Біткоїн: маяк фінансової свободи у світі, де панує долар

Біткоїн: маяк фінансової свободи у світі, де панує долар

Біткоїн насамперед призначений для відходу від центральних банків, а також усунення економічної шкоди та труднощів, які вони завдають звичайним людям.

Нормалізація екстремальних показників фіата стала звичним явищем. Останній такий випадок стався у вересні, коли федеральний уряд побив черговий рекорд, перетнувши поріг державного боргу в 33 трильйони доларів. Десять років тому непогашені позики уряду США вже перевищили річний ВВП США.

Бюджетне управління Конгресу прогнозує збільшення федерального боргу на 2% на рік. Зростання позик вже стало усталеною динамікою, оскільки покрити бюджетний дефіцит лише коштом податкових надходжень просто неможливо. Лише цього року уряду США довелося сплатити 711 мільярдів доларів чистих виплат відсотків.

Зрештою, Федеральна резервна система як постачальник грошей повинна продовжувати збільшувати свій баланс, щоб уряд США міг виконувати свої боргові зобов'язання. Створення нових грошей із нічого неминуче призводить до девальвації долара, який домінує як вимір вартості у світі.

І, як ми вже знаємо з попередніх монетарних циклів, коли вимір вартості спотворюється, цифрові значення можуть виходити за будь-які межі.

Історична дестабілізація сучасних грошей

Коли Веймарська республіка привела до Другої світової війни та коли війна завершилася, в 1944 році була запроваджена нова зобов'язувальна система, відома як Бреттон-Вудська угода, яка встановила долар як світову резервну валюту. Хоча ця система технічно зазнала краху на початку 1970-х років, вона залишила після себе МВФ, Світовий банк і зростання коштом боргів.

Точніше кажучи, Бреттон-Вудс позиціював долар як найбільшу чисту міжнародну інвестиційну позицію (NIIP). Уряд США максимально скористався цією перевагою, про що свідчить той факт, що показник NIIP кілька десятиліть тому став негативним, внаслідок чого США заборгували іншим країнам більше, ніж вони США.

Біткоїн: маяк фінансової свободи у світі, де панує долар
NIIP США станом на другий квартал 2023 р. Джерело: Бюро економічного аналізу (BEA).

Що це означає в глобальному контексті?

Простими словами, процвітання системи ненадійних грошей. Минулого року позики країн ОЕСР зросли на 43% порівняно із середнім показником за 2011-2019 роки. Водночас витрати на позики зросли більш ніж удвічі з 2021 року, створюючи ситуацію, коли більшість економічного виробництва йде на обслуговування боргу.

А в міру того, як уряди позичають більше грошей на погашення боргу, це призводить до збільшення боргових витрат. Своєю чергою друкування грошей стає дієвим засобом погашення боргу, провокуючи інфляцію. Але оскільки для стримування інфляції запроваджуються високі відсоткові ставки, необхідно обслуговувати вищі рівні боргу.

Це спіраль девальвації валюти. Дестабілізований макроекономічний ландшафт змушує шукати інші способи зберегти багатство та випередити грошову ерозію. Хтось шукає прибутковість за облігаціями, хтось – дивіденди з акцій, інші звертаються до переосмисленої грошової системи за межами центрального банку.

Перспективи децентралізації Біткоїна

Щоб гроші стали надійними, необхідне дотримання однієї основної умови. Оскільки створення нових грошей повʼязане з прагненням уряду витрачати понад свої можливості, самі гроші повинні бути відокремлені від уряду.

Таким чином, ризик недобросовісності можна усунути з коренем. На перший погляд, це завдання здається нездійсненним:

  • На певній території завжди виникає ієрархія, яка керує нею.
  • Так чи інакше вищий ешелон повинен зберігати легітимність, щоб правити.
  • Легітимність зводиться до емісії грошей та управління ними.

Своєю чергою, гроші, які вони випускають, сприймаються як законні та стають законним платіжним засобом для встановлення цін на товари та послуги. З усім тим, навіть якщо цей платіжний засіб сам по собі фізично надійний, його можна конфіскувати та маніпулювати ним через підробку, як у випадку із золотом.

Біткоїн подолав цей бар'єр неможливості, назавжди змінивши сприйняття грошей. Пов'язаний математикою, криптографією та обчислювальною потужністю, Біткоїн усуває необхідність у центральній владі.

Записи розрахунків Біткоїна – блокчейн – ведуться децентралізовано, і кожен, хто має доступ до Інтернету, може їх перевірити. На додаток до можливості доступу до публічного реєстру, Біткоїн не залежить ні від уряду, ні від нації.

Вперше в історії грошей стало можливим відправляти та отримувати платежі без кордонів, без участі жодного банку чи обмінного пункту. Хоча це можна зробити анонімно, публічний реєстр Біткоїна завжди доступний для перевірки.

Усунення ризиків добросовісності: шлях до надійних грошей

Зрештою, стимули керують поведінкою. За наявності фіатних грошей, уряд завжди має стимул витрачати великі суми. Потім він друкує гроші, щоб компенсувати прогалини у балансі, залишаючи платника податків з іншою формою податку – інфляцією.

Інфляція є безпосереднім проявом діяльності центрального банку, але є і багато інших. Під час Великої рецесії 2007–2009 років центральні банки надали допомогу фінансовим установам на суму 498 мільярдів доларів, які взяли на себе надто великі ризики. Цим банкам довелося допомогти, щоб зберегти стабільність усієї фінансової системи, але якщо така тенденція збережеться, то ризик стане нормою.

Саме через цей величезний ризик виникнення недобросовісності Сатоші Накамото вирішив створити Біткоїн. На додаток, коли центральні банки змінюють грошово-кредитну політику, створюються фінансові бульбашки. Низькі відсоткові ставки призвели до лопання великих бульбашок: технологічної наприкінці 1990-х та житлової на початку 2000-х.

Сама Велика рецесія була частково спричинена низькими відсотковими ставками, оскільки вони полегшили позичальникам отримання іпотеки, що призвело до кризи субстандартного іпотечного кредитування.

Своєю чергою, коли бульбашки лопаються, центральні банки залишають по собі рецесію. Опинившись на дні, людям стає важко орієнтуватися у майбутньому. Потім, у міру того, як бульбашки, податки, державні витрати та інфляція продовжують накопичуватися, те, що раніше було нормою, для багатьох стає далекою мрією.

Біткоїн: маяк фінансової свободи у світі, де панує долар
Доступність цін на житло у США, джерело: DQYDJ

На міжнародній арені боротьба за валютну перевагу може призвести до подальшої дестабілізації та фінансової ізоляції. Підтвердженням цього є використання урядом США долара як зброї після вторгнення Росії в Україну, щоб завдати шкоди своєму геополітичному супернику.

При цьому Європа постраждала найбільше, оскільки санкції проти Росії, багатої на природні ресурси, бумерангом вдарили по Німеччині, економічному двигуну ЄС. Біткоїн стає потенційною самодостатньою машиною добробуту, як для окремих людей, так і для націй, яка не схильна до моральних ризиків з боку центральних банків і політики.

Цікаво, чи можливі великомасштабні конфлікти у далекому альтернативному майбутньому, поряд з інфраструктурними та економічними руйнуваннями, якщо фіатні гроші припинять існувати?

Шлях вперед: інституційне впровадження, швидкість, ефективність та штучний інтелект

Після багатьох ринкових спадів та кастодіальних можливостей навчання, криптовалюта загалом знаходиться на порозі переходу до легітимного статусу. Про це якнайкраще свідчить заявка BlackRock на запуск біржового фонду (ETF) біткоїна. Ларрі Фінк, голова найбільшої у світі компанії з управління грошовими активами з капіталом 9 трильйонів доларів, повністю змінив своє вороже ставлення до біткоїна.

На відміну від його заяв у 2017 році, що Біткоїн «показує, наскільки великий попит на відмивання грошей у світі», Фінк кардинально змінив свою риторику щодо Біткоїна:

«Ми вважаємо, що якщо нам вдасться досягти більшої токенізації активів та цінних паперів – чим є біткоїн – це може революціонізувати фінанси»

З усім тим, Фінк також зазначив, що «зараз транзакції з біткоїном коштують дуже дорого». Хоча це було сказано в контексті загального інвестування в криптовалюту, фактом є те, що основна мережа Біткоїна не підходить для щоденного використання.

Для глобального масового впровадження пропускна спроможність блокчейну Біткоїна зі швидкістю 7 транзакцій на секунду повинна буде різко збільшитися, щоб забезпечити майже миттєві платежі як для онлайн-покупок, так і для торговців у магазинах. Саме тут у гру вступає масштабування Біткоїна, і найбільш популярним рішенням є Lightning Network.

При середній базовій платі 865 мсат (0,000243 долара США) платежі Lightning зарекомендували себе як практично миттєві в міру додавання нових вузлів.

Біткоїн: маяк фінансової свободи у світі, де панує долар
Джерело: mempool.space

Скориставшись перевагами програмування смартконтрактів, Lightning Labs інтегрувала штучний інтелект (ШІ). Завдяки LangChainBitcoin та Aperture агенти ШІ можуть безпосередньо взаємодіяти з Біткоїном через мережу Lightning, що дозволяє обмінювати кошти як усередині ланцюжка, так і в мережі Lightning.

Це відкриває зовсім нову сферу застосування, без використання кредитних карток або фіатних грошей для оплати. Найближчим часом можуть з'явитися розрахунки в режимі реального часу, моделі штучного інтелекту з оплатою по факту використання, мікроплатежі за контент, кредитування та справедливий розподіл ресурсів, оскільки смартконтракти мережі Lightning автоматизують підписки, оренду та навіть заробітну плату.

Можлива поява андеррайтингу, оцінки ризиків та фінансових консультантів на базі штучного інтелекту, які використовуватимуть смартконтракти Lightning Network для реалізації інвестиційних стратегій.

Хоча основний код Біткоїна залишається консервативним, протокол Ordinals продемонстрував, що до нього можна додати нові функції без форків, м'яких чи жорстких. Усього за перші два місяці ажіотажу навколо Ordinals в основній мережі Біткоїна було зареєстровано понад 350 тисяч невзаємозамінних токенів (NFT).

Нещодавно Біткоїн-розробник Робін Лайнус випустив технічний документ під назвою «BitVM: Обчислення будь-яких даних на Біткоїні». Знову ж таки, без будь-яких форків, це демонструє, що логіка смартконтракту Біткоїна може використовуватися поза мережею і перевірятися всередині мережі.

Лінус прогнозує, що використання Біткоїна значно розшириться, якщо BitVM буде реалізовано в написанні/налагодженні Біткоїн-контрактів.

«Потенційні застосування включають такі ігри, як шахи, го або покер, і, зокрема, перевірку доказів дійсності Біткоїн-контрактів».

Проте весь цей потенціал не повинен використовуватися «задом наперед». Основне завдання Біткоїна полягає в тому, щоб досягти фінансової емансипації від капризів центральної банківської системи. З появою Lightning Network навіть Федеральна резервна система визнала наявність необхідних інгредієнтів.

Це гостьовий пост Шейна Нігла. Висловлені погляди є його власними і не обов’язково збігаються з точкою зору BTC Inc. або Bitcoin Magazine.

Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки Lightning – загальноприйнята мова Біткоїн-економіки Lightning стає сполучною ланкою, яка скріплює різні системи, побудовані на Біткоїні. Рой Шейнфельд 16 червня 2024
Більш ніж половина провідних хедж-фондів США володіють біткоїн-ETF Більш ніж половина провідних хедж-фондів США володіють біткоїн-ETF Аналіз різних типів фондів та установ, які володіють біткоїн-ETF. Сем Бейкер 16 червня 2024
У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє У надійних руках: Біткоїн будує краще майбутнє Створення систем на основі Біткоїна вимагає ретельного проєктування та роботи. Ці аспекти не повинні відходити на другий план щодо маркетингу та продажів. Віллем Шро 15 червня 2024