Переосмислення Web3 за допомогою Біткоїна

Переосмислення Web3 за допомогою Біткоїна

Оцінка реальності та наративів про Web3, а також того, як Біткоїн може краще відповідати заявленим цілям таких проєктів.

Коли у 2021 році тема Web3 стала дуже популярною, я ще навчався у коледжі й лише познайомився з технологією блокчейн, смартконтрактами та децентралізованими програмами. Як і багато хто в той час, я уявляв, що Ethereum або інший високопродуктивний блокчейн смартконтрактів стане базовим рівнем Інтернету. Ще одним нововведенням, на мій погляд, мало стати «мультичейн» майбутнє, в якому Інтернет працював би на кількох смартконтрактах L1. Біткоїн, нудний ланцюжок, позбавлений повноти за Тьюрингом, не мав ніякої ролі в Web3.

Декілька фактів могли б легко прояснити ситуацію, якби я тільки знав про них у той час. На щастя, я був обережніший зі своїми грошима, ніж зі своїми думками, тому я ніколи нічого не втрачав, інвестуючи в токени ERC-20 на Web3.

Сьогодні я роблю ставку проти Інтернету «читай, пиши, володій», який підтримується венчурними капіталістами Web3, при цьому роблячи ставку на те, що я називаю Інтернетом «читай, пиши, працюй», якому надаватимуть перевагу користувачі. Обидві ставки виражаються володінням біткоїном. Біткоїн – це не безнадійна спроба «володіти» даними, а хороша можливість стати валютою, яка забезпечить нову мережу як засіб обміну. Фундаментальна концепція, яка лежить в основі цієї тези, є підмножиною фрази «виправити гроші означає виправити світ» – в цьому випадку я говорю про «виправити гроші означає виправити мережу».

Web3 – важлива тема для обговорення, оскільки біткоїнерам необхідно почати відновлювати втрачені позиції. Я вже писав раніше, що тільки Біткоїн повинен мати назву «крипто», виходячи з принципу та етимології; це есе про те, як нам слід серйозно переосмислити Web3 за допомогою Біткоїна.

Коли щось пішло не так у мережі

Фундаментальна проблема сьогоднішнього Інтернету – це не конфіденційність, чи дані, чи централізація, чи цензура, чи ще щось, що люди так звикли повторювати. Фундаментальна проблема полягає у тому, що в Інтернеті немає стабільних грошей.

Коли я використовую платформу соціальних мереж, я плачу за цей досвід, використовуючи свої дані. Ці дані цінні, оскільки їх можна монетизувати, продаючи їх організаціям, яким ці дані потрібні. Коли інфлюєнсер створює контент, йому платять увагою. Ця увага є цінною, тому що її можна монетизувати, перенаправивши її на організації, які хочуть цієї уваги. Бачите паралелі?

У будь-якому випадку те, чим платять, дані чи увага – це не гроші, а річ, яку можна обміняти на гроші. Процес обміну цих речей на гроші, який у наведених вище прикладах я назвав «монетизацією», створює величезну неефективність ринку. Наприклад, скільки вам платять, коли ви використовуєте соціальні мережі для залучення підписників? З одного боку ви платите даними, але вам платять увагою. Яким курс обміну цих речей? Наскільки зміниться ця ставка та за яких умов вона зміниться? Ви, мабуть, поняття не маєте; це не складні питання, і ми практично нічого не знаємо про це. Люди не можуть ухвалювати раціональні економічні рішення, коли на ринку існує така двозначність.

Разом з тим ви почнете помічати, що основна проблема сьогоднішнього Інтернету (або «Web2») полягає у плачевному стані сьогоднішніх «інтернет-грошей». Так, фіатна валюта – це досить погано, але принаймні існує єдина розрахункова одиниця для різних цілей, а ціни досить відомі та стабільні. І хоча існує принтер для грошей, принаймні іноді проявляється певна розумна стриманість у його використанні. Своєю чергою, використання уваги та даних як інтернет-валюти схоже на використання камінців та пір'я, щоб купити їжу та сплатити оренду.

Те, що щось пішло не так у мережі, насправді не є проблемою, спричиненою великими технологічними корпораціями чи державним наглядом. Проблема полягає в тому, що люди ще не знайшли гроші, які б добре працювали в Інтернеті.

Біткоїн (унікально) добре працює в Інтернеті

Причина, через яку увага та дані використовуються як інтернет-гроші, полягає в тому, що вони діють як форма миттєвих мікротранзакцій. Обидва практично нескінченні, тому вони досить хороші для передачі мікроскопічних пакетів цінності, не порушуючи користувацький досвід, хоча жоден із них є хорошими грошима. (Крім того, неминучий збій в UX, спричинений громіздким Web3 на основі блокчейну, є саме тією причиною, через яку Web3 ніколи не стане популярним в основних наративах.)

Хоча фіатні гроші стали оцифрованими, їм все ще не вистачає транснаціональності, швидкості, подільності та інших речей, які потрібні інтернет-грошам. Поява стейблкоїна, мабуть, найбільше покращення в цьому плані. Наприклад, USDC на Ethereum можна розділити на крихітні частки пенні (неподільна одиниця USDC коштує набагато менше, ніж сатоші), він не має меж, і його можна відправляти через Ethereum-роллапи для дуже швидкого завершення платежу.

Головний недолік стейблкоїна полягає в тому, що він не є активом на пред'явника і, отже, має ризик контрагента. Емітент стейблкоїна повинен мати реальну суму фіата для кожного випуску стейблкоїна. Так може бути не завжди. Навіть CBDC, реалізований як актив на пред'явника, є активом на пред'явника лише тією мірою, якою користувач використовує його для «схвалених» транзакцій. Дозволена мережа CBDC може легко заблокувати облікові записи без будь-якої поважної причини. У більш політизованій мережі такі погані валюти, як увага (можна просто заблокувати ваш обліковий запис) і дані (можна використовувати ваші дані, щоб перевірити, чи дозволено те, що ви робите), а також CBDC схильні до цензури.

Інша проблема зі стейблкоїнами полягає в тому, що вони зазвичай розміщуються в мережах із доказом частки володіння. PoS ніколи не може дозволити такого бездовірчого рівня, як доказ роботи, оскільки для досягнення консенсусу потрібні зовнішні контрольні точки. Своєю чергою, Біткоїн – це справді крипто, оскільки для забезпечення безпеки він покладається тільки на криптографію.

Є ще одна причина, через яку Біткоїн виключно добре працює в Інтернеті, і яку я вважаю недооціненою. Хоча і Біткоїн, і Ethereum масштабуються через рівні, підхід Біткоїна L2 (переважно Lightning Network) віддає перевагу каналам станів, тоді як L2 Ethereum – в основному роллапам. Канали стану – найкращий спосіб масштабування платежів. Вони за замовчанням забезпечують конфіденційність та відкидають необхідність глобального консенсусу. Це схоже на готівку: за замовчуванням приватна, без відомого глобального стану. З іншого боку, роллапи потребують глобального стану, що означає необхідність розв'язання проблем із доступністю даних та інших складних речей. Сьогодні більшість відомих роллапів Ethereum функціонально схожі на окремі L1 зі своїми власними правилами глобального консенсусу стану. Активи також менш взаємозамінні, оскільки той самий актив базового рівня, пов'язаний з різними роллапами, не розглядається як той самий актив.

Канали станів забезпечують високошвидкісні мікротранзакції. Вони завжди будуть швидше, ніж роллапи, оскільки роллапи повинні передавати дані всім вузлам, тоді як канали стану існують лише між двома людьми. Загалом, біткоїн – найкращий вибір для інтернет-грошей, оскільки це найбезпечніший актив на пред'явника з найбільш відповідною платіжною інфраструктурою.

«Читати, писати, володіти» чи «Читати, писати, працювати»?

Web3 означає Інтернет, заснований на блокчейнах смартконтрактів, які за допомогою економіки токенів можуть забезпечити право власності на дані користувача і дозволити користувачам отримувати дохід від цих даних. Він відомий як «читати, писати, володіти», що поєднує в собі фреймворк «читати, писати» Web2 і фреймворк «читати» Web1.

Проблема в тому, що ніхто не може «володіти» даними в будь-якому практичному значенні. Як тільки дані будуть розкриті, ви не зможете змусити будь-кого забути або не використовувати їх. Єдині дані, якими ви можете «володіти», – це дані, яких більше ніхто не має. Але зазвичай, як тільки ви повідомляєте, що у вас є дані, ви також розкриваєте дані та відмовляєтесь від свого єдиного практичного права власності. Тільки асиметричні системи дозволяють вам розкрити володіння знаннями, не розкриваючи самих знань (як у разі доказів з нульовим розголошенням або, що звичніше, підпису за допомогою seed-фрази).

Це основна причина, через яку підхід «читай, пиши, володій» із самого початку був приречений. Інша причина полягає в тому, що ми вже говорили: зосередження уваги на даних – зовсім неправильна ідея. Дані та увага – це лише погані гроші, які необхідно замінити хорошими. Намагатися «володіти» даними безглуздо. Люди створюють дані щосекунди. Який сенс володіти чимось подібним?

Біткоїн – це гроші, які можуть замінити дані та увагу. Ніхто не може заробити більше біткоїна. Наявність єдиного, нефрагментованого та ліквідного засобу обміну повністю відкриє вільний ринок для інтернет-бізнесу.

Ось чому я кажу, що новий Інтернет – майбутній «Web3», яким користувачі фактично користуватимуться – буде Інтернетом «читай, пиши, працюй». Якщо дані та увага більше не є дійсними валютами, тоді єдине, що залишається – це використовувати свою творчість і мову – свою працю – щоб заробити справжню валюту. Тут є класна філософська паралель. Доказ володіння часткою, який так люблять венчурні капіталісти Web3, як і очікувалося, стане «власною» ціннісною пропозицією, орієнтованою на отримання вигоди, щоб спроєктувати свої переваги в майбутньому Інтернеті. Біткоїнери розуміють, що володіння має сенс лише тоді, коли існує справжній дефіцит та доказ роботи.

Висновок

Моя позиція полягає в тому, що біткоїн є найбільш перспективним токеном Web3. Причина, через яку конфіденційність та цензура є проблемами в сьогоднішній мережі, полягає в тому, що погані гроші, такі як дані та увага, є поточною валютою Інтернету. У міру того, як біткоїн ставатиме кращими Інтернет-грошима, він поглине вартість цих нижчих валют, багато в чому аналогічно тому, що він уже робить з деякими фіатними валютами. Виправите гроші – виправите мережу. Це Web3, переосмислений за допомогою Біткоїна.

Це гостьовий пост Алларда Пена. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Упередженість провідних ЗМІ – це погано, але буде лише гірше Упередженість провідних ЗМІ – це погано, але буде лише гірше Боротьба з упередженістю ЗМІ важлива в епоху цифрових технологій, коли ця упередженість стає дедалі очевиднішою. Фернандо Ніколіч 21 липня 2024
Недоліки самостійного зберігання за допомогою seed-фрази Недоліки самостійного зберігання за допомогою seed-фрази Усталені методи забезпечення безпеки не відповідають очікуванням дедалі більшого сегмента ринку Біткоїн-користувачів. Алекс Бержерон 20 липня 2024
Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Foundation Devices планує створити iPhone у сфері апаратного забезпечення Біткоїна Співзасновник і генеральний директор Foundation Devices Зак Герберт прагне створити Біткоїн-продукти, які будуть такими ж елегантними та зручними у використанні, як пристрої Apple, але при цьому захищатимуть конфіденційність користувачів та будуть створені на відкритому коді. Френк Корва 16 липня 2024