа Binance.

Створення Binance

Спостерігаючи за бумом ICO, Чанпен Чжао вирішив скористатися ситуацією. Він зібрав $15 млн за рахунок продажу токенів BNB (Binance Coin). Наступним кроком був запуск біржі Binance, яка досить швидко стала популярною.

Чанпен Чжао і Binance: шлях від успіху до репутаційного краху
Джерело: сторінка Binance у соцмережі X.

Проте шлях проєкту на ринку цифрових активів важко назвати гладким. Binance повсякчас стикалася з претензіями регуляторів. У деяких випадках конфлікти з контролюючими органами призводили до серйозних втрат.

За чотири місяці після запуску команда Binance вирішила перенести бізнес із Китаю в іншу країну, більш лояльну до криптовалют. Спочатку біржа переїхала до Японії, а згодом на Мальту. При цьому Чанпен Чжао намагався жартувати, що «компанія, як і Біткоїн, не має штаб-квартири».

Не розкриваючи всієї правди

Журнал Forbes провів докладне розслідування та з'ясував, що стояло за успішним стартом платформи. Засновник біржі Чанпен Чжао заявив, що вони зібрали $15 млн за продаж 100 млн BNB. Однак це виявилося не зовсім так. Аналіз даних у блокчейні показав, що насправді було продано лише 10,78 млн BNB, а сума зборів становила менш як $5 млн. Ще 20 млн BNB було віддано ангелам-інвесторам, а 65 млн BNB, що залишилися, утримувалися під контролем біржі.

Ці нерозподілені токени зараз коштують близько $14 млрд і є ключовим фактором у бізнес-моделі Binance. Біржа використовує їх для спалювання, щоб зменшувати пропозицію та підтримувати попит на BNB. Також BNB надає користувачам знижки на комісії та доступ до різних сервісів на платформі. Forbes стверджує, що Binance маніпулює ціною BNB, переміщуючи токени між різними адресами та створюючи таким чином хибне уявлення про популярність токена.

У результаті Binance побудувала свій успіх на основі непрозорого та спірного ICO, який дав їй перевагу над конкурентами. Але з часом біржі довелося зіткнутися з реальністю ринку та строгістю регуляторів.

Звинувачення у маніпуляціях

Нині на ринку криптовалют працюють сотні бірж. На одних майданчиках представлено багато маловідомих монет, на інших торгуються переважно ліквідні активи. Деякі біржі процвітають, інші ледве зводять кінці з кінцями.

Binance довгі роки стояла особняком, домінуючи у цій сфері. Компанія стала однією з найбільших на ринку цифрових активів, а її засновник виявився найбагатшим криптомільярдером світу. Чанпен Чжао не подавав офіційних декларацій, проте, за даними видання Bloomberg, воно сягало $96 млрд.

Чанпен Чжао і Binance: шлях від успіху до репутаційного краху

Джерело: сторінка Bloomberg у соцмережі X.

Binance неодноразово звинувачували у проплаченому лістингу, при цьому суми нібито стартували від $500 000. Чи не «головним спонсором у цій справі» стала компанія Ripple. Однак Чанпен Чжао й інші представники Binance це категорично відкидали.

Час регуляторів

Якийсь час відсутність законодавства дозволяло учасникам ринку біткоїна та криптовалют здійснювати сумнівні операції, але сьогодні більшість держав не готові з цим миритися.

5 червня Комісія з цінних паперів і бірж у США (SEC) подала позов проти Binance та її глави Чанпена Чжао, звинувативши їх у порушенні правил торгівлі цінними паперами, неправомірному поводженні з коштами клієнтів та введенні в оману інвесторів і регуляторів.

З початком переслідування Binance із боку SEC погіршилося й становище біржі у Європі. Так, компанія оголосила, що залишає Нідерланди, після того як не змогла отримати дозвіл регулюючих органів. Французька влада відкрила слідство, підозрюючи Binance у «незаконному наданні послуг із цифровими активами та діях з відмивання грошей за обтяжливих обставин». Проблеми також виникли у Бельгії та низці інших країн. Це призвело до того, що на початку вересня Binance зіткнулася з масовим відходом топменеджерів.

Чанпен Чжао і Binance: шлях від успіху до репутаційного краху
Чанпен Чжао повинен буде сплатити $50 млн штрафу. Джерело: соцмережа X.

Все завершилося тим, що Binance погодилася визнати себе винною у порушенні закону про банківську таємницю, веденні неліцензійного бізнесу з переказу грошей та порушенні закону про санкції. Ця угода коштуватиме компанії $4,3 млрд. Піти у відставку змусили і самого Чанпена Чжао. Йому заборонено обіймати керівні посади у будь-яких криптокомпаніях і він має особисто сплатити $50 млн штрафу.

Підбиваючи підсумок

Ситуація, що склалася довкола біржі Binance, цілком лежить на плечах Чанпена Чжао та його оточення. Згідно з обвинуваченнями, торговельний майданчик практикував різного роду маніпуляції, що, безсумнівно, шкодило ринку.

Чи зможе заміна керівництва змінити політику компанії та зробити її прозорішою – покаже час. Однак не варто забувати про те, що SEC не відмовляється від своїх претензій до Binance, а значить, торговельний майданчик перебуватиме під пильною увагою регулятора.

Як до кінця зрозуміти Біткоїн Як до кінця зрозуміти Біткоїн Попри те, що у світі є чимало людей, кого можна назвати справжніми Біткоїн-експертами, жоден з них не розуміє всієї глибини Біткоїна. Що ж робить його таким складним і як максимально зануритися у «кролячу нору»? Дмитро Харьков 15 липня 2024
Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Рікардо Салінас: мільярдер-біткоїнер з Мексики Білл Гейтс, Уоррен Баффет та багато інших мільярдерів виступають проти Біткоїна (принаймні на словах). Але все більше багатіїв не погоджується з ними, обираючи головний цифровий актив. Одним із таких мільярдерів-біткоїнерів є мексиканський бізнесмен Рікардо Салінас. Дмитро Харьков 12 липня 2024
Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Як японська Metaplanet стала «азійською MicroStrategy» Започаткований компанією MicroStrategy тренд підхопила японська фірма Metaplanet. Внаслідок інтеграції Біткоїн-стратегії її фінансовий стан значно покращився, що свідчить про вірність обраного шляху. Володимир Гришенко 11 липня 2024